درمان سینوزیت با تمرین های یوگا

دردرمان سینوزیت از یوگامودرا ، کریاها و پرانایاما استفاده می شود.
آساناها
وضعیت معکوس
1- روی زمین، به پشت دراز بکشید، کف پاها را روی زمین بگذارید، سپس تک تک پاها را به طرف شکم جمع کنید.

2- کف دستها را دو طرف لگن خاصره روی زمین قرار دهید و در حالیکه به کف دست ها فشار می دهید. لگن خاصره را از زمین بالا بیاورید.

3- دست ها را از آرنج خم کنید وکف دست ها را زیر لگن قرار دهید، سعی کنید بازوها را موازی هم نگهدارید و بین تنه و زمین زاویه 45 درجه ایجاد کنید.

4- به همراه یک بازدم، زانوها را صاف کرده و پاها را به زمین عمود کنید.

نکته: در این وضعیت چانه از گودی حلق فاصله دارد، پشت گردن و فضای صورت آرام است.

5- به مدت 30 ثانیه در حرکت توقف کنید. برای بازگشت از حرکت، پاها را خم کنید. و با حفظ سر روی زمین، به آرامی ستون مهره ها، لگن خاصره و پاها را به زمین برگردانید و بدن را رها کنید.

فوائد
این حرکت برای کاهش علائم بیماری های دستگاه تنفس، سیستم گوارش و ادراری، تیروئید، فشار خون، اضطراب، واریس، انقباضات پیش از قاعدگی و علائم یائسگی مفید است.

موارد منع و احتیاط
دوران قاعدگی، بارداری، فشارخون بالا و ناراحتی های چشم، مخصوصاً آب سیاه ( گلوکوم)

بوجانگ آسانا (Bhujang asana)
وضعیت مار کبری (cobra pose)
1- روی شکم قرار بگیرید، بدن را صاف کنید و انگشتان پاها را عقب بکشید.

2- پیشانی روی زمین کف دست ها را به موازات قفسه سینه کنار بدن قرار دهید.

3- شانه ها را از گوش دور کنید و آرنج ها را به طرف عقب بکشید.

4- یک دم گرفته، پیشانی ، شانه ها و قفسه سینه را از زمین دور کنید. در مراحل پیشرفته می توانید قفسه سینه رااز زمین بالا آورده و تا زیر ناف را از زمین دور کنید

5- در این وضعیت با حفظ انقباض عضلات باسن بین 15 الی 30 ثانیه با نفس های آرام مکث کنید و با تمرین مستمر این زمان را به 1 دقیقه افزایش دهید.

6- برای برگشت از این حالت ، ابتدا دم بگیرید و سپس با بازدم مرحله به مرحله به روی زمین برگردید و بدن را رها کنید.

فوائد:
1- این حرکت به کاهش استرس ، خستگی ، افسردگی کمک می کند و اعتماد به نفس و قدرت اراده را بالا می برد.

2- برای اندام های درون لگن و شکم مفید است و ترشح غدد فوق کلیوی را افزایش می دهد.

3- تحریک کننده اشتها بوده و یبوست را کاهش می دهد.

4- عضلات پشت و کمر را تقویت می کند و خون رسانی را در مهره ها و اعصاب بین مهره ای افزایش می دهد و انعطاف پذیری ستون مهره ها را بالا می برد

5- ترشح غدد تیروئید را تنظیم می کند.

موارد منع و احتیاط
مبتلایان به سر درد، صدمات ناحیه پشت (مشکلات مربوط به دیسک مهره ای ) و مشکلات گوارشی ، فتق یا بیماری های روده ای و پرکاری تیروئید ، این حرکت را با مشورت پزشک و زیر نظر مربی خبره می توانند انجام دهند.

شاوا سانا (Shavasana )
وضعیت جسم بی جان
1- روی زمین، به پشت دراز بکشید، بدن را صاف کنید، پاها را به اندازه عرض لگن خاصره و یا کمی بیشتر از هم دور کنید. دست ها را دو طرف لگن خاصره با فاصله یکسان قرار دهید و کف دست ها را به طرف سقف برگردانید . سر را صاف کنید و چانه را به طرف گودی حلق بکشید تا پشت گردن آرام شود.

2- چشم ها را پشت پلک ها آرام کنید و با بک دم و بازدم تمام بدن را روی زمین رها سازید و لحظاتی به آرام گرفتن خود روی زمین توجه کنید.

3- کم کم توجه خود را معطوف کنید به سمت تک تک پاها ، از انگشتان، کف پاها، روی پاها ، مچ ها، ساق پاها، زانوها، طول ران ها تا کشاله ران ها، سپس هر دو پا را از درون رها کنید و به آرام گرفتن پاها توجه کنید.

4- به همین شکل توجه کنید به تک تک دست ها، از انگشتان تا انتهای بازوها را مرور کنید و هر دو دست را روی زمین رها کنید و به آرام شدن آن ها توجه کنید.

5- حالا توجه کنید به تنه، محدود لگن خاصره ، شکم، قفسه سینه وسرتاسر پشت، هر یک از این بخشها را رها کنید و به رهایی آنها توجه کنید.

6- در ادامه به گردن و فضای صورت توجه کنید ، فشردگی ها و انقباضات این بخش ها را رها کنید و حواس خود را به کاسه سر بدهید، پس سر را روی زمین آرام کنید و در نهایت به آرام شدن تمام بدن روی زمین توجه کنید و لحظاتی در این آرامش و سکون قرار بگیرید.

7- برای خارج شدن از این وضعیت، ابتدا به جریان آرام نفس ها توجه کنید و سپس آهسته سر و گردن، انگشتان و پا را حرکت دهید و با یک کشش مناسب از این حالت خارج شوید.

8- مدت زمان این تمرین می تواند از 5 دقیقه تا 20 دقیقه طول بکشد.

فوائد
” در شاواسانا” بارهایی بدن از از انقباضات و ایجاد استراحت عمیق درجسم و ذهن، تنفس ها آرام و عمیق گشته و ضربان قلب کاهش می یابد. هورمون های شادی آور و آرام بخش ترشح شده، و فشار خون پائین می آید و متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند. این تمرین همچنین به رفع اضطراب ، بی قراری، خستگی مفرط (Faigue) و بی خوابی کمک کرده و سیستم ایمنی را تقویت می نماید.

یوگا مودرا (Yoga mudra )
تنوع : 1- در یک وضعیت صحیح و راحت ( دو زانو یا چهار زانوی ساده ) بنشینید. دست ها را به پشت کمر ببرید و مچ دست راست را با دست چپ بگیرید. پشت خود را صاف کنید و چشم ها را ببندید. با توجه کامل به موقعیت بدن ، فاصله بین دو ابرو را در نظر بگیرید و خیلی آرام به سمت زمین خم شوید تا جائی که پیشانی زمین را لمس کند. پس از لحظه ای توقف به آهستگی از این حالت برگردید. با کمی فاصله مجدداً حرکت را تکرار کنید. می توانید این تمرین را 3 تا 6 مرتبه انجام بدهید.در انتها لحظاتی با چشمان بسته بنشینید و به حالتی از آرامش و سکوت که در ذهن تان ایجاد شده است توجه نمائید.

تنوع : 2- این حالت را می توانید با کنترل دم و بازدم انجام دهید ، به شکلی که در وضعیت نشسته دم بگیرید و بابازدم به سمت زمین خم شوید. انتهای بازدم پیشانی خود را روی زمین قرار دهید. لحظه ای کوتاه توقف کرده و با دم سر و تنه را صاف کنید.در انتهای دم در حالت نشسته لختی سکوت را تجربه کنید و 3تا 6 مرتبه این حرکت را ادامه بدهید.

– توجه کنید در طول مدت تمرین نفس ها آرام و پیوسته بوده و توجه تان روی هماهنگی نفس ها و حرکت بدن باشد.

فوائد
1- باعث آرامش و سکوت درونی می شود.

2- به اندام های درونی شکم ماساژ داده و برای اختلالات گوارشی، یبوست، ناراحتی های مثانه و قاعدگی مفید است.

موارد منع و احتیاط:

مبتلایان به فشار خون بالا، مشکلات گوارشی و کمری این حالت را با مشورت پزشک و زیر نظرمربی خبره انجام دهند.

کریاها
“جالانتی” یکی از روش های پاکسازی مجاری تنفسی با استفاده از سرم فیزیولوژی 9٪ است. این شستشو توسط قوری مخصوصی به نام قوری نتی انجام می شود.

1- قوری نتی را از محلول آب نمک ولرم پر کنید.

2- در حالت ایستاده یا نشسته ، سر را به یک سمت (راست یا چپ) کج کنید، قوری را بالا آورده و لولۀ قوری را درون سوراخ بینی مخالف قرار دهید . با جابجائی اندکی ، محلول آب نمک از سوراخ بینی دیگر خارج خواهد شد.

3- زمانی که نیمی از محلول تمام شد، سر را صاف کرده و با بازدم های پی در پی اخلاط را خارج نموده و بینی را خشک کنید.

4- به همین روش مجرای دیگر را شستشو دهید.

5- این تمرین را یک مرتبه در روز انجام دهید.

فوائد
1- با پاکسازی مجاری بینی از ترشحات و خلط جریان تنفس بهتر انجام می شود.

2- در بیماری های سینوزیت، آلرژی ، آسم و برونشیت، سرما خوردگی ، ناراحتی های گوش و چشم و سر درد اثر درمانی دارد.

موارد منع و احتیاط
افرادی که دچار گرفتگی بینی و پولیپ هستند این عمل را با مشورت پزشک انجام دهند.

پرانایاما

(Analuma viloma) آنالوماویلوما

Pranayama پرانایاما

آنالوما ویلوما، یکی از بهترین تمرینات تنفسی برای آرام کردن ذهن است که می تواند ظرفیت ذهنی و تنفسی را افزایش دهد. پایه این تمرین مانند تمرین تنفسی نادی شودانا (Nadi shodhana) یا تنفس تناوبی است با این تفاوت که با کنترل دم، حبس دم و بازدم به نسبت (1-1-1) یا (1-4-3) انجام می شود.

1- نادی شودانا

ابتدا روی زمین یا روی لبه یک چهار پایه با ستون فقرات کشیده و در وضعیت صحیح بنشینید. چشم ها را ببندید و توجه تان را به جریان تنفس بدهید. دست چپ را روی پای چپ نگهدارید و انگشتان اشاره و میانی راست را بین دو ابرو روی پیشانی بگذارید و از هر سوراخ بینی بازدم کنید. با انگشت شست سوراخ بینی راست را آهسته ببندید و از سوراخ بینی چپ دم بگیرید و پس از مکثی کوتاه با انگشت حلقه، سوراخ بینی چپ را ببندید و از سوراخ بینی راست بازدم کنید. سپس از همین سوراخ بینی راست دم بگیرید و از سوراخ بینی چپ بازدم کنید. این یک دور کامل تنفس تناوبی یا یا نادی شودانا خواهد بود.

2- آنالوما دیلوما

چنانچه این تمرین با کنترل دم، حبس دم و بازدم به همین شکل انجام شود، تنفس آنالوما ویلوما خواهد شد. به طور مثال به نسبت (2-8-6)، با 2 شماره دم از سوراخ بینی چپ ، 8 شماره هوا را حبس کرده، 6 شماره بازدم از سوراخ بینی راست و به همین شکل برگشت از راست به چپ.

این تمرین را می توان با توجه به ظرفیت تنفسی چند مرتبه تکرار کرد.

فوائد
هر دو تمرین ریه ها را پاک کرده و زمان دم و بازدم را طولانی می کند و با افزایش ظرفیت تنفسی جذب اکسیژن را بالا می برد و انرژی های سرد و گرم را متعادل می کنند.

موارد منع و احتیاط
افراد مبتلا به فشار خون بالا با احتیاط کامل تنفس ها را انجام دهند و در هوای آلوده به علت بالا رفتن ظرفیت تنفسی باید از این تمرینات صرف نظر کرد.

تنفس خورشیدی (Surya Bhedana)

یا(شمسی) Pranayama

درتنفس خورشیدی (شمسی) هوای دم ازسوراخ راست بینی (نادی پینگالا که مجرای عبورانرژی گرم بدن است)وارد می شود و بازدم ازسوراخ چپ بینی (نادی آیداکه مجرای عبور انرژی سرد بدن است) خارج می شود. سوراخ راست بینی نماد “خورشید”وسوراخ چپ بینی نماد “ماه”است.

1- دریکی از حالت های صحیح نشستن قراربگیرید.

2- ستون مهره هاراصاف کنید ،چشم هارابه آرامی روی هم قراردهیدوانقباضات بدن رارهاکنید.

3- به جریان تنفس هاتوجه کنید. باکمک انگشت شست دست راست، سوراخ چپ بینی رامسدودکنید و ازسوراخ راست بینی دم بگیرید، سپس سوراخ راست بینی رابا انگشت حلقه (انگشتری) مسدود کنید و بازدم را ازسوراخ چپ بینی خارج نمائید.

4- بین1الی3دقیقه تمرین راادامه دهید.