درمان سینوزیت

درمان های طبیعی برای کاهش علائم سینوزیت

سینوزیت یک التهاب یا تورم بافت داخلی سینوس است. در شرایط طبیعی، سینوس ها از هوا پر هستند، حال اگر به هر دلیلی راه های خروجی آنها بسته شده و با ترشحات مایع پر شوند، میکروب هایی از قبیل بکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می توانند در آن رشد کنند و باعث بروز عفونت شوند. برای تشخیص و درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب تجویز شود. رعایت نکات زیر می تواند در کاهش علائم آزاردهنده سینوزیت کمک کننده باشد:

۱. تنفس هوای مرطوب

در اتاق خواب خود یا هر فضای دیگری که زمان زیادی را در آن می گذرانید، یک دستگاه بخور یا مرطوب کننده هوا داشته باشید. هوای خشک می تواند سینوس های شما را تحریک کند. مرطوب نگه داشتن هوا می تواند تجمع ترشحات را کاهش دهد. استنشاق بخار هوا دو تا چهار بار در روز نیز می تواند کمک کننده باشد. در حمام با در بسته بنشینید و دوش را باز کنید. اطمینان داشته باشید که آب، داغ است.

۲. در فضاهای بدون دود سیگار باشید

بخار حاصل از محصولات تمیزکننده، اسپری های مو، رنگ ها، عطرها، از همه بیشتر مصرف سیگار می تواند سینوس های شما را تحریک کند. به دوستان و اقوام اجازه ندهید درخانه شما سیگار بکشند. به دنبال محصولات پاک کننده “سبز” باشید. از محصولات پاک کننده ای استفاده کنید که بدون بو بوده و کمتر حاوی موادشیمیایی سخت محرک سینوس ها هستند.

۳. آب بیشتری بنوشید

مصرف مایعات بیشتر، باعث تخلیه بهتر سینوس ها می شود. چای گرم نیز کمک کننده است، اما نوشیدنی های حاوی کافئین یا الکل باعث کاهش رطوبت سینوس ها و تشدید علائم می شوند.

۴. بینی خود را شستشو دهید

شستشوی بینی با یک سرم شستشو، می تواند بسیار کمک کننده باشد.

۵. اجتناب از عوامل آلرژی زا

مواد آلرژی زا می توانند باعث تحریک مخاط سینوس و در نتیجه تشدید علائم شوند. مواد آلرژی زا شامل موادی مانند موی حیوانات خانگی، گردوغبار هوا و گرده گیاهان هستند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.