مسواک،خمیر دندان،دهان شویه (نحوه استفاده،خرید بهترین نوع)

بهترین خمیر دندان,انواع مارک خمیر دندان,خمیر دندان خارجی,بهترین مارک خمیر دندان خارجی,خمیر دندان ایرانی,خمیر دندان خوب,خرید خمیر دندان,
بهترین مارک خمیر دندان خارجی,بهترین برند مسواک,بهترین خمیر دندان دنیا,بهترین خمیر دندان ها,بهترین مارک خمیردندان,بهترین مارک خمیر دندان در ایران,بهترین برند خمیر دندان,بهترین خمیر دندان سفید کننده دنیا,بهترین مارک خمیردندان,مسواک زدن,تاریخچه مسواک,مسواک عربی,خرید مسواک,ریشه کلمه مسواک,فروش مسواک,مسواک کارتونی,فواید مسواک

مسواک

بعضی از مسواک ها خصوصیات یک مسواک خوب را ندارند بنابراین برای سلامت دهان مضر هستند.
سطح یک مسواک خوب باید بین ۵/۲ الی۵/۳ سانتی متروعرض آن ۸ تا۱۰ میلی متربوده،۳ تا ۴ ردیف دستجاب مویی در سطح صاف آن باشد.
مقاومت مسواک هایی که موهای آن ها ازجنس نایلون است بیشتر از سایر مسواک ها می باشد،زیرا این مو ها قابلیت ارتجاعی زیادی دارند. مسواک هایی که دارای موهای نرم هستند،بهترین نوع مسواک به شمار می آیند.
اگر بخواهیم دندان های سالمی داشته باشیم باید آن ها را مسواک بزنیم و برای این کار لازم است روش صحیح مسواک زدن را آموخته باشیم.
روش صحیح مسواک زدن به شرح زیر است:
مسواک رابه نحوی که موهای آن بالبه ی لثه زاویه ی۴۵ درجه تشکیل دهد بر روی دندان ها قرار می دهیم و چند بارجلووعقب می کشیم.
مسواک رادر سطوح خارجی و داخلی دندان های طرفین فک بالا و پایین و دندان ها ی کرسی طوری قرار میدهیم که موهای آن در ناحیه ی طوق در زیر لثه بروند. سپس مسواک را در جهت چپ و راست حرکت می دهیم.پس از تکرار این کار،چندین بار مسواک را از لثه به طرف لبه دندان می کشیم.در سطوحداخلی دندان های جلوی فک بالا و پایین مسواک را به طور عمود قرار می دهیم و چند بار به آن حرکت ارزشی و چند بار حرکت به طرف بالا می دهیم.
مسواک را بر روی سطح جونده قرار می دهیم و مسواک را به جلو و عقب حرکت می دهیم.باید توجه داشته باشیم که نباید مسواک را با فشار زیاد بر روی دندان ها بکشیم.
سطح زبان را هم مسواک می زنیم زیرا این کار باعث از بین رفتن باکتری های روی زبان و هم چنین ایجاد بویی تازه در دهان می شود.
مسواک نیاز به نگهداری دارد و لذا باید به روش های نگهداری و استفاده از آن توجه خاصی داشته باشیم.
روش های نگهداری از مسواک عبارت انداز:
نگه داشتن مسواک در زیر شیر آب داغ باعث خراب شدن موهای مسواک می شود. بنابراین باید از گرفتن مسواک در زیر شیر آب داغ پرهیز شود.

قرار دادن در پوش بر روی سطح مسواک،این کار باعث دوری مسواک از گرد و غبار می شود.
تمیز کردن مسواک پس از استفاده.
به کار گیری روش صحیح در هنگام مسواک زدن.

مشخصات و عمل خمیر دندان

مسواک و خمیر دندان هر دو،از عواملی هستند که در هنگام مسواک زدن به آن ها نیاز ضروری می باشد. استفاده از خمیردندان باعث برداشته شدن خرده های غذایی از روی سطح دندان و نیز جلوگیری از پوسیدگی آنان می شود.عملی را که به طور معمول و به منظور برداشتن باقیمانده ی مواد غذایی از سطح دندان می باشدوباعث ایجاد دندان های سالم و تمیز می شود، عمل آرایشی خمیر دندان می گویند.
کار خمیر دندان،عمل آرایشی-درمانی آن است.این عمل شامل استفاده از خمیردندان آرایشی (بدون ماده دارویی)می باشدکه سبب برداشتن کامل فیزیکی و میکانیکی پلاک دندانی میگردد.
آخرین عملی که توسط خمیردندان انجام میشود،عمل درمانی این ماده است.این عمل بر خلاف دو عمل دیگر شامل استفاده از خمیردندانی که حاوی ماده دارویی است،می باشد و باعث میشود که ماده ی دارویی به سطح دندان یا محیط دهان منتقل گردد.
مواد تمیز کننده و بزاق به دو دلیل مورد استفاده قرار می گیرند:
برای برداشتن خرده ها،مواد رنگی و پلاک از سطوح دندانی.
برای براق کردن یا ایجاد شفافیت بر روی سطوح دندان ها.
مواد زاینده ی آلودگی به سه روش اثر پاک کننده ی خود را اعمال می کنند:
کاهش کشش سطحی
نفوز در رسوبات سطحی و نرم کردن آن ها.
اثر حل کردن و معلق کردن خرده ها که توسط خمیر دندان از سطوح دندان ها برداشته میشود.
عمل اصلی مواد مرطوب کننده در خمیر دندان حفظ رطوبت و در نتیجه ایجاد حالت خمیری ثابت از نظر شیمییایی و فیزیکی،ختی در صورتی که سر خمیر دندان باز بماند و در معرض هوا قرار گیرد،می باشد.گلیسیرین،سوربیتول و گلیکول پروپیلن از مواد مرطوب کننده ی خمیر دندان می باشند.
عمل مواد اتصال دهنده ی در فرمول خمیر دندان جلو گیری از این جدایی به وسیله ی ایجاد یک محلول با ثبات می باشد.

یکی از مهم ترین عوامل خمیر دندان،طعم آن است.بعضی ازمتداول ترین روغن های خوش طعم کننده شامل نعنا،پونه،کاج،دارچین و بادیان می باشد.در اکثر خمیردندان ها روغن های اصلی مختلف با هم مخلوط شده اند.مهمترین عامل باقی ماندن خمیر دندان،آب می باشد که به صورت یونیزه شده یا مقطر مورد استفاده قرار می گیرد.
خمیردندان های درمانی:
خمیردندان درمانی به خمیردندانی گویندکه حاوی دارو باشد.در این خمیردندان،مادهی دارویی برای تولید اثرات مفیددر انساج دهانی،در تریب آن به کار رفته است.
خمیر دندان دارویی بر روی دندان اثراتی دارد که عبارتند از:
ممانعت یا کاهش پوسیدگی دندان.
ممانعت یا بهبودبیماری های لثه.

خصوصیات یک خمیردندان خوب:
فاقد مواد شیمییایی مضر برای دهان ودندان باشد.
از نظر شیمییایی و مکانیکی،دندان ها را به خوبی تمیز کند.
به مخاط و آنزیم های بزاقی بزاقی ضرر نرساند.

دهان شویه ها:
دهان شویه ماده ای است که باعث خوش بو کردن دهان شده و به اطراف حفره ی دهان حرکت کرده و سپس بیرون ریخته می شود.
دهان شویه ها هم به صورت مایع وجود دارند و هم به صورت قرص .
مواد اصلی دهان شویه های مایع عبارتنداز : الکل،روغن های خوش طعم کننده،مواد رنگی،مرطوب کننده ها،قابض،امولسیون کننده ها،عوامل ضدمیکربی،شیرین کننده ومواد داروی دهان شویه ها،عمل آرایشی و درمانی را انجام می دهند،هدف اصلی استفاده از دهان شویه،هدف آرایشی یعنی خوش بو کردن دهان و نفس است.
دهان شویه ی درمانی محتوای ماده ی دارویی می باشد. این ماده ی دارویی عمل شیمییایی فیزیولوژیکی فارماکولوژیکی را اعمال می کند.