هدف از مشاوره قبل از ازدواج

هدف از مشاوره قبل از ازدواج، در وهله اول شناخت علمی و دقیق همسر آینده و در وهله دوم کشف این است که آیا او مناسب شماست یا خیر؟
این هدف مهم با روش های «مصاحبه دقیق علمی با زوجین» و «انجام ۷ آزمون شخصیت» انجام می گیرد.
این مصاحبه ویژگی ها و تناسبِ کُلّی زوجین (سن، طبقه اجتماعی زوجین، تحصیلات خلق و خو و…)را مشخص خواهد کرد که آیا با هم تناسب دارند یا خیر؟
سپس فرم ملاک های ازدواج برای هر دو ارائه می شود تا روشن شود که هر طرف در قلب و روح و یا اعماق وجودشان عاشق چگونه همسری هستند؟
بعد از آن آزمون های شخصیت به زوجین ارائه خواهد شد.
۱-  آزمون شخصیت انیاگرام: این آزمون ۹ گونه یا تیپ شخصیتی را تشخیص می دهد. بعضی از انواع شخصیت‌ها با نوع دیگر اصلا سازگار نیستند.
مثلا یک شخصیت تنوع طلب یا تیپ ۷ اصلا با تیپ ۵ یا پژوهشگر جور در نمی آید. مشاور کمک می کند تا زوجین تیپ شخصیتی خود را بشناسند و سپس تیپ شخصیتی همسر آینده خود را نیز کشف کنند.
۲-  آزمون کهن الگوها: به کمک این آزمون هر یک از زوجین متوجه می شوند که در کدام یک از ابعاد مردانه یا زنانه خود ضعف یا قوت دارند. مهم این است که هر فردی در ابعاد مختلف شخصیت خود تعادل داشته باشد.
۳-  آزمون قصه عشق: آدمیان گرایش دارند عاشق کسانی شوند که قصه هایشان با هم یکی و یا مشابه است.
نظریه عشق به مثابه یک داستان به ما توضیح می دهد که چرا انتخاب های افراد با یکدیگر متفاوت است؟
چرا رابطه دو شریکی که از نظر دیگران دردناک، زجرآور و غیرقابل تحمل می نماید، سال ها ادامه می یابد و هر دو شریک از آن ازدواج راضی هستند، در حالی که دو شریکی که رابطه ای به ظاهر توام با سعادت و سلامت دارند و  رابطه‌شان نمونه یک رابطه آرمانى و کامل به شمار می آید، تداوم ندارد و سرانجام از هم جدا می شوند و هر یک به دنبال شخص مناسب خویش می‌رود.
استرنبرگ  (۲۰۰۱ ، ۱۹۹۴)   ۲۵ نوع قصه را معرفی می کند که ۸ نوع آن دارای نقش های مکمل هستند.
۴-آزمون شخصیتِ ۱۶ عاملی کتل: این آزمون ۱۶ صفت اصلی انسان را که نقش تعیین کننده در زندگی انسان دارد مشخص می کند. صفات زوجین با استفاده از این آزمون مشخص می شود و این که آیا این صفات با هم در تضاد هستند یا می توانند با هم زندگی خوب و شیرینی را تجربه کنند.
۵-  آزمون شخصیت نئو: این آزمون ۳۰ صفت شخصیتی را در زوجین استخراج می کند و نقاط ضعف و قوت آن ها را به خوبی به هم نشان می دهد؛ البته هدف از تمام این آزمون ها این است که زوجین قبل از ازدواج، خوب یکدیگر را بشناسند، نه این که بخواهند مچ گیری کنند.
۶-آزمون شخصیت: هدف از اجرای این آزمون، این است که میزان سلامت یا بیماری روحی آن ها را تشخیص دهیم.
بسیاری از اختلافات زناشویی به دلیل اختلالات روحی- روانی است؛ بنابراین زوجین قبل از ازدواج باید از سلامت همسر آینده شان مطمئن شوند.
اگر تشخیص دادیم که یکی از زوجین بیمار است، این بدان معنا نیست که با هم ازدواج نکنند بلکه بدین معناست که ابتدا باید مشکل روحی مثلا وسواس یا اضطراب را حل و بعد اقدام به ازدواج کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *