درمان بیماریهای زبان

بیماریها و مشکلات زبان (علائم و دلایل،روش درمان)

اگرچه زبان اغلب به عنوان قوی ترین ماهیچه در بدن در نظر گرفته می شود، اما لازم است بدانید که زبان از گروهی از ماهیچه ها تشکیل شده که به ما توانایی غذاخوردن، فرو بردن غذا، صحبت کردن و… می دهد.یک زبان سالم معمولا صورتی رنگ بوده و با برجستگی های کوچکی موسوم به پرزهای زبانی پوشیده شده است. به دلیل اینکه شما به طور دائم از زبانتان استفاده می کنید، ممکن است مشکلات زبان، مانند تغییر رنگ و درد، شما را ناراحت و خسته کند.

علل متفاوتی برای مشکلات زبانی وجود دارد. خوشبختانه بسیاری از مشکلات زبانی جدی نیست و بیشتر آنها به سرعت قابل حل هستند. در برخی از موارد، مشکلات زبانی مانند تغییر رنگ یا دردناک شدن آن می تواند در اثر مشکلات جدی تری ایجاد شده باشد؛ مشکلاتی مانند کمبود برخی ویتامین ها، ایدز یا سرطان دهان می تواند مشکلاتی را برای زبان به وجود بیاورد. به همین دلیل بسیار مهم است که در صورت داشتن هر گونه مشکلات زبانی به دنبال توصیه ها و درمان های پزشکی باشید.

چه چیزهایی باعث سفید شدن سطح زبان می شود؟

عوامل متعددی وجود دارند که می توانند باعث سفید شدن زبان یا ایجاد دانه های سفید روی آن شوند:

لوکوپلاکیا

این وضعیت باعث می شود سلول های دهانی بیش از حد رشد کنند که به نوبه خود منجر به ایجاد تکه های سفید رنگ در داخل دهان و از جمله روی زبان می شود. این شرایط اگرچه به خودی خود خطرناک نیست اما می تواند پیش زمینه ای برای ایجاد سرطان باشد؛ بنابراین مهم است که دندانپزشک دلیل ایجاد تکه های سفید روی زبانتان را مشخص کند.

لوکوپلاکیا زمانی که زبان تحریک می شود، گسترش می یابد؛ بنابراین دخانیات مانند توتون و تنباکو می تواند این حالت را بدتر کرده و معمولاً در افرادی که از این محصولات استفاده می کنند، بیشتر دیده می شود.

برفک دهان

به عنوان کاندیدیاز نیز شناخته می شود و یک عفونت قارچی است. در نتیجه این عفونت تکه های سفید رنگی در دهان و اغلب روی سطح زبان ایجاد می شود که حالت پنیری دارد. برفک دهان اغلب در نوزادان و سالمندان، به ویژه استفاده کنندگان از دندان مصنوعی یا در افراد با ضعف سیستم ایمنی دیده می شود. افراد مبتلا به دیابت و افرادی که از استروئیدهای استنشاقی برای آسم یا بیماری های ریوی استفاده می کنند نیز می توانند به برفک دهان دچار شوند.

هنگامی که آنتی بیوتیک مصرف می کنید، باکتری های مفید دهان نیز از بین می روند و شرایط را برای ابتلا به برفک مهیا می کنند. خوردن ماست ساده می تواند باعث فعال شدن مجدد و بازگرداندن باکتری های مفید دهانتان شده و به بهبود شرایط کمک کند. علاوه براین ممکن است برای مبارزه با عفونت نیاز به دریافت دارو داشته باشید.

لیکن پلان دهانی

اگر شبکه ای از خطوط سفید روی زبانتان دارید که ظاهری توری مانند دارند، ممکن است به لیکن پلان دهانی مبتلا باشید. در بیشتر موارد، پزشکان قادر به تعیین علت این مشکل نیستند و اغلب نیز خود به خود برطرف می شود. رعایت بهداشت دهان و دندان به طور مناسب، اجتناب از استفاده از توتون و تنباکو و محدود کردن مصرف غذاهایی که باعث تحریک دهانتان می شود، می تواند به بهبود شرایط کمک کند.

چه چیزی باعث قرمز شدن زبان یا اصطلاحاً توت فرنگی شکل شدن زبان می شود؟

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث شود رنگ صورتی زبان، قرمز شود. در برخی موارد، زبان ممکن است با بزرگ شدن و قرمز شدن جوانه های چشایی حتی ظاهری شبیه توت فرنگی داشته باشد. این عوامل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کمبود ویتامین

کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 ممکن است باعث قرمز شدن سطح زبان شود.

زبان جغرافیایی

این وضعیت به عنوان التهاب خوش خیم زبان شناخته می شود که لکه های قرمزی رو سطح زبان گسترش می یابد. در این حالت این تکه های قرمز، حاشیه های سفیدی در اطراف خود دارند و مکان آنها در روی زبان نیز ممکن است تغییر کند.

اگرچه این حالت اغلب بی ضرر است؛ اما هنگامی که این حالت بیش از 2 هفته طول می کشد باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندانپزشک دلیل قرمزی زبانتان را زبان جغرافیایی بیان کرد، درمان بیشتری برای این حالت لازم نیست.

اگر این حالت باعث ایجاد درد یا ناراحتی برای شما شد، ممکن است نیاز به مصرف داروهای موضعی برای کاهش ناراحتی داشته باشید.

تب مخملک

افرادی که مبتلا به این عفونت می شوند ممکن است زبانشان توت فرنگی شکل شود. اگر تب بالا دارید و زبانتان قرمز شده، با پزشکتان تماس بگیرید؛ زیرا برای درمان مخملک نیاز به دریافت آنتی بیوتیک دارید.

سندرم کاوازاکی

این بیماری معمولا در کودکان زیر 5 سال دیده می شود و روی رگ های خونی بدن تاثیر گذاشته و می تواند باعث قرمز و توت فرنگی شکل شدن زبان شود. در مراحل شدید بیماری، کودکان اغلب تب بسیار بالا و تورم و قرمزی در دست و پاها را نشان می دهند.

چه عواملی می توانند باعث ایجاد زبان سیاه مودار شود؟

به طور معمول زبان سیاه مودار برخلاف ظاهرش، مشکل جدی ایجاد نمی کند. برجستگی های کوچکی بر روی سطح زبان وجود دارد که به آن پرز گفته می شود و در طول زندگی رشد می کنند. در برخی افراد این پرزها به جای اینکه در اثر استفاده های روزانه کوچکتر شوند، تبدیل به زایده های بلندتری می شوند.

این حالت باعث می شود زبان مستعد رشد باکتری ها شود. هنگامی که این باکتری ها در این قسمت ها رشد می کنند، سطح زبان سیاه یا تیره به نظر می رسد و رشد بیش از اندازه پرزها نیز ظاهری مودار به زبان می دهد.

این حالت عادی نیست و بیشتر در کسانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند رخ می دهد. افرادی که آنتی بیوتیک دریافت می کنند یا شیمی درمانی می کنند و افراد مبتلا به دیابت بیشتر احتمال دارد که به این حالت مبتلا شوند.

چه چیزی باعث درد یا برآمدگی زبان می شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند باعث درد یا برآمدگی زبان شود که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

تروما یا ضربه
گاز گرفتن زبان به طور تصادفی، سوزاندن زبان با خوردن غذاهای خیلی داغ می تواند منجر به درد در زبان شود تا هنگامی که آن آسیب بهبود یابد. ساییدن دندان ها به هم می تواند باعث تحریک دو طرف زبان شده و ایجاد درد کند.

سیگار کشیدن
کشیدن سیگار می تواند زبانتان را تحریک کرده و آن را دردناک کند.

زخم های دهانی
در بسیاری از افراد این زخم های دهانی می تواند بر روی زبان نیز گسترش یافته و آن را نیز درگیر کند. علت این امر ناشناخته است؛ اگر چه آنها ممکن است در طول دوره های استرس افزایش یافته و بدتر شوند.

سندرم سوزش زبان
برخی از زنان پس از یائسگی به این سندرم مبتلا می شوند که باعث احساس سوزش زیاد در زبان می شود.

پرزهای زبانی بزرگ شده
اگر یک یا تعداد بیشتری از پرزهای چشایی تحریک و ملتهب شوند، می توانند برجستگی دردناکی در زبانتان ایجاد کند.

شرایط پزشکی خاص
شرایط پزشکی مانند دیابت و کم خونی می تواند علامتی مانند زخم شدن زبان داشته باشد.

سرطان دهان: اگرچه بیشتر دردها و زخم های زبانی جای نگرانی ندارند، اما هنگامی که توده یا دردی در زبان خود احساس می کنید که در عرض یک تا دوهفته بهبود نیافته، باید به پزشک مراجعه کنید. سرطان های دهان در مراحل اولیه صدمات خاصی ایجاد نمی کنند؛ بنابراین اینکه دردی ندارید به این معنی نیست که مشکلی وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.