رها شدن از شر کمر درد با این راهکارها

11 روش برای دوری از کمر درد

کمردرد مشکل شایعی است که باعث مراجعات فراوانی به پزشکان می شود. کمردرد علل گوناگونی دارد و می تواند ناشی از گرفتگی عضلانی، پیچ خوردگی، شکستگی یا نتیجه تصادف باشد.

کمردرد ممکن است در نتیجه برخی از بیماری ها نظیر آرتریت، فیبرومیالژی، تنگی کانال نخاعی، افزایش وزن یا میانسالی باشد. کمردردها عموماً پس از چند روز برطرف می شوند و به ندرت نیاز به جراحی دارند. برخی از روش های درمانی می تواند از ایجاد کمردرد پیشگیری کند.در زیر به معرفی این روش ها می پردازیم:

بیشتر ورزش کنید
زمانی که کمردرد دارید، ممکن است فکر کنید بهترین اقدام، محدودکردن ورزش و استراحت کردن است. یکی دو روز استراحت ممکن است کمک کند اما استراحت بیشتر، باعث بدترشدن درد می شود. مشخص شده است که فعالیت بدنی منظم می تواند باعث برطرف شدن التهاب و تنش عضلانی شود.

مراقب وزن خود باشید
افزایش وزن به خصوص در قسمت میانی بدن باعث تغییر مرکز ثقل بدن و تحمیل فشار اضافی به ستون مهره های کمری می شود. سعی کنید در محدوده وزن نرمال بمانید.

سیگار کشیدن را متوقف کنید
سیگار کشیدن باعث اختلال در جریان خون حاوی موادمغذی به دیسک های ستون مهره ها می شود و کسانی که سیگار می کشند مستعد دردهای کمر هستند.

حالت خوابیدن
اگر مستعد دردهای کمری هستید، خوابیدن به پهلو با زانوهایی که کمی به سمت قفسه سینه تا شده، ممکن است کمک کننده باشد. اگر دوست دارید به پشت بخوابید، زیر زانوهایتان یک بالش و زیر کمرتان بالش دیگری بگذارید. خوابیدن بر شکم ممکن است به کمر صدمه بزند. اگر چاره دیگری ندارید زیر لگنتان یک بالش قرار بدهید.

به نحوة نشستن و ایستادن خود دقت کنید
بهترین صندلی برای نشستن، صندلی با پشتی صاف یا حمایت خفیف در ناحیه کمر دارد. در حالت نشسته باید زانوها کمی بالاتر از لگن باشند و در صورت نیاز از یک صندلی کوتاه به عنوان زیرپایی استفاده شود.

اگر مجبور هستید مدت طولانی بایستید، سرتان را بالا بگیرید و شکمتان را داخل بدهید. اگر می توانید یک پا را روی صندلی کوتاهی استراحت دهید و هر 15 دقیقه جای پاها را عوض کنید.

مراقب بلندکردن اجسام باشید
برای بلندکردن اجسام سنگین از کمر خم نشوید. به جایش زانوهایتان را خم کنید و چمباتمه بزنید، عضلات شکمتان را به داخل بکشید و جسم را حین برخواستن نزدیک به بدنتان نگاه دارید.

موقع بلندکردن اجسام بدنتان را نچرخانید. به جای کشیدن اجسام سنگین، سعی کنید آن ها را هل بدهید تا فشار کمتری به کمر وارد شود.

از کفش پاشنه بلند بپرهیزید
این کفش ها باعث جابه جایی مرکز ثقل و واردآمدن فشار به کمر می شوند. از یک پاشنه دو تا سه سانتی استفاده کنید. اگر ناچارید کفش پاشنه بلند بپوشید، یک جفت کفش راحت نیز همراه داشته باشید تا زمانی که احساس ناراحتی کردید، آنها را عوض کنید.

جین خیلی تنگ نپوشید
لباس هایی که آنقدر تنگ باشند که به راحتی اجازه خم شدن، نشستن و راه رفتن ندهند، باعث تشدید کمردرد می شوند.

کیف پولتان را سبک کنید
نشستن روی کیف پول های خیلی پر، باعث ناراحتی و درد کمر می شود. اگر ناچارید به عنوان مثال برای مدت طولانی، رانندگی کنید، کیف پولتان را از جیب پشتی خارج کنید.

کیف مناسب انتخاب کنید
یک کیف با بند پهن قابل تنظیم، تهیه کنید که بند آن بتواند از بالای سر رد شود. انداختن بند به صورت مورب باعث می شود وزن به صورت متناسب تری توزیع شود و فشار کمتری به کمر وارد شود.

زمانی که یک کیف سنگین بدون بند را حمل می کنید، هر چند وقت یک بار جای دست ها را عوض کنید تا تمام فشار به یک سمت بدن وارد نشود. هر چند وقت یک بار کیف و کوله پشتی تان را از وسایلی که به آن ها نیاز ندارید پاک کنید.

بریس های کمر همیشه کارساز نیستند
بانداژها و بریس های مختلفی وجود دارند که به خصوص بعد از برخی جراحی ها استفاده می شوند، اما این ها در مورد کمردرد مزمن کاربرد چندانی ندارند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *