پروتز بیضه (بیضه مصنوعی،هزینه،فواید,خطرات,عوارض,عکس)

پروتز بیضه و آلت تناسلی,هزینه پروتز بیضه,بیضه مصنوعی,پروتز دستگاه تناسلی زنان,پروتز اندام تناسلی زنان,پروتز بیضه چیست,عوارض پروتز بیضه,پروتز بیضه در ایران,پروتزالت تناسلی مردان،هزینه پروتز بیضه،خطرات و عوارض پروتز و تزریق چربی به بیضه،راه های بزرگ شدن بیضه،عکس پروتز بیضه،بیضه مصنوعی،ماندگاری پروتز بیضه

اولین پروتز بیضه در سال ۱۹۴۱ توسط آقای نیومن گذاشته شد. وی از پروتز بیضه از جنس ویتالیوم استفاده کرد.

فقدان بیضه و یا برداشته شدن آن توسط جراحی در عده ای همراه با عوارض روانی است. در افرادی که از نداشتن یک یا هر دو بیضه مضطرب و ناراحت هستند، گذاشتن پروتز بیضه به مقدار زیادی از استرس آنها می کاهد.

فقدان بیضه دارای دو نوع می باشد، یکی نوع مادرزادی است که فرد به طور مادرزادی فاقد یک یا هر دو بیضه است و دیگری اکتسابی است. در نوع اکتسابی بنا به عللی بیمار بیضه خود را از دست می دهد، مثلا به علت سرطان، بیضه درآورده می شود و یا به علت ضربه و پارگی بیضه، مجبور به خارج کردن آن از بدن می شویم. در همچون مواردی که بیمار احساس می کند که چیزی کم دارد و از نظر روانی نیز تحت فشار است می توان از پروتز بیضه استفاده کرد.

با عمل پروتز بیضه دیگر خبری از اختلال در نعوظ مردان نیست و کسانیکه از ناتوانی جنسی رنج می بردند با این عمل می توانند سلامتی جنسی خود را بازیابند.

پروتز بیضه برای مردانی استفاده می‌شود که درمان‌های رایج از قبیل دارو درمانی، داروهای تزریقی و استفاده از دستگاه برای آنها پاسخگو نباشد.دکتر محمدرضا صفری‌نژاد در گفت‌و‌گو با دکتر سلام  درباره پروتز بیضه در مردان گفت: فقدان بیضه در مردان منجر به ایجاد فشار روحی و روانی شدید در آنها می‌شود. این مردان احساس می‌کنند که چیزی از نظر مردانگی کم دارند که استفاده از پروتز بیضه در این افراد می‌تواند برای آنها بسیار کمک کننده باشد.این روش برای مردانی استفاده می‌شود که درمان‌های رایج از قبیل دارو درمانی، داروهای تزریقی و استفاده از دستگاه برای آنها پاسخگو نباشد.

این پروتز‌ها یک وسیله بسیار دقیق و پیشرفته هستند که کارگذاری آن نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد که باید گفت خوشبختانه مهارت و تکنیک لازم جهت انجام این روش در کشور ما وجود دارد.

پزشک قبل از کارگذاری این پروتز‌ها باید توضیحاتی را به بیمار ارائه کند و در خصوص عوارض و فواید آن نیز اطلاعاتی را به بیمار بدهد.

پروتز‌های آلت تناسلی دارای انواع مختلفی است که یکی از‌ آنها پروتز‌های دو تیکه است که متشکل از دو سیلندر از جنس سیلیکونی و نیمه جامد است و فرد می‌تواند با دست‌های خود آن را منعطف کند که این قابلیت یکی از معایب این نوع پروتز است اما جزو یکی از پروتز‌های ارزان هستند که کارگذاری آن عوارض بسیار کمی دارد.

پروتز‌های سه تیکه مکانیسم طبیعی نعوظ را برای مردان ایجاد خواهد کرد و دارای یک کیسه پمپ است که داخل کیسه بیضه قرار دارد و هم چنین یک مخزن دارد که در داخل لگن قرار می‌گیرد و یک قسمت هم از دو سیلندر تشکیل می‌شود که در آلت تناسلی کارگذاری می‌شود.

فرد در صورت لزوم با فشار آورن بر کیسه پمپ، مایعی از مخزن آن خارج می‌شود و به داخل مخزن که در لگن قرار دارد وارد می‌شود و در نهایت به داخل مخزن‌ها می‌ریزد که حالت نعوظ را برای مردان ایجاد می‌کند که عکس این عمل نیز می‌تواند نعوظ را از بین ببرد.

کارگذاری این پروتز‌ها یک کار بسیار مشکل است که نیاز به مهارت خاصی دارد و مانند هر وسیله مکانیکی دیگر ممکن است خراب شود که در این صورت خارج کردن آن نیز برای بیمار هزینه بسیاری را دربر دارد. هم چنین نوع تقلبی این پروتز‌های سه تیکه نیز در بازار وجود دارد که تهیه آن خطرات احتمالی را در بردارد.

کارگذاری این پروتز‌ها بسیار گران است و حدود ۱۵ هزار یورو هزینه دارد بنابراین انجام آن برای تمام بیماران مقرون به صرفه نیست.

کارگذاری این پروتز‌ها همانند هر جسم خارجی دیگر که در بدن قرار می‌گیرد فرد را مستعد عفونت می‌کند که در صورت بروز این خطر باید پروتز را خارج کرد هم چنین سیلندرها ممکن است بافت آلت تناسلی را دچار سایش کند و از آلت تناسلی خارج شود که در این صورت نیز باید فورا نسبت به خارج کردن آن اقدام کرد.

عوارض یاد شده درخصوص کارگذاری پروتز‌ها در افراد دیابتی بسیار بیشتر است .


انواع پروتز بیضه

امروزه سه نوع اصلی پروتز بیضه وجود دارند:

• پروتزهائی که توسط کارخانه Mentor ساخته شده و محتوی آنها سرم فیزیولوژی است. یعنی جراح در حین عمل جراحی آن را با سرم فیزیولوژی پر می کند. این نوع تنها نوعی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تائید قرار گرفته است.

• نوع دوم از جنس سیلیکون است و توسط کارخانه Silimed ساخته شده است.

• نوع سوم پروتزهای جامد نرم هستند که توسط کارخانه Mentor ساخته شده و برای مصرف در اروپا مورد تائید قرار گرفته اند.

پروتزهای بیضه در ۵ اندازه ارائه می شوند:

۱٫ خیلی کوچک، ابعاد ۲٫۵ در ۳٫۳ سانتیمتر، حجم ۱۰٫۸ میلی لیتر
۲٫ کوچک، ابعاد ۲٫۸ در ۳٫۶ سانتیمتر، حجم ۱۴٫۸ میلی لیتر
۳٫ متوسط، ابعاد ۳٫۴ در ۳٫۹ سانتیمتر، حجم ۲۴٫۴ میلی لیتر
۴٫ بزرگ، ابعاد ۳٫۹ در ۴٫۵ سانتیمتر، حجم ۳۴٫۸ میلی لیتر
۵٫ خیلی بزرگ، ابعاد ۴ در ۵ سانتیمتر، حجم ۴۲٫۱ میلی لیتر

ابعاد فوق نیازهای هر سنی را برآورده می کنند. برای جراحی پروتز بیضه نیاز به یک روز بستری در بیمارستان است. از یک شکاف کوچک در ناحیه کشاله ران پروتز بیضه در داخل کیسه بیضه قرار داده شده و به کیسه بیضه ثابت می شود. این جراحی مستلزم مراقبت های بسیار دقیق است. شب قبل از عمل اطاق جراحی با اشعه کاملا استریل می شود و حین جراحی مثل تمامی جراحی های دیگر باید فوق العاده مراقب بود که آلودگی اتفاق نیفتد. باید حداکثر مراقبت را نمود که عفونت اتفاق نیفتد چون اگر پروتز بیضه عفونی شود باید آنرا خارج کرد.

بیماری که قصد دارد از پروتز بیضه استفاده کند باید نسبت به عوارض بالقوه این عمل جراحی نیز اطلاع داشته باشد:

• مثل هر پروتز دیگر مادام العمر نمی توان از آن استفاده کرد. ممکن است بعد از چند سال نیاز به تعوض باشد.
• مثل هر پروتز دیگر آن یک جسم خارجی است و بدن ممکن است بر علیه آن واکنش نشان دهد. واکنش بدن بر علیه جسم خارجی با سازگاری زیستی ماده ای که پروتز از آن ساخته شده است، رابطه دارد. بهترین ماده ای که بدن سازگاری زیستی خوبی با آن دارد سیلیکون است.
• در بعضی موارد پروتز بیضه به مرور زمان از پوست بیضه بیرون می زند که باید درآورده شود.

امروزه صدها هزار نفر در سرتاسر دنیا از پروتز بیضه استفاده می کنند. در گذاشتن هر نوع پروتز باید بهترین نوع آن انتخاب شود تا از میزان عوارض کاسته شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «پروتز بیضه (بیضه مصنوعی،هزینه،فواید,خطرات,عوارض,عکس)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.