غذای حاوی مکمل روی

روی و خواص فواید برای بدن (مواد غذایی حاوی روی)

فواید و مزیت های روی غذا برای بدن,غذاهای دارای روی,میزان روی لازم برای بدن،کمبود و یا کاهش میزان روی در بدن، یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده زخم های پوستی به شمار می رود.

همچنین روی در درمان آکنه و اگزما که از شایع ترین اختلالات پوستی است، بسیارموثراست.

روی به طور فعال در فرآیند ترمیم پوست شرکت کرده و نیز در درمان التهابات و اختلالات پوستی به ویژه در دوران نوجوانی و بلوغ، نقش مهمی ایفا می کند. همچنین در ترمیم سریع زخم ها نیز موثر است.

کمبود و یا کاهش میزان روی در بدن، یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده زخم های پوستی به شمار می رود. بیمارانی که این اختلالات را داشتند، بعد از مصرف مکمل های روی، تا حدود زیادی بهبودی حاصل کرده اند.

فواید روی برای بدن

  جلوگیری از ابتلای بیش از حد به سرماخوردگی معمولی
در کاهش و پیشگیری از علایم سرماخوردگی معمولی نقش مهمی دارد، به طوری‌که موجب کاهش شدت و نیز مدت زمان دوام این علایم می شود.

بهبودی مشاهده شده در سرماخوردگی، ناشی از مصرف روی می تواند به دلیل خصوصیات آنتی اکسیدانی و نیز ضد التهابی روی باشد.
  بهبود سریع زخم ها
در بهبود سریع زخم ها، به ویژه به هنگام جراحت های ناشی از سوختگی و یا زخم‌هایی که در اثر عمل جراحی در بدن ایجاد می شوند، بسیار اهمیت پیدا می کند.
 تقویت سیستم ایمنی
جهت انجام صحیح عملکرد سیستم ایمنی یا دفاعی بدن بسیار اهمیت داشته و نیز در محافظت از بدن در برابر بیماری و عفونت نقش دارد.
به عنوان عامل تقویت کننده سیستم ایمنی در کنترل لنفوسیت های CD4 , T، سلول‌های کشنده طبیعی و اینترلوکین II دخالت دارد.

علاوه بر این تحقیقات دانشمندان نشان داده که روی دارای خاصیت ویروس کشی نیز هست.
 سلامت دستگاه تولید مثل
روی از جنبه های فراوانی شامل افزایش قدرت جنسی در مردان، بارداری های موفق در زنان و سنتز هورمون های جنسی در سلامت دستگاه تولید مثلی تاثیر می گذارد.

در بلوغ و تکامل اسپرم در مردان و نیز تکامل طبیعی نوزاد نیز تاثیر دارد. مصرف روی در بسیاری از موارد در بزرگ شدگی غده پروستات نیز موثر بوده است.

تحقیقات اخیر دانشمندان در این زمینه نشان می دهد که روی تا حدود زیادی در جلوگیری از ناباروری به ویژه در مردان نقش دارد.

کمبود روی در مردان می تواند منجر به کاهش عملکرد ترشحی بیضه ها، کاهش قدرت و میل جنسی و نیز بزرگ شدگی غده پروستات شود.
  کنترل آزاد سازی ویتامین ها و هورمون‌ها
روی، آزاد سازی ویتامینA ذخیره شده در کبد و انتقال آن به شبکیه چشم را کنترل می‌کند.

همچنین نشان داده شده است که در سیستم غدد درون ریز یا اندوکرین، فعالیت انسولین را تنظیم کرده و تبدیل هورمون تیروئیدی تیرونین به تری یدوتیرونین را نیز افزایش می دهد.
  درمان و پیشگیری از سوء تغذیه
مطالعات و بررسی های صورت گرفته، نشان از ارتباط مستقیم میان کمبود روی، سوء تغذیه و نیز ابتلا به اسهال در کودکان دارد.

از آنجا که بین محتوای روی و پروتئین موجود در انواع غذاها ارتباط نزدیکی وجود دارد، می توان گفت که جذب نامناسب و ناکافی پروتئین از طریق غذاها موجب کمبود روی نیز خواهد شد.

به هنگام کمبود روی، بدن نسبت به باکتری های تولید کننده توکسین یا سم و نیز عوامل بیماری‌زای دستگاه گوارش اعم از ویروس‌ها آسیب پذیرتر شده و نهایتاً اختلالاتی مانند اسهال بروز می کند که به نوبه خود موجب مختل شدن جذب سایر مواد مغذی شده و وضعیت غیر عادی از نظر میزان وجود مواد معدنی و غذایی در بدن ایجاد می کنند.