انگل های مالاریای انسان

 

ماااا
انگل های مالاریای انسان گونه های جنس پلاسمودیوم از رده اسپروزوا بوده که در انها مرحله غیرجنسی(شیزوگونی) در گلبول های قرمز مهره داران و مرحله جنسی(اسپروگونی) در پشه ها اتفاق می افتد.
اعضای این جنس که باعث ایجاد مالاریا در پستانداران و پرندگان می گردند از لحاظ شکل و سیر زندگی شباهت های نزدیکی به هم دارند.

نام بیماری مالاریا
مالاریا،تب متناوب،تب و ارز،تب رومی،تب شاگرس،تب مارش،تب حاره،تب ساحلی و تب نوبه.
اصطلاح مالاریا از دو کلمه ایتالیایی مشتق شده است بدین ترتیب که مال به معنی بد و اریا به معنی هوا می باشد.
پزشک یونانی بقراط تب ها را به ۴ نوع مداوم،روزانه،سه روزه،چهار روزه تقسیم بندی نموده که سه نوع اخری مربوط به مالاریا می باشد.
افسانه یا احتمالا تاریخ چنین بازگو می کند که در سال ۱۶۳۸ میلادی کنتس ال چینچون همسر نایب السلطنه پرو که مبتلا به مالاریا بود به وسیله برگ درختی که بعدا به نام سین چونا نامیده شد درمان گردید و از این درخت ماده کوئینین استخراج شده است.

گونه های مالاریا
پلاسمودیوم مالاریا در سال ۱۸۸۰ بوسیله لاروان شرح داده شد،پلاسمودیوم ویواکس در سال ۱۸۹۰ به وسیله گراسی و فلتی نامگذاری گردید،پلاسمودیوم فالسیپاروم در سال ۱۸۹۷ به وسیله ولش و پلاسمودیوم اووال در سال ۱۹۲۲ بوسیله استفنر توصیف گردید.
در سال ۱۸۹۸ روس،شرحی درباره اسپوروگونی گونه های پلاسمودیوم رلیکتوم در پشه های کولی سین منتشر کرد.در همان زمان گراسی و همکاران یک دوره جنسی مشابه در پلاسمودیوم فالسی پاروم را در پشه های انوفل گزارش کردند.اما تا سال ۱۹۴۸ طول کشید تا اینکه شورت و همکاران دوره خارج از گلبول قرمزی مالاریای انسانی را مشخص نمودند.
میمون ها به طور طبیعی به وسیله گونه های متعدد انگل های مالاریا مبتلا می گردند که بعضی از انها قادر به ابتلای انسان می باشند.گونه های اسیایی مالاریای بوزینه احتمالا اجداد مالاریای انسانی است در حالیکه کاشفان اروپائی در امریکا احتمالا منبع عفونت یافت شده در میمونهای دنیای جدید بودند.

شکل و ساختمان پلاسمودیوم
تشخیص پلاسمودیای انسان از روی ظاهر انها که در لامهای خونی به وسیله رنگ امیزی گیمسا یا رایت دیده می شود.
بعضی از خصوصیات عمومی در تمام انگل های مالاریائی شایع بوده اما اشکال افتراقی ان امکان شناخت گونه ها را فراهم م سازد.
اولین حالت بعد از تهاجم گلبول قرمز،یک سیتوپلاسم ابی حلقوی همراه با هسته های نقطه مانند با کروماتین قرمز است.با رشد این مرحله یعنی تروفوزوئیت،هموگلوبین گلبول های قرمز متابولیزه شده و تولید رنگدانه های سیاه رنگ مالاریائی می کند که ان را هموزین(hemozin) می نامند.بر اساس این گونه های انگل،سیتوپلاسم ممکن است شکل نامنظمی پیدا کرده و گلبول قرمز امکان دارد دانه های صورتی را نشان دهد.
وقتی انگل رشد یافته تقسیم گردد ان را شیزونت می نامند که توده های متعددی از کروماتین هسته را نشان می دهد.بعضی از تروفوزوئیت ها به گامتوسیت یا مرحله جنسی تبدیل می شوند که به وسیله سیتوپلاسم فشرده و عدم تقسیمات هسته افتراق داده می شوند.
در مناطق اندمیک،عفونتهای مختلف با ۲ و یا بیشتر از گونه های مالاریا وجود دارد که بستگی به شیوع موضعی گونه های عفونی دارد.شایعترین حالت ترکیبی،عفونت پلاسمودیوم ویواکس و پلاسمودیوم فالسی پاروم است،عفونت با ۳ گونه بسیار نادر است.
تعداد انگل های مشاهده شده در خون محیطی یا تراکم انگل بر اساس گونه انگل متفاوت است.
پلاسمودیوم فالسی پاروم بالاترین میزان پارازیتمی را بوجود می اورد به طوری که گاهی اوقات ۱۰-۴۰ درصد گلبول های قرمز را مبتلا می کند.
گونه های مختلف انگل مالاریا به گلبول های قرمز در سنین معینی تمایل دارند.
پلاسمودیوم ویواکس و پلاسمودیوم اووال ترجیح می دهند که به گلبول های قرمز جوان حمله کنند در حالیکه پلاسمودیوم مالاریا به گلبول های مسن تر و بالغتر تمایل دارد و پلاسمودیوم فالسی پاروم گلبول های قرمز را در تمام سنین مبتلا می سازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *