روند بارداری طبیعی و مصنوعی کاملا با هم فرق دارد

در بارداری طبیعی، تخمک از دهانه رحم رد نمی‌شود بلکه تخمک از تخمدان‌هایی که داخل شکم و در دو طرف رحم قرار دارند آزاد می‌شود و بعد از راه لوله‌های رحمی و سر شیپوری آنها که در کنار تخمدان‌ها قرار دارند وارد حفره رحم می‌شود.

اسپرم‌ها هم از دهانه رحم وارد می‌شوند و با حرکات تندی که دارند خود را به تخمک می‌رسانند و یکی از آنها با تخمک لقاح می‌کند.

این پدیده قبل از اینکه تخمک به حفره رحم برسد یعنی در لوله‌های رحمی انجام می‌شود. سپس رویانی که تشکیل شده وارد حفره رحم شده و در آنجا کاشته می‌شود.

اما در تلقیح آزمایشگاهی تخمک از طریق دیواره پشتی رحم و در حالی که خانم بی‌هوش است با سوزن گرفته می‌شود و در آزمایشگاه با اسپرمی که از شوهر گرفته شده لقاح داده می‌شود.

وقتی جنین به این شکل در آزمایشگاه تشکیل شد آن را با یک لوله بسیار باریک از راه دهانه رحم وارد حفره رحم می‌کنند تا در آنجا کاشته شود و به رشد خود ادامه دهد.

در هر حال در بارداری طبیعی یا مصنوعی محیط رحم، دهانه رحم، لوله‌های رحمی و… یک‌سری وظایف را به طور خودکار و تحت فرمان مغز انجام می‌دهند.

به‌عنوان مثال وقتی تخمک‌ آزاد می‌شود، یکسری حرکات در لوله‌های رحمی صورت می‌گیرد تا تخمکی که از تخمدان‌ها آزاد شده است را بگیرد و سپس اسپرم را به تخمک برساند.

اینها کارهایی است که بدن انسان به قدرت پروردگار و به طور خودکار انجام می‌‌دهد، بدون اینکه انسان خود دخالتی در آن داشته باشد.

لازم به ذکر است افرادی که تنگی بسیار شدید دهانه رحم دارند ممکن است به دلیل اجازه ندادن ورود اسپرم به داخل رحم در معرض ناباروری قرار داشته باشند. به همین دلیل مشکل تنگی دهانه رحم باید رفع شود تا در روند باروری اختلالی ایجاد نکند.

 

منبع:هفته نامه سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *