مصرف پنی سیلین در بارداری (روش،خطرات و عوارض)

مواردی که باید قبل از مصرف پنی سیلین در بارداری مد نظر قرار داد!
حساسیت به پنی سیلین
شايع ترين مشکلي که در مصرف پني سيلين با آن مواجه هستيم، حساسيت به اين دارو است.  اگر به پني سيلين وي يا ساير آنتي بيوتيک هاي گروه پني سيلين ديگر مانند آمپي سيلين، ديکلوگزاسيلين يا اگزاسيلين حساسيت داريد، مصرف اين دارو براي شما ممنوع است، در صورت حساسيت به انواع سفالوسپورين‌ها از قبيل سفتين، دوريسف، سکلور، کفلکس حتما پزشک خود را در جريان قرار دهيد.

سابقه حساسیت دارویی
اگر شما مستعد آلرژي هستيد، نبايد پني سيلين مصرف کنيد. افرادي که حساسيت دارويي به پني‌سيلين دارند، در معرض خطر شوک آنافيلاکتيک يا بيش‌دفاعي قرار مي‌گيرند که در آن بدن يک مادة بي‌خطر را خطرناک مي‌پندارد و يکي از مهمترين فوريت هاي پزشکي است.  علايم آن عبارتند از ضايعات جلدي، خارش، تورم گلو و افت فشار خون.

ابتلا به بیماری های خاص
اگر شما مبتلا به بيماري کليوي، خونريزي، اختلال انعقاد خون و آسم هستيد يا سابقه مصرف آنتي بيوتيک در شما اسهال ايجاد کرده است، بايد پزشک خود را در جريان قرار دهيد.  احتمال خونريزي پس از مصرف پني سيلين در بيماران مبتلا به مشکلات خوني، بيشتر است.

مقدار مصرف پنی سیلین در دوران بارداری
دوز داروي پني سيلين براي بيماران مختلف متفاوت است. مقدار مصرف بايد همان اندازهاي باشد که پزشک تجويز ميکند. به ياد داشته باشيد اگر دوره درمان را کامل نکنيد، احتمال اينکه در درمانهاي آينده باکتري نسبت به دارو مقاوم شود، بيشتر است. باکتري که در يک دوره درماني ناقص از بين برود درمقابل دارو مقاومت بيشتري از خود نشان خواهد داد.

هيچگاه دارو را به مقدار بيشتر يا به مدت طولاني تر از آنچه دکتر توصيه ميکند، مصرف نکنيد. زيرا قبل از درمان کامل عفونت، علائم بيماري فروکش ميکند در حاليکه هنوز عفونت معالجه نشده است. پني سيلين يک عفونت ويروسي مثل آنفولانزا يا سرماخوردگي را درمان نمي کند بلکه صرفاً علائم بيماري را بهبود ميبخشد. اگر يک وعده دارو را فراموش کرديد بلافاصله پس از يادآوري ميل کنيد، اما اگر به وعدة بعدي نزديک است، از مصرف دارو صرف نظر کرده و تا نوبت بعدي صبر کنيد و بر اساس زمان بندي، مصرف دارو را ادامه دهيد. اگر بيش از دو وعده دارو را از ياد برديد، بهتر است از پزشک زنان در اين باره راهنمايي بخواهيد.
در صورت مصرف بيش از حد، بيمار بايد تحت مراقبت قرار بگيريد. برخي علائم مصرف بيش از حد عبارتند از بثورات پوستي شديد، تغييرات رفتاري، گيجي، تشنج يا ادرار کمتر از حد معمول. اگر در عرض چند روز علائم بيماري بهبود نيافت يا بدتر شد، حتما پزشک را در جريان قرار دهيد.

 

منبع:نی نی پلاس

نظرات بسته شده است.