حرکت ورزشی برای درمان آرتروز دست

آرتروز دست,آرتروز مچ دست,درمان آرتروز انگشتان دست,علائم آرتروز دست و گردن,ورزش انگشتان دست,ورزش برای آرتروز انگشتان دست.آرتروز از جمله مشکلاتی است که با درد و تورم مفاصل همراه است و بروز آن در انگشتان دست شیوع بیشتری دارد. علل مختلفی در ابتلای فرد به آرتروز وجود دارد که یکی از آنها کار کشیدن طولانی‌مدت و مکرر از مفصل (البته در شرایط نادرست) است.

از این‌رو، برخی خانم‌های خانه‌دار در اثر درد انگشتان خود نه‌تنها شب‌ها خواب ندارند، بلکه از تغییر شکل مفاصل انگشتان و نازیبا شدنشان نیز شکایت دارند و دنبال راه‌ چاره‌ی هستند. در میان مشاغل مختلف معمولا خیاط‌های حرفه‌ای بیشتر از دیگران به آتروز مفاصل انگشتان دست مبتلا می‌شوند؛ به طوری که این مشکل به آسیب انگشت خیاطان نیز معروف است. این مطلب، شما را با ۸ تمرین برای کاهش و پیشگیری از درد و نازیبایی انگشتان دست آشنا می‌کند.
تمرین اول
مشابه تصویر دست‌تان را مشت کنید و به مدت ۴۰ ثانیه نگه ‌دارید و آرام انگشتان را از هم باز و از یکدیگر دور کنید. این تمرین را برای هر دست حداقل ۴مرتبه تکرار کنید. توجه داشته باشید حین تمرین شما نباید احساس درد داشته باشید. با پدیدار شدن درد تمرین را قطع کنید.

 

تمرین دوم
دستتان را روی یک سطح صاف مانند میز قرار دهید، آرام تک‌تک انگشتان را به ترتیب از سطح جدا کنید و دوباره به حالت اول برگردانید. تمرین را برای هر دست ۸ مرتبه تکرار کنید.

 

تمرین سوم
دست را صاف و انگشت اشاره را خم کنید و به انگشت شست بچسبانید تا شکل حرف O انگلیسی را بسازید. ۳۰ ثانیه مکث کنید. انگشت را آرام باز سپس با سایر انگشتان این تمرین را تکرار کنید. یادتان باشد این تمرین را برای هر دست ۶ مرتبه انجام دهید.
تمرین چهارم
ابتدا دستتان را صاف و انگشت شست را از سایر انگشتان دور کنید، سپس آرام انگشت شست را به سمت انگشت کوچک بیاورید و در این وضعیت قرار دهید. ۳۰ ثانیه مکث کنید. تمرین را برای هر دست ۵ مرتبه تکرار کنید.

 

تمرین پنجم
دست را همانند یک فنجان برعکس‌شده روی میز بگذارید (مشابه تصویر) و آرام و با قدرت انگشتان را صاف کنید تا کف دست روی میز قرار بگیرد. ۴۰ ثانیه در این حالت بمانید و برای هر دست ۴ مرتبه این تمرین را تکرار کنید.

 

تمرین ششم

کف دست را مقابل خود قرار دهید و انگشت شست را به حالت خمیده کنار انگشت اشاره نگه دارید و آرام آن را به سمت انگشت کوچک هدایت کنید و در این حالت ۳۰ ثانیه نگه‌دارید. به حالت اول برگردید و ۴ مرتبه تمرین یادشده را تکرار کنید، سپس با دست دیگر انجام دهید. تمرین هشتم
توپ نرمی را با دستانتان بگیرید و با تمام قدرت فشار دهید و ۳ ثانیه مکث کنید. ۱۰ مرتبه آن را تکرار کنید سپس با دست مقابل تمرین را انجام دهید.

 

تمرین هفتم
مشابه تصویر انگشتان را از مفصل بین انگشتی خم و به مدت ۳۰ ثانیه این وضعیت را حفظ کنید و ۴بار آن را تکرار کنید، سپس با دست دیگر تمرین را انجام دهید.

پ

منبع:هفته نامه سلامت

نظرات بسته شده است.