وزوز گوش (علت و علائم،درمان دارویی و گیاهی)

درمان وزوز گوش با طب سنتی,قطره وزوز گوش,درمان قطعی وزوز گوش,درمان وزوز گوش با حجامت,داروی گیاهی تاناکان,درمان وزوز گوش با لیزر,قطره وزوز گوش پرنیان,بهترین داروی گیاهی برای وزوز گوش
وزوز گوش به حالتی گفته می شود که یک فرد بدون اینکه در محیط اطرافش صدایی وجود داشته باشد، در گوش خود صدایی را احساس کند. این صداها (وزوز گوش) به صورت صداهای ساده است و فرد آن را به صورت صدای باد، صدای سوت، صدای خش خش و یا صدایی شبیه ضربان قلب توصیف می کند.

آیا وزوز گوش همیشه غیر طبیعی است؟
هر کدام از ما ممکن است در محیط بسیار آرام (مخصوصا اگر دراز کشیده و سرمان را روی بالش گذاشته باشیم) صدایی شبیه نبض یا ضربان را در گوش خود شنیده باشیم.
اینگونه صداها غیر طبیعی نبوده و جنبه فیزیولوژیک دارد و نیازی به بررسی ندارند. ولی باید به خاطر داشته باشیم که اگر این صداها آنقدر زیاد شوند که در محیطهای معمولی و یا شلوغ باز هم شنیده شوند باید مورد بررسی قرار گیرند.

وزوز گوش ناشی از بیماریهای گوش خارجی
در مجرای گوش خارجی وجود عفونت یا هر جسم خارجی می تواند به وزوز گوش منتهی شود. مثلا تجمع جرم در گوش و یا باقی ماندن آب در مجرای گوش بعد از حمام کردن و شنا کردن می توانند این علامت را ایجاد نمایند.
در بیماریهای گوش خارجی، اغلب اوقات علاوه بر وزوز گوش، بیمار دچار علائم دیگری مانند درد، خارش و یا گرفتگی گوش می باشد. خوشبختانه پزشک با یک معاینه درست می تواند مجرای گوش را بررسی کند و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نماید.

وزوز گوش ناشی از بیماری گوش میانی
برخی از بیماریهای گوش میانی نیز میتوانند منشا وزوز گوش باشند. وجود عفونتهای گوش میانی، تجمع مایع در گوش میانی، اختلال در عملکرد شیپور استاش و … می توانند در این گروه قرار گیرند.
برای بررسی چنین مواردی ممکن است معاینه میکروسکوپی گوش و یا انجام تستهای شنوایی ضروری باشد. خوشبختانه بسیار از عوامل ایجاد کننده وزوز که گوش میانی را درگیر می کنند با تشخیص به موقع به راحتی کنترل و درمان می شوند.

وزوز گوش ناشی از بیماریهای گوش داخلی
عفونت سینوسها، مخصوصا در موارد سینوزیتهای مزمن، یکی از علل بوی بد دهان می باشدمهمترین دسته از عواملی که باعث وزوز گوش می شوند آنهایی هستند که با درگیری گوش داخلی باعث ایجاد وزوز گوش می شوند.
اغلب اوقات این وزوز به صورت صدا و یا سوت ممتد است و نشان دهنده آسیب در بخشهایی از حلزون شنوایی یا عصب شنوایی است.
در این گروه از اختلالات، تغییراتی در مایع گوش داخلی، سلولهای گیرنده شنوایی، عصب شنوایی و … ایجاد می شود که می تواند به صورت گذرا و یا دائمی باشد.
از جمله بیماریهای گوش داخلی که باعث وزوز گوش می شوند می توان به بیماری منییر، پیرگوشی، آسیب ناشی از آلودگی صوتی، تومورها و… اشاره کرد.

توجه داشته باشید که در اغلب مواردی که وزوز گوش به دلیل آسیب به گوش داخلی است، در ابتدا می توان تا حدودی از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد، ولی اگر بیمار وزوز گوش را نادیده بگیرد و اقدامات پیشگیری و درمان را هرچه سریعتر شروع نکند، بیماری پیشرفت کرده و به مرحله غیر قابل برگشت خواهد رسید.
متاسفانه در بسیاری از این موارد پیشرفته، بیمار شانس استفاده از برخی روشهای درمانی را از دست خواهد داد و از نتیجه درمان چندان رضایت نخواهد داشت.

در مواردی که صدای وزوزگوش نبض دار باشد، یعنی مانند ضربان قلب باشد، لازم است که عروق نواحی اطراف حلزون شنوایی مورد بررسی قرار گیرند. گاهی ممکن است عروق غیر طبیعی و یا تومورهای عروقی در اطراف حلزون و یا قاعده جمجمه باعث ایجاد این نوع وزوز شده باشند. بررسی عروق اطراف حلزون معمولا بوسیله MRI انجام می گیرد.

چه عواملی می توانند به صورت موقتی باعث ایجاد وزوز گوش شوند؟
مهمترین و شایعترین عاملی که باعث شروع وزوز گوش می شود، آلودگی صوتی است. بسیاری از ما تجربه سوت کشیدن گوشمان بعد از یک صدای بلند را داشته ایم.
این صدای بلند می تواند صدای بوق ماشین، جیغ بچه، انفجار ترقه و … باشد. البته باید گفت وزوز گوش، تنها در اثر صداهای ناخوشایند ایجاد نمی شود بلکه در موارد زیادی مشاهده می شود که فرد مبتلا به دلیل شنیدن یک موسیقی با استفاده از هدفون و یا شرکت در مجالس جشن که موسیقی با صدای بلند پخش می شود، خود را به این وضعیت دچار کرده است.

وزوز ایجاد شده در این موارد نشان دهنده آسیب رسیدن به سلولهای گیرنده شنوایی است و بر حسب شدت آسیبی که این سلولها می بینند، ممکن است از چند دقیقه تا چندین روز، وزوز گوش ادامه یابد.
معمولا هرچقدر شدت آسیب بیشتر باشد مدت وزوز گوش طولانی تر خواهد بود. در مواردی که به وزوز گوش ناشی از آلودگی صوتی توجه نشود و فرد به طور مداوم در معرض آلودگی صوتی قرار گیرد، آسیب دائمی به حلزون شنوایی وارد خواهد شد و دیگر بهبود نخواهد یافت. این مشکل معمولا در تمامی کسانی که به دلیل شغلشان سالها در معرض آلودگی صوتی قرار می گیرند دیده می شود.

از دیگر عوامل مهمی که می تواند باعث وزوز گوش شود و بسیاری از افراد از آن بی اطلاع هستند، داروها هستند. بسیاری از داروها می توانند به صورت گذرا باعث وزوز گوش شوند. ازجمه این داروها می توان به انواع مسکن ها و آنتی بیوتیکها، برخی از داروهای کنترل کننده فشار خون و … اشاره کرد.
خوشبختانه بسیاری از وزوزهای ایجاد شده توسط داروها، خفیف بوده و به صورت گذرا می باشند. چنانچه شما از وزوز گوش شدید و طولانی مدت رنج می برید، باید مصرف داروهای روزمره خودتان را به پزشک گوش و حلق و بینی اطلاع دهید.

وزوز گوش در چه سنی بیشتر دیده می شود؟
با وجود اینکه وزوز گوش می تواند در هر سنی ایجاد گردد ولی با افزایش سن، مخصوصا شروع پیرگوشی ( دهه پنجم زندگی به بعد) میزان شیوع وزوز گوش در بین افراد بیشتر می شود.

آیا تمام کسانی که دچار پیر گوشی هستد به وزوز گوش مبتلا خواهند شد؟
با وجودی که پیرگوشی در بسیاری از افراد بالای50 سال با شدتهای مختلف ایجاد می شود ولی وزوز گوش در همگی آنها بروز نمی کند.
معمولا احساس وزوز گوش با افزایش شدت پیرگوشی بدتر می شود، این موضوع همیشه صادق نیست زیرا مشاهده می شود که در برخی افراد با وجود بیشترین شدت پیرگوشی، هیچگونه شکایتی از وزوز گوش وجود ندارند و برعکس در برخی دیگر با وجود پیرگوشی خفیف، شدت وزوز بالا و بسیار آزاردهنده است. لذا با توجه به موضوع گفته شده در بالا، پیرگوشی تنها عامل وزوز گوش نیست و علتهای دیگری نیز باید وجود داشته باشد.

در اغلب موارد در بیماری که از وزوزگوش طولانی مدت شکایت دارد، درجاتی از اختلال خواب، افسردگی، اضطراب و… مشاهده می شود که باید در درمان وزوز گوش، به آنها نیزتوجه شود.

فرد در موارد خفیف فقط آن را در محیط‌های آرام و در شب، زمان خواب می‌شنود. گاه وزوز گوش آنقدر شدید است كه نه‌تنها باعث اختلال شنوایی و ناراحتی عصبی می‌شود بلكه ممكن است فرد را به خودكشی سوق دهد. وزوز گوش غالبا نشانه بیماری‌های گوش است و گاه اولین و تنها نشانه این بیماری‌هاست. در بسیاری از موارد علت آن را نمی‌توان كشف كرد.

وزوز گوش سابژكتیو از اختلالات كل سیستم شنوایی ازگوش خارجی تا حلزون و از عصب زوج هشتم تا كورتكس مغز ناشی می‌شود.

خصوصیات وزوز گوش به تعیین محل اختلال كمك نمی‌كند، اما در بعضی از اختلالات یك نوع وزوز گوش، شیوع بیشتری دارد.

وزوز گوش سابژكتیو كه از سرومن مجرای خارجی گوش، سوراخ شدگی پرده تمپان یا وجود مایع در گوش میانی ناشی می‌شود، معمولا فركانسی پایین دارد و ممكن است متناوب باشد.

این حالت باعث خفه شدن دیگر صداها و تغییر صدای بیمار می‌شود. در اتواسكلروز تقریبا همیشه در مراحلی از بیماری وزوز گوش ظاهر شده، ماه‌ها یا سال‌ها باقی مانده، سپس با پیشرفت بیماری، از بین می‌رود.

وزوز گوش در این بیماران حالت ثابت دارد (بدون نوسانات وسیع) و ممكن است به صورت سوت، زنگ یا مخلوطی از چندین صدا باشد. وزوز گوش در اوتیت مدیا غالبا حالت ضربانی دارد و با رفع التهاب، ناپدید می‌شود. اوتیت مدیای مزمن بندرت سبب وزوز گوش می‌شود.

در پیرگوشی و كاهش شنوایی ناشی از صدا، وزوز گوش معمولا پرفركانس است و بیشترین شدت آن در حدود فركانسی است كه حداكثر كاهش شنوایی وجود دارد. هر فردی كه بر اثر صدایی بلند (نظیر شلیك گلوله) دچار وزوز گوش (و كاهش‌گذاری شنوایی) می‌شود، باید بداند كه این وزوز گوش یك هشدار است بر این كه اگر به مواجهه با این صدا ادامه دهد، دچار كاهش شنوایی دائمی خواهد شد.

برخی از داروها نظیر سالیسیلات‌ها، ایبوپروفن، ایندومتاسین، فنیل بوتازون، آمینوگلیكوزیدها، فلزات سنگین (نظیر آرسنیك)، كینین و بعضی از ضد افسردگی‌ها (آمی تریپتیلین، آموكساپین، دزیپرامین، دوكسپین، ایمیپرامین، نورتریپتیلین، تری میپرامین، پروتریپتلین و تزازودن) می‌توانند با آسیب حلزون و عصب زوجVIII باعث وزوز گوش شوند.

این وزوز گوش معمولا فركانس بالا داشته و ممكن است با قطع دارو ادامه یابد. گاه حتی با یك دوز واحد و اندك از این داروها وزوز گوش رخ می‌دهد. رخداد وزوز گوش می‌تواند هشداری باشد كه در صورت قطع نكردن دارو كاهش شنوایی برگشت‌ناپذیر خواهد بود.

تغییرات عروقی در ( CNSبه علت آرتریواسكلروز یا هیپرتانسیون) به طور شایع باعث وزوز گوش با فركانس بالا می‌شود. در هیپرتانسیون غالبا وزوز گوش با میزان فشارخون نوسان می‌كند.

تومورهای یوستریور فوسای جمجمه بویژه تومورهای زاویهCP در اوایل سیر خود باعث وزوز گوش می‌شوند. حتی ممكن است نوروم آكوستیك چندین سال قبل از ایجاد كاهش شنوایی یا اختلال تعادل، با وزوز گوش (مداوم و با فركانس بالا یا پایین) تظاهر كند. وزوز گوش یكی از ۳ علامت مشخصه بیماری منیر است.

این وزوز گوش نوسانی فركانس پایین دارد و قبل از حمله حاد، سرگیجه ظاهر می‌شود و بعد از حمله تقریبا ناپدید می‌شود. كنترل بیماری منیر، این وزوز گوش را كاهش می‌دهد، ولی معمولا آن را از بین نمی‌برد.

وزوز گوش، دیپلاكوزیس و به هم‌خوردگی صداها عملا شنوایی این بیماران را بیشتر از آنچه درPTA دیده می‌شود، كاهش می‌دهد. كم‌خونی و افت فشارخون به صورت برگشت‌پذیر باعث وزوز گوش خفیف می‌شوند. قبل از حملات صرع و میگرن ممكن است وزوز گوش رخ دهد.

سیفیلیسCNS ممكن است باعث وزوز گوش (معمولا ممتد و با فركانس بالا) شود.

گاه به علت احتقان وریدی یا پلاك‌های داخل شرایین كاروتید صداهایی ایجاد می‌شود كه بیماران به اشتباه آن را وزوز گوش می‌خوانند. این صداها با ضربان قلب همزمانی دارند و با فشار بر شریان كاروتید مشترك موقتا از بین می‌روند. بعضی از سوفل‌های قلبی در جمجمه بصورت وزوز گوش ضربانی شنیده می‌شوند.

وزوز گوش عروقی معمولا فركانس پایین دارد. گاه با بررسی گوش وCNS هیچ علتی برای وزوز گوش یافت نمی‌شود و این وزوز منشاء عصبی یا فونكسیونل دارد. استرس‌های عاطفی و خستگی باعث تشدید وزوز گوش می‌شوند كه در این حالت وزوز گوش در انتهای روز شدیدتر است.

در كسانی كه كاهش شنوایی هدایتی دارند (و تا حدی در افراد طبیعی)، جویدن، انقباض شدید عضلات گردن، بستن محكم چشم‌ها و قفل كردن محكم آرواره، حركت پرده تمپان و انقباض عضلات گوش میانی ممكن است باعث بروز صداهایی سابژكتیو شوند.

اگر فردی صداهای ارگانیزه (تكلم یا موزیك) را می‌شنود، این وزوز گوش نیست، بلكه یك توهم شنوایی است (سایكوز یا آنسفالیت لوب تمپورال)‌. وزوز گوش اگر توسط پزشك نیز قابل شنیدن باشد، ابژكتیو یا عینی است.

برای شنیدن یا نوع وزوز گوش پزشك باید گوش یا گوشی پزشكی خود را در جلوی مجرای خارجی گوش بیمار قرار دهد.

در این سیستم ضمن اینكه وزوز گوش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد قابلیت‌شبیه‌سازی نوع صدایی كه بیمار احساس میكند نیز وجود دارد

محققان مركز تحقیقات گوش،حلق و بینی دانشگاه علوم پزشكی ایران بتازگی موفق به طراحی و ساخت سامانه جدید و جامع تشخیص و درمان وزوز گوش با استفاده از تحریكات الكتریكی شنوایی و اكوستیكی شدند.

دكتر محمد فرهادی، رئیس مركز تحقیقات گوش، حلق و بینی در این خصوص به خبرنگار ما می‌گوید: این سامانه توانایی ارزیابی، تشخیص و درمان وزوز گوش را كه یك احساس آزاردهنده و احساس صدا در گوش و سر است، دارد.
در یك تحقیق به منظور شناسایی مكان‌هایی از مغز كه درگیر وزوز گوش هستند، تصاویر پت‌اسكن كه یك نوع شیوه تصویربرداری گسیل پروتون است، از مغز افراد سالم و افرادی كه دچار وزوز گوش بودند تهیه شد.
سپس از مغز این افراد، ام‌آرآی مغز نیز گرفته و در مرحله بعدی با استفاده از نرم‌افزارهای خاصی تصاویر پت‌اسكن و ام‌آرآی همپوشانی داده شدند.
با این روش می‌توان پی برد كه در افراد مبتلا به وزوز گوش كدام قسمت از مغز آنها بیشتر فعال است و به كمك مهندسی پزشكی نیز می‌توان قابلیت دسترسی به آن مركز را بررسی كرد و در صورت امكان می‌توان یك دستگاه سركوبگر در آن قسمت از مغز به كار گرفت، با كمك این روش می‌توان وزوز گوش را به صورت كنترل شده در آورد یا این كه آن را تا حدی قابل تحمل‌تر كرد.

وی ادامه می‌دهد: در این سیستم ضمن این كه وزوز گوش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، قابلیت شبیه‌سازی نوع صدایی كه بیمار احساس می‌كند نیز وجود دارد.

وزوز گوش در ۶ كانال مختلف ارزیابی می‌شود كه در واقع نوعی كم كردن وزوز گوش است و این سیستم امكان تولید همه صداهایی را كه فرد مبتلا به وزوز گوش ممكن است احساس كند، دارد و در عین حال می‌تواند مشخصات صدا را كه شامل شدت فركانس و دامنه صداست، مشخص كند.
در قسمت دوم این پژوهش این كه در چه قسمتی از مغز تغییراتی رخ می‌دهد كه باعث وزوز گوش می‌شود، با كمك پت‌اسكن تصویربرداری از مغز صورت گرفت كه این قسمت‌های مغز را نشان داد.
بخش دیگر این پروژه تحقیقی، طراحی و ساخت دستگاه تحریك الكتریكی به منظور درمان وزوز گوش است. به كمك این دستگاه بیمار تحت تاثیر تحریكات الكتریكی قرار می‌گیرد و با كمك این دستگاه وزوز گوش حدود ۱۰ درصد بیماران به طور كامل قطع شد و در ۶۰ درصد بیماران وزوز گوش یا كاهش داده شد یا این‌كه برای بیمار قابل تحمل شد.