کار با معنی

کارهای هدف دار باعث خوشحالی و شادمانی در زندگی خواهد شد

در همین لحظه که پشت میز کارتان نشسته‌اید و این چند خط را می‌خوانید چه احساسی دارید؟ روز کاری‌تان را چطور گذرانده‌اید؟ از رئیس‌تان خشمگین هستید و تحمل همکارانتان را ندارید؟ یا اینکه این روزها خوشحالی بیشتر از هر زمانی به شما نزدیک است؟ محققان می‌گویند اینکه پشت میز کارتان خوشحال هستید یا نه، اهمیت زیادی ندارد؛ مهم این است که وقتی به این روزها و روزهای گذشته نگاه می‌کنید، احساس نکنید که توانایی‌هایتان هرز رفته و عمرتان را هدر داده‌اید.

ماجرا از چه قرار است؟

تعجب نکنید! خوشحالی یکی از ارزشمندترین احساساتی است که می‌توانید تجربه کنید، اما این تنها چیزی نیست که باید با کارکردن به‌دست بیاورید. محققان می‌گویند «معناداری» چیزی است که بیشتر خوشحالی به آن نیاز دارید. منظورشان از معناداری چیست؟

این است که احساس کنید قدم‌هایی در ساعات کاری برمی‌دارید، گره‌ای از کار جهان (هرچند کوچک) باز می‌کنید و زمینه را برای رشد خودتان هم فراهم می‌کنید. درواقع معناداری، احساس ارزشمند بودن را هم به شما هدیه می‌کند و در درازمدت، مانع دل‌زدگی و فرسودگی‌تان می‌شود.

چرا معناداری مهم‌تر است؟

خوشحالی، احساسی است که به اینجا و اکنون وابسته است. وقتی با رئیستان درگیر کش‌مکش هستید، به‌خاطر حجم زیاد کارتان دچار اضطراب می‌شوید یا اینکه رفتار همکارانتان فشار روانی زیادی را به شما تحمیل می‌کند، بعید است که خوشحالی را احساس کنید، اما حتی در همین شرایط سخت هم کار شما می‌تواند «معنادار» به نظر برسد. یعنی وقتی که به گذشته و امروز نگاه می‌کنید، احساس تباه‌شدن و هرزرفتن نمی‌کنید و فکر می‌کنید که همه این دل‌خوری‌ها، اضطراب‌ها و خستگی‌ها را برای به‌دست آوردن معنای خاصی تحمل کرده‌اید.

شما تنها نیستید

محققان می‌گویند آدم‌ها حاضرند بخشی از درآمدشان کم شود، اما کاری با معنا انجام دهند. آن‌ها حاضرند سخت‌تر کار کنند، کمتر خوشحال باشند و پول کمتری هم بگیرند، اما معنادار کار کنند. به گفته آن‌ها، زندگی معنادار و هدفمند، شاید در کوتاه‌مدت تاثیری بر خوشحالی نگذارد، اما در درازمدت رضایت فرد از روند زندگی و حتی کارش را بالا می‌برد و مانع افسرده‌شدنش می‌شود.

به گفته آن‌ها، اگر کار افراد با اولویت‌ها و ارزش‌هایشان هم‌سو باشد،‌ آن‌ها را به چرخه‌ای از روابط ارزشمند وارد کند و بتوانند در آن «بهترینِ خود» را به نمایش بگذارند، کارشان معنادار می‌شود. با این اوصاف وضعیت کاری امروز شما چطور است؟ تنها خوشحال هستید؟ یا اینکه معنادار بودن کارتان هم به شما حس خوبی می‌دهد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.