تیر کشیدن و سوزش انگشت پا (دلایل و درمان)

علت درد سينه پا,درد بالای پنجه پا,درد انگشت کوچک پا,سوزش پا,درد انگشت شست پا,درمان نوروم مورتون,علت درد انگشتان,تیر کشیدن انگشت شست پا.یکی از شایع‌ترین علل درد جلوی پا و درد پنجه پا، متاتارسالژیا است. در این حالت درد و حساس شدن در سر متاتارس دیده می‌شود. متاتارس‌ها استخوان‌های پا می‌باشند که بندهای انگشتان پا به آنها متصل می‌شوند.
در درگیری سرمتاتارس، بیمار در کفش خود احساس وجود سنگریزه می‌کند. با ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن طولانی مدت درد زیر انگشتان پا بدتر می‌شود.

اگر کف کفش بیش از حد سفت باشد درد سینه پا بیمار بدتر می‌شود. در موارد زیادی بیمار به علت اینکه فشار را به سایر انگشتان منتقل می‌کند دچار پینه یا میخچه در سر متاتارس دوم سوم پا می‌گردد.

ایجاد پینه باعث افزایش فشار سر استخوان شده و درد بیمار باز هم بدتر می‌شود. در معاینه با فشار سر متاتارس درد بیمار شدیدتر می‌شود. در اثر درد انگشتان پا ممکن است بیمار دچار لنگش شود و راه رفتن بیمار بد شود.درد کف پا نیز همین تاثیر را خواهد داشت.

ممکن است همراه این حالت نری رباط‌های پا وجود داشته باشد و انگشت‌ها از هم فاصله گرفته و ظاهر پا حالت پهن شدن داشته باشد. برای جلوگیری از وارد شدن فشار به متاتارس ها، می توان از پد متاتارس استفاده کرد.
این پدها در شرکت تولید تجهیزات ارتوپدی فنی R&R تولید و عرضه می شوند.

برای تشخیص متاتارسالژیا، از بیمار باید عکس ساده گرفته شود. براساس مسیر معاینات ممکن است پزشک متخصص طب فیزیکی از بیمار آزمایش خون و حتی ام‌آر‌آی بگیرد.

گاهی حتی لازم است از بیمار اسکن استخوانی گرفته شده زیرا ممکن است بعضی ضایعات استخوانی در عکس ساده دیده نشود. در معاینه قوس‌های کف پا توسط متخصص طب فیزیکی معاینه می‌شوند.

قوس‌های کف پا برای توزیع مناسب فشار بدن در راه رفتن و دویدن بسیا رمهم می‌باشند و دو عاملی که این قوس‌ها را بر هم زند می‌تواند باعث متاتارسالژیا گردد.

اولین استخوان پا یعنی استخوانی که شست پا را به مچ پا وصل می‌کند بسیا رمهم است و فشارهای وارده بر آن در صورتی که به درستی توزیع نشود باعث درد سراستخوان می‌گردد.

غلظت خون بيمارى شايعى است كه در مردان بيشتر از زنان ديده مى‌شود؛ خون از دو قسمت پلاسما و گلبول‌ها تشكيل شده است که در صورتی‌كه نسبت يا درصد تركي به خون تغيير يابد بيمار دچار غلظت خون يا پلى سيستمى مى‌شود.

معيـار انـدازه‌گيـرى غلـظـت خـون هماتوكريت است كه بيانگر نسبت درصد پلاسما به گلبول‌ها است در صورتى‌ كه اين درصد در خانم‌ها بالاتر از ۴۸ درصد و در آقايان بالاتر از ۵۲ درصد باشد، گفته مى‌شود فرد مبتلا به غلظت خون است.

علائم غظت خون بطور کلی شامل سياه شدن لب‌ها، انگشتان و لاله گوش، تنگى نفس، تعريق زياد وريدهاى برجسته روى زبان، احساس سوزش و درد در انگشتان دست و پا و در بعضى موارد تارى ديد است.

شدت و نوع علائم بسته به ميزان غلظت خون و علت ايجاد آن است كه در صورت بروز علائم فوق بيمار بايد به پزشك مراجعه کند چرا که تشخيص افتراقى‌هاى زيادى با توجه به كلى بودن علائم جهت اين بيمارى وجود دارد.

شايد كم آبى بدن، استرس و… موجب غلظت خون شده باشد كه اين عوامل اكثرا قابل رفع كردن هستند اما در غلظت خـون واقـعـى عـواملـى نـظـير بيمارى‌هاى قلبى مادرزادى، وقفه تنفسى موقع خواب، زندگى در ارتفاعات و كوهستان‌ها مطرح است.

ابتلا به برخى سرطان‌ها مانند سرطان كبد، كليه و كوشينگ موجب برخی موارد زمینه ساز غلظت خون مي شود.

درمان ممكن است از توصيه به مصرف مايعات بيشتر گرفته تا این کار به صورت دوره‌اى و يا عمل جراحى و مصرف آسپرين متفاوت باشد كه براساس تشخيص صورت مى‌گيرد.

علل سوزش پا

در اکثر موارد، نوروپاتی علت سوختن پا است رشته های عصبی آسیب دیده اند و اعصاب آسیب دیده حتی اگر هیچ زخم یا آسیبی وجود نداشته باشد سیگنال های درد را به مغز ارسال می کنند.
در اغلب افراد مبتلا به نوروپاتی، اعصاب پا برای اولین بار آسیب دیده اند. این افراد اغلب احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در پاها را نیز دارند. بسیاری از مردم شکایت دارند که پای آنها بیش از حد به لمس (hyperesthesia) حساس است و می توانند درجات مختلفی از سوختن درد را داشته باشند. این سوختن می تواند از خفیف تا ناتوان کننده باشد.
دیابت و سوء استفاده از الکل به مراتب شایع ترین علل نوروپاتی در پاها می باشد. بسیاری از شرایط دیگر که می توانند سبب نوروپاتی و یا حس سوزش در پاها شوند عبارتند از:
بیماری مزمن کلیوی ( اورمی )
نوروپاتی فیبر کوچک
کمبود ویتامین ( ویتامین B12 و گاهی اوقات ویتامین B6 )
سوء استفاده از الکل
سطح پایین هورمون تیروئید ( هیپوتیروئیدیسم )
بیماری لایم
بیماری ایدز
پلی نوروپاتی آمیلوئید
عوارض جانبی دارو، از جمله داروهای شیمی درمانی، مصرف بیش از حد ویتامین B6، داروهای HIV، ایزونیازید، آمیودارون، متفورمین و غیره می باشد.
اریتروملازیا
مسمومیت با فلزات سنگین ( سرب، جیوه، آرسنیک )
واسکولیت ( التهاب رگ های خونی )
سارکوئیدوز
نشانگان گیلن باره
ادم یا احتباس مایعات
چاقی
نقرص
قرار گرفتن در معرض مواد سمی یا مواد شیمیایی
اختلالات خون
نوروما
فشار خون
علاوه بر نوروپاتی، عفونت و التهاب پاها نیز می تواند سبب احساس سوزش شود. شایع ترین آن پای ورزشکاران در اثر عفونت پوستی ناشی از قارچ است.
بیماری عروق محیطی (PAD) نیز معمولاً باعث سوزش پا است. گردش خون ضعیف پا اغلب ممکن است باعث درد، سوزن سوزن شدن و سوختن پا به خصوص هنگام راه رفتن شود.
هفته ها یا ماه ها پس از عمل جراحی بای پس معده، برخی از مردم احساس سوختن پا را تجربه می کنند. جذب ضعیف ویتامین B پس از بای پس معده می تواند سبب نوروپاتی در پاها و احساس سوزش پا شود.

تشخیص سوزش پا

در اکثر کسانی که سوزش پا به علت احتمالی مانند (دیابت) دارند برای این افراد، تشخیص سوختن پا به علت نوروپاتی مشخص است و تست های اضافی مورد نیاز نیست.
در تعداد کمی از مردم که احساس سوزش ناگهانی و به سرعت در حال بدتر شدن است و یا هیچ علت توجیهی ندارد ممکن است تست های بیشتری برای تشخیص صحیح نیاز باشد این آزمایشات ممکن است شامل:
الکترومیوگرافی (EMG). آزمون عملکرد عضله با استفاده از ضبط فعالیت الکتریکی در داخل عضلات است پروب را ممکن است بر روی پوست قرار داده و یا ممکن است برای آزمون EMG یک سوزن را داخل عضلات نمایند.
مطالعه هدایت عصبی .مطالعه هدایت عصبی تست توانایی اعصاب برای انتقال تکانه های عصبی است عصب تحریک می شود و سپس پاسخ در عضله های که عصب آنرا کنترل می کند اندازه گیری می شود.
تست های آزمایشگاهی. گاهی اوقات، آزمایش خون، ادرار و یا مایع نخاعی ممکن است برای کمک به تشخیص علت سوزش پا پیشنهاد شود سطح ویتامین را می توان با یک آزمایش خون ساده بررسی نمود
بیوپسی عصب. خیلی به ندرت، ممکن است یک دکتر پیشنهاد برداشتن یک تکه از بافت عصبی و بررسی آن در زیر میکروسکوپ نماید.

درمان سوزش پا

مهمترین درمان برای سوزش پا به علت نوروپاتی جلوگیری از هر گونه ادامه ی آسیب عصب است در برخی از موارد بیماری زمینه ای درمان خواهد شد تا نوروپاتی و علائم را بهبود بخشد در موقعیت های دیگر، مانند یک نوروپاتی فیبر کوچک، که در آن هیچ علتی را نمی توان شناسایی کرد پزشک در درمان علائم فرد تمرکز می کنند.
برای افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی، درمان به معنای نگه داشتن سطح قند خون در محدوده طبیعی است این معمولاً نیاز به تغییرات در رژیم غذایی، داروهای خوراکی و اغلب تزریق انسولین دارد.
برای افراد مبتلا به انواع دیگری از نوروپاتی که باعث سوزش پا، جلوگیری از آسیب های بیشتر عصب به همان اندازه مهم است.
کارهایی که شما می توانید در خانه برای کمک به کاهش این مشکل انجام دهید عبارتند از:

کفش مناسب بپوشید.
جوراب های ساخته شده از پنبه تنها برای کاهش تعریق بپوشید.
کفی و انواع دیگر از ارتز را اضافه کنید.
پای خود در آب سرد (یخ نباشد) حمام کنید.
کرم یا پماد با خواص خنک کننده استفاده کنید.
جذب مواد مغذی روزانه خود، به خصوص ویتامین Bافزایش دهید.
شرایط راحتی را برای پای خود امکان پذیر نمایید.
پای خود را در حالت استراحت بالا ببرید.
از مصرف الکل اجتناب کنید.

درمان سوزش و تیر کشیدن انپشتان پا

تجویز دارو شامل ( قارچ، داروی مخدر، عصب و داروهای دیابت )
تجویز پماد یا کرم
کفش و یا ارتز سفارشی
جراحی برای تعمیر اعصاب آسیب دیده و یا مشکلات واقع در اعصاب، مفاصل و یا عضلات
ویتامین ها
در صورتی که از سوزش مداوم رنج می برید از کمک های پزشکی استفاده کنید
شرایط خاص سوزش پا و درمان آنها عبارتند از:

کمبود ویتامین. مصرف ویتامین B12 اضافی به صورت خوراکی یا تزریقی می تواند سطوح پایین این ماده مغذی را جایگزین کند.
اعتیاد به الک. توقف نوشیدن الکل، مانع از آسیب عصب و اجازه می دهد تا اعصاب زخمی التیام یابد.
بیماری کلیوی مزمن. دیالیز ممکن است برای از بین بردن سموم عامل نوروپاتی و سوزش پا لازم باشد
کم کاری تیروئید. استفاده از هورمون تیروئید مصنوعی خوراکی سطح پایین هورمون تیروئید را افزایش می دهد.
درمان سوزش پا شامل درمان درد و احساس غیر طبیعی ایجاد شده توسط نوروپاتی است برخی از داروهایی که معمولاً در سوزش پا تجویز می شود عبارتند از:
گاباپنتین ( Neurontin )
آمی تریپتیلین ( Elavil )
دزیپرامین ( Norpramin )
کاربامازپین ( Tegretol )
پرگابالین ( Lyrica )
دولوکستین ( Cymbalta )
توپیرامات
ونلافاکسین ( افکسور XR )
سایر داروهای ضد درد ممکن است در برخی افراد با تجربه سوختن پا برای کاهش ناراحتی شدید لازم باشد داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، ناپروکسن، موترین IB برای کنترل درد در بسیاری از مردم با احساس سوزش پا موثر است برای درد های شدید ضد درد تجویزی مانند ترامادول ( Ultram ) و یا مواد مخدر با دوز پایین ممکن است لازم باشد.

برای سوختن پای ناشی از پای ورزشکاران، داروهای ضد قارچ می تواند عفونت قارچی را درمان و سبب تسکین سوزش علایم پا شود داروهای مانند تربینافین ( Lamisil AT ) و یا میکونازول ( Micatin ) باید مورد استفاده قرار گیرد ضد قارچ هایی مانند نفتیفین ( Naftin )، ایتراکونازول ( Sporanox )، و فلوکونازول ( Diflucan ) نیز در دسترس موجود است..