میزان نور لازم برای چشم

رنگ نور مناسب برای مطالعه,نور سفید بهتر است یا زرد,نور مناسب برای اتاق مطالعه,ترکیب نور زرد و سفید,بهترین لامپ برای چراغ مطالعه,لامپ مخصوص مطالعه,بهترین نوع چراغ مطالعه,بهترین چراغ مطالعه

معمولا افرادی که به واسطه شغل خود کار چشمی‌شان مثل مطالعه و دقت برای انجام کارهای ظریف زیاد است بر این باورند که کار چشمی زیاد سبب ابتلا به نزدیک‌بینی و افزایش نمره چشم می‌شود، اما نزدیک‌بینی منشا ژنتیکی دارد و معمولا کار چشمی زیاد در به وجود آمدن آن نقش چندانی ندارد.

اگر فرد زمینه ژنتیکی نزدیک‌بینی را داشته باشد مطمئنا به نزدیک‌بینی مبتلا می‌شود و شرایط محیطی و کار چشمی زیاد تاثیری در به وجود آمدن یا جلوگیری از آن نخواهد داشت.

افرادی هم هستند که با وجود انجام کار چشمی زیاد به نزدیک‌بینی مبتلا نمی‌شوند چون زمینه ژنتیکی ابتلا به نزدیک‌بینی را ندارند و همچنین برعکس، افرادی هم هستند که با وجود اینکه کار چشمی زیادی انجام نمی‌دهند به نزدیک‌بینی دچار می‌شوند.

بنابراین در ابتلا به نزدیک‌بینی در درجه اول زمینه ژنتیکی اهمیت دارد. هرچند در افرادی که استعداد ضعیف شدن چشم را داشته باشند کار چشمی زیاد مزید بر علت می‌شود و می‌تواند باعث افزایش نمره چشم شود.
 نکند پیرچشمی بگیرید
در جوانی عضلات تطابقی انعطاف زیادی دارند و می‌توانند ضعف بینایی را با تطابق جبران کنند ولی با افزایش سن این تطابق کاهش پیدا می‌کند و پیرچشمی به وجود می‌آید که اصطلاحا پیرچشمی تطابقی نامیده می‌شود. در این حالت افراد برای اینکه بتوانند ببینند باید از عینک استفاده کنند.

در افرادی که مجبور به انجام کار چشمی زیاد نیستند لزوم استفاده از عینک زیاد احساس نمی‌شود اما کسانی که با چشمشان زیاد کار می‌کنند مثل آموزگاران، پژوهشگران، افرادی که با کامپیوتر زیاد کار می‌کنند، خیاط‌ها و کسانی که کارهای ظریف هنری انجام می‌دهند برای اینکه مجبورند مرتبا به یک نقطه چشم بدوزند، در سنین بالاتر که به پیرچشمی مبتلا می‌شوند حتما باید از عینک استفاده کنند.

اگر به واسطه شغلتان کار چشمی‌تان زیاد است هنگام انجام کار حتما نور کافی داشته باشید تا از خستگی چشم‌ها جلوگیری شود. انعکاس نوری که مستقیم به سطوحی مثل صفحه کتاب، تخته وایت‌برد و… می‌تابد سبب می‌شود چشم کمی اذیت شود. اگر نور کمی مایل بتابد انعکاس نور کاهش پیدا می‌کند و چشمتان کمتر و دیرتر خسته می‌شود و امکان کار چشمی بیشتر با خستگی کمتر برایتان فراهم می‌شود.
 تخته‌های جدید را کنار بگذارید
عده‌ای از اساتید و آموزگاران بر این باورند که تخته‌های وایت‌بورد چشم را اذیت می‌کند و در طولانی‌مدت سبب ناراحتی‌های چشمی می‌شود، اما چنین باوری صحیح نیست. نگاه کردن طولانی‌مدت به وایت‌بورد در طول روز سبب خستگی چشم می‌شود اما آسیب ماندگاری به چشم وارد نمی‌کند.
تخته‌های وایت‌بورد به خاطر بازتاب نوری که دارند در همان لحظه کیفیت دید را کمی کاهش می‌دهند.

در صورتی که فرد با زاویه‌ای متمایل به وایت‌بورد نگاه کند نوشته‌های روی آن را بهتر می‌بیند اما اگر زاویه آن با وایت‌بورد مستقیم باشد به علت بازتاب نور به‌خوبی نمی‌تواند نوشته‌های روی تخته را ببیند و همین امر سبب خستگی چشم می‌شود.

در مراکز آموزشی که از وایت‌بورد استفاده می‌شود برای دید بهتر حتما باید جلوی پنجره‌ها پرده‌های ضخیم آویزان باشد تا از ورود نور، تابش مستقیم آن به تخته و بازتاب نور جلوگیری شود.
 هر شش ماه یکبار سراغ پزشک بروید
عموما کسانی که مبتلا به نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم هستند سالی یک‌بار باید به چشم‌پزشک مراجعه کنند. افرادی که شغل فعال چشمی دارند بهتر است هر شش ماه یک‌بار چشمشان را معاینه کنند.
 مراقب خستگی چشمتان باشید
نبود نور کافی سبب می‌شود فرد برای اینکه بتواند بهتر ببیند به چشم خود فشار بیاورد، از این رو عضلات تطابقی چشم بیشتر منقبض و چشم بیشتر خسته می‌شود. نور کم در افرادی که نزدیک‌بین هستند یا استعداد نزدیک‌بینی دارند می‌تواند سبب افزایش نمره چشم شود. بنابراین برای دید بهتر و خستگی چشمی کمتر و تامین سلامت چشم، محیط کار باید از نور کافی برخوردار باشد.
به این نکات توجه کنید
۱- هنگام انجام کار چشمی در صورتی که چشمتان احساس خستگی کرد باید استراحت کوتاه‌مدتی به چشم خود بدهید و پس از رفع خستگی دوباره به کار بپردازید.
۲- در نور کافی کار چشمی انجام دهید.
۳- در صورتی که عینکی هستید حین انجام کار چشمی حتما از عینک استفاده کنید.
۴- هر شش ماه یکبار به چشم‌پزشک مراجعه کنید تا در صورت به وجود آمدن هر نوع عارضه‌ای سریعا از آن پیشگیری کنید.

نظرات بسته شده است.