عوارض جانبی آمپول سوماتروپین

سوماتروپین (فواید و دوز مصرفی قابل تزریق،خطرات و عوارض جانبی)

هورمون رشد که سوماتروپین نیز نامیده می شود. یک هورمون رشد انسانی است و برای استعمال موارد پزشکی خاص درست شده است . سوماتروپین امروزه دارویی گران در لیست موارد مصرفی ورزشکاران می باشد، بنابراین بهتر است که با دقت بیشتر و مخصوصی مورد استعمال قرار گیرد ، البته وقتی که این مورد را از بازار سیاه تهیه می کنید باید خیلی دقت کنید .

نام سوما از سوماتروپین یا هورمون رشد، هورمون طبیعی بدن انسان که در رشد و سوخت و ساز بدن نقش اساسی دارد، گرفته شده است. این هورمون در افزایش سنتز پروتئین و توده عضلانی و کم شدن چربی بدن یا افزایش لیپولیز یا شکسته شدن چربی ها برای مصرف نقش موثر دارد.

همچنین از هورمون سوماتروپین در بزرگسالان، برای درمان سندرم روده کوتاه و یا برای جلوگیری از کاهش شدید وزن که از بیماری ایدز نشات می گیرد، استفاده می شود. سوماتروپین کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد و بسیاری از ورزشکاران هم از آن برای مقاصد مختلف استفاده می کنند.

سوما یا هورمون رشد، هورمونی حیاتی برای بدن و سلامتی عمومی افراد است و همواره مقادیر طبیعی و مفید آن برای انجام فرایندهای مختلف در بدن به ویژه کودکان لازم است از جمله وظایف هورمون رشد، افزایش و رشد بافت‌های بدن به مانند عضلات است.هورمون رشد نتایجی طبیعی و قابل قبول از خود در بدن دارد؛ اما افزایش تولید آن در بدن می‌تواند باعث بروز مشکلات حاد نیز شود.

فواید و عوارض تزریق سوماتروپین

از نظر کاربرد و استعمال یک شباهت هایی با HCG دارد. انواع تولید شده تقلبی و خطرناک این دارو نیز وجود دارد که گزارش شده است.سوماتوتروپ تا ۵۰% یا بیشتر در ترشح غده مربوطه به رشد و ساخت هورمون رشد که جزء مهمترین هورمون های بدن هستند، دخالت دارد. به واسطه بالا رفتن عمر تا ۶۰ سال، اغلب مردم تقریباً ۸۰% هورمون رشد در سیستم بدنشان تنبل می شود و دیگر فعالیتی ندارد.

از موارد استعمال سوماتروپین در زمان کودکی  چربی بالا، ترس زیاد، مشکلات رشدی ، سلامتی عمومی ناخوشایند، فقدان سلامتی و آسایش مثبت می باشد.
این دارو دارای منفعت هایی همچون بهبود فعالیت مغز و عملکرد آن عاملی برای تقویت بافت های ارتباطی که صدمات احتمالی را کاهش می دهند ، می باشد .

افزایش وزن به طور باور نکردنی بدون اینکه صدمه ای به تکیه گاه اندازه ای داشته باشد ، کاهش خمیدگی بدن بوسیله برگرداندن جوانی به پوست، بالا بردن درجه انرژی و وضعیت واضح و روشن، سوماتروپین اثر آنابولیک (بافت سازی) قوی دارد و سبب افزایش ساخت (سنتز) پروتئین می شود که خود را به صورت hypertrophy (گسترش سلولهای ماهیچه ای) و hyperplasia (افزایش سلولهای ماهیچه ای) نشان می دهد.

این شاید تنها دلیلی است که سوماتروپین به عنوان قویترین هورمون محسوب می شود، تاثیر بسیاربر سوزاندن چربیها دارد. بیشتر بدنهای چاق در هدایت انرژی جهت کاهش شدید چربیها و یا ورزشکاران در افزایش مصرف کالری و انرژی از آن استفاده می کنند بهبود بخشیدن قوای جنسی ، بهبود بخشیدن به عملکرد ششها و افزایش درجه موادSaure در جریان خون، کمک به سیستم دفاعی بدن و عملکرد غده تیموس و شاید در اغلب موارد مؤثراً اختصاصی باشد.

سوماتروپین قابلیتش با تولید زیاد سلول های عضلانی بدون استروئید امکان پذیر است. سوماتروپین تقویت کننده بافتهای پیوندی، زردپیها و غضروفها می باشد، که می تواند دلیل اصلی برای افزایش قابل ملاحظه قدرت ورزشکاران باشد. بعضی بدنسازها و پاورلیفتینگ کارها اعلام کرده اند که مصرف همزمان استروییدها و سوماتروپین نه تنها باعث افزایش قدرت ورزشکارمی شود، بلکه آنها را ازآسیب نیزحفظ می کند.

عوارض جانبی تزریق سوماتروپین

بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، دهان، لب ها و گلو از عوارض مصرف سوما یا هورمون رشد است. مشکلات تنفسی شدید ممکن است در بیمارانی که مبتلا به سندرم پرادر-ویلی هستند و از هورمون سوماتروپین استفاده می کنند، رخ دهند، بنابراین و بلافاصله بعد از رویت علائم ریه یا مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس، سرفه، یا خر و پف به پزشک اطلاع دهید. درصورتی که هریک از عوارض جانبی زیر برای شما اتفاق افتاد به پزشک اطلاع دهید:

درد درناحیه ی زانوها یا باسن، لنگان لنگان راه رفتن
گوش درد، تورم، گرما
کرختی یا سوزش مچ دست، دست یا انگشتانتان
تورم شدید یا پوف کردگی در دست ها و پاها
درد یا تورم در مفصل ها
پانکراتیت- درد شدید در بالای معده و پیشرویآن به قسمت پشت بدنتان، تهوع و استفراغ، ضربان قلب سریع
قند خون بالا – افزایش تشنگی، افزایش ادرار، خشکی دهان، سردرد، اختلال در دید و تنفس با بوی میوه
افزایش فشار داخل جمجمه – سردرد شدید، گوش درد، سرگیجه، حالت تهوع، مشکلات بینایی، درد در پشت چشم ها
نشانه های مشکل غده فوق کلیوی – ضعف شدید، سرگیجه شدید، کاهش وزن، تغییر رنگ پوست، احساس خستگی یا ضعف

عوارض جانبی معمول مصرف هورمون سوماتروپین عبارتند از:

تورم، افزایش سریع وزن
درد در ناحیه ی مفاصل یا ماهیچه ها
نفخ یا درد معده
سردرد
درد، خارش، یا تغییرات پوستی در ناحیه تزریق دارو

موارد ذکر شده، لیست کاملی از عوارض جانبی نیستند و ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز داشته باشند، در مورد عوارض جانبی دیگربا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی هنگام تزریق سوماتروپین

در مورد تمام داروهای مصرفی، به ویژه موارد ذکر شده در لیست زیر با پزشک مشورت کنید.

قرص های پیشگیری از بارداری یا درمان جایگزین هورمون
انسولین یا داروهای خوراکی دیابت
داروهای استروئیدی (پردنیزون، دگزامتازون، متیل پردنیزولون و سایر داروها)

سایر داروها که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی می شوند، ممکن است با سوماتروپین تداخل ایجاد کنند. درمانگران خود را در جریان همه داروهایی که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید و هر دارویی که استفاده از آن را شروع یا قطع کرده اید، قرار دهید.

فواید و عوارض تزریق سوماتروپین

سوماتروپین مکملی گران است. اگر چه سودهای زیادی به همراه دارد اما دارای عوارض جانبی وخیمی است که از یک طرف بر روی مفاصل و از طرف دیگر بر روی غدد و کبد اثر مخرب می گذارد . به همراه چند ماده دیگر این دارو تأثیر سازنده زیادی دارد :
۱-انسولین
۲-سیتومل یا هورمون های غده تیروئید گروهL-T۳ دیگر.
۳-کورتیکواسترویید
۴- گنادوتروپین
۵- استروژن و البته با تعجب آندروژن و آنابولیکها

این دارو می تواند به وسیله مکمل های داروهای آنتی کاتابولیکی دیگر همچون کلن بوترول یا افدرین مکمل های بنا کننده دیگر را افزایش دهد. دوزهای مصرفی می توانند درون عضلات و محدوده آنها تزریق بشوند البته  یک روش جالب و محبوب تزریق کردن زیر پوست و روی عضله می باشد با سرنگ انسولین در هر بار

سوماتروپینHypothalamic and Pituitary Hormones جزءهورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیزاست و یکی از هورمون های هیپوفیز قدامی می باشد.اکثر بدنسازان برای پیشرفت بهتر در رشد و عضله سازی از این هورمون استفادهمی کنند. بطور طبیعی هورمون رشد در بدن ساخته می شود ولی با افزایش سن ازترشح این هورمون کاسته می شود، در کشورهایی مثل آمریکا هورمون سوماتروپینغیر مجاز و دوپینگ شناخته نمی شود و جزء داروهای مفید و در یک تعریف اغراقآمیز به اکسیر جوانی نیز معروف است زیرا افراد پیر با استفاده از اینهورمون بلافاصله شروع به عضله سازی و همچنین باعث تقویت قوای ج.ن.س.ی میشود.

البته بدنسازان در سطح پیشرفته و در دوران تفکیک عضلانی از این هورموناستفاده میکنند چون این هورمون علاوه بر عضله سازی خاصیت چربی سوزی نیزدارد به هر حال استفاده از آن به افراد مبتدی وافرادی که زیر ۱۸ سال هستندتوصیه نمیشود چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبیعی بدن میشود و درافراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوانها وجود دارد.باتوجه به تخقیفات جدید و عوارض جدا که این دارو داره بهتره قبل مصرف این دارو کمی فکر کنید و تحقیق کننید بعد تصمیم بگیرید ….

معمولاسوما رو واسه کات کردن و افزایش رشد استفاده میشهاما کات کردن و افزایش قد به چه قیمتی؟؟؟؟تومورهای مغزی، اگرومگالی …ناراحتی کلیه … سر درد دائم… عصبی بودن… گنده شدن ****** …ضمخت شدن صدا… بی خوابی و……..به تازگیها تحقیقات نشان داده با توجه به افزایش فشار داخل جمجمه ای و تومورها ی مغزی در صورتی پزشکان می توانند از سوما تروتروپین در درمان کوتاه قدی استفاده کنند که کوتاه قدیناشی از کمبود هورمون رشد باشد.

نکات مهم درباره سوماتروپین

قبل از به کار بردن این فرآورده باید حساسیت به هورمون رشد و مصرف همزمانسایر داروها خصوصاً کورتیکواستروئیدها و کورتیکوتروپین را در .نظر گرفت. .
سوماتروپین باید به مقدار مناسب تجویز شده و میزان رشد به طور منظم توسط پزشک تعیین شود.
در صورتی که درمان با شکست مواجه شود، آزمونهای سرولوژیک برای تعیین میزان پادتن بر علیه هورمون رشد انجام گردد. .
سن استخوان طی درمان باید هر سال تعیین شود.
بررسی عملکرد تیروئید و ارزیابی بروز ضایعات داخل جمجمه ای لازم می باشد.
تزریق داخل عضلانی دارو بسیار دردناک می باشد.

هشدارها:
۱ـ مصرف سوماتروپین تنها در بیمارانبا اپیفیز باز مجاز میباشد.
۲ـ در افراد مبتلا به دیابت ممکن استتنظیم مقدار مصرف داروی ضد دیابتلازم باشد.

تداخل دارویی سوماتروپین

استفاده هم زمان مقادیر زیاد استروئیدهای آنابولیک، آندروژن ها، استروژنها و هورمونهای تیروئید با این دارو سبب تسریع بسته شدن اپی فیز ها می شود. مصرفطولانی مدت مقادیر درمان کورتیکوتروپین(ACTH) و مقادیر بالای خوراکیکورتیکواستروئیدها، سبب مهار پاسخ به هورمون رشد می شود.
تشکیلآنتی بادی، واکنش های موضعی آلرژیک، درد و تورم در ناحیه تزریق و افزایشخوش خیم فشار داخل جمجمه ای از عوارض جانبی دارو هستند.
. قبل از به کار بردن این فرآورده باید حساسیت به هورمون رشد و مصرف همزمانسایر داروها خصوصاً کورتیکواستروئیدها و کورتیکوتروپین را در نظر گرفت.

۲.سوماتروپین باید به مقدار مناسب تجویز شده و میزان رشد به طور منظم توسط پزشک تعیین شود.
۳.در صورتی که درمان با شکست مواجه شود، آزمونهای سرولوژیک برای تعیین میزان پادتن بر علیه هورمون رشد انجام گردد.
۴.سن استخوان طی درمان باید هر سال تعیین شود.
۵.بررسی عملکرد تیروئید و ارزیابی بروز ضایعات داخل جمجمه ای لازم می باشد.
۶.تزریق داخل عضلانی دارو بسیار دردناک می باشد.

نیمه عمرسوماتروپین

نیمه عمر مصرف دارو به دنبال تزریق داخل وریدی ۳۰-۲۰ دقیقه و پس از تزریق داخلعضلانی یا زیر جلدی حدود ۵-۳ ساعت است. طول اثر دارو ۴۸-۱۲ ساعت است. متابولیسم دارو کبدی و دفع آن از طریق صفرا می باشد.

موارد منع مصرف سوماتروپین

درهیپوتروئیدیسم درمان نشده یا تومورهای بدخیم، خصوصاً تومور داخل جمجمه ایکه به طور فعال در ۱۲ ماه گذشته رشد کرده باشد، نباید مصرف شود.

تاثیر هرمون رشد در بدن سازی

هورمون رشد تأثیر اساسی روی حجم عضلات، متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی‌ها دارد. اول از همه باید گفت که هورمون رشد حجم خالص عضلانی بدن را به‌واسطه تحرک سنتز پروتئین و افزایش احتباس نیتروژن اضافه می‌کند.

بخشی از این تأثیر به خاطر این است که هورمون رشد انتقال آمینواسیدهای خاصی به داخل سلول‌های عضلانی بهبود می‌دهد. افرادی که این هورمون را در بدن خود کم دارند نسبتاً درصد چربی بدن‌شان بالا است.

هورمون رشد به‌ واسطه افزایش پروتئین بدن و عمدتاً عضلات، میزان چربی بدن را کاهش می‌دهد. گاهی اوقات به‌ویژه بعد از یک دوره فقدان گلوکز، هورمون رشد دارای تأثیری مثل هورمون انسولین می‌شود به‌طوری که جذب گلوکز و مصرف آن را افزایش می‌دهد. این تأثیر خیلی سریع از بین می‌رود و دلیل فیزیولوژیک آن هنوز نامشخص است.

بعد از حدود دو ساعت متابولیسم گلوکز در عضله و بافت چربی متوقف می‌شود. بدین‌ترتیب در استفاده گلوکز کاهش دیده می‌شود در نتیجه ذخایر گلیکوژن عضلات حفظ می‌شوند چرا که متابولیسم گلوکز متوقف می‌شود. هورمون رشد در بافت چربی تخریب تری‌گلیسیرید (چربی بدن) را بهبود داده، و سطح اسیدهای چرب آزاد خون را افزایش می‌دهد.

از آنجائی‌که استفاده از گلوکز توسط هورمون رشد سرکوب می‌شود، سنتز چربی نیز سرکوب می‌گردد. این تأثیرات وقتی با هم ترکیب می‌شوند نتیجه‌اش می‌شود کاهش خالص چربی بدن.

چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که هورمون رشد جذب و مصرف گلوکز را کاهش می‌دهد و گلیکوژن را حفظ می‌کند. در نتیجه مصرف چربی‌ها را با متابولیزه کردن ذخایر چربی افزایش می‌دهد و سنتز پروتئین را بیشتر می‌کند.

تأثیر خالص آن می‌شود ساخته شدن بدن عضلانی‌تر و کم‌چربی‌تر. ترشح هورمون رشد به‌واسطه خواب، استرس، پائین بودن سطح گلوکز خون، افزایش برخی آمینواسیدهای مشخص (به‌ویژه آرژنین، لیوسین، والین و ارنتتین) و ورزش تحریک می‌شود به‌طور طبیعی این هورمون در بیشترین مقادیر حین خواب عمیق ترشح می‌شود.

هورمون رشد در هیپوفیز جلوئی سنتز و ذخیره می‌شود و سطح آن در پلاسمای خون به واسطه مقدار ترشحش کنترل می‌شود. میزان ترشح هورمون رشد توسط دو هورمون دیگر از ۱. هیپوتالاموس و ۲ GHRH سوماتوستاتین کنترل می‌شود.

ترشح هورمون رشد دقیقه به دقیقه تحت کنترل سیستم عصبی می‌باشد. ترشح این هورمون در سن بلوغ به فعال‌ترین حد می‌رسد و تا بسته شدن صفحات رشد استخوان‌ها در همان حد می‌ماند و ترشح آن به‌تدریج در مردها و زن‌ها بین سن‌های ۲۰ و ۴۰ کاهش می‌یابد.

ترشح بیش از حد این هورمون باعث رشد بیش از حد بدن می‌شود و وقتی می‌بینید فردی بیش از ۲۴۰ سانتی‌متر بلندی قامت دارد نتیجه‌ای از ترشح بیش از حد هورمون رشد می‌باشد.

ترشح بیش از حد این هورمون در بزرگسالان نتیجه‌ای است از تومور هیپوفیز، یا تزریق مصنوعی آنکه باعث بروز پدیده آکرومگالی می‌گردد. آکرومگالی با رشد فک و آرواره ضخیم شدن جمجمه، بزرگ شدن استخوان‌های دست و پاها قابل تشخیص است.

همچنین با مصرف مصنوعی این هورمون رشد غیرعادی در قفسه سینه، کبد و طحال دیده می‌شود و پوست بدن هم ضخیم‌ می‌گردد. اگر به ترشح طبیعی این هورمون در بدن متکی هستید هرگز نمی‌خواهد که نگران آکرومگالی باشید چرا که با سوءاستفاده از داروی مصنوعی آن است که آکرومگالی رخ می‌دهد

شما به‌طور طبیعی می‌توانید به حد کافی میزان هورمون رشد بدن را بالا ببرید تا حجم عضلات‌تان اضافه و میزان چربی‌های بدن‌تان کم شود.

همچنین درباره دلایل افزایش غلظت خون بخوانید

چگونه ترشح هورمون رشد را اضافه کنیم؟

چندین راه برای افزایش طبیعی هورمون رشد در بدن وجود دارد.

۱) اول از همه پیروی از رژیم غذائی که در آن به‌ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن ۲/۲ گرم پروتئین به بدن برسد. یک وعده پرپروتئین باعث افزایش ترشح هورمون رشد می‌شود.
۲) دومین روش این است که از مکمل‌های آزادکننده هورمون رشد استفاده کنید (آنهائی‌ که حاوی آرژنین پیروگلوتامیت و لیسین مونوهیدروکلراید هستند) از این مکمل‌ها قبل از خواب و قبل از تمرین استفاده کنید و همیشه آنها را با معده خالی مصرف کنید.
۳) راه سوم این است که خواب کافی داشته باشید حداکثر ترشح هورمون رشد طی خواب عمیق اتفاق می‌افتد. چنانچه مقدور است بعدازظهر هم چرتی بزنید.
راه آخر اینکه زیرکانه تمرین کنید. تمرین سنگین با تکرارهای کم راهی مؤثر برای افزایش قدرت است. احتمالاً دلیلش این است که میزان تستوسترون در این نوع تمرین افزایش می‌یابد و تمرین روی سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد. تمرین با تکرارهای زیاد و وزنه‌های متوسط بیشتر برای ترشح هورمون رشد مؤثر است. بنابراین کار اشتباهی است اگر تکرارهای زیاد را از برنامه‌های خود حذف کنید. ترشح هورمون رشد نتیجه‌ای است از تمرینات پرمقدار که همچنین باعث تحریک چربی‌سوزی هم می‌شود البته لازم است که برای داشتن پیشرفتی مداوم هم با تکرارهای کم و هم با تکرارهای زیاد تمرین کنید.

اثرات هورمون رشد بر بدن

این هورمون روی صفحات رشد در استخوان‌ها، اثر می‌گذارد و موجب رشد آنها می‌شود و در واقع کودک ما قد می‌کشد. البته این هورمون، علاوه بر اثر مستقیم، به صورت غیرمستقیم هم سبب رشد اندام‌های بدن می‌شود که با تأثیر روی کبد، دستور ترشح هورمونی را به او می‌دهد که آن هورمون، وظیفه رشد اعضای بدن را بر عهده دارد و کمبود هورمون رشد، حفظ پروتئین‌سازی در بدن را مختل می‌کند.

هورمون رشد در همه مقاطع زندگی ما ترشح می‌شود، حتی در دوران جنینی و سبب رشد جنین می‌شود. البته در دوران جنینی، این هورمون از سلو‌ل‌های جفت ترشح می‌شود.

مساله ی مهم، میزان ترشح هورمون رشد در دوران بلوغ است. اگر این ترشح مختل شود، بیماری‌هایی مثل کوتاهی قد یا کوتولگی و مشکلات دیگر پیش می آید. این هورمون روی پخش چربی در بدن هم موثر است و کودکانی که دچار کمبود این هورمون هستند، چربی بدنشان بیش از حد معمول است. در ضمن صدایشان گاهی طبیعی نیست، چون هورمون رشد روی حنجره هم موثر است.

هورمون رشد انسان (GH، سوماتوتروپین) محتوی یک زنجیره پلی پپتیدی واحد متشکل از ۱۹۱ آمینو اسید می‌باشد که توسط بخش پیشین غده هیپوفیز که یک غده درون‌ریز است ترشح می‌شود.

هیپوتالاموس توسط هورمون آزادکننده GHRH (سوماتوکرینین) و هورمون مهار کننده SRLF (سوماتوستاتین) ترشح GH را از هیپوفیز قدامی کنترل می‌کند. هیپوفیز طبیعی محتوی ۳تا ۵ میلی گرم هورمون رشد است و روزانه ۸۷۵-۵۰۰ میکروگرم GH ترشح می‌کند.

عوامل مؤثر و بازدارنده در ترشح هورمون رشد عبارتند از:

عوامل مؤثر(غیر داروئی)

۱- خواب
۲- فعالیت بدنی(ورزش)
۳- برخی از آمینو اسیدها بخصوص آرژنین (آرژنین آزادی GH را از طریق مهار آزادی سوماتوستاتین تحریک می‌کند.)
۴- قند خون پائین (هیپوگلیسمی)
۵- عوامل استرس‌زا.

عوامل مؤثر داروئی

۱- آگونیست‌های آلفا- آدرنرژیک، مانند گاتاپرس، آزادی GH را تا حدودی تحریک می‌کند.
۲- داروهای پیشی سازودوپامین مانند Levodopa و بروموکریپتین سطح ترشح هورمون رشد را افزایش می‌دهند.
۳- آگونیست‌های سروتونین نیز سطح ترشح GH را افزایش می‌دهند.

ب) عوامل بازدارنده(غیر داروئی):
۱- قند خون بالا (هیپوگلیسمی)
۲- افزایش غلظت سری اسیدهای چرب آزاد، آزادی GH را کند می‌کند.
۳- چاقی آزادی GH را در پاسخ به بسیاری از محرک‌ها کم می‌کند که این مسئله با کاهش وزن حل‌شدنی است.
۴- ناراحتی روحی.

عوامل بازدارنده داروئی

داروهای مسدد آلفا آدرنرژیک مانند Yohimbine آزادی GH را کاهش می‌دهد. همچنانکه احتمالا می‌دانید، افزایش بیش از حد هورمون رشد پیش از بسته شدن اپی فیزها (قسمت‌های قابل رشد استخوان‌ها) روی دهد، موجب رشد طولی بیش از اندازه استخوانها یا ژیگانتیسم gigantism می‌شود و چنانچه این افزایش GH بعد از بسته شدن اپی فیزها باشد (در نژاد ایرانی بین ۱۶ الی ۲۱ سال و در بعضی نژادها تا ۲۵ سال) موجب رشد عرضی بیش از حد استخوانها یا آکرومگالی(acromegaly) می‌شود.
هورمون رشد بر روی تمام بدن و بر روی اغلب نسوج تأثیرگذار است که البته تأثیر GH به طور مستقیم بر روی عملکرد بدن ناچیز بوده و در واقع GH با تحریک ساخت فاکتورهای رشد با نام سوماتومدین‌ها(Sm) یا فاکتورهای رشد شبه انسولین(IGF) توسط کبد عضلات و بعضی بافت‌های دیگر باعث تحریک رشد در اغلب بافت‌های بدن می‌شود.

نکاتی که در ارتباط با مصرف سوماتروپین باید بدانید

سوماتروپین باید به مقدار مناسب تجویز شده و میزان رشد به طور منظم توسط پزشک تعیین شود.
سن استخوان طی درمان باید هر سال تعیین شود.
بررسی عملكرد تیروئید و ارزیابی بروز ضایعات داخل جمجمه‌ای لازم می‌باشد.
مصرف این دارو سطوح انسولین را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث هیپوگلیسمی شود، بدان معنی که بدن مشکل کمبود گلوکز دارد.
استفاده بیشتر از دوزهای نرمال میتواند به دردهای شکمی ممتد منجر شود خصوصا اگر توسط بدنسازان به منظور افزایش عضله مصرف گردد.
استفاده از این هورمون به افراد مبتدی و افرادی که زیر ۱۸ سال هستند توصیه نمی‌شود چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبیعی بدن می‌شود و در افراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوان‌ها وجود دارد.
سوماتروپین‌ در درمان‌ کوتاه‌ قدی‌ ناشی‌ از کمبود هورمون‌ رشد از جمله‌ در کوتاه‌ قدی‌ در سندروم‌ ترنر نیز به‌کار می‌رود.