منابع غذایی برای کلسیم بدن

چند راه برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن

زمین‌خوردن‌های مکرر، نشانه بی‌حواسی شما نیست. شاید شما هم به پوکی‌استخوان دچار شده‌اید و استخوان‌هایتان توان درست ایستادن و بی‌خطر راه‌رفتن را از شما گرفته‌اند. اگر می‌دانید که کمبود کلسیم استخوان‌های شما را پوک کرده یا نگران این هستید که ژن‌هایتان شما را به این مشکل دچار کنند، توصیه‌های ما را جدی بگیرید. ما ساده‌ترین راه‌های رساندن کلسیم به بدن را با شما درمیان می‌گذاریم.

شیر بخورید، اما زیاده‌ روی نکنید

اغلب ما مصرف شیر و ماست را تنها راه یا لااقل ساده‌ترین راه جذب کلسیم می‌دانیم، اما واقعیت این است که زیاده‌روی در مصرف فراورده‌های لبنی و نادیده‌گرفتن اهمیت موادغذایی دیگر در تامین کلسیم بدن، شما را به دردسر می‌اندازد. از آنجا که شیر حاوی لاکتوز است، مصرف زیاد آن ممکن است تاثیر منفی بر جذب کلسیم داشته باشد. پس هر روز تنها یک لیوان شیر بخورید و تامین باقی‌مانده نیاز بدنتان به این ماده معدنی را به خوراکی‌های دیگر واگذار کنید.

قرص ویتامین D را فراموش نکنید

تا زمانی که ویتامین D کافی مصرف نکنید، نمی‌توانید به جلوگیری از پوکی‌استخوان هم امیدوار باشید. کمبود ویتامینD، جذب کلسیم را دشوار می‌کند. گرچه علاوه بر آفتاب‌گرفتن، با مصرف غذاهای دریایی و شیر غنی‌شده هم می‌توانید به بدنتان ویتامینD برسانید، اما نمی‌توانید بدون مصرف مکمل‌های مناسب، نیازتان به این ویتامین را برطرف کنید. با پزشکتان در مورد مصرف دوز مناسب این دارو مشورت کنید و طبق توصیه متخصصان سراغش بروید. یادتان باشد که بیش از اندازه ویتامینD مصرف کردن هم می‌تواند شما را به مسمومیت کشنده‌ای دچار کند و به کبدتان آسیب برساند.

نمکدان را سر سفره نیاورید

هرچه بیشتر سدیم بخوریم، بدنتان کلسیم بیشتری دفع می‌کند. مصرف نمک، زمینه را برای دفع کلسیم از طریق ادرار فراهم می‌کند و زودتر از آنچه فکرش را می‌کنید شما را با پوکی‌استخوان و عوارض آن درگیر می‌کند. در عین حال مصرف غذاهای چرب هم مانع جذب کلسیم می‌شوند. پس الگویی سالم برای تغذیه‌تان انتخاب کنید و اگر همچنان با کمبود کلسیم درگیر بودید، سراغ مکمل‌های حاوی آن بروید.

بیش از اندازه فیبر نخورید

درست است که مصرف فیبر شما را سیر نگه می‌دارد و مشکلات گوارشی‌تان را هم برطرف می‌کند، اما زیاده‌روی در مصرف آن، توان جذب کلسیم را از روده‌های شما می‌گیرد. البته خوردن یک کاسه سالاد در شب، به‌معنای زیاده‌روی در رساندن فیبر به بدن نیست، اما اگر همه وعده‌های غذایی روزانه‌تان سهم زیادی فیبر را در خود جا داده‌اند، باید به فکر اصلاح الگوی تغذیه‌تان باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.