سولفادیازین (نحوه مصرف،خطرات و عوارض،فواید)

قرص سولفادیازین,پماد سیلور سولفادیازین ۱ درصد,پماد سیلور سولفادیازین ناژو,پماد سیلور سولفادیازین برای چیست,قیمت پماد سیلور سولفادیازین,
سولفادیازین ۵۰۰

سولفادیازین یک آنتی بیوتیک از دسته سولفونامید ها است. سولفادیازین در درمان عفونت های حساس به این دارو برای پیشگیری از تب روماتیسمی عود کننده مصرف می شود.

مکانیسم اثر
سولفونامیدها به دلیل شباهت ساختمانی با پار آمینوبنزوئیک اسید ( PABA ) به صورت رقابتی آنزیم دی هیدروپتروآت سنتتاز باکتری را که مسئول تبدیل کردن PABA به اسید دی هیدروفولیک است، مهار می کنند. این امر در نهایت منجر به وقفه در ساخت پورین ها، تیمیدین و DNA می گردد.

فارماکوکینتیک
همه سولفونامیدها جذب خوراکی خوبی ( بیشتر از ۷۰% ) دارند. متابولیسم آنها کبدی است. نیمه عمرش تقریباً ۱۰ ساعت است که در صورت وجود عیب کار کلیه به حدود ۳۴ ساعت افزایش می یابد. دفع دارو عمدتاً کلیوی است. غلظت سرمی دارو پس از ۶-۳ ساعت به حداکثر می رسد.

موارد منع مصرف
در صورت ابتلا به پورفیری یا وجود حساسیت به سولفونامیدها، فوروسماید، مدرهای تیازیدی، سولفونیل ها اوره ها یا مهار کننده های کربنیک انیدراز نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- به دلیل حلالیت کم دارو در آب و احتمال بروز کریستال در ادرار، مصرف سولفادیازین برای درمان عفونت های ادراری توصیه نمی شود.
۲- بین سولفونامیدها حساسیت متقاطع وجود دارد و چنانچه بیماری به یک سولفونامید حساسیت آلرژیک نشان دهد، ممکن است به سایر سولفونامیدها نیز حساس باشد.

در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
دیسکرازی خونی یا کم خونی مگالوبلاستیک ناشی از کمبود فولات، کمبود G6PD ، عیب کار کبد وکلیه.

عوارض جانبی سولفادیازین 

عوارض گوارشی، واکنش های حساسیتی جلدی و حساسیت به نور از عوارض شایع سولفادیازین هستند.

تداخل دارویی
مصرف همزمان با داروهای ضد انعقاد کومارینی، ضد صرع هیدانتوئینی، داروهای سمی برای کبد و متوترکسات ممکن است سبب تشدید اثرات این داروها شود.

نکات قابل توصیه
۱- هنگام مصرف این دارو باید مقدار کافی مایعات مصرف نمود تا میزان دفع ادرار در روز برای یک فرد بزرگسال حداقل ۱۲۰۰ میلی لیتر باشد.
۲- بیماران با عیب کار کلیه ممکن است به کاهش مقدار مصرف نیاز داشته باشند.
۳- سولفونامیدها نباید در نوزادان با سن کمتر از ۲ ماه مصرف شود.
۴- دوره درمان با این داروها باید کامل شود.
۵- مراجعه منظم به پزشک به منظور بررسی و انجام آزمون شمارش تام خون ضروری است.
۶- در صورت بروز سرگیجه باید با احتیاط مصرف شود.
۷- احتمال بروز واکنش های حساسیت به نور با مصرف این داروها وجود دارد.

مقدار مصرف سولفادیازین

بزرگسالان : در درمان عفونت های حساس مقدار ۴-۲ گرم در ابتدا و سپس تا ۶ گرم در روز در مقادیر منقسم ( برای توکسوپلاسموزتا ۸ گرم در روز ) مصرف می شود. براتی پیشگیری از تب روماتیسمی ۱ گرم در روز مصرف می شود.
کودکان : برای درمان عفونت های حساس ابتدا ۷۵mg/kg و سپس ۱۵۰mg/kg در روز در مقادیر منقسم ( تا حداکثر ۶ گرم در روز ) مصرف می شود. برای پیشگیری از تب روماتیسمی برای کودکان با وزن کمتر از ۳۰ کیلوگرم تا ۵۰۰ میلی گرم در روز مصرف می شود.

اشکال دارویی
Tablet : 500 mg