حرکت ورزشی برای درمان تیروئید

تا به حال برایتان پیش آمده که ناگهان احساس گرمای غیرطبیعی کنید یا ضربان قلبتان شدید شود؟ اگر به تازگی با علائمی مثل کاهش یا افزایش ناگهانی وزن، تعریق بیش از حد، اضطراب و بی‌قراری قابل‌توجه یا خشکی پوست مواجه شده‌اید، هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید زیرا این نشانه‌ها شما را از نامنظم بودن عملکرد غده تیروییدتان باخبر می‌کند. هرچند غده تیرویید عضو کوچکی است اما یکی از مهم‌ترین غدد درون‌ریز بدن محسوب می‌شود که به سیستم‌های اصلی بدن مرتبط است. غده تیرویید یکی از غدد مهم بدن است که میزان سوخت‌وساز انرژی بدن را تنظیم می‌کند. این غده شکلی شبیه پروانه دارد و جلوی نای قرار گرفته است.

هورمون‌های تیرویید برای رشد مغز و دستگاه عصبی به‌خصوص در ۳ سال اول زندگی ضروری هستند و در صورت عملکرد نامناسب آنها ممکن است عقب‌ماندگی ذهنی بروز کند. به طور کلی، بچه‌ها در سنین بالاتر برای رشد مناسب و بزرگسالان برای متابولیسم منظم و تنظیم سوخت‌وساز بدن به هورمون‌های تیروییدی نیازمند هستند.

به همین علت در بعضی کشورها در بدو تولد تست تنظیم تیرویید از نوزادان گرفته می‌شود.
تمرین اول
مشابه تصویر بنشینید و کف پاها را به یکدیگر بچسبانید. ۱ تا ۲ دقیقه وضعیت را حفظ کنید. ۱۵ ثانیه استراحت و ۲ مرتبه دیگر آن را تکرار کنید.

تمرین دوم
در وضعیت چهاردست و پا قرار بگیرید و با چرخش لگن به پایین و داخل بردن شکم یک قوس کلی در ستون فقرات خود ایجاد کنید. (مشابه تصویر)
تمرین سوم
دوزانو بنشینید. دست‌ها را به بالا بکشید و جلو بیاورید و روی زمین قرار دهید. ابتدا باسن را روی پا قرار دهید سپس پیشانی را روی زمین بگذارید.
تمرین چهارم
به شکم دراز بکشید. پیشانی را روی زمین قرار دهید. کف ۲ دست را کنار گوش‌ها بگذارید. پاها را جفت کنید و با فشار کف دست، سر و قفسه‌سینه را بالا بیاورید.
تمرین پنجم
چهاردست و پا قرار بگیرید. آرام به سمت دست‌ها قدم بردارید. مانند شکل بدن را در حالت عدد ۸ فارسی قرار دهید. سر و قفسه‌سینه کاملا پایین باشد.
تمرین ششم
در وضعیت درازکش به پشت قرار بگیرید و با خم کردن زانوها کف پا را روی زمین قرار دهید. سپس با انقباض همزمان عضلات شکم (شکم را داخل ببرید) و باسن، لگن و کمر را از زمین جدا کنید و در این وضعیت بمانید.
دم ازراه بینی، بازدم از راه دهان
در تمامی حرکات عمل دم و بازدم را به شکل درست انجام دهید، یعنی عمل دم از راه بینی و عمل بازدم از راه دهان. در ضمن، هر تمرین را حداقل ۳۰ ثانیه حفظ و حرکات را پشت سر هم به ترتیب اجرا کنید. پس از اتمام هم ۳ مرتبه دیگر از اول تا انتها آنها را انجام دهید.
یوگا هم بی‌تاثیر نیست
تورم، فراموشی، اضافه وزن، خستگی، کاهش متابولیسم بدن، حساسیت به سرما، موی خشک و شکننده، یبوست، انقباض عضلانی، افسردگی، گواتر یا همان بزرگی تیرویید و عادت ماهانه نامنظم با مقدار زیادی خونریزی از نشانه‌های معمول کم‌کاری تیرویید هستند.

زنان ۱۰ برابر بیشتر از مردان احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند، اما ورزش منظم و روزانه در کنترل این بیماری بسیار موثر است و ترشحات غده تیرویید را افزایش می‌دهد. به طور کلی، دویدن، کوهنوردی و سایر تمرینات هوازی برای افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، توصیه می‌شود.

البته تمرین‌های سنگین حداقل ۲۰ دقیقه در روز برای بهبود کارکرد غده تیرویید لازم هستند. یوگا نیز یکی از راه‌های موثر برای به دست آوردن نتایج بهتر است زیرا حرکات منظم و متوالی آن باعث تحریک این غده می‌شود.

 

منبع:هفته نامه سلامت

نظرات بسته شده است.