حساس ترین دوره بارداری،سه ماهه اول

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا در تحقیقات خود دریافتند که سه ماهه اول بارداری حساس ترین دوران بارداری به شمار رفته و سطوح بالای استرس مادر در طی آن بیشترین پیامد منفی را بر جنین دارد. یورآبوی به مادران باردار یادآور می شود:”

در واقع نتایج این تحقیقات زنگ هشداری است بر این حقیقت که استرس شدید مادر در ۳ ماهه اول بارداری می تواند پیامدهای نامطلوبی را بر جنین و حتی نسل های پس از او به جا بگذارد بدون آنکه مادر در این دوران حتی به باردار بودن خود پی برده باشد.

حاصل مطالعات اپی دمیولوژیک ما بر روی موش ها نشان داد که سه ماهه اول بارداری به دلیل شکل گیری اندام های بدن جنین حساس ترین مقطع بارداری نسبت به عوامل استرس زای محیطی، عفونت ها و سوءتغذیه بوده و با افزایش خطر ابتلا کودک به اختلالات عصبی تکاملی نظیر اوتیسم، اسکیزوفرنی و همچنین اختلال کم توجهی-بیش فعالی ADHDهمراه است.”

همچنین مطالعات پیشین این محققان که در رابطه با تاثیر استرس در اواسط و اواخر بارداری انجام شده بود نشان داد که این دوران در مقایسه با سه ماهه اول بارداری از آسیب پذیری و حساسیت چندانی برخوردار نیست.

ولی با این حال بنا به گفته های یورآبوی سایر مطالعات انجام شده بر روی دیگر گونه های حیوانی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض استرس های مزمن و ناگهانی در هر مرحله از بارداری با پیامدهای منفی مختلفی بر جنین همراه است.

نظرات بسته شده است.