خمیردندان،انواع خمیر دندان،ویژگیهای خمیر دندان خوب

کار اصلی خمیر دندان ها این است که باقی مانده مواد غذایی را از لای دندان ها پاک و به براق و سفید شدن مینای دندان, کاهش بوی بد دهان و حفاظت از لثه ها کمک کند. علاوه بر این یک خمیر دندان خوب باید قدرت پاک کنندگی مناسبی داشته و با مخاط دهان, لثه ها و مینای دندان ها سازگار باشد. ابن را هم اضافه کنیم که از دیگر ویژگی های یک خمیر دندان خوب این است که به راحتی از تیوپ بیرون آمده و روی مسواک پخش شود و در طول مدت زمانی که از آن استفاده می کنید ظاهر و رنگ آن ثابت بماند. خمیر دندان خوب مهمترین منبع برای تامین فلوراید مورد نیاز دندان هاست. از سوی دیگر, خمیر دندان خوب ماده ساینده ملایمی هم دارد که باعث تمیزی دندان ها شده, لکه ها و پلاک های میکروبی را پاک می کند.

 

۱- فلوراید فراموش نشود

 

هنگام خرید خمیر دندان چندان فرقی نمی کند که چه مارکی را با کدام طعم و رنگ انتخاب می کنید. مهم این است که خمیر دندان حاوی فلوراید باشد. اگرچه امروز این ادعا از طرف تولید کنندگان مطرح است که همه خمیر دندان ها این ویژگی مهم را دارند اما حتما مارک های معتبر و تایید شده را انتخاب کنید. پژوهش های دانشمندان نشان می دهد اگر هر فردی از حدود دو سالگی از خمیر دندان فلورایددار استفاده کند و همچنان به مصرف آن در سنین بزرگ سالی ادامه دهد, احتمال پوسیدگی دندان هایش ۴۴ درصد کاهش می یابد. خمیر دندان گران تر, دندان های شما را سفیدتر نمی کند. در واقع همه خمیر دندان ها تاثیر کم و بیش یکسانی روی دندان ها دارند. اگر هم دندان های حساسی دارید یا هنگام خوردن غذاهای سرد و گرم, دندان هایتان تیر می کشد باید به دنبال خمیر دندانی برای دندان های حساس باشید.

 

۲- سفید کننده ها معجزه نمی کنند!

 

بعضی خمیر دندان ها «سفید کننده» اند؛ البته ترکیبات سفید کننده ای که در این خمیر دندان ها وجود دارد, بسیار جزیی است. با این وجود, این خمیر دندان ها برای مصرف روزانه مناسب نیستند چون مقدار ماده ساینده ها بیشتر از حد طبیعی است و به مینای دندان ها آسیب می رساند؛ بنابراین فقط چندبار در هفته باید از آنها استفاده کنید تا دندان هایتان سفید و براق شوند. در عین حال, اگر دندان های زرد و جرم گرفته ای دارید, با این مقدار ماده سفید کننده نمی توانید روی سفید شدن دندان هایتان خیلی حساب کنید و بهتر است بعضی از عادت هایتان را – مانند سیگار کشیدن و نوشیدن قهوه و چای زیاد – کنار بگذارید.

 

۳- ژله ای ها برای بچه ها مناسب ترند

 

به محض اینکه اولین دندان های فرزندتان از لثه هایش برون آمد, باید برای تمیز کردن آنها فکری کنید و یک مسواک و خمیر دندان خوش طعم و سبک حاوی فلوراید برایش بخرید. در ابتدا خودتان باید زحمت تمیز کردن دندان های شیری کوچکش را بر عهده بگیرید تا کودک به سنی برسد که خودش بتواند دندان هایش را مسواک بزند.فقط مراقب باشید خمیر دندان را قورت ندهد. خمیر دندان های کودکانه بشتر به شکل ژله ای هستند و طعم شان میوه ای است. ظاهر شفاف و داشتن کف کمتر هم از ویژگی های دیگر خمیر دندان های ژله ای به شمار می رود.

 

نکته: اگر کودک نوپای شما دست بر قضا سراغ تیوپ خمیر دندان رفت و مقدار زیادی از آن را خورد, فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

۴- خودتان هم می توانید خمیر دندان بسازید

 

اگر به هر دلیل شرایطی پیش آمد که خمیر دندان در دسترس نداشتید, می توانید برای سفید کردن دندان هایتان از چند ماده خوراکی دیگر کمک بگیرید.

 

– نمک و آبلیمو: دو قاشق غذاخوری نمک را با همین مقدار آبلیمو, خوب مخلوط کنید تا ماده خمیری شکلی به دست آید. سپس یک لایه نازک از این خمیر را روی مسواک تان بگذارید و روی دندان ها بکشید. با این شیوه رسوب های روی دندان به سرعت از بین می روند و دندان های براق می شوند.

 

– توت فرنگی: خیلی از شما ممکن است توت فرنگی دوست داشته باشید اما این بار به شکلی دیگر از آن استفاده کنید. یک توت فرنگی بردارید و روی دندان هایتان بمالید. با این ترفند لکه های روی دندان ها تمیز می شوند و از سفیدی بیش از حد دندان هایتان تعجب می کنید.

 

– پوست پرتقال و لیمو: ساده ترین روش سفید کردن دندان ها در خانه این است که یک تکه پوست پرتقال یا لیمو را بردارید و با سطح داخلی آن دندان هایتان را یکی یکی بسابید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید کمی هم نمک روی شان بپاشید. البته حواس تان باشد که زیاد از نمک استفاده نکنید چون موجب خون ریزی لثه می شود.

 

نکته: برای سفید کردن دندان هایتان هرگز از سرکه استفاده نکنید چون به مینای دندان ها آسیب می رساند.

 

۵- بیشتر از یک نخود لازم نیست

 

بدون شک در تبلیغات بازرگانی و یا روی جعبه های بعضی از خمیر دندان ها دیده اید که یک لایه خمیر دندان پر و پیمان تمام سطح مسواک را پوشانده است تا دندان ها را تمیز کند اما لازم نیست شما هم این همه خمیر دندان روی مسواک تان بگذارید تا دندان هایتان تمیز شوند. این باور عمومی نادرست است که هرقدر خمیر دندان بیشتری مصرف کنید, قرار است دندان هایتان هم به همان نسبت تمیزتر, سفیدتر و درخشان تر شوند. به گفته دندانپزشکان مقدار خمیر دندان مورد نیاز دندان های شما تنها به اندازه یک دانه نخود است و نه بیشتر.

 

۶- خمیر دندان های رنگارنگ انگیزه می دهند

 

برای اینکه خمیر دندان, ظاهری جذاب تر داشته باشد, تولید کنندگان به این فکر افتادند که آنها را در انواع دو رنگ و سه رنگ تولید کنند. هریک از این رنگ ها یک خاصیت دارد؛ یکی سفید کننده است و دیگری به ازبین بردن پلاک های میکروبی یا جلوگیری از پوسیدگی دندان ها  کمک می کند. طعم و بوی این رنگ ها هم تفاوت دارد. وقتی خمیر دندان های چند رنگ را روی مسواک قرار می دهید با شروع مسواک زدن رنگ های مختلف با هم ترکیب می شوند تا مجموع خواص شان به تمیزی دندان ها بیشتر کمک کنند اما به عنوان یک اصل کلی, ظاهر خمیر دندان هیچ مزیتی برای آن ایجاد نمی کند, جز حس تنوعی که شما موقع مصرف احساس می کنید و همین ممکن است انگیزه شما را برای مسواک زدن بیشتر کند!

 

از یک خمیر دندان خوب چه انتظاری می‌رود
– بدون آسیب زدن به می‌نای دندان، به تمیز کردن سطح دندان کمک کند.
– زیبایی دندان‌ها را بهبود بخشد.
– از طعم مطبوعی برخوردار باشد و دهان را خوشبو کند.
– از نظر شیمیایی و فیزیکی پایدار باشد.
– ترشح آب دهان را زیاد کند.
– تاثیر ضد پوسیدگی قوی داشته باشد.
– دندان را در برابر بیماریهای لثه و پریودنتال محافظت کند.
– تشکیل جرم بر روی دندان‌ها را به تاخیر بیندازد.
– حساسیت دندان‌ها را کاهش دهد.
– بسته بندی مناسب داشته باشد.
– قیمت مناسب داشته باشد.
– مورد تایید سازمان‌های استاندارد و انجمن‌های دندانپزشکی باشد.

 

اجزای خمیردندان‌ها
ذرات ساینده (Abrasive): مانند کربنات سدیم، کربنات کلسیم، پیروفسفات کلسیم و اکسید سیلیکون. این ذرات کمک می‌کنند خرده‌های غذایی و پلاک میکروبی از سطح دندان پاک شود ولی نباید خودشان آسیبی به می‌نای دندان وارد کنند. درجه سایندگی یک خمیردندان بستگی به سختی ذاتی، اندازه و شکل ذرات ساینده دارد. البته متغیرهای دیگری ازجمله روش مسواک زدن، میزان فشار وارده بر مسواک، درجه سختی موهای مسواک، مسیر حرکات و تعداد حرکات مسواک هم می‌توانند سایندگی یک خمیردندان را تحت تاثیر قرار دهند.
– آب
– مواد نگهدارنده رطوبت (Humectant): مثل سوربیتول، مانیتول، گلیسرول و پروپیلن گلیکول. این مواد، رطوبت خمیردندان را حفظ می‌کنند و از سخت شدن آن جلوگیری می‌کنند.
– عامل کف کننده (Detergent): مثل سدیم لوریل سولفات. خاصیت کف کنندگی به حذف بهتر دبریهای غذایی و پلاک میکروبی که در اثر موهای مسواک ازسطح دندان کنده شده‌اند، کمک می‌کند.
– عامل باندینگ یا Thickening: از ته نشین شدن مواد جامد یک خمیردندان جلوگیری می‌کنند.
– عامل طعم دهنده: اضافه کردن اسانس‌ها و عصاره‌های معطری چون نعناع، دارچین، آویشن، وانیل و… باعث پذیرش عمومی بیشتر یک خمیردندان می‌شود.
– عامل شیرین کننده: مثل ساخارین، سیکلامات و زایلیتول.
– عامل درمانی: مانند ترکیبات دارای فلوراید که باعث اثر ضدپوسیدگی خمیردندان می‌شوند.
– مواد نگهدارنده: مثل سدیم بنزوات. از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در خمیردندان جلوگیری می‌کنند.

 

خمیر دندان

 

 

 

 

 

انواع خمیر دندان ها:

خمیر دندان ها از لحاظ شکل ظاهری فرآورده می توانند به اشکال مختلفی مانند انواع ژله ای، مایع، خمیری و غیره وجود داشته باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلف خمیر دندان از لحاظ فرمولاسیون و کارایی در بازار موجود است که به چند مورد از آن­ها در ذیل اشاره می گردد.

۱- خمیر دندان ضد پوسیدگی: (Anti Caries Toothpaste ): در ای خمیر دندان ها از ترکیبات فلوراید به عنوان ماده ضدپوسیدگی استفاده می شود این ماده با اضافه شدن به مینای دندان باعث استحکام دندان ها، کند یا متوقف شدن فرآیند پوسیدگی دندان ها و افزایش مقاومت آنها در برابر مواد تولید شده از باکتری مضر درون دهان می گردند.

۲- خمیر دندان های ضد جرم: (Antitartar Toothpaste ): در این نوع دندان ها که بهتر است آن را خمیر دندان مخصوص پیشگیری از تشکیل جرم نامیده می­شود از موادی (مانند انواع پیروفسفات­ها) استفاده می شود که قادر هستند فرآیند تشکیل رسوبات و چسبیدن آنها بر روی دندان ها کندتر نماید.

۳- خمیر دندان ضد پلاک: ( Antiplaque Toothpaste): در این نوع خمیر دندان ها از مواد ضد میکروبی (مانند تری کلوزان ) به منظور به تاخیر انداختن ایجاد پلاک استفاده می گردد.

۴- خمیر دندان ضد حساسیت: ( for sensitivity ( Toothpaste: در بعضی از افراد دندان­های حساس وجود دارد که با خوردن غذاهای شیرین یا ترش و یا مواد سرد و گرم احساس در د ایجاد می شود این نوع خمیر دندان­ها این حساسیت را کاهش می دهد.

۵- خمیر دندان بچه: این نوع خمیر دندان ها مناسب استفاده کودکان بوده که دارای فرمولاسیون خاص و واجد ویژگی­های ظاهری باید در دمای ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد (جای خشک و خنک و دوراز نور مستقیم آفتاب) نگهداری شود.

خمیر دندان مناسب برای کودکان و بزرگسالان

مواد تشکیل دهنده خمیردندانهای بچه ها متناسب با سن آن‌ها درست شده است. هدف این است که با بکارگیری این خمیردندانها، هم دندانهای بچه ها تمیز شوند و سالم باقی بمانند و هم عوارض جانی نداشته باشد. همچنین مدل بسته بندی و مزه  خمیردندانهای بچه ها، عموما به  شکلی است که آنها خوششان بیاید
از آنجا که بلع ناخواسته خمیردندان در کودکان حین مسواک زدن خطرناک بوده و می‌تواند منجر به ایجاد مسمومیت حاد (از عوارض گوارشی مثل استفراغ تا عوارض قلبی) یا مزمن فلوراید (تغییر رنگ‌های قهوه‌ای نازیبا روی دندانهای دایمی) شود، بهتر است برای بچه‌های زیر سه سال، دندان‌ها بدون کاربرد خمیردندان مسواک زده شوند یا از خمیردندانهای بدون فلوراید مخصوص کودکان زیر سه سال استفاده گردد(مثل Baby Orajel Tooth and Gum Cleanser).
برای بچه‌های بزرگ‌تر بهتر است از خمیردندانهای مخصوص کودکان که هم سایندگی کمتری دارند و هم میزان فلورایدشان مناسب سن کودک است، آن هم به مقدار کم (اندازه یک نخود) استفاده شود. ضمنا باید کودک را تشویق کرد حین مسواک زدن، مکررا کف خمیردندان را از دهانش خارج کند.

خمیر دندان مناسب‌ برای بزرگسالان
پاسخ این سوال بستگی به این دارد که هدف و انتظارات فرد از کاربرد خمیردندان چه باشد؟ به عنوان مثال افرادی که بهداشت دهانی خوبی دارند و دندان و لثه‌هایشان سالم و طبیعی است، لزومی به تغییر خمیردندان مصرفی خود ندارند ولی فردی که مبتلا به بیماری یا مشکل خاصی در دهانش است، باید با مراجعه به دندانپزشک و مشاوره با وی، خمیردندان خود را انتخاب کند. به عنوان مثال:
– برای فردی که بر اساس تشخیص دندانپزشک مبتلا به ضایعات پوسیدگی اولیه است، خمیردندانهای محتوی فلوراید بالا‌تر ترجیح دارد.
– فردی که دندان‌هایش سالم هستند ولی به دلیل تحلیل لثه واستخوان در ناحیه طوق دندان، مبتلا به حساسیت و درد لحظه‌ای دندان به سرما یا گرما شده است، احتمالا بهتر است با نظر دندانپزشک، مدتی از خمیردندان ضدحساسیت استفاده کند. البته معمولا این افراد باید جهت رفع اساسی مشکلشان به یک دندانپزشک متخصص بیماریهای لثه مراجعه کنند.
– اگر در فردی باوجود رعایت بهداشت دهان، تشکیل جرم دندانی با سرعت بالایی صورت می‌گیرد، خمیردندانهای ضدجرم می‌توانند کمک کننده باشند.

 

خمیر دندان کاربردهای دیگری هم دارد که شاید دانستن بعضی از آنها برایتان جالب باشد.

 

درمان گزش حشرات: هر وقت حشره ای شما را نیش زد و پوست تان به خارش افتاد, مقداری خمیر دندان روی محل گزش بمالید. خاصیت خمیر دندان این است که تحریک های ناشی از گزش حشرات را از بین می برد.

 

براق کننده جواهرات: اگر می خواهید طلا و جواهرات شما مثل روز اول شان درخشان و زیبا شوند کمی خمیر دندان روی سطح شان قرار دهید و بعد از گذشت یک شب خمیر دندان را با دستمال تمیزی پاک کنید و بعد طلا جواهرات را بشویید, می بینید که مانند روز اول براق می شوند. البته این ترفند در مورد مرواریدها جواب نمی دهد و ممکن است به آنها آسیب بزند.

 

رفع خش های روی دی وی دی ها: کمی از خمیر دندان را به آرامی روی دی وی دی خش دار بکشید و بعد آنها را با احتیاط بشویید و خشک کنید؛ خط و خش ها کم رنگ تر می شوند.

 

درمان سوختگی های جزیی: هر وقت پوست دست تان دچار سوختگی خفیفی شد,بلافاصله مقداری خمیر دندان روی محل سوختگی قرار دهید. با این کار سوختگی ها سطحی به سرعت درمان می شوند.

 

پاک کننده ناخن ها: اگر ناخن هایتان به هر دلیلی سیاه یا رنگی شده بهترین پاک کننده ناخن ها خمیر دندان ها هستند. مقداری از خمیر دندان را روی برس یا یک مسواک قدیمی قرار دهید و روی ناخن ها بکشید تا ناخن های زیباتری داشته باشید.

 

برطرف کننده بوی دست ها: حتما بارها برایتان پیش آمده که هنگام آشپزی, به ویژه خرد کردن پیاز و سیر دست هایتان بوی این سبزیجات را به خودش جذب کرده است. در این جور مواقع ممکن است دست هایتان را حسابی با آب و صابون بشویید اما بوی ناخوشایندی همچنان در دست هایتان باقی می ماند. چاره کار خمیر دندان است. کافی است بعد از پایان آشپزی کمی خمیر دندان به دست تان بزنید و پس از چند دقیقه دست ها را بشویید.

 

بی رنگ کردن لکه ها: حتما بارها برایتان پیش آمده که لباس یا فرش خانه تان لکه دار شده است. در این جور مواقع اولین نگرانی هر فردی این است که آن لکه را چطور پاک کند؟ فقط باید به سرعت مقداری خمیر دندان روی لکه قرار دهید و پس از بی رنگ شدن لکه, آن را بلافاصله بشویید.

 

ترمیم چرم ها: خمیر دندان برای برطرف کردن خراش های ایجاد شده روی وسایل و لباس های چرمی هم کاربرد دارد. یک برس نرم بردارید و مقداری خمیر دندان را روی قسمت آسیب دیده چرم قرار دهید تا خراش ها کم رنگ تر شوند.

 

نکته آخر اینکه:
خمیردندان یک محصول کمکی جهت حفظ سلامت دهان و دندانهاست و نباید از آن انتظارات غیرواقعی داشت. مسواک زدن صحیح دندان‌ها دوبار در روز (هر بار بمدت ۵ دقیقه) و نیز استفاده روزانه از نخ دندان و درکنار آن استفاده از سایر محصولات بهداشت دهانی مانند دهانشویه‌ها، آدامس‌ها و غیره با نظر دندانپزشک، به حفظ سلامت دهان و دندان‌ها کمک می‌کند. ضمنا مراجعه دوره‌ای منظم به دندانپزشک جهت معاینه دندان‌ها و گرفتن مشاوره‌های لازم و پرهیز از مصرف مکرر خوراکیهای پوسیدگی زا در طول شبانه روز هم ضروری است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.