شربت ها و داروهای ضد سرفه و خلط آور

مصرف شربت توسیان در بارداری,قیمت شربت توسیان,شربت های گیاهی ضد سرفه,شربت گیاهی پروسپان,شربت سینه پروسپان,شربت سینه گیاهی,قیمت شربت تیمیان,شربت گیاهی آویشن و عسل,شربت پروسپان ویکی پدیا,عکس شربت پروسپان,شربت پروسپان آلمانی,شربت پروسپان در شیردهی,شربت پروسپان ایرانی,شربت گیاهی توسیان,شربت پلارژین,شربت برونسبان,قطره آرومین,عوارض اوپیوکاف,مضرات شربت بی بی اسلیپ,عوارض شربت اوپیوکاف,شربت اوپیوکاف چیست,عوارض داروی بیبی اسلیپ,عوارض شربت بی بی سد برای نوزادان,شربت baby sleep,خواص آویشن با عسل,ترکیب آویشن و عسل,شربت آویشن تیمکس,شربت آویشن تیمیان,شربت آویشن برای کودکان,شربت گیاهی ضد سرفه پروسپان,شربت آویشن تیمکس,شربت سینه پروسپان,قیمت شربت تیمکس,شربت تیمکس پلاس,قطره تیمکس,بروشور شربت تیمکس,شربت گیاهی پروسپان,قرص تیمکس,شربت تیمکس در شیردهی,شربت تیمیان,شربت آویشن و عسل,شربت گیاهی ضد سرفه پروسپان,خواص شربت اویشن,شربت آویشن توسیان,شربت ضد سرفه برونکو باریج,برونکو باریج,شربت تیمیان

ترکیبات ضد سرفه
از محصولات موجود در بازار داروهای گیاهی میتوان به شربت های تیمیان،تیمکس، پدی کاف, تیمورانت، زوفا و زوفا عسلی،پروسپیتان، برونکو تی دی ،آوی پکت و اپیوکاف و … اشاره کرد. این داروها اغلب شامل گیاهان پیچک عشقه آویشن کوهی، ختمی ، بنفشه و … می باشند. مصرف این دارو در زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

تیمیان
این فرآورده به عنوان ضد سرفه و خلط آور بکار می رود.
اثرات ضد سرفه و خلط آور آویشن احتمالاً مربوط به روغن های فرار (تیمول و کارواکرول) آن می باشد. همچنین برای روغن های فرار اکالیپتوس(اکالیپتول)، رازیانه (آنتول)، مرزه (کارواکرول) نیز اثرات خلط آور و ضد سرفه گزارش شده است.
این فرآورده از عصاره هیدروالکلی گیاهان زیر تشکیل شده است:
برگ آویشن: ۱۹%
برگ اکالیپتوس: ۵%
برگ مرزه: ۷%
دانه رازیانه: ۰٫۵%
مواد موثره  فلانوئیدها و روغن های فرار نظیر تیمول، اکالیپتول، آنتول، فنکون و کارواکرول
تیمول موجود در این فرآورده ممکن است باعث تحریک غشاء مخاطی گردد و به دلیل وجود آنتول احتمال بروز واکنش های آلرژیک (درماتیت تماسی) در افراد حساس وجود دارد.

•    بدلیل وجود ساکاروز نباید در افراد دیابتیک مصرف شود.
•    این فرآورده در دوران بارداری ممنوعیت مصرف دارد.
ایمنی مصرف این فرآورده در دوران شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.
مصرف این فرآورده به دلیل داشتن اکالیپتوس، درالتهاب دستگاه گوارش و بیماری های شدید کبدی ومجاری صفراوی باید با احتیاط انجام گیرد.

بزرگسالان: ۱ – ۲  قاشق سوپخوری سه بار در روز.
کودکان: یک قاشق سوپخوری سه بار در روز.
کودکان زیر ۶ سال: یک قاشق مرباخوری ۳ بار در روز.

تیمکس
هر ۱۰۰ میلی لیتر شربت حاوی ۶۶۰ میلی گرم عصاره خشک گیاه آویشن باغی (Thymus vulgaris L.) می باشد.
شربت- کودکان ۴ تا ۱۲ سال: روزی ۳ تا ۴ بار، هر بار ۵ میلی لیتر.
بزرگسالان: روزی ۳ بار، هر بار یک قاشق غذاخوری.
قطره- کودکان ۴ تا ۱۲ سال: روزی ۳ بار، هر بار ۱۰ تا ۱۵ قطره.
بزرگسالان: روزی ۳ بار، هر بار ۱۵ تا ۲۰ قطره.

عوارض جانبی
تحریک مخاط دستگاه گوارش در برخی از بیماران
۱- در ناراحتی های شدید گوارشی، التهاب مجاری ادراری و بیماری های التهابی کلیه با مشورت پزشک مصرف شود.
۲- با توجه به حضور ترکیبات شیرین کننده در فرمولاسیون شربت تیمکس، در افراد دیابتی احتیاط مصرف دارد.
۳- افراد دیابتی می توانند از قطره تیمکس استفاده کنند.

مصرف در بارداری و شیردهی:
ایمنی مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است.

توسیان
عصاره مایع برگ ها و سرشاخه های گلدار آویشن (Thymus vulgaris) به میزان ۷۵۰ میلی گم در هر ۵ میلی لیتر
مواد موثره:
فنل های شامل: تیمول، کارواکرول، سینئول، بورنئول، ژرانیول، لینالول، بورنیل و استات لینالیل
فلاونوئیدها شامل: اپی ژنین، لوتئولین، تیمونین، نارین ژنین
اثر ضدسرفه، خلط آور و ضد اسپاسم از مهمترین آثار فارماکولوژیک آویشن به حساب می آید. این آثار را به اسانس های فرار (مانند تیمول و کارواکرول) نسبت می دهند. اسانس های فرار در گیاه آویشن، اثر ضد اسپاسم روی نسوج ریوی انسان دارد. مصرف آویشن و یا عصاره آن در درمان برونشیت، سیاه سرفه و التهاب مجاری تنفسی توسط مقامات بهداشتی در کشور آلمان مورد تایید قرار گرفته است.
در یک مطالعه دوسوکور و راندم ۶۰ بیمار مبتلا به سرفه های شدید تحت درمان با شربت آویشن یا داروی
برم هگزین برای مدت ۵ روز قرار گرفتند. اثر دو دارو مشابه یکدیگر بود و تفاوتی بین اثر این دو دارو دیده نشد این آزمایش نشان دهنده اثربخشی شربت آویشن در درمان سرفه می باشد. اثر ضدمیکروبی و ضدقارچی تیمول بخوبی شناخته شده است.
تیمول،کارواکرول و اوژنول روی هفت گونه میکروب دهان اثر متوقف کننده نشان داده اند. اثر ضدمیکروبی وسیع الطیف تیمول و کارواکرول روی باکتری های ایجادکننده عفونت های مجاری تنفسی فوقانی به اثبات رسیده است.
دستور مصرف:
بزرگسالان و نوجوانان بالاتر از ۶ سال: ۲ قاشق مرباخوری ۳ نوبت در روز

موارد منع مصرف ونکات قابل توصیه:
تاکنون منع مصرف خاصی گزارش نشده است.

عوارض جانبی:
در افراد حساس به فرآورده های گیاهی ممکن است موجب حساسیت مختصری شود.
مصرف شربت توسیان در خانم های باردار یا شیرده منعی ندارد.

توسیان اطفال
عصاره مایع برگها و سرشاخه‌های گلدار آویشن (Thymus vulgaris) به میزان ۷۵۰ میلی‌گرم در هر ۵ میلی لیتر.
فنلها شامل: تیمول، کارواکرول Carvacrol، سینئول، بورنئول، ژرانیول، لینالول، بورنیل‌استات،‌ لینالل. فلاونوئیدها شامل: اپی ژنین، لوتئولین، تیمونین، نارین‌ژنین.
اطفال ۱ تا ۶ سال: روزی سه بار هربار یک قاشق مرباخوری
کودکان ۶ تا ۱۳ سال: روزی سه بار هر بار دو قاشق مرباخوری

عوارض جانبی
در افراد حساس به فرآورده های گیاهی ممکن است موجب حساسیت مختصری شود.

موارد احتیاط:
در مواردی که سرفه بیش از یک هفته طول بکشد و در هنگام بروز تنگی نفس، تب و یا وجود اخلاط خونی یا عفونی به پزشک مراجعه شود.

موارد منع مصرف ونکات قابل توصیه:
-در افراد دیابتیک با نظر پزشک مصرف شود.
-در افراد با سابقه حساسیت به گونه های گیاه آویشن منع مصرف دارد.

تیموژل
موارد مصرف: سرفه حاد
اجزاء فرآورده: اسانس آویشن شیرازی (Zataria multiflora) و رازیانه شیرینFoeniculum vulgare
استاندارد شده: بر اساس وجود ۱۸-۱۴ میلی گرم آنتول و ۵٫۴-۶٫۶ میلی گرم  تیمول در هر کپسول
مواد مؤثره : تیمول، کارواکرول، آنتول و فنشون

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

آویشن
کمیسیون E مصرف آویشن برای درمان سرفه و برونشیت را تایید نموده است. در مورد تیمول و کارواکرول طیف وسیعی از تأثیر در برابر باکتری‌های دخیل در عفونت‌های دستگاه تنفس فوقانی مشاهده شده است. اعتقاد بر این است که تیمول و کارواکرول با ایجاد کمپلکس با پروتئین‌های غشاء باکتری فعالیت ضدباکتری خود را اعمال می‌کنند. همچنین یک اثر سینرژیستی برای ترکیب تیمول و کارواکرول مشخص شده است. علاوه بر این دوزهای کافی از تیمول و کارواکرول، دارای اثر شل‌کنندگی نای هستند. کارآزمایی‌های مختلف تاثیر آویشن بر روی سرفه‌های خلط‌ دار (productive cough) را تأیید نموده‌اند. در یک مطالعه دو سو بیخبر تصادفی،۶۰ بیمار مبتلا به سرفه خلط دار شربت آویشن یا برم هگزین را برای یک دوره ۵ روزه دریافت نمودند. براساس گزارش برطرف شدن نشانه‌های بیماری توسط خود بیمار، تفاوت قابل توجهی بین دوگروه مشاهده نشد و هر دو گروه منفعت یکسانی از مصرف دارو بردند. پیشرفت قابل توجه غیرآماری در میزان بهبودی افراد غیر سیگاری در مقایسه با افراد سیگاری در هر دو گروه مشاهده شد.
رازیانه:
کمیسیون E مصرف رازیانه برای درمان التهاب غشاء مخاطی دستگاه تنفس فوقانی را تأیید نموده است. رازیانه، خلط آور(expectorant)  است و فعالیت موکوسیلیاری اپی تلیوم مژکدار دستگاه تنفس را افزایش می‌دهد. ساختمان شیمیایی آنتول موجود در رازیانه شبیه به کاتکولامین‌ها( آدرنالین، نورآدرنالین و دوپامین ) است و همانند آدرنالین، رازیانه متسع کننده برونشها (bronchodilator) می‌باشد. در خوکچه هندی؛ تجویز اسانس رازیانه بصورت بخور دارای اثر خفیف ضد سرفه (anti-tussive) یا سرکوب سرفه (cough suppressant) روی سرفه‌های ایجاد شده بوسیله محرک‌های مکانیکی می‌باشد. فعالیت ضدباکتری اسانس رازیانه معادل یا بیشتر از آنتی‌بیوتیک‌های استرپتو پنی‌سیلین، پنی‌سیلین و تتراسایکلین تعیین شده است

آویشن و رازیانه
به منظور بررسی اثرات اسانس آویشن و رازیانه در درمان سرفه؛ در طی یک کارآزمایی بالینی دو سو بیخبر تصادفی کنترل شده، ۱۱۹ بیمار با سن بیشتر از ۱۴ سال مبتلا به سرفه حاد؛ سه بار در روز، هر بار ۲۰ قطره از قطره توسیوین(حاوی اسانس رازیانه شیرین و اسانس آویشن شیرازی) یا قطره کلوبوتینول یا دارونما را به مدت ۳ روز استفاده نمودند.
در پایان این مدت بهبودی کامل درگروه استفاده کننده از قطره توسیوین و کلوبوتینول، ۵۰% و درگروه دارونما ۱/۹ % گزارش گردید. اثربخشی قطره توسیوین، قطره کلوبوتینول و دارونما در مبتلایان به سرفه خلط دار به ترتیب ۷/۶۶ % ۵۵% و ۳/۱۴% و در مبتلایان به سرفه خشک به ترتیب ۵/۵۶ % ، ۵۵% و ۲۰% گزارش گردید. در میزان بهبودی سرفه، اختلاف معنی‌داری بین قطره توسیوین و قطره کلوبوتینول با دارونما مشاهده گردید(p<0.01)  اما بین قطره توسیوین و قطره کلوبوتینول تفاوت معنی‌داری وجود نداشت(p>0.4).

در دیگر کارآزمایی دو سو بیخبر کنترل شده؛ ۶۲ بیمار مبتلا به سرفه حاد بصورت تصادفی در دو گروه کپسول نرم تیموژل(حاوی اسانس رازیانه شیرین و اسانس آویشن شیرازی) یا دارونما قرار گرفتند تا به مدت ۳ روز هر ۸ ساعت یک کپسول نرم مصرف نمایند.
بعد از ارزیابی مجدد بیماران و جمع آوری اطلاعات؛ میزان بهبودی محاسبه و به منظور مقایسه گروههای درمانی از آزمونهای کای اسکوئر و آزمون دقیق فیشر استفاده شد. نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که پس از ۷۲ ساعت؛ توقف کامل سرفه در ۵/۶۲% از بیماران گروه کپسول نرم تیموژل و در ۲۰% از بیماران گروه دارونما رخ داده است(P=0.008) با توجه به اثرات خلط‌ آوری رازیانه، تسکین سرفه همراه با کمک به خروج خلط از ویژگی‌های کپسول نرم تیموژل است.

دستور مصرف: هر ۸ ساعت ۱ کپسول نرم با یک لیوان آب ولرم میل شود.
موارد منع مصرف:
وجود حساسیت شدید (آلرژی) نسبت به اسانس آویشن شیرازی و/ یا رازیانه یا دیگر ترکیبات به کار رفته در دارو.

دوران بارداری و شیردهی
دوران قاعدگی
مبتلایان به آسم آلرژیک
کودکان با سن کمتر از ۲ سال

عوارض جانبی: در مصرف بیش از مقادیر توصیه شده، ندرتاً حساسیت پوست نسبت به نور فتودرماتیت، سرگیجه، سردرد و احتمال تهوع و استفراغ گزارش شده است. تیمول موجود در فرآورده ممکن است باعث تحریک غشاهای مخاطی گردد. در صورت مصرف با دوزهای بالا احتمال ایجاد تشنج وجود دارد.در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی ذکر شده یا ذکر نشده در این بروشور، مشاوره با پزشک یا داروساز توصیه میشود.

نکات قابل توصیه:
مصرف بعد از تاریخ انقضای ذکر شده روی جعبه یا ظرف دارو مجاز نیست.

شربت دروزیل ( همراه و بدون عسل)
ضد سرفه  خلط آور بازکننده مجاری هوایی (برونش)
مواد تشکیل دهنده
حاوی عصاره هیدروالکلی قسمت‌های هوایی گیاه آویشن باغی

شرایط منع مصرف
در دوران بارداری و شیردهی  در صورت سابقه بیماری‌هایی مثل ناراحتی کبدی، صرع و ضایعات مغزی قبل مصرف دارو با پزشک مشورت شود.

احتیاط در مصرف
در دوران بارداری و شیردهی و  در صورت سابقه بیماری‌هایی مثل ناراحتی کبدی، صرع و ضایعات مغزی قبل مصرف دارو با پزشک مشورت شود.

عوارض جانبی
در صورت بروز علائمی مثل اسهال، مشکلات گوارشی و سردرد پزشک معالج یا داروساز را مطلع نمایید.

مقدار و نحوه مصرف
کودکان (۵-۱ سال): ۲/۵ میلی لیتر (یک قاشق چایخوری) هر ۶-۴ ساعت
کودکان(۶-۱۲ سال): ۵ میلی لیتر (یک قاشق مرباخوری) هر ۶-۴ ساعت
بزرگسالان: ۱۰ میلی لیتر (یک قاشق غذاخوری) هر ۶-۴ ساعت

پدی کاف
موارد مصرف:
-اسپاسم و التهاب مجاری تنفسی فوقانی و برونش ها
-سرفه
شربت پدی کاف به دلیل وجود آویشن و عشقه که اثرات آنها در درمان سرفه و برونشیت مورد تایید است ، دارای خواص ضد التهاب و اسپاسم برونش ها می باشد.
به علاوه خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی مواد موثره آویشن و عشقه ثابت شده است . تیمول (ماده موثره اصلی آویشن) با دفع از طریق مجاری تنفسی فوقانی، باعث ضد عفونی این مجاری می شود. سایر ترکیبات موجود در عصاره از جمله فلاوونوییدها با اثرات ضد التهابی موجب رفع تحریکات و التهابات مجاری تنفسی  می گردد.
در فرمولاسیون این شربت همچنین از گیاه ختمی استفاده شده است. موسیلاژ تولید شده توسط ختمی به عنوان یک لایه محافظ بر مخاط آسیب دیده گلو عمل کرده و دارای خواص نرم کنندگی، ضدسرفه و ضد التهاب می باشد.

شربت پدی کاف  فاقد الکل ، رنگ و طعم دهنده مصنوعی می باشد، میزان تیمول آن به گونه ای تنظیم شده است که ضمن دارا بودن خواص درمانی به خوبی مورد پذیرش شیرخواران و کودکان قرار می گیرد واز این رو به عنوان شربت تسکین دهنده سرفه اطفال (خصوصا در سرفه های تحریکی، حساسیتی و سرماخوردگی گزینه مناسبی است).
این شربت حاوی عصاره های عَشَقه، ختمی و آویشن بوده و بر مبنای ترکیبات فنلی بر حسب تیمول به میزان  ۰٫۵میلی گرم در هر ۵ میلی لیتر ، استاندارد شده است

– اطفال کمتر از ۶ ماه: با نظر پزشک
– خردسالان ۶ ماه تا ۲ سال: ۲٫۵ میلی لیتر (نصف قاشق مرباخوری (
– کودکان: ۵ میلی لیتر (یک قاشق مرباخوری (
در صورت نیاز ۳ تا ۶ بار در روز قابل تکرار است
طی دوران بارداری،فرآورده مصرف نشود
در بزرگسالان از شربت آوی پکت استفاده می شود ولی در مواردی که الکل موجود در عصاره آویشن آوی پکت توصیه نمی شود، می توان از دو برابر دوز معمول پدی کاف، برای بزرگسال استفاده کرد.
آوی پکت
تسکین سرفه های ناشی از سرماخوردگی، برونشیت، سیاه سرفه، لارنژیت، تنگی نفس و سرفه های ناشی از عوامل تحریکی مانند آلودگی هوا و دود سیگار، ضد عفونی کننده و برطرف کننده التهاب مجاری تنفسی فوقانی و ترشحات خلط آور آن.
آویشن دارای خاصیت ضد سرفه، خلط آور و ضد اسپاسم برونش ها است. اثر خلط آور آن وابسته به تحریک مژکها به وسیله ترپن ها و نیز تولید موکوس نرم باویسکوزیته کمتر و دفع خلط غلیظ و تسهیل خروج آن می  باشد. خاصیت ضد اسپاسم آن مربوط به ترکیبات فلاونوییدی، فنولی و اسانس می باشد. در یک مطالعه تصادفی دوسوکور ۶۰ بیمار مبتلا به سرفه های شدید به مدت ۵ روز تحت درمان  شربت آویشن (روزی ۳ مرتبه و هر بار ۱۰ میلی لیتر) قرار گرفته و سپس نتایج به دست آمده با نتایج گروه کنترل که برم هگزین دریافت کرده بودند مقایسه شد. نتایج در هر دو گروه اثر ضد سرفه و خلط آور مشابهی را نشان داد که مؤید تاثیر شربت آویشن در کاهش سرفه و دفع خلط می باشد. همچنین آویشن به واسطه حضور ترکیبات تیمول و کارواکرول دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ می باشد.
شربت آوی پکت دارای ۵۰% عصاره مایع سرشاخه های گلدار آویشن بوده که این عصاره حاوی فلاونوییدها مانند آپی ژنین، نارین ژین و لوتئولین و روغن های فرار محتوی تیمول و کارواکرول می باشد.
هر ۵ میلی لیتر شربت معادل ۱ میلی گرم مشتقات فنلی بر مبنای تیمول استاندارد شده است.

بزرگسالان: روزانه ۳ بار، هر بار ۲ قاشق مرباخوری (معادل ۱۰ میلی لیتر).
کودکان:روزانه ۳ بار هر بار ۱ قاشق مرباخوری (معادل ۵ میلی لیتر).
ر افراد با سابقه حساسیت و آلرژی به گیاه آویشن و فرآورده های آن استفاده از دارو منع مصرف دارد.
به دلیل وجود ساکارز ، در افراد دیابتیک با مشورت پزشک معالج مصرف شود.
مصرف در بارداری وشیردهی: منع مصرف ندارد.
طی دوران بارداری،فرآورده مصرف نشود.
جهت سرفه کودکان و یا در افرادی که الکل موجود در عصاره آویشن برایشان مناسب نیست ، مصرف شربت پدی کاف توصیه می شود.

شربت اوپیوکاف
موارد مصرف: رفع سرفه های خشک و خلط دار ناشی از بیماری های سرماخوردگی، آنفلوآنزا، برونشیت، لارنژیت و رفع گرفتگی صدا.
اجزاء فرآورده: هر ۵ میلی لیتر حاوی ۸٫۵ میلی گرم نوسکاپین هیدروکلراید است. (نوسکاپین آلکالوئید ایزوکینولینی تریاک با خواص ضد سرفه ثابت شده و فاقد هرگونه وابستگی است).

مواد موثره:
Noscapine hydrochloride  :نوسکاپین یک آلکالویید ایزوکینولینی مشتق از گیاه خشخاش با اثرات شناخته شده ضدسرفه است که بااثرروی مرکز سرفه در بصل النخاع عملکردی شبیه دکسترومتورفان و کدئین دارد و موجب بهبود سرفه های تحریکی می شود. اثرات ضد سرفه این ماده از سال ۱۹۵۰ مورد بررسی قرار گرفته و به اثبات رسیده است. برخلاف داروهای ضدسرفه اوپیوئیدی، نوسکاپین فاقد اثرات مضعف سیستم تنفس و وابستگی دارویی می باشد.
گیاه دروزرا (Droseraeramentacea): دروزرا به علت داشتن ترکیبات نفتوکینونی(Naphtoquinone)و پلومباژینی (Plumbagine)دارای اثرات موکولیتیک (رقیق کننده ترشحات)، کاهش دهنده اسپاسم برونش(broncho-spasmolytic) و ضدسرفه بوده و دربهبودسرفه های خشک و خلط دارموثراست. تحقیقات علمی نشان داده است که پلومباژین (Plumbagine) دارای اثرات ضد میکروبی نیز میباشد.
مصرفدروزرا توسط Commission E برای درمان سرفه و برونشیت موردتایید می باشد.
گیاه شیرین بیان(Glycyrrhizaglabra):شیرین بیان به عنوان یک ترکیب داروئی مهم در درمان سرماخوردگی،آنفلونزا و برونشیت مورداستفاده قرار می گیرد. شیرین بیان دارای اثرات اکسپکتورانتی، ضد التهابی، آنتی باکتریال و ضد قارچی می باشد.گلیسریزین اصلی ترین ترکیب موجوددرریشه گیاه شیرین بیان است که درتحریک تولیداینترفرون گامابه وسیله  T Cellنقش داشته وموجب اثرات ضدویروسی این ماده دربرابرویروس انفلوانزا می شود.
مصرف شیرین بیان توسط کمیسیون Eبرای مواردسرفه و برونشیت مورد تایید است.
روغن اکالیپتوس (Eucalypyus globules Oil) : روغن اکالیپتوس دارای اثرات آنتی باکتریال، اکسپکتورانتی (خلط اور) و ضد التهابی می باشد ودردرمان مشکلات تنفسی مانند سرماخوردگی وبرونشیت کاربرد دارد.
مصرف روغن اکالیپتوس توسط کمیسیون Eبرای موارد سرفه وبرونشیت مورد تایید است.
روغن نعناع فلفلی (Menthapiperita Oil): ترکیب اصلی موجود در روغن نعناع، منتول می باشد(۴۵-۳۵%). نعناع دارای خواص ضد احتقان، ضد باکتری(antibacterial)، ضد ویروسی(antiviral)، رقیق کننده ترشحات (Secretolytic) و ضد التهابی بافت مخاطی دستگاه تنفسی فوقانی است.
روغن اکالیپتوس وروغن نعناع فلفلی با ایجاد حس خنکی در نواحی ملتهب گلو و حلق سبب تسکین درد و سوزش گلو می شوند.
مصرف روغن نعناع توسط کمیسیون Eبرای درمان احتقان مجاری تنفسی فوقانی والتهاب بافت مخاطی دستگاه تنفس فوقانی(دهان،بینی و حلق) موردتایید می باشد.
لازم به ذکر است که گیاهان استفاده شده در اپیوکاف اثر سینرژیسم بر یکدیگر داشته و اثرات درمانی اپیوکاف را تقویت می کنند.
برای چه کسانی می توان اپیوکاف تجویز کرد:
اپیوکاف را در کلیه افراد بزرگسال، کودکان بالای ۲ سال و خانمهای شیرده که دارای علائم سرفه های خشک وخلط دارناشی ازبیماریهای سرماخوردگی، آنفلوانزا، لارنژیت وبرونشیت هستند می توان مصرف کرد.

موارد منع مصرف:
مصرف این دارو زنان باردار، دربیماریهای شدید کبدی و کلیوی، بیماریهایی که با کاهش عملکرد تنفسی درارتباط است، آریتمی، فشار خون بالا ، بیماریهای التهابی دستگاه گوارش وافراد دچار کاهش پتاسیم خون توصیه نمی شود و این افراد لازم است قبل از مصرف اپیوکاف با پزشک یا داروساز مشورت نمایند.

عوارض جانبی:
معمولادرمصرف بادوزدرمانی عوارض خاصی مشاهده نمی شود ولی به ندرت ممکن است برخی علایم زیربامصرف داروبروزکند:
تهوع، استفراغ وسایر عوارض گوارشی (سوزش، درد اپی گاستر، اسهال، یبوست، سردرد، سرگیجه، ضعف عمومی وبرخی واکنشهای حساسیتی.

هانی تیم
شربت هانی تیم با استفاده از عصاره گیاه آویشن باغی (Thymus Vulgaris)و عسل(HONEY )  فرموله گردیده و در هر میلی لیتر آن ۱۵۰ میلی گرم عصاره آویشن (معادل ۶/۰ میلی گرم تیمول) و عسل وجود دارد.
اثرات فارمالوژیک و بالینی آویشن و عسل: اثر ضد انقباضی ایلئوم و برونش ها، از طریق تأثیر مواد موثره آویشن (تیمول و کارواکرول) بر ترشح هیستامین و استیل کولین به اثبات رسیده است. همچنین فلاون های موجود در آویشن باغی همین عمل را با مکانیسمی دیگر انجام می دهند.
خاصیت تحریک ترشح مخاطی آویشن بوسیله اسانس آن به اثبات رسیده است. ساپونین های آن نیز این عمل را به خوبی انجام می دهند.
خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی اسانس آویشن که مربوط به ترکیبات فنلی آن (به خصوص تیمول و کارواکرول) می باشد. بارها تجربه و تأیید شده است. اسانس آویشن بر روی طیف وسیعی از میکرواگانیسم ها به خصوص انواع مولد سرماخوردگی و تنفسی اثرات موثری دارد. نتایج تحقیقات متعدد در دنیا نیز اثرات بسیار مفید عسل در درمان سرفه را به اثبات رسانده اند.

طریقه مصرف
بزرگسالان: ۳ تا ۴ نوبت در روز هر نوبت یک قاشق غذاخوری
کودکان ۸ تا ۱۲ سال: ۳ تا ۴ نوبت در روز هر نوبت یک قاشق مرباخوری
کودکان زیر ۸ سال: ۳ نوبت در روز هر نوبت یک قاشق چای خوری
عوارض جانبی: تاکنون عارضه جانبی از آویشن باغی و عسل گزارش نشده است. در صورت مشاهده یا بروز حساسیت به دارو از مصرف آن خودداری گردد.
مصرف در شیردهی و حاملگی: هر چند مصرف دارو در حد توصیه شده بلامانع است، لیکن بهتر است با مشورت پزشک معالج مصرف گردد.

اسپری برونکوسپت
درمان التهاب ، سوزش و خارش گلو ناشی از آلرژی های فصلی و سرماخوردگی ، رفع گلودرد و گرفتگی صداناشی از سرماخوردگی
مواد موثره:
تنتور مریم گلی و آویشن ، تنتور نعنا و منتول .
تنتور مریم گلی و آویشن با اثرات ضد التهاب و ضد باکتری باعث رفع سوزش و خارش مخاط گلو می شوند .
تنتور نعنا علاوه بر اثرات ضدباکتریایی به عنوان مسکن در تخفیف درد و سوزش گلو موثر است . منتول نیز با اثرات خنک کنندگی در کاهش درد و سوزش مخاط گلو و حلق نقش به سزایی دارد . استفاده از تنتور گیاهان ذکرشده به علت وجود الکل با دوز مشخص سبب افزایش اثر بخشی فراورده برونکوسپت می گردد .

مقدار و نحوه مصرف
برای رفع خارش و سوزش گلو و حلق و گرفتگی صدا ، نازل اسپری را داخل دهان قرار داده و روی محل مورد نظر اسپری نمایید ، این عمل را می توانید چند بار در روز تکرار نمایید. .
مکانیسم اثر :
عصاره مریم گلی سال هاست در اروپا به عنوان دهانشویه برای رفع عفونت های دهان و گلو مورد استفاده قرار می گیرد .
مطالعات انجام شده در مورد مکانیسم اثر این گیاه نشان داده گیاه مریم گلی تولید TNF α و اینترلوکین ۶ را که توسط ماکروفاژها ترشح می شود ، مهار می کند .
Carsolicacidوcarnosine  موجود در گیاه مریم گلی تولید پیش سازها ی التهابی را مهار می نمایند .
اثرات ضد باکتریایی و ضد ویروسی گیاه آویشن مربوط به Thymolو carvacrol موجود در گیاه بوده و کاملا به صورت وابسته به دوز عمل می نمایند . این دو ترکیب به صورت گسترده بر باکتری های گرم مثبت ، گرم منفی و قارچ ها اثر می گذارند . به نظر می رسد ترکیبا فنلی موجود در آویشن با تاثیر بر غشا سلولی باکتری ، سبب مها عفونت می شوند ، آویشن همچنین دارای اثرات ضد سرفه و گشادکنندگی برونش است که این اثر به علت وجود فلاوئید ها ی thymoninو cirsilineol  methoxy-8-  در این گیاه است .

برونکو تی دی
شربت برونکوتیدی به عنوان ضد سرفه و خلط آور بکار می رود
اجزاء فرآورده :
هر ۱۰۰ میلی لیتر شربت حاوی ۲۵ گرم عصاره هیدروالکلی ۲۰% آویشن شیرازی Zataria multiflora می باشد.
مواد موثره :
روغن های فرار نظیر تیمول و کارواکرول

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :
اثرات ضد سرفه و خلط آور آویشن شیرازی احتمالا مربوط به روغن های فرار ( تیمول و کارواکرول) آن می باشد .

مقدارمصرف :
بزرگسالان : یک قاشق غذاخوری ۳ تا ۴ بار در روز
کودکان : یک قاشق مرباخوری ۳ تا ۴ بار در روز

عوارض جانبی :
تیمول موجود در این فراورده ممکن است باعث تحریک غشا مخاطی می گردد

موارد منع مصرف :
بدلیل وجود ساکاروز نباید در افراد دیابتیک مصرف شود

مصرف در حاملگی وشیردهی :
ایمنی مصرف این فراورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود .

پروسپیتان
پروسپیتان® از منشاء طبیعی ( عصاره خشک برگ پیچک) تهیه گردیده و دارای اثرات ضد سرفه، برطرف کننده تنگی و التهاب مجاری تنفسی و خلط آور میباشد.

مورد مصرف :
مصرف در دوزان بارداری و شیردهی توصیه نمیشود.

هشدارها:
در صورت حساسیت به پیچک و یا هریک از اجزای فرآورده ، از مصرف آن خودداری نمایید.
در موارد عدم تحمل فروکتوز، تنها پس از مشاوره با پزشک می تواند مصرف گردد.
در صورت تداوم بیماری یا در صورت بروز تنگی نفس، تب و خلط چرکی یا خونی ، سریعا”، به پزشک مراجعه شود.

دستور مصرف :
کودکان کمتر از ۱ سال و ۵-۱ سال: ۵/۲ میلی لیتر ۳ بار در روز.
کودکان ۹-۶ سال: ۵ میلی لیتر ، ۳ بار در روز.
افراد بالای ۱۰ سال: ۵/۷- ۵ میلی لیبر ، ۳ بار در روز.
طول دوره درمان حداقل یک هفته میباشد.
درمان با پروستاتین به مدت ۲ الی ۳ روز  پس از برطرف شدن علائم بیماری ادامه یابد.

عوارض جانبی :
در موارد نادری ممکن است اثرات ملینی مشاهده شود.

شرایط نگهداری:
در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت نمایید.
دارو را دور از دسترس کودکان تگهداری نمایید.

برونکلدین
خلط آور، تسکین سرفه های ناشی از آسم و برونشیت حاد و سرماخوردگی.

مقدار و نحوه مصرف:
بزرگسالان: ۴-۳ مرتبه در روز هر بار یک قاشق غذا خوری.
کودکان: ۴-۳ مرتبه در روز هر بار یک قاشق مربا خوری.

اجزاء فرآورده:
حاوی عصاره استاندارد شده گیاه آویشن (thymus vulgaris) و گیاه پامچال (primula officinalis) می باشد. این شربت حاوی ۱ میلی گرم از ترکیبات فنولی بر مبنای تیمول در هر ۵ میلی لیتر شربت می باشد.

مکانیسم اثر:
عصاره آویشن سبب افزایش ترشحات مخاطی برونش ها می شود و خلط آور است. اثرات ضد میکروبی و اسپاسمولیتیک و اکسپکتورانتی آن از خصوصیات این گیاه است.

عوارض جانبی :
این دارو ممکن است اثر تحریکی ضعیف روی مخاط معده داشته باشد.
موارد منع مصرف :
بهتر است در ناراحتی های شدید دستگاه گوارش و یا سابقه آلرژی و حساسیت نسبت به گیاه آویشن از مصرف دارو خودداری گردد.
به علت وجود سوربیتول، در بیماران دیابتی زیر نظر پزشک مصرف گردد.
نکات قابل توصیه :
رسوبات داخل شربت دلیل بر تخریب دارو و یا عدم پاسخ فارماکولوژیک دارو نمی باشد، لذا قبل از مصرف دارو را تکان دهید.

زوفا
– درمان آسم، تنگی نفس
– درمان سرفه حاد و سرفه مزمن
– مناسب برای لارنژیت ، آبریزش بینی و رافع بلغم
موارد مصرف :
ضد آسم و ضد سرفه
گیاه زوفا : به عنوان خلط آور در برونشیت و رفع سرفه های شدید و آسم موثر است.
ختمی : گل ختمی برای ناراحتی های تنفسی و سرفه های خشک به کار می رود .برگ ختمی از طرف کمیسیون E جهت درمان تحریکات مخاط دهان و حلق همراه با سرفه های خشک مورد تایید قرار گرفته است . همچنین ختمی در درمان التهابات دستگاه گوارش و تنفس ، سرفه های تحریکی و برونشیت کاربرد دارد.

گل پنیرک
به عنوان یک ضد سرفه قوی و مرهم سینه، خلط آور ، مقوی برای ریه و درمان سرفه های گرم و خشک بوده و در کل معالج بیماری های ریه می باشد.
انجیر : در درمان التهاب مجاری دستگاه تنفسی،ذات الریه و رفع سرماخوردگی بسیار مفید است.

روش مصرف :
کودکان ۱-۲ سال : ۲٫۵ میلی لیتر، ۳-۴ بار در روز
کودکان ۷-۱۳ سال :۵ میلی لیتر، ۳-۴ بار در روز
افراد بالای ۱۳ سال : ۱۰ میلی لیتر، ۳-۴ بار در روز

هشدار مصرف :
در بیماران مبتلا به نارسایی کبد و صرع و در بیماران مبتلا به ضایعات مغزی، منحصرا پس از مشورت پزشک مورد مصرف قرار گیرد.
این محصول مکمل غذایی بوده و برای تشخیص، پیشگیری یا درمان نمی باشد.
در دوران بارداری و شیردهی قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

تیمورانت
بیماریهای سرماخوردگی مجاری تنفسی فوقانی، ناراحتی برونشیت ( حاد و مزمن )، سرفه
اثرات فارماکولوژیک و مکانیزم اثر:
شربت تیمورانت دارای خاصیت اسپاسمولیتیک به علت وجود فلاون ها و همچنین دارای اثر اکسپکتورانت بعلت وجود ترپن ها در آن می باشد
Thyme یک مـاده ضد اسپاسم برونشیال و خلـط آور است . اثـرات ضد قـارچـی و ضــد ویــروسی و آنتی پروتوزو آئی و آنتی اکسیدانی نیز از آن گزارش شده است. اثرات اسپاسمولیتیک و اکسپکتورانتی در اثر افزایش حرکات سیلیاری با مصرف آن گزارش شده است .
دستور مصرف :
کودکان ۵-۱ سال : ۵/۲ میلی لیتر هر سه ساعت
کودکان ۱۲-۶ سال : ۵ میلی لیتر هر سه ساعت
افراد بالای ۱۲ سال : ۱۰ میلی لیتر روزانه ۶-۳ بار

موارد منع مصرف :
به علت وجود الکل در این شربت در بیماران مبتلا به ناراحتی های کبدی، صرع یا ضایعات مغزی فقط پس از مشورت با پزشک مصرف شود .
به دلیل کافی نبودن بررسی ها در دوران بارداری و شیردهی، در این دوران مصرف نشود .
همچنین در کودکان زیر یکسال مصرف نشود .
موارد احتیاط :
گلیسرول در صورت مصرف به میان بالا مضر است . در صورت مصرف گلیسرول به مقدار بالا احتمال بروز سردرد، ناراحتی معده و اسهال وجود دارد .
در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود .
عوارض جانبی :
در برخی موارد می تواند باعث بروز اسهال گردد و به طور کلی خطرات و عوارض جانبی شناخته شده ای در دوزهای درمانی آن دیده نشده است .
در صورت بروز علائم حساسیت سریعا” به پزشک مراجعه کنید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.