روش اصولی نگهداری از پوست

روش های مراقبت صحیح از پوست

پوست همیشه به همان شکل نرم بچه گانه ای که در موقع تولد هست باقی نمی ماند. بلکه با افزایش سن به طور طبیعی، پوست نازک تر و چروکیده تر می شود.

عادت های صحیح مراقب از خود، می توانند فرآیند پیری طبیعی را به تاخیر اندازند و از بروز خیلی از مشکلات پوستی جلوگیری کنند. مهم ترین هدف، مراقبت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است. با رعایت این موارد می توانید پوستی سالم داشته باشید. وقتی که سن بالاتر برود، منافع حاصل از مراقبت از پوست واضح تر می شود.

از نور خورشید دوری کنید

بدون توجه به رنگ پوست و سن شما، دوری از اشعه ماوراء بنفش ناشی از خورشید و بسترهای تابشی می تواند از پیری غیر طبیعی پوست، پیشگیری کند و نیز بروز سرطان پوست را به تاخیر اندازد.

پوست تیره می تواند تحمل بیشتری نسبت به نور آفتاب داشته باشد. با این حال، هر پوستی می تواند در اثر تماس طولانی مدت با نور خورشید دچار چروکیدگی، لکه لکه شدن و افزایش ضخامت شود. دوری از نور آفتاب به ویژه در ساعات اوج آن، پوشیدن لباس های محافظ، به کار بردن کرم های ضد آفتاب و نرم کننده یا مرطوب کننده به طور روزانه، پوست شما را در برابر عوارض جدی ناشی از نور خورشید حفظ می کند.

سیگار نکشید

نیکوتین موجود در سیگار، عروق خونی تغذیه کننده پوست را منقبض می کند. با گذشت زمان طولانی، سیگار می تواند موجب رنگ پریدگی و زرد شدن پوست شما شود. سیگار، همچنین می تواند موجب ایجاد چروک های عمیق شود که به اطراف لب ها گسترش می یابند. همچنین سیگار، ترمیم پوستی را به تاخیر می اندازد.

از مواد آرایشی مناسب استفاده کنید

اگر از مواد آرایشی استفاده می کنید، مطمئن شوید که آن ماده با پوست شما سازگار است. اگر پوست خشک دارید، از کرم های چرب تر استفاده کنید، اگر پوست چرب و پر از جوش دارید، از یک محصول با آب بالاتر که روی آن کلمه بدون ایجاد کومدون یا دانه های سیاه نوشته باشد به کار گیرید. به این معنی که در این محصولات، احتمال بسته شدن روزنه های پوستی بسیار کمتر است. ترجیحا از یک دسته از مواد آرایشی، ماتیک لب و مدادهای چشمی استفاده کنید که حساسیت زا نباشند. به دنبال یک کرم مرطوب کننده بدون عطر و با کمترین میزان ماده نگهدارنده بگردید. اگر می دانید که نسبت به یکی از مواد موجود در محصول آرایشی حساس هستید، از آن محصول دوری کنید.

استحمام پوست

تمیز کردن مناسب، استراتژی مهم دیگر در محافظت از پوست است. بهترین فرآورده تمیز کننده پوست به نوع پوست شما بستگی دارد.( پوست خشک- چرب- متعادل یا ترکیبی از همه اینها )

اگر شما از آرایش های چشمی استفاده می کنید، ابتدا آن را بردارید (با استفاده از توپی های کتانی، تا مانع از آسیب دیدن بافت ظریف اطراف چشم شوید. وقتی صورت خود را می شویید، از آب ولرم استفاده کنید نه خیلی گرم.

از یک لیف حمام یا اسفنج، برای برداشتن سلول های مرده استفاده کنید. یک صابون ملایم برای صورت و پوست مناسب است. اگر پوست شما خشک است استفاده از یک صابون غنی شده از چربی متوسط برای پوست شما مناسب است. ممکن است در روز 3-2 بار شستشوی پوست چرب لازم باشد اما استحمام بیش از حد می تواند موجب خشک شدن پوست شما شود، به خصوص در آب و هوای خشک.

موهای صورت خود را به آرامی بتراشید

تراشیدن مو، می تواند پوست های نازک یا خشک یا پیر ناشی از نور را تحریک کند. اگر شما از یک تیغ ریش تراشی استفاده می کنید، همیشه از یک تیغ تیز استفاده کنید.

قبل از تراشیدن ریش های خود را با یک کیسه حمام ولرم، نرم کنید و سپس مقدار فراوانی از کرم ریش تراشی را به کار گیرید. تیغ را فقط یک بار و در جهت رویش مو روی پوست بکشید. اگر تیغ را در جهت خلاف رویش مو، روی پوست بکشید، پوست شما تحریک می شود که به آن سوختگی ناشی از تیغ می گوییم. استفاده از ریش تراش برقی با شدت زیاد نیز، می تواند پوست را تحریک کند. شما می توانید از مواد مختلفی برای جلوگیری از تحریک پوستی از ریش تراش برقی، استفاده کنید.

خانم هایی که موی صورت را می تراشند یا از موبر استفاده می کنند نیز باید از ایجاد تحریک پوستی، جلوگیری کنند. اگر از یک موبر برای اولین بار استفاده می کنید، با مالیدن آن بر بخش کوچکی از پوست خود، مطمئن شوید که تحریک کننده نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.