شیر خشت،داروی گیاهی برای درمان زردی

زردی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های نوزادان است که البته با توجه به دلایل بروز آن، شیوه‌های درمان متفاوتی هم دارد.  نور درمانی، دارو درمانی و حتی تعویض خون، ازجمله شیوه‌هایی هستند که این روزها برای درمان زردی نوزاد  استفاده می‌شود.
در گذشته مادربزرگ‌ها برای درمان زردی نوزادان از داروهای گیاهی نظیر شیرخشت و ترنجبین  استفاده می‌کردند.اما این روزها این داروهای گیاهی که در طب مدرن طرفدار نداشته و به دست فراموشی سپرده شده بودند، بار دیگر از داروخانه‌ها سردرآورده‌اند و بسیاری از پزشکان آنها را تجویز می‌کنند. چراکه تحقیقات اخیر نشان داده شیرخشت و ترنجبین در بهبود کودکان مبتلا به زردی مفید است.
قطره‌های شیرخشت و ترنجبین که این روزها در داروخانه‌ها نیز یافت می‌شود خاصیت مسهل دارند و با پاک کردن روده کودکان، میزان زردی را در آنها کاهش می‌دهد.
از آنجایی که دفع بیلی روبین از طریق روده انجام می‌شود آن دسته از نوزادانی که در روزهای اول تولد دفع مدفوع مناسبی ندارند می‌توانند تحت نظر پزشک از این قطره‌ها استفاده کنند تا دچار زردی نشوند یا دست کم میزان زردی در آنها کاهش یابد.
پدر و مادرها از مصرف این فرآورده‌های دارویی برای کودکانی که دفع مدفوع مناسب دارند، اجتناب کنند؛ چرا که مصرف آن در این حالت می‌تواند حتی مضر هم باشد.

نظرات بسته شده است.