سلامت پوست و مو کودکان در مدرسه

دانش‌‌آموزان در مدرسه ارتباط نزدیکی با هم دارند. به همین دلیل بیماری‌های پوستی و عفونی به آسانی و به سرعت بین آنها گسترش پیدا می‌کند.
یکی از بیماری‌های شایع، به‌خصوص بین دانش‌‌آموزان دختر، شپش سر است که اتفاقا در فصل پاییز و زمستان شایع است. شپش سر در پسرها نیز دیده می‌شود ولی کمتر است.
در گذشته عفونت‌های قارچی سر در جامعه شایع بود. امروزه تقریبا این عفونت‌ها در شهرها ریشه‌کن شده ولی در روستاها همچنان دیده می‌شود.

در عین حال دانش‌‌آموزان زیاد به مسائل بهداشتی آگاه نیستند و باید به آنها آموزش داده شود که درصورت بروز شپش در یکی از دوستان از وسایل مشترک استفاده نکنند.

دخترها مقنعه و پسرها کلاهشان را با دوستان عوض نکنند. تل و گل سر و… را به هم قرض ندهند. دانش‌‌آموزان در پاییز و زمستان لباس بیشتری می‌پوشند و با ورود به کلاس لباس‌های رویی را درمی‌آورند و معمولا روی چوب‌لباسی آویزان می‌کنند. این کار نیز باعث انتقال سریع شپش به دیگران می‌شود.

درمان شپش سر بسیار آسان است. شامپوهایی مخصوص از بین بردن شپش سر وجود دارد که خانواده‌ها می‌توانند آن را از داروخانه‌ها تهیه کنند.

همچنین بهتر است از تماس دانش‌‌آموز با حیوانات خانگی خودداری شود. امروزه علت مهم ابتلای فرد به شپش تماس با حیوانات خانگی آلوده است. در همه خانواده‌ها و مدارس باید وسایل پانسمان ساده مثل بتادین، باند و چسب زخم وجود داشته باشد تا درصورت بروز جراحات سطحی جلوی خونریزی و عفونت گرفته شود.
مشکلات پوستی در پسرها به‌علت بازیگوشی و جنب و جوش عمدتا از نوع جراحت‌ها و بریدگی‌ها در اثر زمین خوردن و… است. البته ساییدگی‌های پوستی نیز در پاها ناشی از تماس پا با کفش یا تماس لباس با بدن دیده می‌شود.
زگیل‌ دست نیز عفونت شایعی است که دانش‌‌آموزان به‌طور شایع به یکدیگر منتقل می‌کنند. در مورد زگیل باید به دانش‌‌آموزان آموزش داده شود تا از دستکاری زگیل خودداری کنند. ویروس زگیل زیر ناخن‌ها باقی می‌ماند و با دست دادن یا بازی به دانش‌‌آموزان دیگر منتقل می‌شود.

دستکاری علاوه بر انتقال زگیل به دیگران باعث انتقال زگیل به نقاط دیگر بدن فرد مبتلا هم می‌شود. امروز روش‌های درمانی متعددی برای از بین بردن زگیل وجود دارد. بهتر است خانواده‌ها در این مواقع کودک را به متخصص پوست ارجاع دهند.