بادکش کردن در طب سنتی (نحوه انجام،مضرات،فواید)

بادکش کردن در طب سنتی به چه معناست؟مضرات و فواید بادکش کردن بدن،عوارض بادکش کردن در طب سنتی و پزشکی
در طب سنتی، بادکش کردن (Dry cupping) یک روش تکمیلی درمان است که به طور کلی در طب سنتی شرقی جایگاه مهمی دارد و برای التیام برخی بیماری‌ها یا کاهش علایم آنها استفاده می‌شود.

خاصیت اصلی بادکش، کاهش درد و پیشگیری از افزایش دردهای عضلانی، استخوانی و مفصلی است. با بادکش کردن، یک خلا جزیی ایجاد می‌شود تا جریان خون مویرگی و غذارسانی به عضو درگیر بیشتر شده و بافت ماهیچه‌ای پیرامونی تقویت شود.

ضمن اینکه با افزایش خونرسانی موضعی به عضو بادکش شده، سلول‌های دفاعی و فاکتورهای ضدالتهاب خون به این محدوده راه پیدا می‌کنند و ترمیم آسیب‌های بافتی سریع‌تر انجام شده و عفونت‌های موضعی رفع می‌شوند.
این کار را چگونه باید انجام داد؟

یعنی متخصصان طب سنتی به چه شیوه‌ای به انجام این کار می‌پردازند؟
اساس بادکش کردن به معنای ایجاد کشش و مکش است. برای این کار ابتدا یک ماده قابل‌اشتعال مانند یک تکه پنبه آغشته به الکل را آتش می‌زنند و آن را داخل فنجان مخصوص بادکش قرار می‌دهند.

بعد از خاموش شدن آتش، فنجان را روی پوست بیمار برمی‌گردانند. وقتی هوای داخل فنجان سرد شود، خلا به وجود می‌آید و باعث می‌شود پوست به داخل فنجان کشیده شده و رگ‌های خونی منبسط و پوست قرمز شود. در این فرایند با انبساط رگ‌ها، خونرسانی در بخش بادکش شده بیشتر می‌شود و به کاهش درد یا رفع علائم بیماری کمک می‌کند.

در روش‌های جدیدتر بادکش‌درمانی‌ها، از یک پمپ پلاستیکی روی فنجان برای ایجاد خلا استفاده می‌شود. گاهی اوقات هم متخصص بادکش‌درمانی از فنجان‌های سیلیکونی استفاده می‌کند.
به عقیده متخصصان طب سنتی، بادکش کردن چه تاثیری دارد؟
در طب سنتی از بادکش کردن برای برطرف کردن تورم، بهبود زخم بستر، رفع قولنج‌های دردناک، برگرداندن حس دست و پا، ایجاد آرامش و رفع خستگی و کسالت استفاده می‌کنند. هر چند بسیاری از پزشکان غربی و استادان طب کلاسیک معتقدند که این روش فقط اثر تلقینی دارد و در درمان بیماری‌های جدی و مهم موثر نیست اما گروهی از محققان در سال ۲۰۱۰ میلادی مدارکی ارائه کردند که ثابت می‌کرد اگر از بادکش در کنار درمان‌های دارویی استفاده شود، می‌تواند روند بهبود بیماری‌هایی مثل آکنه، فلج صورت و دردهای گردن را تسریع کند.

آنها حتی تاکید می‌کنند که بادکش می‌تواند در درمان هموفیلی، کم‌خونی، واریس، ناباروری، اضطراب و افسردگی هم موثر باشد.
و این کار مختص نواحی خاصی از بدن است؟
نه! برخلاف تصور رایج، بادکش فقط مخصوص نواحی پشت بدن نیست. از بادکش برای همه قسمت‌های بدن می‌توان استفاده کرد. مثلا بادکش شکم به افزایش تحرکات روده کمک کرده و یبوست و نفخ را برطرف می‌کند. بادکش پشت برای رفع تنگی نفس و خستگی مفید است. بادکش گردن می‌تواند سردرد، خستگی گردن و عفونت گلو را کم کند. بادکش پیشانی و گونه‌ها به درمان سینوزیت کمک کرده و با بادکش زانو، دردهای مفصلی زانویتان بهبود پیدا می‌کند. بادکش انتهای کمر و پهلوها هم برای کاهش یا درمان مشکلات گوارشی و کلیوی انجام می‌شود. علاوه بر این، بادکش یک روش موثر برای درمان التهاب بافت‌های نرم عمیق است.
بادکش هم خطر دارد؛ مثل هر روش درمانی دیگر!
مثل هر روش درمانی دیگری، بادکش هم با خطرات یا ضررهایی همراه است. این خطرات از عفونت‌های پوستی تا ایجاد بیماری‌های جدی را شامل می‌شود. بادکش حتما باید زیرنظر پزشکی که تخصص طب سنتی دارد و با ابزارهای مخصوص آن انجام شود.

چراکه در بادکش کردن ملاحظاتی وجود دارد که در صورت نادیده گرفتن، می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد؛ مثلا اگر برای کسی که فشارخونش بالاست، از بادکش گرم و در محل غیرمرتبط استفاده شود، می‌تواند مشکلات قلبی ایجاد کند

یا اگر در یک زمان در دو ناحیه خاص از بدن دو نوع بادکش استفاده شود، امکان افت فشارخون و بیهوشی فرد زیاد است. همچنین اگر لیوان بادکش بیش از حد روی سیاهرگ یا سرخرگ قرار گیرد، باعث لخته شدن خون و بروز مشکلات جدی مثل پارگی عروق می‌شود. بادکش کردن در افرادی که دچار شکستگی عضو هستند هم ممنوع است و در فرد مبتلا به سرطان توسعه یافته، نباید بادکش انجام شود.
بادکش کردن نه‌تنها در درمان بیماری‌ها موثر است، بلکه می‌تواند به کاهش آسیب‌های ورزشی و بهبود عملکرد ورزشکاران هم کمک کند. این شیوه درمان سنتی شرقی، وقتی برای ورزشکاران به کار گرفته شود هم بازدهی فرد را بالا می‌برد و هم عوارض ورزش را کاهش می‌دهد.

جالب است بدانید که سا‌ل‌هاست ورزشکاران حرفه‌ای چین برای رفع خستگی و گرفتگی عضلاتشان از بادکش استفاده می‌کنند. اسپاسم عضلانی نشان‌دهنده تجمع مواد زائد در عضله است و بادکش با گرم و منبسط کردن رگ‌های ناحیه و بیشتر کردن گردش خون در آن، به خروج سریع‌تر مواد زائد از بدن کمک می‌کند.

بادکش با هر وسیله‌ای که انجام شود، ۳ روش اجرا دارد؛ ثابت، متناو و متحرک، نوع متحرک آن نوعی ماساژ به حساب می‌آید.

منبع:هفته نامه سلامت

نظرات بسته شده است.