ورم معده (علت،علائم،درمان خانگی،گیاهی و طبیعی)

درمان ورم معده با عسل,درمان گیاهی ورم روده,کسانی که ورم معده دارند چه غذاهایی بخورند,ورم معده رژیم غذایی,ورم معده و تنگی نفس,درمان ورم روده,ورم شکم,داروی گیاهی برای معده درد شدید

التهاب معده یا گاستریت gastritis عبارت از التهاب آستر معده می باشد. این بیماری یک حالت ناراحت کننده است که به پیدایش عوارض متعدد از جمله اولسر معده منتهی می شود، اگر به موقع درمان نشود. یبوست بیش از هر نابسامانی دیگر سبب وخامت این حالت می گردد.

ضایعات التهابی یا ممکن است به صورت التهاب حاد و خورنده معده acute erosive gastritis باشند یا به شکل التهاب مزمن و آتروفیک معده chronic atrophic gastritis در آیند. مشخص شده است که نوع اخیر در نیمی از بیمارانی وجود دارد که از کم خونی شدید کمبود آهن رنج می برند.

نشانه های اصلی گاستریت عبارت از بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، سردرد و سرگیجه است. همچنین درد و احساس ناراحتی درناحیه معده وجود دارد. درموارد مزمن تر احساس پری در شکم به ویژه بعد از خوردن غذا وجود دارد. بیمار از سوزش سر دل شکایت می کند. طولانی شدن این کسالت غالباً به کاهش وزن، کم خونی و گاهی خونروی از معده منتهی می شود. در طول حمله های حاد و نیز در بسیاری موارد گاستریت مزمن ممکن است افزایش موکوس وجودداشته باشد.

علل
شایع ترین علت گاستریت بی احتیاطی در مصرف غذا مانند پرخوری عادتی، خوردن غذاهایی با ترکیب بد یا استفاده از غذاهایی است که به صورت مناسب پخته نشده اند و یا استفاده بیش از حد از چای پر رنگ، قهوه یا نوشابه های الکلی و نیز عادت به استفاده از مقدارزیاد چاشنی، سس و غیره است.

گاهی ممکن است بیماری به دنبال بعضی بیماریها مانند سرخک، دیفتری، انفلوانزا، پنومونی ویروسی و … ایجاد شود. در غالب موارد نیز التهاب معده به دنبال تشویش، اضطراب، سوگ و تنش طولانی ایجادمی شود. استفاده از بعضی داروها، اسیدهای قوی و موادمحرق ممکن است به ایجاد گاستریت منتهی شود.

درمان ورم معده

هم درمورد حاد و هم در مورد مزمن التهاب معده، بیمار باید از روزه خاص استفاده نماید. در موارد حاد، معمولاً بیمار پس از یک دوره کوتاه دو یا سه روزه بهبود خواهد یافت.
در حالات مزمن،روزه باید به مدت طولانی ترو تا حدود7 روزیا بیشتر ادامه یابد. در بعضی موارد، می توان به فواصل یک تا دو ماه و بر حسب پیشرفت به دست آمده، روزه های کوتاه را تکرار کرد.

در این روزه ها از آب میوه استفاده می شود. در دوره روزه، مصرف خوراکی های آغالنده بایدبه یکباره کاملاً قطع شود، معده استراحت کند، و امکان داده شود تا حالات سمی که سبب التهاب شده است فرو نشیند. با روزه، دفع افزایش می یابد و مواد سمی که در بدن جمع شده، بیرون ریخته می شود.

پس از فرو نشینی نشانه های حاد، بیمار بایدبه مدت سه روز از جیره غذایی میوه استفاده نماید.بیمار می تواند این مرحله به فواصل هر 5 ساعت ازمیوه های آبدار مانند سیب، گلابی، انگور،گریپ فروت، پرتقال، آناناس، هلو و طالبی استفاده کند.
پس از این دوره بیمار به تدریج می تواند از جیره غذایی متعادلی شامل سه گروه خوراکی پایه، یعنی دانه ها، مغزها و غلات، سبزی ها و میوه ها به صورت زیر استفاده نماید:

• پس از بیدار شدن : یک لیوان آب ولرم همراه یک قاشق عسل و چند قطره لیموی تازه.

• صبحانه: میوه تازه مثل سیب، پرتقال، موز، انگور، گریپ فروت یا هر یک از میوه های حبه ای، یک مشت مغز آجیل خام و یک لیوان شیر.

• میان وعده صبح: یک عدد سیب، موز یا هر میوه دیگر

• ناهار: سبزی بخار پز، دو یا سه برش نان گندم کامل یا چاپاتی گندم کامل بر حسب اشتها و یک لیوان شیر پرچربی.

• بعداز ظهر: یک لیوان آب میوه یا آب سبزی تازه یا آب ملاس نی شکر

• شام: یک ظرف بزرگ سالاد سبزی های تازه مثل گوجه فرنگی، هویج، لبو، کلم، خیار همراه پوششی از آب لیمو وروغن گیاهی که با فشار سرد به دست آمده به همراه تمام جوانه های موجود مانند جوانه آلفالفا، جوانه لوبیای مونگ یا چشم بلبلی، کره تازه و پنیر کاتیج خانگی تازه

• میان وعده زمان خواب: یک لیوان شیر تازه یا سیب

بیمار باید از مصرف الکل، نیکوتین، ادویه و چاشنی ها، خوراکی ها ی پر حجم، چیلی، غذاهای ترش، ترشی ها، چای پر رنگ و قهوه پرهیز کند. همچنین نباید از شیرینی، کیک و نوشابه های گازداراستفاده نماید. از پنیر کردو کاتیج می توان به مقدار دلخواه استفاده کرد.

آب هویج به همراه آب اسفناج در درمان گاستریت بسیار سودمند است. به این منظور می توان 200 میلی لیتر آب اسفناج و 300 میلی لیترآب هویج را مخلوط کرده و هر بار یک لیوان استفاده کرد.

نباید در یک وهله از اختلاط چند غذا استفاده نمود. وعده های غذایی را باید حداقل دو ساعت پیش از خواب شب مصرف کرد. روزانه باید 8 تا 10 لیوان آب مصرف شود اما نباید آب را با غذا مصرف نمود زیرا سبب رقیق شدن شیره گوارش و به تاخیر افتادن هضم می گردد و بالاتر از همه نباید ضمن غذا خوردن عجله کرد و بشقاب غذا را باید به صورتی دلپذیر تزئین نمود و در جوی آرام مورد استفاده قرار داد.

آب نارگیل یک خوراکی دارویی عالی برای گاستریت است. این آب به معده استراحت لازم

می دهد و ویتامین ها و املاح لازم را به بدن می رساند. در صورتی که چیزی به جز آب نارگیل استفاده نشود، به معده در بازیافت خود به حالت طبیعی کمک می شود. استفاده از آب نارگیل در 24 ساعت نخست بیماری بهترین درمان است.

درموارد حاد گاستریت، سوپ برنج یکی دیگراز داروهای خانگی موثر است. در موارد مزمن بیماری که جریان شیره معده ضعیف است، استفاده از این نوع خوراکی ها که به جویدن طولانی نیازدارد سودمند است زیرا سبب جریان یافتن شیره معده می شود.

از شروع درمان، باید روزانه به مدت یک هفته برای پاکسازی روده ها از تنقیه آب گرم استفاده نمود. در صورتی که یبوست عادتی وجود داشته باشد، باید تمام اقدامات لازم برای ریشه کنی این حالت انجام شود. بیمار روزانه باید از کیسه کشیدن خشک و حمام با اسفنج استفاده نماید.کاربرد گرما از طریق کمپرس داغ یا قرار دادن بطری آب داغ دوبار در روز روی معده خالی یا دو ساعت بعداز غذا سودمند است.

بیمار باید در طول درمان از کار سخت جسمی پرهیز کرده و فعالیت روانی نداشته باشد. اما بایدنرمش تنفسی و سایر نرمش های سبک مانند راه رفتن و شنا کردن را انجام دهد.بیمار باید از تشویش و تنش روانی پرهیز نماید.

نسخه های گیاهی درمان ورم معده

الف):یک قاشق چایخوری از پودرمخلوط تخم گشنیز و رازیانه ،در یک استکان آب جوش مخلوط کرده ،3استکان در روز قبل ازغذا میل کنید.(برای زنان باردار مضر است).

ب): یک چنگ از گیاه گل بومادران را برای یک لیوان آب جوش دم کرده یک استکان قبل از ناهار و شام میل کنید.(برای زنان باردار مضر است).

ج): یک قاشق مرباخوری از گل بابونه و گل ختمی را برای یک لیوان آب جوش دم کرده یک نیم لیوان قبل از ناهار و شام میل کنید.(برای زنان باردار مضر است).

د):یک استکان قبل از غذا عرق بومادران(برای زنان باردار مضر است).

ه): یک قاشق چایخوری با یک لیوان آب ، جوشانده مقداری عرق نعناع به آن اضافه کرده قبل ازغذا میل کنید .

نظرات بسته شده است.