علت و درمان خلط گلو

علت خلط گلو و سینه،درمان خلط گلو و سینه با دارو و غذا

درمان خلط گلو در طب سنتی,درمان خلط پشت حلق,درمان گیاهی خلط پشت حلق,درمان خلط گلو در کودکان,علت خلط پشت حلق,خلط سفید نشانه چیست,درمان گیاهی خلط گلو,خلط ریه,خلط سفید چسبناک,خلط سفید گلو,خلط سیاه رنگ نشانه چیست؟,انواع خلط,علت خلط صبحگاهی,خلط ریه,خلط سفید نشانه چیست,خلط سبز رنگ گلو,خلط سینه نشانه چیست,خلط سفید چسبناک,خلط سفید گلو,علت و نشانه های خلط گلو،درمان خلط گلو و خلط سینه با دارو و غذاهای سنتی،پیشگیری و درمان خلط گلوخلط سینه نشانه چیست,
درمان خلط پشت حلق,درمان خلط ریه,درمان خلط گلو در کودکان,درمان گیاهی خلط پشت حلق,درمان خلط سینه کودکان,داروی خلط آور,خلط سینه وسرفه,خلط خونی در صبح,علت خلط خونی بدون سرفه,سینوزیت و خلط خونی,خلط خونی کم,خلط خونی پشت حلق,خلط خونی اول صبح,تف خونی,علت وجود خون در بزاق دهان در اول صبح

غدد موجود در دیواره داخلی بینی، گلو، راه های تنفسی، معده و روده روزانه حدود یک تا دو لیتر خلط یا موکوس تولید می کنند.

موکوس، ماده غلیظ و مرطوبی است که این قسمت های بدن را مرطوب می کند و مهاجم های خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را گیر می اندازد و از بین می برد، قبل از اینکه این عوامل میکروبی بتوانند وارد بدن شوند و باعث بیماری گردند.

در حالت عادی ، شما متوجه این ترشحات بینی نمی شوید، زیرا با بزاق دهان مخلوط می شود و بدون اینکه شما را اذیت کند، به ته گلو می ریزد و به تدریج و پی در پی در طی روز بلعیده می شود.

فقط وقتی بدن شما بیشتر از حد معمول خلط تولید می کند و یا خلط گلو غلیظ تر از حالت عادی می باشد، متوجه آن می شوید.

ترشحات اضافی بینی به شکل آبریزش بینی، بیرون می آید. وقتی ترشحات و خلط بینی از پشت آن به گلو می ریزد، خلط پشت بینی یا خلط گلو نامیده می شود.

به دلیل آنکه وجود خلط، گلو را تحریک می کند و حاوی مواد التهابی است، باعث سرفه می شود که اغلب شب ها بدتر می شود

علل خلط گلو

– سرماخوردگی

– آنفلوآنزا

– آلرژی ها

– سینوزیت

– گیر کردن جسمی در بینی (بیشتر در بچه ها)

– بارداری

– برخی داروها (مانند قرص های ضدبارداری و داروهای فشار خون بالا)

– انحراف تیغه وسط بینی و یا هر مشکل ساختاری که روی سینوس ها تاثیر بگذارد

– تغییر آب و هوا، هوای سرد و یا خشکی بیش از حد هوا

– برخی غذاها، مثلا غذاهای پر ادویه تولید خلط را بیشتر می کنند

– گازها و بوی ناشی از مواد شیمیایی، عطرها، مواد شوینده، سیگار و سایر مواد محرک

گاهی اوقات مشکل، تولید زیاد خلط نیست، بلکه خلط به مقدار کافی از پشت بینی و گلو دفع نمی شود.

مشکلات قورت دادن و بلعیدن باعث تجمع ترشحات و خلط در گلو می شود.

این مشکلات در اثر افزایش سن، انسداد گلو و بیماری هایی مانند ریفلاکس معده به مری ایجاد می شوند.

علائم خلط گلو

جمع شدن خلط در گلو شما را اذیت می کند و بایستی به طور مداوم گلوی خودتان را پاک کنید.

به دلیل آنکه وجود خلط، گلو را تحریک می کند و حاوی مواد التهابی است، باعث سرفه می شود که اغلب شب ها بدتر می شود. در حقیقت، خلط پشت بینی، شایع ترین علت سرفه طولانی مدت است.

ریختن خلط پشت بینی به گلو باعث خشن شدن صدا و درد گلو می شود.

اگر این خلط و ترشحات، شیپور استاش را ببندد (شیپور استاش لوله ای است که گلو را به گوش میانی وصل می کند) باعث عفونت دردناک گوش می شود.

اگر موکوس و خلط، مجرای سینوس را ببندد، باعث عفونت سینوس ها (سینوزیت) می شود.

درمان خلط پشت بینی

درمان خلط پشت بینی بستگی به علت آن دارد. عفونت های باکتریایی با مصرف آنتی بیوتیک بهبود می یابند، اما خلط سبز یا زرد لزوما نشانه عفونت باکتریایی نیست.

سرماخوردگی نیز می تواند باعث سبز یا زرد شدن خلط شود، در حالیکه یک بیماری ویروسی است و نیازی به آنتی بیوتیک ندارد.

مصرف داروهای آنتی هیستامین و دکونژستان (ضداحتقان ها) برای بهبود خلط پشت بینی ناشی از سینوزیت و عفونت ویروسی مفید است.

مصرف این داروها به همراه داروهای کورتونی و اسپری های بینی به درمان خلط گلوی ناشی از آلرژی کمک می کند.

رقیق کردن خلط گلو از بسته شدن مجرای گوش و سینوس ها توسط آن و در نتیجه عفونت گوش و سینوزیت جلوگیری می کند.یک راه ساده برای رقیق کردن خلط، مصرف بیشتر آب و مایعات است

آنتی هیستامین های قدیمی به دلیل کاهش آب خلط و غلیظ کردن آن، بهترین درمان برای خلط گلو نیستند، ولی آنتی هیستامین های جدید بهتر هستند، زیرا کمتر باعث خواب آلودگی می شوند.

لذ بهتر است قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک مشورت کنید، زیرا این داروها دارای اثرات جانبی از سرگیجه گرفته تا خشکی دهان هستند.

روش دیگر برای درمان خلط گلو، رقیق کردن آن است. خلط ها دارای غلظت های مختلفی هستد. خلط غلیظ چسبنده تر است و بیشتر شما را ناراحت می کند.

رقیق کردن خلط گلو از بسته شدن مجرای گوش و سینوس ها توسط آن و در نتیجه عفونت گوش و سینوزیت جلوگیری می کند.

یک راه ساده برای رقیق کردن خلط، مصرف بیشتر آب و مایعات است.

سایر روش های رقیق کردن خلط عبارتند از:

– مصرف داروهای رقیق کننده خلط مانند شربت گایافنزین

– استفاده از اسپری بینی سالین (محلول نمکی) یا آب نمک کشیدن به داخل بینی برای شستن و خارج کردن خلط اضافی، باکتری ها، مواد آلرژن (حساسیت زا) و سایر مواد محرک از سینوس ها

– استفاده از دستگاه بخور برای افزایش رطوبت هوای اتاق

موقع خوابیدن با گذاشتن چند بالش، سرتان را بالا بیاورید تا خلط در ته گلوی شما جمع نشود.

اگر آلرژی دارید، برای کاهش آن به توصیه های زیر عمل کنید:

– روی تشک و بالش خود از روکش ضدغبار استفاده کنید.

– روبالشی، ملحفه تشک و سایر ملافه های رختخواب خود را هر چند مدت یکبار با آب دغ بشویید.

– از فیلتر هوای HEPA در خانه خود استفاده کنید.

– هر چند روز یکبار، خانه خود را گردگیری کنید و جاروبرقی بکشید.

 

اگر خلط بینی شما بوی چرک می داد، اگر تب داشتید، اگر خس خس می کردید و یا علائم شما ۱۰ روز یا بیشتر طول کشید، به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است دچار عفونت باکتریایی شده باشید.

 

اگر خلط شما خونی بود، فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر با مصرف دارو خلط شما برطرف نشد، بایستی به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا سی تی اسکن، عکسبرداری با اشعه ایکس و سایر آزمایشات لازم را برای شما تجویز کند.

با خلط گلو و مشکلات آن چه کنیم؟خلط داشتن گلو نشانه چیست و چه نوع درمانی برای آن مناسب است.

نقی رحمانی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی درباره خلط گلو گفت: به دلیل آنکه وجود خلط، گلو را تحریک می‌کند و حاوی مواد التهابی است، باعث سرفه می‌شود و البته اغلب شب‌ها بدتر می‌شود.

وی با بیان اینکه در حالت عادی، بینی دارای ترشحات طبیعی است که به صورت آبریزش از آن خارج می‌شود، خاطرنشان کرد: مجموعه ترشحات بینی، گلو و راه تنفسی، روزانه حدود نیم لیتر است و ضمن آن که عامل مرطوب ماندن این نواحی شده، با گیر انداختن مهاجمان خارجی مانند باکتری، ویروس و قارچ تا حدودی آن‌ها را از بین می‌برد و قبل از ورود آن‌ها، مانند سدی مقابل‌شان قرار می‌گیرد.

به گفته رحمانی، در حالت عادی، به خاطر مکانیسم‌های متفاوت، فرد متوجه خلط گلو نمی‌شود، ولی در صورتی که ترشحات، بیشتر از حد معمول باشد یا غلیظ‌تر از حالت عادی باشد، متوجه آن خواهد شد و علت آن نیز تحریک گلو به واسطه مواد التهابی است که عامل تحریک و سرفه می‌شود.

وی توضیح داد: عوامل التهابی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سینوزیت و آلرژیک، جسم خارجی، برخی از داروها، انحراف بینی و مشکلات شاخک‌های بینی و تغییرات بیش از حد آب و هوای سرد یا خشک، برخی علل ایجاد خلط گلو است.

این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: هوا، گازها، مواد شیمیایی، عطرها، مواد شوینده، سیگار و مواد محرک دیگر، بزرگی لوزه‌های کامی و سوم بویژه در اطفال، دیگر علل ایجاد خلط گلو است که گاهی مشکل ترشح زیاد نیست اما مکانسیم دفع خلط دچار مشکل شده است.

وی اضافه کرد: در برخی از بیماران که مشکل بلع ترشحات حلق دارند، تجمع خلط اذیت کننده است که بیشتر در افراد مسن و برخی بیماران عصبی دیده می‌شود.

رحمانی در مورد علایم خلط گلو اشاره کرد: به علت تجمع خلط، مرتب بیمار اقدام به پاک کردن گلوی خود می‌کند، سرفه شبانه تشدید می‌شود، خشونت صدا، درد گلو، درد گوش یا تجمع مایع در پشت گوش، کاهش شنوایی و عفونت گوش به علت انسداد شیپور استاش اتفاق می‌افتد.

به گفته وی در صورتی که خلط، مجرای سینوس‌ها را مسدود کند، علایم سینوزیت را تقلید می‌کند و در صورتی که عوامل التهابی باشد علایم عمومی سرماخوردگی دیده می‌شود.

این پزشک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی افزود: بیدار کردن بیمار در شب، تحریک دیگر اعضای خانواده (به علت سرفه‌های مکرر)، احساس بوی بد دهان توسط بیمار، به هم خوردن خواب بیمار و سیر نشدن از خواب، کسالت روزانه و به دنبال آن ایجاد مشکلات اجتماعی برای بیمار، دیگر علایم خلط گلو است.

وی درباره مواجهه پزشک با بیمار دارای خلط گلو، خاطرنشان کرد: اولین نکته که بسیار اهمیت دارد، تشخیص علت ایجاد خلط گلو است که اگر علت، عوامل التهابی باشد، درمان آن با آنتی بیوتیک و شست‌وشوی بینی است و اگر علت، رینیت آلرژیک باشد حذف عوامل حساسیت‌زا از محیط بیمار از اهمیت بسزایی برخوردار است و سپس اقدام به درمان طبی شود.

رحمانی در توصیه‌هایی برای افراد دچار خلط گلو گفت: اگر جسم خارجی علت این موضوع است، خارج کردن جسم و اگر علت آن بزرگی لوزه‌های کامی و سوم باشد، انجام عمل جراحی کارگشا است.

به گفته وی، در صورتی که انحراف بینی یا دیگر تغییرات ساختمانی بینی مشکل‌زا باشند، اصلاح انحراف بینی و مشکلات آن و در صورتی که تغییرات محیط از لحاظ درجه حرارت و مقدار رطوبت هوا عامل آن است، اصلاح آن‌ها لازم است. برای افراد سیگاری، تشویق بیمار به ترک سیگار و اخطار دادن به آنان درباره ابتلا به سرطان حنجره و همچنین در افرادی که مشکل بلع دارند، مشاوره با پزشک گوارش و اعصاب، توصیه می‌شود.

رحمانی یادآور شد: رقیق کردن خلط با مصرف مایعات بیشتر بویژه مایعات گرم، شست‌وشوی بینی با سرم و مصرف داروهای رقیق کننده خلط، استفاده از بخور در منزل و محل کار و بلند کردن زیر سر در شب از توصیه‌های کلی برای بیماران است.

به گفته وی، در منزل، استفاده از بالش و ملحفه تمیز و شست‌وشوی زود به زود آن‌ها و گردگیری منزل و جارو زدن آن فراموش نشود. همچنین در صورتی که خلط مداوم و دارای رنگ بود، حتما جدی گرفته شود و خلط خونی، غیرعادی دانسته شود و برای درمانش به پزشک متخصص مراجعه شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی تاکید کرد: در صورتی که همراه خلط، بیمار علایم دیگری مانند پر بودن گوش، درد گوش، تغییرات در سیستم بینایی یا دیگر مشکلات غیرعادی حس کرد، باید برای مداوا به پزشک مراجعه کند.

احتقان قفسه سینه یک بیماری بسیار شایع است که اکثر مردم  در طول عمر خود با آن برخورد میکنند. که به واسطه تجمع خلط در نای و دستگاه تنفسی است که فرد احساس سنگینی در قفسه سینه میکند. اگر به موقع درمان نشود، می تواند باعث عفونت در دستگاه تنفسی شود.

شایع ترین علت احتقان سینه ,سرماخوردگی ,آلرژی ها، باکتری ها و قارچ ها است که می تواند  باعث عفونت شود. برخی از علل دیگر  آسم، برونشیت، آنفولانزا، ذات الریه و سل است .علایم شایع احتقان سینه عبارتند از  تنگی در قفسه سینه ، سوزش گلو، درد قفسه سینه خفیف، سرفه، تنگی نفس، سرگیجه و اشکال در تنفس است

برخی از ، داروهای خانگی طبیعی و ساده برای خلاص شدن از احتقان سینه عبارتند از :

۱ ) آب نمک

غرغره کردن با آب نمک چند بار در روز یک درمان موثر برای احتقان سینه است. نمک  به از بین بردن موکوس از دستگاه تنفسی کمک میکند، آب داغ خارش گلو را کاهش می دهد. ۱ قاشق چای خوری نمک به یک لیوان آب گرم  اضافه کنید هم بزنید تا نمک کامل حل شود دو تا سه بار در روز غرغره کنید.

۲ ) بخار

استنشاق بخار یکی دیگر از شیوه های بسیار موثر برای رهایی سریع از احتقان سینه است که  گرما و  رطوبت بسیار کمک کننده است یک کاسه را با آب بسیار گرم  پرکنید.  چند قطره از اکالیپتوس یا عرق نعناع بریزید.  صورت خود را به کاسه نزدیک کرده و روی سر خود حوله بیاندازید. بخار را با نفس عمیق استنشاق کنید
۲ یا ۳ بار در روز تا زمانی که احتقان از بین می رود انجام دهید.

توجه : این درمان ها ممکن است برای کودکان، زنان باردار و افراد مبتلا به فشار خون بالا و یا بیماری قلبی مناسب نباشد.

۳ ) سرکه سیب

سرکه سیب درمان موثر برای احتقان سینه است. این به نازک  شدن مخاط در قفسه سینه کمک میکند، در نتیجه احتقان تسکین یافته و بهتر نفس می کشیم. سرکه سیبهمچنین سیستم  ایمنی بدن را افزایش می دهد.

۲ قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم بریزید و ۱ قاشق چای خوری عسل بریزیn 2 یا ۳ بار در روز به مدت یک هفته بنوشید.

۴ ) زردچوبه

زردچوبه دارای یک ترکیب فعال به نام کورکومین است که سینه را صاف کرذه احتقان سینه را کاهش میدهد. همچنین، به از بین رفتن سرفه، درد و سایر علائم احتقان سینه کمک می کند.

کمی پودر زردچوبه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید با آن چند بار در روز غرغره کنید. همچنین می توانید ½ قاشق چای خوری پودر زردچوبه به یک لیوان شیر اضافه  و بجوشانید.به  مخلوط  ۲ قاشق چای خوری عسل  و فلفل سیاه و سفید بریزید. ۲ یا ۳ بار در روز  گرم بنوشید.روش دیگر،  ۲ قاشق پودر زردچوبه و سرکه سیب را  مخلوط کنید. آن را ۲ بار در روز بنوشید.

توجه: زردچوبه برای افرادی که سنگ کیسه صفرا، اسید یا زخم معده دارند توصیه نمی شود.

۵ ) زنجبیل

زنجبیل به دلیل خواص ضد التهابی سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند.پلی فنول های موجود در زنجبیل  ترشح موکوس را مهار میکند. به علاوه، زنجبیل برای خلاص شدن ازعفونت بسیار موثر است. ۱ قاشق غذا خوری از  زنجبیل خام تازه خرد شده را به یک فنجان آب گرم بریزید. ۵ دقیقه بماند، سپس کمی عسل بریزید.  تا ۳ فنجان از این چای گرم هر روز بنوشید.

روش دیگر، ۱ قاشق چای خوری زنجبیل خشک، فلفل سیاه و میخک خرد کرده به شکل پودر در آورید. آن را به ۳ قسمت تقسیم کنید و آن را ۳ بار در روز با عسل یا شیر مخلوط کنید حتی می توانید قطعات کوچک زنجبیل را بجوید و یا آب نبات زنجبیل در طول روز برای خلاص شدن از تراکم موکوس استفاده کنید.

۶ ) پیاز

پیاز درمان خوبی برای احتقان سینه است. کورستین موجود در آن به دلیل ضد میکروبی بودن آن برای از بین بردن عفونت بسیار مفید است.

آب ۱ پیاز را با مقدار مساوی از آب لیمو، عسل و آب حرارت داده زمانی که ولرم است ۳ یا ۴ بار در روز می نوشیم.
روش دیگر، جویدن و بلع ۵ یا ۶ پیاز کوچک یا موسیر همراه با شکر قبل از خواب شبانه است.
شما همچنین می توانید پیاز خام، پخته بخورید.

۷ ) لیمو

لیمو درمان طبیعی احتقان سینه است اسید سیتریک در لیمو ضخامت مخاط را کاهش می دهد، به طوری که می توان آن را براحتی از بدن خارج کند. به علاوه، ویتامین C در لیمو به بهبود ایمنی بدن کمک میکند.

اضافه کردن ۱ قاشق غذا خوری آب لیمو به یک لیوان آب داغ همراه با کمی عسل. چند بار در روز بنوشید. یکی دیگر از شیوه ها برای اضافه کردن ۱ قاشق غذا خوری از رنده شده پوست لیمو به یک لیوان آب داغ است. ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد محلول را بنوشید. شما حتی می توانید با آن غرغره کنید. این درمان ۲ یا ۳ بار در روز انجام دهید.

۸ ) عسل 

عسل یکی دیگر از درمان خانگی شناخته شده برای احتقان سینه است به آسانی موکوس  را از دستگاه تنفسی خارج میکند. همچنین، خواص ضد باکتریایی بودن عسل به درمان عفونت کمک میکند. خوردن ۱ قاشق چای خوری  عسل و یا ترکیب آن با آب گرم و نوشیدن آن مفید است. اضافه کردن عسل به ½ قاشق چای خوری پودر فلفل سیاه خمیری بدست می آید که ۳ یا ۴ بار در روز تا زمانی که بهبود یافتید استفاده کنید.

توجه: عسل به کودکان زیر ۱ سال ندهید.

۹ ) سیر

سیر یکی دیگر از درمان خانگی بسیار موثر برای کاهش احتقان سینه است. ضد میکروبی آن و خواص ضد التهابی  به مبارزه با عفونت های تنفسی کمک میکند. به علاوه، مواد مغذی مانند ویتامین A، C و B و همچنین مس، آهن، کلسیم و سلنیوم است که به حفظ سلامت انسان کمک میکند. ۲ تا ۳ حبه سیر خرد شده و ½ قاشق چای خوری  عسل در ۱ فنجان آب یا شیر بریزید ۲ بار در روز تا زمانی که احتقان از بین برود بنوشید. یکی دیگر از  شیوه ها ۲ حبه سیر خرد شده و آب ۳ عدد لیمو ی تازه را به یک فنجان آب بسیار گرم  بریزید. ۱/۲ قاشق چایخوری نمک و ½ قاشق چای خوری فلفل سیاه بریزید. دو بار در روز تا زمان بهبودی بنوشید. خوردن حبه سیر تازه نیز می تواند به تسکین احتقان کمک کند.

۱۰ ) شیرین بیان 

شیرین بیان نیز تسکین دهنده احتقان است. ½ قاشق چای خوری از ریشه شیرین بیان را به یک فنجان آب گرم  بریزید ۵ تا ۱۰ دقیقه، بعد کمی عسل بریزید این چای را ۲ یا ۳ بار در روز بنوشید.

½ قاشق چای خوری شیرین بیان و ½ قاشق چای خوری پودر زنجبیل به یک لیوان آب گرم بریزید دو بار در روز بنوشید. شیرین بیان برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند مناسب نیست.

نکات اضافی

نوشیدن سوپ مرغ به کاهش احتقان سینه کمک کرده التهاب در ریه ها را کاهش میدهد.
نوشیدن ۱ تا ۲ فنجان قهوه  روزانه. یا چای سبز یا هر چای گیاهی دیگر هر روز بنوشید.
استفاده از دستگاه های مرطوب کننده در شب تنفس را راحت تر میکند.
خوردن  میوه های تازه سرشار از ویتامین ها و سبزیجات خوبست و همچنین محصولات لبنی، غذاهای سرخ شده، غذاهای تصفیه شده، مواد غذایی منجمد و برنج بدتر میکند.
هیدراته شدن با نوشیدن مقدار زیادی مایعات مفید. نوشیدنی های گازدار نباشد،
اجتناب از مصرف الکل و سیگار به رهایی از احتقان سینه کمک میکند.
دوری از گرد و غبار
خواب کافی برای بهتر شدن احتقان سینه لازمست.

 

در مواردی که میزان ترشحات بینی و سینوس ها افزایش یابد یا قوام، طعم، بو یا غلظت ترشحات تغییر کند، معمولا فرد متوجه وارد شدن این ترشحات از پشت بینی به حلق خود می شود و از آن رنج می برد.

سرفه

غدد طبیعی موجود در بینی و گلو، در شبانه روز حدود یک تا دو لیتر ترشح دارند. این ترشحات سطوح داخلی حفره های بینی را مرطوب می کند و باعث تمیز و مرطوب شدن هوای داخل بینی و به دام افتادن ذرات مضر و باکتری های موجود در هوای استنشاقی می شود.

سلول های سطوح داخل بینی و سینوس ها حاوی مژک هایی هستند که به طور هماهنگ و منظم به طرف ته حلق نوسان می کنند و باعث می شوند ترشحات بینی و سینوس ها به طرف ته حلق رانده شوند.

وقتی ترشحات به ته حلق رسیدند، به طور طبیعی و به نحوی ناخودآگاه توسط فرد بلعیده می شوند. در مواردی که میزان ترشحات بینی و سینوس ها افزایش یابد یا قوام، طعم، بو یا غلظت ترشحات تغییر کند، معمولا فرد متوجه وارد شدن این ترشحات از پشت بینی به حلق خود می شود و از آن رنج می برد. اختلال در بلع نیز از جمله علل احساس افزایش ترشحات پشت حلق است.

علائم ترشحات غیرطبیعی

به دنبال سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آلرژی، قرار گرفتن در هوای سرد یا نور خیره کننده، مصرف بعضی موادغذایی مثل فلفل و ادویه تند، حاملگی و تغییرات هورمونی، ترشحات روشن و شفاف بینی افزایش می یابد.

در زمستان، استفاده از وسایل گرمازا باعث خشک شدن هوای داخل منازل می شود. این خشکی هوا باعث غلیظ شدن ترشحات داخل بینی می شود

بعضی از داروها از جمله قرص های ضدبارداری و داروهایی که برای درمان فشارخون مصرف می شوند و همین طور اختلالات ساختمانی بینی مثل انحراف تیغه بینی نیز می تواند باعث افزایش ترشحات روشن و رقیق بینی شوند.

افزایش ترشحات غلیظ

در زمستان، استفاده از وسایل گرمازا باعث خشک شدن هوای داخل منازل می شود. این خشکی هوا باعث غلیظ شدن ترشحات داخل بینی می شود.

عفونت بینی و سینوس ها (سینوزیت) نیز عامل افزایش ترشحات غلیظ بینی است. اگر ترشحات رقیق و روشن بینی به ترشحات غلیظ و سبزرنگ تبدیل شود نشان از عفونت باکتریایی سینوس هاست.

در بچه ها، ترشحات غلیظ یک‌طرفه بینی (یعنی فقط از یک بینی) احتمالا به دلیل وجود جسم خارجی در داخل بینی است. در چنین موردی معمولا ترشحات بینی کودک بدبو نیز هست.

سینوس ها حفره هایی در داخل استخوان های صورت هستند. هر کدام از سینوس ها از طریق مجرایی به داخل بینی راه پیدا می کند. ترشحات طبیعی سینوس ها از طریق این مجرا به بینی وارد می شود. اگر به دلیل روندهای التهابی مثل سرماخوردگی یا حساسیت بینی، مجاری ارتباطی سینوس ها به بینی بسته شوند، سینوس ها دچار عفونت حادی می شوند که به آن سینوزیت اطلاق می شود.

مبتلایان به سینوزیت حاد باید تحت درمان دارویی قرار گیرند.

به هنگام خواب، دفعات بلع ناخودآگاه ترشحات خیلی کمتر از زمان بیداری است و ممکن است ترشحات در حلق جمع شده و به سرفه منجر شود

وقتی مجرای ارتباطی سینوس به بینی مدت طولانی بسته باقی بماند به تدریج بر تورم مخاط مفروش کننده داخل سینوس ها افزوده می شود به نحوی که داخل سینوس پولیپ یا کیست تشکیل می شود. این حالت را سینوزیت مزمن می نامیم که علامت اصلی آن ترشحات عفونی مزمن و مداوم پشت حلق است.

سی تی اسکن و آندوسکوپی تشخیصی در داخل مطب برای تشخیص سینوزیت مزمن کمک کننده هستند.

سینوزیت مزمن معمولا به درمان دارویی جواب نمی دهد و در چنین موردی لازم است با عمل جراحی آندوسکوپیک، مجاری سینوس به بینی باز شوند.

مشکل در بلع غذا

اگر کسی مشکل بلع داشته باشد، موادغذایی جامد یا مایع ممکن است در ته حلقش جمع شوند و بیمار احساس کند که ترشحات پشت حلقش افزایش پیدا کرده است.

زمانی که تعامل عضلات دهان و حلق و اعصاب این ناحیه کاملا برقرار نباشد، ممکن است مختصری از ترشحات حلق وارد حنجره شود و باعث خشونت صدا یا سرفه شده یا بیمار را مجبور سازد که اصطلاحاً به طور مکرر سینه اش را صاف کند.

معمولا با افزایش سن، قدرت عضلات دخیل در عمل بلع و همچنین هماهنگی بین این عضلات کمتر می شود و بنابراین در افراد مسن ممکن است ترشحات طبیعی بینی به راحتی بلعیده نشده و وارد مری نشود و در ته حلق جمع شود.

به هنگام خواب، دفعات بلع ناخودآگاه ترشحات خیلی کمتر از زمان بیداری است و ممکن است ترشحات در حلق جمع شده و به سرفه منجر شود.

عضلات حلق فردی که مضطرب است و دچار استرس های روحی است، دچار انقباض خواهند شد. این امر ممکن است به احساس گیر کردن چیزی در گلوی وی منجر شود.

سینه صاف کردن مکرر این افراد باعث تحریک ناحیه شده و مشکل را تشدید می کند.

برگشت محتویات معده به مری (ریفلاکس) نیز می تواند باعث مشکلات بلع شود. سوزش معده، سوءهاضمه و گلودرد از علائم شایع این اختلال هستند.

رفلاکس با دراز کشیدن تشدید می شود، به خصوص اگر بیمار قبل از دراز کشیدن مایعات یا غذایی میل کرده باشد.
شست وشوی بینی باعث رقیق تر شدن ترشحات بینی می شود. به این منظور می توان داخل بینی را با سرم چهار – پنج بار در روز شست وشو داد

ترشحات مزمن پشت حلق غالباً به تحریک گلو و سوزش مداوم آن منجر می شود. در این حالت با وجودی که حلق و لوزه ها عفونی نیستند، ولی باز هم ممکن است متورم باشند.

درمان موفق ترشحات مزمن پشت حلق، احساس ناخوشایند گلو را نیز برطرف می کند.

درمان

برای تشخیص علت ترشحات پشت حلق، معاینه دقیق گوش و حلق و بینی الزامی است و در مواردی ممکن است لازم باشد آزمایش خون، آندوسکوپی و عکسبرداری رادیولوژی نیز انجام شود.

به طور کلی اقداماتی که باعث رقیق شدن ترشحات شود و حرکت آنها را تسریع و تسهیل کند، مثل مصرف مایعات و داروهای خلط آور سودمند است.

شست وشوی بینی باعث رقیق تر شدن ترشحات بینی می شود. به این منظور می توان داخل بینی را با سرم چهار – پنج بار در روز شست وشو داد.

اگر عامل ترشحات پشت حلق، عفونت باکتریایی باشد درمان آنتی بیوتیکی موثر خواهد بود.

در مواردی که حساسیت بینی عامل افزایش ترشحات باشد، باید آلرژی درمان شود. متاسفانه داروهای ضدحساسیت قادر نیستند حساسیت را به طور کامل ریشه کن کنند، اما علائم حساسیت و از جمله افزایش ترشحات بینی را به میزان زیادی بهبود می بخشند.

مبتلایان به رفلاکس، علاوه بر مصرف داروهایی مثل امپرازول و فاموتیدین (تحت نظر پزشک) باید یاد بگیرند که غذاهای حجیم مصرف نکنند، وقتی دراز بکشند که حداقل سه ساعت از زمان آخرین غذا یا مایعاتی که مصرف کرده اند، گذشته باشد. اگر این افراد از یک بالش اضافی زیر سر نیز استفاده کنند علائم شان کمتر خواهد شد.

 

در مواردی که میزان ترشحات بینی و سینوس ها افزایش یابد یا قوام، طعم، بو یا غلظت ترشحات تغییر کند، معمولا فرد متوجه وارد شدن این ترشحات از پشت بینی به حلق خود می شود و از آن رنج می برد.

سرفهغدد طبیعی موجود در بینی و گلو، در شبانه روز حدود یک تا دو لیتر ترشح دارند. این ترشحات سطوح داخلی حفره های بینی را مرطوب می کند و باعث تمیز و مرطوب شدن هوای داخل بینی و به دام افتادن ذرات مضر و باکتری های موجود در هوای استنشاقی می شود.

سلول های سطوح داخل بینی و سینوس ها حاوی مژک هایی هستند که به طور هماهنگ و منظم به طرف ته حلق نوسان می کنند و باعث می شوند ترشحات بینی و سینوس ها به طرف ته حلق رانده شوند.

وقتی ترشحات به ته حلق رسیدند، به طور طبیعی و به نحوی ناخودآگاه توسط فرد بلعیده می شوند. در مواردی که میزان ترشحات بینی و سینوس ها افزایش یابد یا قوام، طعم، بو یا غلظت ترشحات تغییر کند، معمولا فرد متوجه وارد شدن این ترشحات از پشت بینی به حلق خود می شود و از آن رنج می برد. اختلال در بلع نیز از جمله علل احساس افزایش ترشحات پشت حلق است.

علائم ترشحات غیرطبیعیبه دنبال سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آلرژی، قرار گرفتن در هوای سرد یا نور خیره کننده، مصرف بعضی موادغذایی مثل فلفل و ادویه تند، حاملگی و تغییرات هورمونی، ترشحات روشن و شفاف بینی افزایش می یابد.

در زمستان، استفاده از وسایل گرمازا باعث خشک شدن هوای داخل منازل می شود. این خشکی هوا باعث غلیظ شدن ترشحات داخل بینی می شود

بعضی از داروها از جمله قرص های ضدبارداری و داروهایی که برای درمان فشارخون مصرف می شوند و همین طور اختلالات ساختمانی بینی مثل انحراف تیغه بینی نیز می تواند باعث افزایش ترشحات روشن و رقیق بینی شوند.

افزایش ترشحات غلیظ

در زمستان، استفاده از وسایل گرمازا باعث خشک شدن هوای داخل منازل می شود. این خشکی هوا باعث غلیظ شدن ترشحات داخل بینی می شود.

عفونت بینی و سینوس ها (سینوزیت) نیز عامل افزایش ترشحات غلیظ بینی است. اگر ترشحات رقیق و روشن بینی به ترشحات غلیظ و سبزرنگ تبدیل شود نشان از عفونت باکتریایی سینوس هاست.

در بچه ها، ترشحات غلیظ یک‌طرفه بینی (یعنی فقط از یک بینی) احتمالا به دلیل وجود جسم خارجی در داخل بینی است. در چنین موردی معمولا ترشحات بینی کودک بدبو نیز هست.

سینوس ها حفره هایی در داخل استخوان های صورت هستند. هر کدام از سینوس ها از طریق مجرایی به داخل بینی راه پیدا می کند. ترشحات طبیعی سینوس ها از طریق این مجرا به بینی وارد می شود. اگر به دلیل روندهای التهابی مثل سرماخوردگی یا حساسیت بینی، مجاری ارتباطی سینوس ها به بینی بسته شوند، سینوس ها دچار عفونت حادی می شوند که به آن سینوزیت اطلاق می شود.

مبتلایان به سینوزیت حاد باید تحت درمان دارویی قرار گیرند.

به هنگام خواب، دفعات بلع ناخودآگاه ترشحات خیلی کمتر از زمان بیداری است و ممکن است ترشحات در حلق جمع شده و به سرفه منجر شود

وقتی مجرای ارتباطی سینوس به بینی مدت طولانی بسته باقی بماند به تدریج بر تورم مخاط مفروش کننده داخل سینوس ها افزوده می شود به نحوی که داخل سینوس پولیپ یا کیست تشکیل می شود. این حالت را سینوزیت مزمن می نامیم که علامت اصلی آن ترشحات عفونی مزمن و مداوم پشت حلق است.

سی تی اسکن و آندوسکوپی تشخیصی در داخل مطب برای تشخیص سینوزیت مزمن کمک کننده هستند.

سینوزیت مزمن معمولا به درمان دارویی جواب نمی دهد و در چنین موردی لازم است با عمل جراحی آندوسکوپیک، مجاری سینوس به بینی باز شوند.

مشکل در بلع غذا
اگر کسی مشکل بلع داشته باشد، موادغذایی جامد یا مایع ممکن است در ته حلقش جمع شوند و بیمار احساس کند که ترشحات پشت حلقش افزایش پیدا کرده است.

زمانی که تعامل عضلات دهان و حلق و اعصاب این ناحیه کاملا برقرار نباشد، ممکن است مختصری از ترشحات حلق وارد حنجره شود و باعث خشونت صدا یا سرفه شده یا بیمار را مجبور سازد که اصطلاحاً به طور مکرر سینه اش را صاف کند.

معمولا با افزایش سن، قدرت عضلات دخیل در عمل بلع و همچنین هماهنگی بین این عضلات کمتر می شود و بنابراین در افراد مسن ممکن است ترشحات طبیعی بینی به راحتی بلعیده نشده و وارد مری نشود و در ته حلق جمع شود.

به هنگام خواب، دفعات بلع ناخودآگاه ترشحات خیلی کمتر از زمان بیداری است و ممکن است ترشحات در حلق جمع شده و به سرفه منجر شود.

عضلات حلق فردی که مضطرب است و دچار استرس های روحی است، دچار انقباض خواهند شد. این امر ممکن است به احساس گیر کردن چیزی در گلوی وی منجر شود.

سینه صاف کردن مکرر این افراد باعث تحریک ناحیه شده و مشکل را تشدید می کند.

برگشت محتویات معده به مری (ریفلاکس) نیز می تواند باعث مشکلات بلع شود. سوزش معده، سوءهاضمه و گلودرد از علائم شایع این اختلال هستند.

رفلاکس با دراز کشیدن تشدید می شود، به خصوص اگر بیمار قبل از دراز کشیدن مایعات یا غذایی میل کرده باشد.
شست وشوی بینی باعث رقیق تر شدن ترشحات بینی می شود. به این منظور می توان داخل بینی را با سرم چهار – پنج بار در روز شست وشو داد

ترشحات مزمن پشت حلق غالباً به تحریک گلو و سوزش مداوم آن منجر می شود. در این حالت با وجودی که حلق و لوزه ها عفونی نیستند، ولی باز هم ممکن است متورم باشند.

درمان موفق ترشحات مزمن پشت حلق، احساس ناخوشایند گلو را نیز برطرف می کند.

درمان

برای تشخیص علت ترشحات پشت حلق، معاینه دقیق گوش و حلق و بینی الزامی است و در مواردی ممکن است لازم باشد آزمایش خون، آندوسکوپی و عکسبرداری رادیولوژی نیز انجام شود.

به طور کلی اقداماتی که باعث رقیق شدن ترشحات شود و حرکت آنها را تسریع و تسهیل کند، مثل مصرف مایعات و داروهای خلط آور سودمند است.

شست وشوی بینی باعث رقیق تر شدن ترشحات بینی می شود. به این منظور می توان داخل بینی را با سرم چهار – پنج بار در روز شست وشو داد.

اگر عامل ترشحات پشت حلق، عفونت باکتریایی باشد درمان آنتی بیوتیکی موثر خواهد بود.

در مواردی که حساسیت بینی عامل افزایش ترشحات باشد، باید آلرژی درمان شود. متاسفانه داروهای ضدحساسیت قادر نیستند حساسیت را به طور کامل ریشه کن کنند، اما علائم حساسیت و از جمله افزایش ترشحات بینی را به میزان زیادی بهبود می بخشند.

مبتلایان به رفلاکس، علاوه بر مصرف داروهایی مثل امپرازول و فاموتیدین (تحت نظر پزشک) باید یاد بگیرند که غذاهای حجیم مصرف نکنند، وقتی دراز بکشند که حداقل سه ساعت از زمان آخرین غذا یا مایعاتی که مصرف کرده اند، گذشته باشد. اگر این افراد از یک بالش اضافی زیر سر نیز استفاده کنند علائم شان کمتر خواهد شد.

وجود خون در خلط گلو

وجود خون در خلط گلو علت‌های مختلفی دارد که باید همه آنها را بررسی کرد. یک علت ساده وجود خون در خلط، التهاب و مشکلات لثه است که باعث خونریزی آن می‌شوند. در نتیجه خون بلعیده و با خلط مخلوط می‌شود.

علت دوم، خونریزی از بینی یا سینوس‌هاست. در این شرایط خون از انتهای بینی وارد حلق می‌شود و وقتی فرد سرفه می‌کند همراه با خلطش خون می‌بیند و به نظر می‌رسد که خلط خونی است. علت دیگر، وجود خلط خونی، مشکلات و خونریزی‌های گوارشی است.

در این شرایط اگر بیمار ریفلاکس معده هم داشته باشد خون و ترشحات خونی موجود در معده هنگام سرفه با خلط مخلوط می‌شود و حالت خلط خونی را ایجاد می‌کند، اما مهم‌ترین علت وجود خون در خلط، خونی است که منشاء ریوی دارد. به عبارتی، در ریه مشکلاتی وجود دارد که باعث خونریزی می‌شود و وقتی فرد سرفه می‌کند خلط خونی دفع می‌کند.

بیماری‌های مختلفی می‌توانند باعث خونریزی ریوی شوند که مهم‌ترین آنها بیماری سل است. گاهی اوقات هم بیماری‌های مزمن و بدخیم می‌توانند با خلط خونی تظاهر پیدا کنند، بنابراین فردی که دچار خلط خونی است باید هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا علت خلط خونی شناسایی شود و با توجه به علت، بیماری را درمان کند.

عوامل متعددی مانند سن بالا، سابقه مصرف دخانیات، سابقه خانوادگی یا تماس با بیمار مبتلا به سل از مهم‌ترین دلایل ایجاد خلط خونی هستند. ساده‌ترین کار تشخیصی برای شناسایی علت خلط خونی، گرفتن عکس‌ رادیوگرافی از سینه است.

 

چند سوال و جواب درباره خلط گلو

 ماه ها ست که در پشت حلقم خلط دارم و به چهار پزشک مراجعه کرده ام   که توصیه شان استفاده از اسپری بینی بود ، که مفید واقع نشده است. لطفاً راهنمایی ام کنید؟
سلول‌های مجرای فوقانی تنفسی، بینی ، سینوس‌ها  و گلو همه مقدار کمی خلط برای مرطوب نگه‌ داشتن این قسمت ها تولید می‌کند. بنابراین بدون آن فرد در بینی و گلو، احساس خشکی می کند. همچنین این خلط از مجراها  در برابر عفونت محافظت می‌کند.

اما در صورت تولید زیاد در پشت حلق جمع می شود ، به‌ویژه هنگام شب. شایع‌ترین علت این التهاب، حساسیت است که می‌توان با استفاده از اسپری آن را برطرف کرد.

این اسپری‌ها را باید حداقل به مدت دو هفته استفاده کرد تا تاثیر خود را نشان دهد. بنابراین صبور باشید. نکته دیگر این است که هنگام استفاده از اسپری نباید سرخود را به عقب ببرید زیرا این حرکت باعث می‌شود مایع به حلق برود که هیچ تاثیری ندارد.

هنگام اسپری زدن باید درست بنشینید و اسپری را مستقیم به سمت پوشش بیرونی هر بینی قرار دهید. خلط اضافی به‌احتمال‌زیاد می‌تواند باعث سوء هاضمه و سوزش سر دل شود. در این صورت باید از داروهای کاهش‌دهنده‌  تولید اسید معده  استفاده کرد.
 یک ماه پیش دچار گلودرد شدم که به مدت دو هفته به طول انجامید. از آن زمان در پشت گلو خلط زیادی دارم که سبزرنگ است. آیا دچار عفونت گلو شده‌ام؟
حدس می  زنم که خلط از بینی می‌آید که به آن ترشح پشت بینی گفته می‌شود.

علت آن التهاب پوشش داخلی بینی و گاهی سینوس‌هاست. به‌احتمال‌زیاد علت عفونت ویروسی است و این یعنی آنتی‌بیوتیک تاثیر گذار نخواهد بود.بیشتر عفونت‌های تنفسی فوقانی طی چند هفته خودبه‌خود از بین می‌رود. یکی از بهترین راه های  پاک‌ سازی بینی و سینوس‌ها بخور با چند قطره روغن نعناع و اوکالیپتوس است.

راهکارهای مفید رقیق کردن خلط گلو
رقیق کردن خلط گلو از بسته شدن مجرای گوش و سینوس‌ها توسط آن و درنتیجه عفونت گوش و سینوزیت جلوگیری می‌کند. یک راه ساده برای رقیق کردن خلط، مصرف بیشتر آب و مایعات است.

مصرف داروهای رقیق‌کننده خلط مانند شربت گایافنزین

استفاده از اسپری بینی سالین (محلول نمکی) یا کشیدن آب‌نمک به داخل بینی برای شستن و خارج کردن خلط اضافی، باکتری‌ها، مواد حساسیت‌زا و سایر مواد محرک سینوس‌ها

استفاده از دستگاه بخور برای افزایش رطوبت هوای اتاق

گذاشتن چند بالش زیر سر هنگام خوابیدن برای جلوگیری از جمع شدن خلط ته گلو

4 دیدگاه دربارهٔ «علت خلط گلو و سینه،درمان خلط گلو و سینه با دارو و غذا»

  1. سلام وقتتون بخیر
    من ۲۱سالم و ۱سالی میشه ک مدام از گلوم خلط میاد و زمانی ک سرما میخورم رگه های خونی توش هست اما الان مدتی وقتی صبح ها بلند میشم خلطم خونی و بعد از چند بار خالی کردن خوب میشه ودر طول روز اینجوری نیس و اصلا سرفه و یا درد قفسه سینه و یا خس خس سینه‌ ندارم
    ب نظرتون بیماری خطرناکی دارم و مشکل حادی؟
    لطفا کمکم کنین ممنون??

    1. سلام.همانطور که در بالا هم ذکر شده اگر خلط گلوی شما خونی و مدت دار باشه و خوب نشه،باید به پزشک برای بررسی علت و درمان مراجعه کنید.دلایل متعددی داره که باید همه بررسی بشه،از خونریزی های لثه و برونشیت گرفته تا مشکلات ریوی و سینه پهلو و استنشاق دود و … پیشنهاد میشه به متخصص مربوطه مراجعه کنید و نگران نباشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *