چگونه از پوست کودکان در مقابل پشه‌گزیدگی مراقبت کنیم؟

جلوگیری از پشه گزیدگی کودک و نوزاد،پیشگیری از گزیدن کودک توسط حشرات

به نظر شما چگونه می‌توان از کودکان در مقابل حشرات محافظت کرد؟
بی‌شک با گرم شدن هوا تعداد حشرات مختلف نیز بیشتر می‌شود بنابراین افرادی که در ویلاها و مناطق مرطوب زندگی می‌کنند بیشتر در معرض خطر هستند، پس اگر قصد سفر مثلا به شمال کشور را دارید یا در مناطق روستایی زندگی می‌کنید، باید بیشتر مراقب خود و فرزندانتان باشید. توجه داشته باشید گاهی گزش پشه فقط باعث خارش و سوزش پوست نمی‌شود، بلکه ممکن است عفونت خاصی را وارد خون کند و باعث بروز بیماری‌هایی مانند مالاریا و تب دانگ شود.
حشرات و به‌خصوص پشه‌ها می‌توانند میکروب‌های خطرناکی را به کودکان منتقل کنند و به همین دلیل حفاظت از کودکان در برابر گزیدگی با نیش پشه و سایر حشرات بسیار حائز اهمیت است. برای مراقبت از کودکان به این نکات دقت کنید:
• بهتر است در مواقع و مکان‌هایی که احتمال پشه‌‌گزیدگی زیاد است، به اندازه کافی ماده ضد‌حشره روی پوست کودک اسپری کنید.
• در صورت استفاده از مواد ضد‌حشره برای کودکان بالای ۲ سال از آغشته شدن زخم‌ها، بریدگی‌ها، چشم‌ها و دهان به این ماده جدا خودداری کنید.
• مقدار اندکی از این ماده را اطراف گوش‌ها بزنید.
• در فصل گرم تابستان شلوار بلند و پیراهن یا بلوز آستین‌بلند و نازک تن کودکتان کنید.
•برای مراقبت از نوزادان، از پشه‌بند استفاده کنید.
• از بردن کودکان به نزدیکی محل تجمع پشه‌ها مثلا در مناطقی که آب راکد دارند، پرهیز کنید.
• تمام سوراخ‌ها و درزهای پنجره را بپوشانید و از توری استفاده کنید.
• در ساعاتی از روز مثل غروب آفتاب و صبح زود که زمان حداکثر فعالیت پشه‌هاست، کودکان را در خانه نگه دارید و به آنها اجازه ندهید در فضای آزاد بازی کنند.
علائم گزش پشه چیست؟
ابتدا ممکن است بعد از پشه‌زدگی برجستگی کمرنگی روی پوست فرد ایجاد شود که می‌تواند صورتی یا قرمز باشد و سپس خارش ایجاد کند.
برجستگی کمرنگ ممکن است بلافاصله ظاهر شود. اگر فرد حساسیت زیادی به نیش پشه داشته باشد، ممکن است ناحیه بزرگ‌تری از قرمزی و خارش را روی پوست خود داشته باشد
واکنش‌ شدید آلرژیک چیست؟
واکنش‌های آلرژیک به ندرت پس از گزش پشه در فرد ایجاد می‌شوند ولی اگر علائمی مانند ورم گلو، کهیر و خس‌خس در فردی مشاهده کردید حتما وی را برای درمان نزد پزشک ببرید.
چه بیماری‌هایی از راه نیش پشه منتقل می‌شوند؟
پشه می‌تواند بیماری‌هایی مانند تب دانگ، سالک، مالاریا و… را منتقل کند.
خیلی از افراد بعد از پشه‌گزیدگی از یخ برای کاهش درد استفاده می‌کنند. آیا این کار درست است؟
این کار می‌تواند تا حدی کمک‌کننده باشد چراکه گذاشتن یخ روی محل گزش باعث می‌شود، ورم ناشی از نیش پشه فروکش کند.
استفاده از پشه‌بند را توصیه می‌کنید؟
بله، پشه‌بند خیلی موثر است. البته در گذشته مردم تهران و شهرستان‌ها بیشتر از این وسیله استفاده می‌کردند و در حال حاضر با تراکم ساختمان‌ها و زندگی آپارتمانی استفاده از پشه‌بند کمتر شده، با این حال هنوز هم این وسیله راه‌حل خوبی برای دوری از گزند حشرات است.
برای کودکانی که دچار زنبورگزیدگی می‌شوند چه توصیه‌ای دارید؟
زنبور حشره خطرناکی است و اگر کودکی نیش بزند ممکن است تا مدت‌ها پوست او را دچار التهاب کند. البته زنبورهای عسل خطر کمتری دارند. زنبورهایی که سم دارند معمولا بزرگ‌تر هستند و در مناطق روستایی بیشتر دیده می‌شوند. استفاده از پمادهای مخصوص گزیدگی در این شرایط می‌تواند موثر باشد، ضمن اینکه هر چه سن کودک کمتر باشد، اثر حشره‌گزیدگی بیشتر خواهد بود.
اگر خارش در محل گزیدگی زیاد بود، چه باید کرد؟
در صورت وجود خارش شدید در محل گزش، از لوسیون کالامین استفاده کنید. ضمنا به خاطر داشته باشید هرگز محل گزش پشه (مخصوصا انواع خاصی که باعث بروز التهاب‌های شدیدی می‌شوند) را نخارانید. هر بار که شما این منطقه را می‌خارانید، ماده هیستامین در بدن آزاد می‌شود و آن منطقه را تحریک می‌کند و باعث می‌شود بیشتر احساس خارش کنید.
چه عواملی باعث می‌شود برخی افراد بیشتر دچار پشه‌‌گزیدگی شوند؟
پشه از طریق ردیابی بو، میزان دی‌اکسیدکربنی که در هوای بازدم فرد وجود دارد و موادشیمیایی موجود در عرق فرد، افراد را برای نیش زدن انتخاب می‌کند. از طرفی، پوشیدن لباس‌های تیره و مشکی با جذب بیشتر نور و انرژی گرمایی، پشه‌ها را جلب می‌کند و هر قدر لباس تن شما با پس‌زمینه پوست شما هماهنگی بیشتری داشته باشد، پشه‌ها شما را آسان‌تر شناسایی می‌کنند.
حرف آخر؟
خوشبختانه در این سال‌ها دیگر عقرب مثل قدیم زیاد نیست اما اگر هنگام سفر قرار است در خانه‌های کاهگلی ساکن شوید، هنوز احتمال عقرب‌زدگی در آنها وجود دارد، پس باید حتما از پشه‌بند و اسپری‌های حشره‌کش استفاده کنید. اگر عقرب کودکی را نیش زد باید حتما محل نیش را ضد‌عفونی و سریع به پزشک مراجعه کنید زیرا نیش عقرب می‌تواند خطرآفرین باشد.
۷ توصیه برای پیشگیری از پشه‌گزیدگی

• آب گلدان‌ها را زود به زود عوض کنید تا زیر آنها آب جمع نشود.
• کارتن‌ها، بطری‌ها، جعبه‌ها و هر وسیله‌ای که قابلیت نگه داشتن آب را دارد، در صورت نمدار شدن، از خود دور کنید و ظرف غذای حیوانات خانگی را نیز هر روز عوض کنید.
• کاشتن گل‌هایی مثل همیشه‌بهار و شمعدانی در باغچه خانه یا گلدان، در دور کردن پشه‌ها موثر است.
• زدن مخلوط روغن زیتون و وانیل یا روغن اکالیپتوس یا نعناع به‌عنوان دفع‌کننده طبیعی پشه‌ها عمل می‌کند.
• از اسپری‌های حشره‌کش استفاده کنید. البته قبل از اسپری کردن آنها را خوب تکان دهید و کودکان، حیوانات خانگی به‌خصوص ماهی‌ها، افراد مسن و بیمار و به‌خصوص خانم‌های باردار را از محل دور کنید.
• از سیستم‌های تبخیر‌کننده الکتریکی هم می‌توانید کمک بگیرید. این سیستم‌ها با حرارت دادن قرص، ژل و محلول حاوی حشره‌کش، ترکیبات کشنده و دافع حشرات را به‌تدریج در فضا منتشر می‌کنند. البته سعی کنید آنها را نزدیک محل خواب و مواد اشتعال‌زا قرار ندهید و با دستان مرطوب به آنها دست نزنید.
• مواد دورکننده حشرات نیز یکی از موثرترین مواد دفع‌کننده حشرات است که به‌صورت اسپری، لوسیون و کرم موجود است. این ماده حس بویایی حشرات را مختل می‌کند.

نظرات بسته شده است.