تمرین ورزشی برای بعد از سکته مغزی

یکی از مشکلاتی که بعد از ابتلا به سکته مغزی برای بسیاری از بیماران درگیر با این بیماری پیش می‌آید، از دست دادن توانایی حسی و حرکتی در یک نیمه از بدن، به‌خصوص دست‌هاست. البته این توانایی‌ها به مرور زمان و با جلسه‌های منظم فیزیوتراپی یا کاردرمانی قابل‌برگشت خواهند بود اما اگر این بیماران بخواهند با تمرین‌های ساده خانگی، راهی برای تقویت عضلات و مفاصل انگشتان دست خود پیدا کنند، می‌توانند از پوستر «توانبخشی» این شماره استفاده کنند. فقط برای انجام تمام تمرین‌های ورزشی زیر، به یک تکه خمیر بازی با درجه کشسانی متوسط نیاز داریم.
باز کردن خمیر با انگشت شست
خمیر بازی را به ‌صورت حلقه دور انگشت شستتان بپیچید و دست خود را مشت کنید. حالا با بالا بردن انگشت شست، سعی کنید حلقه خمیر را تا حد ممکن بازتر کنید.
نزدیک کردن انگشت شست
کف دست خود را صاف به سمت زمین بگیرید. خمیر بازی را بین انگشت شست و پایین انگشت اشاره قرار دهید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید، خمیر را با کنار شستتان فشار دهید تا شست خود را به استخوان پایین انگشت اشاره، نزدیک‌تر کنید. در طول مدت این تمرین، مفاصل هیچ‌کدام از انگشتان را خم نکنید.
فشار انگشت شست
خمیر بازی را کف دستتان بگذارید و انگشت شست را تا اندازه‌ای روی آن فشار بدهید که نوک این انگشت به آخرین بند انگشت کوچک شما نزدیک شود.
کشش ۳ انگشتی
خمیر بازی را با یک دست خود بگیرید و با ۳ انگشت شست، اشاره و میانی دست دیگر، آن را بکشید. تمام این تمرین‌ها را روی هر ۲ دست خود انجام دهید.
فشار و کشش انگشت شست
دست خود را مشت کنید. خمیر بازی را بین انگشت سبابه و شستتان قرار دهید. حالا خمیر را با تمام توان انگشت شست، به سمت جلو فشار دهید به‌طوری که کشش این انگشت را حس کنید.

 

منبع:هفته نامه سلامت

نظرات بسته شده است.