نشانه‌ های ارتباط با جنس مخالف

فهمیدن ارتباز با جنس مخالف،یکی از ویژگی های عاطفی دوره نوجوانی تمایل به جنس مخالف است که در اثر سیر فیزیولوژیک و تغییرات هورمونی آشکار می شود. تمایل به جنس مخالف یک گرایش ناپسند و مذموم نیست بلکه یک غریزه طبیعی است که اولین بار در دوره نوجوانی بروز می کند. در واقع همه تمایلات و نیازها که در وجود انسان قرار دارد، هدفمند و دارای کارکرد است  و تمایل به جنس مخالف هم زمینه‌ساز ازدواج و تشکیل زندگی مشترک است. آنچه در این مورد مهم و ضروری است و در ادامه از آن سخن به میان خواهد آمد، پرداختن به نگرانی والدین درباره ارتباط فرزند نوجوان خود با جنس مخالف است. ارتباط مجازی ( شامل پیامک، چت و … ) و ارتباط واقعی (شامل دیداری، تماس فیزیکی و … )
علت برقراری ارتباط با جنس مخالف
نوجوان به علل مختلف وارد  رابطه با جنس مخالف می شود که عبارت است از: کنجکاوی و پرسشگری درباره دنیای جنس مخالف، پرکردن خلاء عاطفی موجود در کانون خانواده، فشار و محدودیت های افراطی والدین درکنترل رفت و آمد، تاثیر محیط و همسالانی که این گونه روابط در آن ها به چشم می خورد، آزادی بیش از حد و بدون حد و مرز نوجوان، تاثیرات مشاهده فیلم های ماهواره، کلیپ های نامناسب، پیامک های عاشقانه و … در فضای مجازی از مهم ترین عواملی است که موجب شیوع و رواج این گونه روابط می شود.
نشانه های ارتباط نوجوان با جنس مخالف
در صورت بروز نشانه هایی در رفتارهای نوجوان که در ادامه مطرح می شود، بهتر است مدتی او را به دقت زیر نظر بگیرید تا بتوانید مشکل را بهتر تشخیص دهید: قفل و رمزهای متعدد روی گوشی گذاشتن و مرتب عوض کردن، جاخوردن به هنگام ورود والدین به اتاق شان و حالت های تشویش که قبلا مشاهده نشده، مشغولیت های مشکوک در گوشی (در دوستی های مجازی)، اصرار به بیرون رفتن به تنهایی، پاسخ گویی کلی و مبهم و گاه با عصبانیت و بی قراری در مقابل پرسش های کجا؟ با کی؟و … والدین به هنگام خروج مخصوصا بعد از آشنایی با تیپ همسالانی که سابقه چنین ارتباط هایی دارند، افت تحصیلی، به هم ریختگی روان (مانند بیقراری، اضطراب، غمگینی و …)، پنهان کاری مالی و دوری از جمع های خانوادگی و فامیلی و تمایل به تنهایی. در خور ذکر است که این نشانه ها، الزاما و قطعا نشان دهنده ارتباط فرزند شما با جنس مخالف نیستند و فقط برای این مطرح شد تا حساسیت شما را در این حوزه افزایش دهد تا هرچه سریع تر در صورت وجود چنین ارتباط هایی توسط فرزندتان، از آن آگاه شوید و واکنش مناسبی نشان دهید.
در صورت آگاهی از ارتباط این کارها را نکنید
در صورت کشف ارتباط فرزندتان با جنس مخالف و کسب اطمینان از مسئله از اقداماتی که در ادامه مطرح می شود باید پرهیز کنید: مخفی نگه داشتن مسئله و برخوردانفعالی یا رفتار جنجالی و پر سر و صدا، خشونت بدنی، ایجاد محدودیت و گرفتن امکانات از قبیل تلفن همراه، اینترنت و … (مگر این که قبلا این قانون برای او مطرح و پذیرفته شده باشد: درصورت عبور از خط قرمز امکانات از او سلب می شود)، اعمال فشار و اجبار به رفتارهای خاص (شرکت در مراسم و انجام کارهای خانه و …) و ایجاد احساس گناه و شرم در نوجوان با دادن القاب خاص ( مانند تو دیگر قابل اعتماد نیستی).
این گونه واکنش نشان دهید
گفت و گو در فضای امن و به دور از تحقیر و توهین درباره این موضوع، بهترین شیوه واکنش در برابر این مسئله است. گفت و گوی تان را با این جمله شروع کنید: «اعتماد و صمیمیت در خانواده ما بزرگ ترین سرمایه است پس باید مراقب باشیم هیچ وقت به این سرمایه آسیبی نرسد» تا اهمیت اعتماد را بفهمد و صادقانه صحبت کند.
درباره دلایل ارتباطش بپرسید
سپس از او بپرسید: «چی شد که وارد رابطه شدی و چی شد که ادامه دادی؟». گاهی پاسخ نوجوان الکی، هیچی و … است که اگر صادقانه بگوید راحت تر می تواند از رابطه خارج شود اما گاهی پاسخ او: «دوستش دارم، می خواهیم ازدواج کنیم!» است، در این گونه موارد توصیه می شود همراه نوجوان و در جبهه او قرار بگیرید تا بهتر به شما اعتماد کند و راهنمایی شما را بپذیرد. افراد در مقابل کسانی که آن ها  را ملامت می کنند یا پرخاشگرانه رفتار می کنند، مقاومت کرده و با زرنگی بیشتر یا با لجبازی رابطه را ادامه می دهند. بهتر است والدین نوجوان را متقاعد کنند «ما هم می خواهیم تو با فردی ازدواج کنی که دوستش داری اما در زمان خودش و با شرایط خوب».
از میزان آشنایی شان مطلع شوید
در این بین حتما درباره ادامه ارتباط، ملاقات بیرونی و تهدید ات این روابط او را آگاه کنید. از او بپرسید: «چقدر او را می شناسی؟ یادت باشه در بین این افراد خیلی ها فقط قصد سوء استفاده مالی، عاطفی یا جنسی دارند؟ افراد سوء استفاده گر اصرار به دریافت پول یا تماس بدنی با توجیهاتی مانند می خوام ببینم چه قدر دوستم داری؟ یا چه قدر برام ارزش قائلی؟! و … می کنند.
از خود نوجوان مشورت بگیرید
از او بپرسید: «خودت راجع به ادامه یا قطع ارتباط نظرت چیه؟ پیشنهادت برای ترک رابطه چیه؟ چه جوری می خوای ارتباط رو قطع کنی؟ از پدر و مادرت چه انتظاری داری؟» بعد از بررسی راهکار ها و قول و قرار های مجدد، به اعتماد محسوس وکنترل نامحسوس و نظارت او ادامه دهید. در این بین به تقویت ارتباط عاطفی و پر کردن خلاء عاطفی بپردازید. نوجوان به تایید و تحسین نیاز فراوانی دارد. فردی که از نوع پوشش، چهره، طرز حرف زدن و … نوجوان تعریف می کند به راحتی او را جذب خود می کند.

نظرات بسته شده است.