راهکارهای از بین بردن لک صورت

از بین بردن لکه صورت،لک های قهوه ای و جوش ها به صورت طبیعی،راهکار ها و شیوه ها و داروهای ضد لک صورت,رفع لکه های قهوه ای صورت,علت لک صورت,درمان سریع لک صورت,درمان قطعی لک صورت,درمان لک صورت با عسل,درمان لک صورت با میوه,درمان لک صورت با طب سنتی,رفع لک جوش,درمان خانگی لک صورت,درمان لک روی گونه,علت لکه های قهوه ای روی پوست صورت,از بین بردن لکه قهوه ای صورت,درمان لک پیشانی,انواع لک های صورت,درمان خانگی لک پیشانی,لکه های کبدی

ماسک خیار و جعفری بسازید

یک خیار له کنید و ۵ قاشق غذاخوری از آن را با ۵ قاشق غذاخوری جعفری له‌شده مخلوط کنید و ۵ قاشق روغن کنجد به آن بیفزایید. این مخلوط را در بطری شیر درداری بریزید و در آن را محکم ببندید و بعد این شیشه را چند روز در محلی تاریک نگهداری کنید و چند روز از آن را روی جوش‌ها بمالید تا ۲۰ دقیقه بماند و سپس بشویید.

هم لایه‌بردار، هم مرطوب‌کننده و هم تونر

گوجه‌فرنگی: ۲عدد

لیموترش: یک عدد

آرد جو دوسر

جوش‌شیرین: ۲ قاشق‌غذاخوری

عسل: یک قاشق غذاخوری

آب ۲ گوجه‌فرنگی تازه را بگیرید و آن را صاف کنید البته پالپ‌های آن را نگه دارید، بعد آب یک لیموی تازه را هم با آب گوجه‌فرنگی مخلوط کنید. مقداری آردجو دوسر با آب مخلوط کنید تا حالت خمیری شکل پیدا کند تا ماده لایه‌بردار درست شود، حالا صورت‌تان را با این ماده خمیری بشویید و روی قسمت‌های لک یا دانه‌های سرسیاه بیشتر تمرکز کنید، بعد صورت را کامل آب بکشید و با یک حوله تمیز خشک کنید.

ماسکی ضدلک بسازید

شیرخشک: ۲ قاشق غذاخوری

آبلیمو: ۲ قاشق غذاخوری

عسل: ۴ قاشق غذاخوری

همه این مواد را با هم مخلوط کنید تا ماده حالت خمیری پیدا کند، آن را به صورت بمالید و اجازه دهید حدود ۲۰ دقیقه روی پوست بماند، بعد صورت را بشویید و روی صورت مقداری ماست ساده بمالید، حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد صورت را بشویید.

ماسک سیب برای از بین بردن لک‌ها

سیب: یک عدد

شیر: مقداری، لیموترش: ۲عدد

شکر: ۳ قاشق غذاخوری

یک سیب کوچک را با مقدار کمی شیر در مخلوط کن بریزید و بعد به آن آب دو تا لیموترش را اضافه کنید و درنهایت ۳ قاشق شکر در آن بریزید. خوب مخلوط کنید سپس مخلوط را کمی بجوشانید، اجازه دهید تا خنک شود و حدود ۴۵ دقیقه روی پوست بگذارید، هفته‌ای سه‌بار این ماسک را استفاده کنید، بهتر است شب‌ها روی صورت بگذارید که دیگر بیرون نروید.

لک‌‌های کوچک را از بین می‌برد

لیموترش: یک عدد

شیر: ۲ قاشق غذاخوری

پالپ‌ آلوورا: مقداری

آب لیموترش را بگیرید و با شیر مخلوط کنید و بعد روی مناطق لکه‌دار پوست بمالید. وقتی این ماده روی پوست خشک شد، روی آن پالپ آلوورا بگذارید و بعد روی آن را با چسب یا پارچه‌ای ببندید و اجازه دهید تمام شب باقی بماند.

درمان لک صورت

میزان درمان این لک‌ها با عمق و وسعت آنها ارتباط مستقیم دارد؛ به طوری که ضایعات عمقی‌تر و وسیع‌تر مقاومت بیشتری به انواع درمان‌ها دارند. در مقابل، ملاسما‌های سطحی‌تر که با وسیله تشخیصی ای به نام “لامپ وود” تعیین می‌شوند پاسخ بهتری به درمان‌های مختلف نشان می دهند.

اما سوالی که همیشه از سوی بیماران مطرح می‌شود، این است آیا این لک ها به‌ طور کامل قابل علاج و درمان هستند؟

در پاسخ باید گفت که اگر عوامل ایجادکننده و تشدیدکننده را کنترل کنید و در مصرف کرم‌ها و ضد آفتاب به توصیه پزشک متخصص پوست عمل کنید، مطمئنا به میزان قابل توجهی بهبودی حاصل می‌شود.

به همین لحاظ در گام ‌اول بررسی سوابق فامیلی، آزمایشات هورمونی، داروهای مصرفی، میزان تماس با نور آفتاب و شرایط محیط شغلی از نظر وجود عوامل تشدیدکننده ملاسما مانند مواد شیمیایی یا نور صفحه کامپیوتر و نور مهتابی به خصوص در طول شب مهم هستند، زیرا با دانستن علل و سپس حذف یا تعدیل آنها می‌توانیم به طور چشمگیری از پیشرفت ملاسما جلوگیری کنیم.

پس از یافتن و حذف علل ملاسما، به مرحله دوم یعنی درمان می‌رسیم که درمان ملاسما را می‌توان به ترتیب اولویت به سه گروه تقسیم کرد:

۱) مصرف کرم‌ها (بیشتر برای پوست‌های خشک و معمولی) و محلول‌های ضدلک (بیشتر برای پوست‌های چرب) که در دو نوع، حاوی مواد هیدروکینون و فاقد هیدروکینون هستند.

اگر چه این روش درمانی مطمئن‌تر و با مقبولیت بیشتری است، اما باید به این نکته توجه کرد که مصرف مداوم کرم‌ها یا محلول‌های حاوی هیدروکینون (بیش از شش ماه متوالی) می‌تواند نتایج معکوسی در روند درمانی داشته باشد.

به همین خاطر مصرف داروهای فاقد هیدروکینون از دیگر اولویت‌های درمانی هستند که با تشخیص پزشک متخصص پوست بر اساس شرایط بیمار تجویز می‌شوند.

۲) در موارد خاص مداخله درمانی با استفاده از پیلینگ و میکرودرم ابریشن

۳) انجام لیزر که در مواردی مفید خواهد بود.

باید تاکید کنیم که روش‌های درمانی دوم و سوم (پیلینگ و لیزر) معجزه نمی کنند و چنین درمان هایی پیشنهاد نخست ما نیست، زیرا با این‌گونه روش‌ها در مواردی نه ‌تنها درمانی ‌صورت نمی گیرد، بلکه موجب تشدید بیماری شده‌ و در شرایطی نیز پس از بهبودی، به علت مواجهه با نور خورشید یا عوامل تشدیدکننده در کمتر از یک ‌سال لک ها عود می کنند و این یعنی اتلاف وقت و هزینه.

بنابراین در انتخاب نوع و مدت درمان یا تغییر آن حتما با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

مهم ترین نکته ای که بیماران مبتلا به لک صورت باید مد نظر داشته باشند عبارتست از اجتناب از خوددرمانی و مراجعه به پزشک متخصص پوست، زیرا این امر باعث می شود تا بیمار به صورت اصولی تحت درمان قرار بگیرد و از تحمیل هزینه های اضافی و همچنین عوارض ناشی از خود درمانی محفوظ بماند.

لکه‌های پوستی بر اثر افزایش سن و به دلیل به‌هم ریختگی رنگدانه‌های پوست ایجاد می‌شود. این لکه‌ها به خصوص در پشت دست، صورت و سر و قسمت پایین سینه مشاهده می‌شوند.

برای بسیاری از افراد که به پوست خود حساس هستند و همواره تمام نکات آرایشی و بهداشتی را رعایت میکنند تا پوست صافی داشته باشند وجود لکه های پوستی و یا کک و مک یک معضل به شمار میرود.در این مطلب به شما روشهایی را آموزش میدهیم که به وسیله آنها از شر این لکه های قهوه ای خلاص شوید.

ماست ترش: بدون شک این یکی از بهترین درمانهای خانگی برای برطرف کردن لکه های ناشی از آفتاب است. وقتی احساس میکنید این لکه ها خیلی زیاد شده اند میتوانید ماست ترش و کمی زردچوبه را با هم مخلوط کرده و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس بشوئید. تکرار مداوم این ماسک به آرامی لکه های پوستی را از بین میبرد.

جو: مخلوط جو و دوغ به از بین رفتن لکه های پوستی کمک میکند. مخلوط دوغ و جو سبب لایه برداری ملایم پوست شده و به آن روشنی محسوسی میدهد و لکه های قهوه ای را به حداقل میرساند.

آبلیمو: به دلیل وجود اسید سیتریک به عنوان یک روشن کننده پوستی قوی شناخته میشود. مخلوطی از گلاب ، آب خیار و آبلیمو را روزانه به پوست خود بمالید و یا میتوانید آبلیمو را با کمی عسل مخلوط کرده و استفاده کنید. نتیجه آن حیرت آور خواهد بود.

سیب زمینی: سیب زمینی خام اثر روشن بخشی روی پوست دارد و میتوانید لکه های پوستی را از بین ببرد. سیب زمینی را رنده کنید و آن را صاف کرده و از آب آن روی پوست بمالید. این مسئله سبب سفید شدن پوست میگردد.

بادام : منبع غنی ویتامین E است. بادام به حذف لکه های قهوه ای پوست کمک میکند. شما میتوانید چند عدد بادام را آسیاب کرده و با روغن چوب صندل مخلوط کنید و به صورت ماسک روی لکه ها قرار دهید. استفاده مداوم از این روش بهترین روش را در پی خواهد داشت.

آلوئه ورا: این گیاه نیز یک روشن کننده پوستی طبیعی به شمار میرود و میتواند به راحتی لکه ها را حذف کند. شما میتوانید ژل این گیاه را روی لکه ها بمالید و بعد از چند دقیقه بشوئید.

لکه‌هایی که روی پوست افراد دیده می‌شود، چند نوع است؟
ببینید، این لکه‌ها معمولا به گروه‌های متعددی تقسیم می‌شوند اما شایع‌ترین لکه‌های پوستی عبارتند از لکه‌های پس از التهابات پوستی، کک‌ومک، خال‌ها، لکه‌های وابسته به سن، لکه‌های دوران بارداری و… که هر کدام شکل و ویژگی‌های درمانی خاصی دارند.

خیلی‌ها از داشتن کک ‌و مک در صورتشان ناراحت هستند. برای رفع این کک‌و‌مک‌ها چه باید کرد؟
این لکه‌ها در افرادی که پوست روشن و زمینه ژنتیکی دارند دیده می‌شود. نور آفتاب علت اصلی ایجاد و تشدید کک و مک است. معمولا کک و مک در نواحی فوقانی بدن مانند پوست صورت و دست‌ها که بیشتر در معرض مستقیم نور آفتاب است، دیده می‌شود. در فصول پاییز و زمستان که شدت تابش نور آفتاب ضعیف‌تر است، کک‌ومک‌ها کمرنگ‌تر و در بهار و تابستان پررنگ‌تر می‌شوند. کک و مک با استفاده از دارو کمرنگ می‌شود، ولی با هر بار تماس آفتاب دوباره برمی‌گردد. بهترین درمان برای کک‌و‌مک، استفاده از لیزر است ولی بهتر است همه افراد بعد از لیزر همیشه باید رعایت کنند تا مانع برگشت لکه‌ها شوند زیرا این پوست‌ها بسیار مستعد هستند و ممکن است این لکه‌ها عود کنند.

در مورد خال‌های پوستی چه توصیه‌ای دارید؟ آیا خال‌ها را هم می‌توان نوعی لکه پوستی دانست؟
بله، خال‌ها نیز به صورت لکه‌های پررنگ‌تر روی پوست ظاهر می‌شوند. درمان برخی خال‌ها که رنگشان متمایل به آبی است، کمی مشکل‌تر است و حتی روی صورت و دور چشم هم دیده می‌شوند. در این موارد درمان دارویی کمک‌کننده نیست، ولی لیزردرمانی آن هم به صورت مکرر مفید است. در هر حال از بین بردن خال‌ها امکانپذیر است. لکه‌های قهوه‌ای یا خرمایی‌رنگ که در نواحی باز پوست بدن ایجاد می‌شوند، نتیجه سال‌ها برخورد با آفتاب است. سلول‌های سازنده رنگدانه در این نواحی فعال‌تر می‌شوند. در عین حال که این لکه‌ها شبیه خال هستند، خیلی بزرگ و نامنظم‌ترند و رنگشان تیره‌تر و نابرابر است. اندازه این خال‌ها ۵/۰ تا ۳ سانتی‌متر و گاهی بزرگ‌تر است.

آیا این باور درست است که هر چه سن بالاتر می‌رود، لکه‌های پوستی بیشتری هم ایجاد می‌شود؟
نه، در باور عموم این است که وجود بیماری‌های کبدی باعث ایجاد این لکه‌ها در افراد پیر یا میانسال می‌شود اما این‌گونه نیست. لکه‌های دوران پیری نتیجه تماس زیاد با آفتاب است و افرادی که در گذشته تماس مداوم با آفتاب داشته‌اند، زودتر دچار این لکه‌ها می‌شوند. هر چه سن بالاتر می‌رود، لکه‌ها پررنگ‌تر می‌شوند و درمان آنها هم فقط لیزر است. لیزرهایی که به طور اختصاصی بر رنگدانه‌ها اثر می‌کنند، می‌توانند باعث بهبود واضح با عوارض بسیار کم شوند و از طرف بیمار هم به خوبی پذیرفته می‌شوند. برای جلوگیری از پیدایش بیشتر لکه‌ها، هر وقت بیرون از خانه یا جلوی آفتاب می‌روید باید پوستتان را با ضدآفتاب با SPF 15 یا بیشتر حفاظت کنید. ممکن است فرآورده‌های بی‌رنگ‌کننده که حاوی هیدروکینون هستند، لکه‌های موجود را روشن‌تر کنند اما این راه کمتر موفقیت‌آمیز است.

در مورد لکه‌هایی که پس از جوش در صورت ایجاد می‌شوند، چه نظری دارید؟
ببینید، صورت بعضی از افراد زیاد آکنه یا جوش می‌زند و بعد از بهبود دچار لکه می‌شوند به‌طوری که فرد ابتدا دچار جوش‌های قرمز یا چرکی می‌شود و به مرور زمان وقتی جوش‌ها خشک می‌شود، لک قهوه‌ای یا بعضا لک قرمز به جای می‌گذارد، خصوصا اگر فرد جوش خود را دستکاری کند، احتمال لک قهوه‌ای یا لک تیره بعد از جوش زیاد می‌شود. در بسیاری از این افراد در ایجاد لک بعد از جوش یک زمینه یا استعداد ارثی هم دخیل است، خصوصا در مورد لکه‌های قرمز بعد از جوش این علت یعنی زمینه ژنتیکی مهم‌تر است، چراکه دیده شده برخی افراد بدون اینکه جوش را دستکاری کنند هم دچار جوشگاه و لکه‌های قرمز (و گاهی لکه قهوه‌ای) بعد از بهبود جوش می‌شوند. در ضمن نوع جوش هم در بروز لک اثر دارد، مثلا جوش‌های عمیق، کیستی و چرکی ممکن است بیشتر لک ایجاد کنند. دوام و مدت جوش هم در ایجاد لک بعد از جوش موثر است، اگر مثلا کسی جوش‌های صورت خود را درمان نکند و جوش‌ها به مدت طولانی باقی بمانند، احتمال بروز لک در صورتش زیاد خواهدشد.
پوست، بارداری و زایمان

علت ایجاد لکه‌های بارداری چیست؟
این لکه‌ها ابتدا قهوه‌ای کمرنگ (بزرگ‌تر از کک ‌و مک) هستند و به‌تدریج اندازه آنها بزرگ‌تر و رنگشان تیره‌تر می‌شود و در موارد شدید مناطق وسیعی از صورت (مثلا گونه‌ها،ا بینی و پیشانی) را درگیر می‌کنند. همانند کک ‌و مک، ۳ عامل ژنتیک، هورمون و نور آفتاب در بروز و تشدید لک بارداری دخیل‌اند ولی برخلاف کک ‌و مک در ملاسما (لک بارداری) نقش عوامل هورمونی بارزتر و آشکارتر است، مثلا دیده شده فردی اصلا این لک‌ها را نداشته، اما بعد از ازدواج و استفاده از قرص‌های ضدبارداری یا هنگام بارداری این لکه‌ها در صورتش ایجاد شده است. اگر فرد مصرف قرص را ادامه دهد یا درمعرض نور آفتاب قرار گیرد، شدت و وسعت این لکه‌ها بیشتر خواهدشد. لکه‌های بارداری به صورت لکه‌های تیره و قهوه‌ای روی گونه‌ها، پیشانی و اطراف چشم‌ها دیده می‌شوند. این ضایعات معمولا به‌تدریج ایجاد می‌شوند و قرینه هستند.
لکه‌های بارداری بیشتر در نیمه دوم بارداری ایجاد می‌شوند اما گاهی در صورت خانم‌های که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند نیز دیده می‌شوند که البته بروز آنها به مدت زمان مصرف دارو و نوع دارو (حاوی استروژن و پروژسترون) بستگی دارد. لکه‌های بارداری معمولا به‌طور کامل در عرض یک سال بعد از زایمان ناپدید می‌شوند، اگر چه ممکن است بعد از ۱۰ سال نیز باقی بمانند. لکه‌های ناشی از مصرف قرص‌های ضدبارداری مدت بیشتری می‌مانند. هر چه درمان سریع‌تر شروع شود، نتیجه بهتری نیز می‌توان گرفت.

ریشه شکل‌گیری خط تیره روی شکم چیست؟
این خط که «خط سیاه» خوانده می‌شود، در واقع همان «خط سفید» است که به‌طور طبیعی از بالای شکم تا قسمت پایینی شکم و استخوان عانه ادامه دارد و در حالت طبیعی به رنگ پوست است و دیده نمی‌شود. افزایش تولید ملانین باعث تیره شدن این خط می‌شود، اما در بیشتر موارد چند ماه پس از زایمان رنگ قبلی خود را بازمی‌یابد.

بعد از زایمان چگونه از پوستمان نگهداری کنیم که دچار لکه‌های پوستی نشویم؟
بعد از زایمان، به محافظت پوست خود از نور آفتاب ادامه دهید. در بیشتر موارد، تیرگی‌های ایجاد شده به آهستگی و بدون هیچ‌گونه درمانی برطرف می‌شوند. در صورتی که تیرگی پوستتان در حد ناراحت‌کننده‌ای است، بهتر است روش دیگری برای جلوگیری از بارداری انتخاب کنید.
اگر بعد از گذشت چند ماه از زایمان، لکه‌های تیره همچنان وجود داشته باشند می‌توان از کرم‌های روشن‌کننده پوست استفاده کرد. اگر شیرده هستید، داروی شما با یک خانم معمولی تفاوت دارد. البته نباید انتظار داشته باشید به سرعت نتیجه بگیرید. درمان ممکن است چند ماه طول بکشد. (در بعضی موارد نادر، متخصصان پوست برای از بین بردن لکه‌ها از لیزر استفاده می‌کنند ولی این درمان قدم اول نیست.) درمان هر چه باشد، محافظت در مقابل اشعه خورشید در طول درمان و بعد از آن نکته‌ای حیاتی است که باید به آن توجه داشت.

اغلب زنان، وجود لک های قهوه ای رنگ صورت خصوصا لک ناشی از زایمان را تجربه کرده اند؛ لکه هایی که بعضا تا سال‌های سال روی صورت جا خوش کرده و به نوعی باعث فرسایش روح و روان می شوند؛ قطعا اکثرمبتلایان، روش های متعددی را برای خلاصی از این ضایعات پوستی انجام می دهند که معمولا هم بی نتیجه یا تاثیرش بسیار مقطعی است. دکتر محبوبه مرادی حقیقت، متخصص پوست و مو دراین رابطه به سوالات مطرح شده پاسخ می دهد:

  چرا لک صورت بیشتر در زنان ایجاد می شود؟
زنان به خاطر تغییرات هورمونی مثل عادت ماهیانه و بارداری، بیشتر از مردان مستعد ابتلا به لک صورت یا ملاسما هستند. این عـارضه پوستی شـایعی است که به خصوص در دختران و خانم های جوان بیشتر دیده می شود، ملاسما به صورت لکه‌های قهـوه‌ای روشن یا تیره روی گونه‌ها، پیشانی و چانه و لب بالا اکثرا دو طرفه و قرینه دیده می شود. شـایع ترین سنین بروز آن ۲۰ تا ۳۰ سالگی است؛ اگرچه در دوره یائسگی هم ممکن است دیده شود و در خانم ها بیشتر از آقـایان است.
علت چیست؟
البته عـلت های مختلفی در ایجـاد آن نقـش دارند؛ اما عامل اصلی تشدید کننده بیماری را اشعـه ماوراء بنفش خورشید می دانند.
راجع به سایر علل این عارضه توضیح دهید:
مصرف دارو به خصوص داروهای پیشگیری از حاملگی ( به صورت قرص، تزریقی یا کاشتنی ) و…، داروهای دیگرو همانطور که گفته شد تغییـرات هورمونی در بـدن از جـمله کـیست های متعـدد تخمــدان (PCO ) یا بیماری غــده فوق کلیوی، برخی عطرها و دئودورانت ها و لوازم آرایشی نیز می توانند ایجاد کننده این ضایعات برپوست باشند.
به نظر شما چاره چیست؟
با پیشگیری از تابش مستقیم اشعه خورشید روی صورت از ایجاد لک تا حد زیادی می‌توان جـلوگـیری کرد؛همچنین مصرف کرم های ضدآفتاب به طور منظم با عیار بیش از ۲۰ به فواصل هر ۳ ساعت و اجـتناب از تابش نور مستقیم خـورشـید روی صورت در افراد مستعـد، می توان از ایجـاد لک پیشگیری کرد.
آیا این لک ها واقعا درمانی دارد؟
هیچکدام از روش های درمانی لک صورت دائمی نیست و در یک جلسه هم انجام نمی‌گیرد وقطعا به تجـدید درمان نیاز دارد؛ چراکه استـعداد افراد برای ایجاد لک با این روش های درمانـی برطرف نمی شود، به هر حال مصرف ضدآفتاب در افراد مستعد یک نیاز حیاتی در درمان و پیشگیری از لک است.
لطفا چند روش درمانی هم معرفی کنید:
البته برای از بین بردن لک باید با تجویز پزشک متخصص هراقدامی را انجام داد؛ با این حال  از کرم های حــاوی هـیدروکـینون با درصدهای گـوناگـون ( نباید بیشتر از ۶ تا ۷ درصد باشد) و از کرم ترتینوئین ۰۵/۰ درصد هم می توان اسـتفاده کرد. توجه شود که بهتر است این دو کرم صبح پس از استفاده از کرم‌های ضدآفتاب استفاده شود.لایه برداری (PEELING )، سایش پوست به صورت مکانیکـی ( DERMABRESION & SALABRESION )، لـیزرکـه بسـته به پوسـت افـراد انتخـاب می شود واستفاده از پیـلینگ هم ازجمله تکنیک های رفع ملاسمای صورت است؛ اما روش پیلینگ، مناسب همه افراد به خصوص افرادی که پوست تیره دارند نیست؛ چــون یکی از عـوارض پیلـینگ ایجاد لک است و احتمال ایجـاد لک در افراد با پوست تیره زیاد اس