دندان درآوردن کودک (اولین دندان نوزاد)

اولین دندان های کودک،اولین دندان کودک از بالا,دندان درآوردن کودک از فک بالا,بهترین زمان دندان درآوردن نوزاد,علت زود دندان درآوردن نوزاد,دندان درآوردن نوزاد از بالا,نوزاد از چند ماهگی دندان در می آورد,گفتن اولین کلمه کودک,دندان در آوردن از فک بالا

وقتی آن سفیدی های مروارید گونه شروع به ظاهر شدن میکنند، چه کنیم؟
لثه های متورم، آبریزش، ناراحتی و جویدن انگشتان یا اسباب بازی ها همگی نشان میدهد که احتمالاً فرزندتان در حال دندان درآوردن است. برخی از والدین در این هنگام با فرزندشان همراه می شوند و عده ای دیگر در این دوران کلافه و سردرگم میشوند.

نمیتوان گفت که این روند برای هر بچه ای چه مدت طول میکشد یا چه اندازه ناراحت کننده است، اما توصیه های دندانپزشک معتمد و دیگر والدین در گذار آسان از این دوره تا زمانی که دندانهای سفید مرواریدگونه فرزندتان پدیدار شود به شما کمک می کند.
بنیان و اساس دندان درآوردن
به گفته ی دندانپزشک، ماریک لائورنس، معمولاً نمایان شدن اولین دندان حدود شش ماهگی رخ میدهد. البته در برخی از نوزادان زودتر و در عده ای دیرتر اتفاق میافتد. دندانهای پیشین اول جوانه میزنند و سپس ده دندان بالایی و ده دندان پایینی تا حدود دو سالگی نمایان میشوند.

در مواردی نادر نیز نوزاد با دندان به دنیا می آید که به آن دندان دورهی بارداری گفته میشود. اگر این دندانها برای مادر شیرده ناراحتی ایجاد کند، امکان کشیدن این دندانها وجود دارد.

کمک به دندان درآوردن نوزاد

به توصیه ی دکتر لائورنس، برای کمک به دندان درآوردن، به فرزندتان اسباب بازی های جویدنی و خوراکیهای زبر برای به دندان کشیدن بدهید، مثل بیسکویت، تکه های سیب یا نان. دندان فرزندتان را با انگشتی تمیز ماساژ دهید تا ناراحتی اش کاهش یابد. ژله ای دندانی مسکن های موضعی هستند و به سرعت بی اثر میشوند، بنابراین نباید از آن زیاد استفاده کرد. همچنین استفاده از دیگر مسکن ها نیز برای فرزندتان ممنوع است. دو مرتبه در روز دندان های نوزاد را با پنبه ی مرطوب یا مسواک مخصوص تمیز کنید تا از لحظه ی اول آنها را پاک نگه دارید.

 

واقعیات مهم  در مورد اولین دندان های نوزاد
گاهی ممکن است دندان درآوردن خیلی زود سه ماهگی یا دیرتر از موعد دوازده ماهگی شروع شود. ولی معمولاً اولین دندان بین شش و نه ماهگی ظاهر میشود. بیشتر دندانها به صورت جفت بیرون میزنند.
گرچه گاهی روند دندان درآوردن را به عنوان “پارهشدن لثه از طریق دندان” تلقی میکنند، اما وقتی دندان از میان لثه جوانه میزند، گوشت را نمیبُرد.

رها شدن مواد شیمیایی مخصوصی در بدن باعث میشود برخی از سلولها در لثهها بمیرند و جدا شوند و به دندان اجازهی عبور از میان خود را بدهند.
بسیاری از والدین میگویند که بچههای آنان هنگام دندان درآوردن دچار اندکی تب یا اسهال ملایم میشوند.

برای اطمینان از نبود هر بیماری بهتر است همهی این نشانهها را پزشک بررسی کند، زیرا معمولاً دندان درآوردن زمانی رخ میدهد که فرزندتان بیشتر تحرک دارد و کنجکاو است و در نتیجه، در معرض میکروبهای بیشتری قرار دارد، پس در این زمان به نسبت قبل بیشتر در معرض بیماری ها قرار دارد.