نعنا فلفلی (طرز تهیه دمنوش،فواید و خواص)

نعنا فلفلی برای لاغری,دمنوش نعنا فلفلی,عرق نعنا فلفلی,قیمت نعناع فلفلی,طرز تهیه دمنوش نعنا فلفلی,تفاوت نعناع با نعناع فلفلی,کاشت نعناع فلفلی,عکس نعناع فلفلی
نعناع فلفلی ، گونه ای از نعناع بین نعنای آبی و نعناع معمولی است. کشت این گیاه ، که بومی اروپا و خاورمیانه است ، اکنون در بسیاری از نواحی جهان گسترش یافته است. این گیاه گاهی اوقات به صورت وحشی یافت می شود.
مشخصات

این گونه ی گیاه چند ساله دارای ساقه های ریشه مانند زیرزمینی است که تا 30-90 سانتی متر رشد می کند و ساقه های آن صاف و دارای مقطع عرضی مربع شکل هستند. ریزوم ها ریشه های بسیار پراکنده ، گوشتی و فیبری برهنه هستند.

برگ ها 4-9 سانتی متر طول و 5/1-4 سانتی متر عرض دارند، به رنگ سبز تیره با رگه های مایل به قرمز و دارای رأس تیز و حاشیه های دندانه دار زبر هستند. برگ ها و ساقه ها معمولاً کمی تیره می باشند.

گل ها به رنگ بنفش با طول 6-8 میلی متر می باشند و جام گل چهار بخشی دارای قطری حدود 5 میلی متر است که در حلقه های (verticillasters) اطراف ساقه ها تولید شده و خارهای ضخیم بی نوک را شکل می دهند. گل دهی از اواسط تا اواخر تابستان است. نعناع فلفلی ، گیاهی با رویش سریع است که به محض جوانه زدن به سرعت گسترش می یابد.

نعناع فلفلی ابتدا در سال 1753 در انگلستان توسط شخصی به نام کارل لینوس جمع آوری شد، او آن را به عنوان یک گونه عمل آوری نمود ولی اکنون توافق جهانی بر آن است که این گیاه یک هیبرید محسوب می شود.

کشت
نعناع فلفلی عموماً در محل های مرطوب سایه دار بهتر رشد می کند و به وسیله ریزوم های زیرزمینی گسترش می یابد. ساقه های جوان از کنده های قدیمی برداشته شده و در زمین در فاصله 50 سانتی متری کاشته می شوند.

آن ها به سرعت رشد می کنند ودر صورت مرطوب بودن دائمی زمین آن را با رویش رونده می پوشانند. برای باغبانی خانگی اغلب برای محدود کردن گسترش سریع می توان این گیاه را در گلدان کاشت. این گیاه با تأمین آب خوب بهتر رشد می کند و در نواحی سایه آفتاب کاشته می شود.

برگ ها و رئوس گل دهنده مورد استفاده قرار می گیرند ؛ آن ها به محض باز شدن گل ها جمع آوری می شوند و می توان آن ها را خشک کرد. نوع وحشی گیاه برای خشک کردن مناسب نیست و جهت روغن دهی بهتر، آن ها را کمی پیش از تقطیرپژمرده می کنند یا ممکن است مستقیماً در دستگاه تقطیر ریخته شوند.

محل رویش
نعناع فلفلی معمولاً در زیستگاه های مرطوب از جمله کنار جوی ها و کانال های فاضلاب رشد می کند. این گیاه پیوندی به طور معمول بی بار است و دانه ای تولید نمی کند و تنها به صورت رویشی تکثیر می شود و با ریزوم های خود گسترش می یابد. این گیاه تقریبا همه جا رشد می کند.

خارج از محدوده بومی آن ، نواحی که در گذشته نیز به سبب روغن آن، این گیاه پرورش می یافت و دارای فراوانی گیاهان وحشی بود. این گونه در استرالیا ، جزایر گالاپاگوس ، نیوزلند و ایالات متحده از نوع خود رو تلقی می شوند.

ترکیبات شیمیایی
نعناع فلفلی شامل مقدار زیادی متانول است. روغن آن نیز حاوی استرهای منتیل و منتون ، به ویژه منتیل استات است. نعناع فلفلی خشک شده معمولاً 3/0-4% روغن فرار حاوی منتول (7-48%) ، منتون (20-46%) ، منتیل استات (3-10%) ، منتوفوران (1-17%) و 1، 8-سینول (3-6%) دارد.
روغن نعناع فلفلی نیز حاوی مقادیر کمی ازترکیبات اضافی مثل لیمونن ، پولگون ، کاریوفیلن و پینن است. روغن نعناع فلفلی دارای غلظت بالای حشره کش های طبیعی ، اصولاً پولگون و منتون است.

مواد تشکیل دهنده اصلی روغن ، منتول (7/40 % ) و منتون (4/23 % ) می باشند. اجزاء دیگر آن عبارتند از منتیل استات ، سینول ، لیمونن ، بتا پینن و بتاکاریوفیلن.

خواص درمانی برگ های نعنا فلفلی

روغن نعناع فلفلی به منظور بررسی پتانسیل آن به عنوان درمانی کوتاه مدت برای سندروم روده تحریک پذیر مورد تحقیقات اولیه قرار گرفته است.

روغن نعناع فلفلی و همینطور برگ های آن با توجه به مونوگراف های E کمیسیون آلمان به صورت داخلی به عنوان داروی ضد اسپاسم (مجرای گوارشی فوقانی و مجاری صفراوی) و برای درمان سندروم روده تحریک پذیر ، زکام مجرای تنفسی و التهاب مخاط های دهان به کار رفته است.

روغن نعناع فلفلی ممکن است به عنوان داروی ضد نفخ ، صفرا بر ، ضد باکتری و ترشحی نیز عمل کند و عملکرد خنک کننده دارد. روغن نعناع فلفلی به صورت خارجی برای درد عضلانی و درد عصبی به کار رفته است.

کپسول های روغن نعناع فلفلی با پوشش روده ای (Colpermin) در کلونوسکپی به عنوان پیش معالجه ضد اسپاسمی به صورت خوراکی به کار رفته اند. این کپسول ها در کاهش زمان کلی فرآیند، کاهش اسپاسم کلونی ، افزایش رضایت فرد اندوسکپی کننده و کاهش درد بیماران در طول کلونوسکپی سودمند بوده اند.

نعناع فلفلی دارای سابقه مصرف طولانی در طب عامیانه و آروماتراپی (عطر درمانی) است. غالباً تصور بر این است که نعناع فلفلی نشانه های همچون تهوع ، استفراق ، دل درد ، سوء هاضمه ، روده تحریک پذیر و نفخ را تسکین می دهد یا درمان می کند ، اگرچه بیشتر این اثرات به طور کافی در تحقیقات انسانی به اثبات نرسیده اند.

عطر نعناع فلفلی از لحاظ خصوصیات احتمالی افزایش حافظه و هشیاری مورد برسی قرار گرفته است اگرچه تحقیقات دیگر در مورد آن بحث دارند.

21 کاربرد ارزشمند این گیاه
1 . سندروم روده تحریک پذیر(IBS)
کپسول های روغن نعناع فلفلی به عنوان ” داروی انتخابی اول” در بیماران IBS شرح داده شده اند چرا که به طور ایمن به رفع علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک می کنند. تحقیقات نشان داده است که این گیاه در کودکان و بزرگسالان موثر است به طوری که یک بررسی کاهش 50 درصدی در “نمره کلی سندروم روده تحریک پذیر ” را در بین 75 درصد از بیمارانی که آن را امتحان کردند نشان داد.

2 . اسپاسم و گاز روده
روغن نعناع فلفلی جایگزین موثری برای داروهایی مثل Buscopan جهت کاهش اسپاسم های روده ای محسوب می شود. همچنین می تواند باعث ریلکس شدن عضلات روده ها و عبور گاز از روده و رفع دل درد شود. برای رفع گاز روده از روغن نعناع فلفلی یا برگ های آن در چای استفاده کنید.

3 . اختلالات تخلیه معده
در افراد مبتلا به اختلالات گوارشی عملکردی ، نعناع فلفلی برای افزایش تخلیه معده (دفع) مفید است .

4 . ناراحتی معده و سوء هاضمه:
نشانه های سوهاضمه در 67 درصد بیماران ، با 90 میلی گرم روغن نعناع فلفلی همراه با روغن زیره سیاه بهبود یافت. اگر دچار ناراحتی معده هستید نوشیدن یک استکان آب با چند قطره روغن ضروری نعناع فلفلی را امتحان کنید.

5 . کولیک نوزادی
نعناع فلفلی حداقل به اندازه سایمتیکون در درمان کولیک در نوزادان موثر است.

6 . آسیب و درد نوک پستان ناشی از شیردهی
عرق نعناع فلفلی به پیشگیری از ترک و درد نوک پستان در مادران شیرده کمک کرد.

7 .سل
استنشاق روغن نعناع فلفلی به رفع سریع التهاب مرض سل کمک کرد و تحقیقات نشان داد که این گیاه می تواند مانع عود و تشدید بیماری شود

8. تب یونجه
عصاره برگ های نعناع فلفلی می تواند مانع آزاد شدن هیستامین شود که نشان دهنده کمک به رفع نشانه های تب یونجه است.

9. درد همراه با زونا
درمان موضعی با روغن نعناع فلفلی منجر به بهبود تقریباً متوسط درد همراه با زونا شد که نتایج آن تا دو ماه پس از درمان پیگیری طول می کشید.

10. مشکلات حافظه
نشان داده شده است که بوی نعناع فلفلی حافظه و هوشیاری را افزایش می دهد.

11. تهوع ناشی از شیمی درمانی
روغن نعناع فلفلی به طور موثری تهوع ناشی از شیمی درمانی را با هزینه ای پایین در مقایسه با درمان های استاندارد مبتنی بر دارو کاهش می دهد.

12. سرطان پروستات
نعناع فلفلی حاوی منتول است که می تواند مانع رشد سرطان پروستات شود.

13. آسیب پرتوافکنی
نعناع فلفلی می تواند در مقابل آسیب DNA و مرگ سلولی ناشی از مواجهه با اشعه محافظت کند.

14. ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1
نشان داده شده است که نعناع فلفلی به ممانعت از ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 مقاوم در برابر دارو کمک می کند.

15. حفره های دندانی و نفس بد
نشان داده شده است که عصاره روغن نعناع فلفلی در ممانعت از تشکیل لایه مرتبط با حفره های دندانی ، بسیار بهتر از دهان شویه شیمیایی کلروهگزیدین بهتر عمل می کند. برگ های قدرتمند نعناع فلفلی در طول تاریخ برای خوشبو کردن نفس و سفید کردن دندان ها به کار رفته اند ؛ حتی می توانید یک یا دو قطره روغن آن را مستقیماً به خمیردندانتان اضافه کنید.

16. مزایای تنفسی
روغن نعناع فلفلی همانند اکسپکتورانت و داروی ضد احتقان عمل می کند و می تواند به تمیز کردن مجرای تنفسی کمک کند. از روغن نعناع فلفلی به عنوان ماساژ سرد بر روی سینه استفاده کنید یا آن را از طریق دستگاه بخور برای کمک به رفع احتقان بینی و سرفه و علائم سرماخوردگی استنشاق کنید.

17. سردرد
روغن نعناع فلفلی می تواند به تسکین سردرد ناشی از تنش کمک کند. برای رفع سردرد ، چند قطره روغن نعناع را روی مچ دست یا روی یک دستمال ریخته سپس بوی آن را استنشاق نمایید. همچنین می توانید روغن را مستقیماً روی گیجگاه و پیشانی بمالید.

18. استرس
روغن نعناع فلفلی ، خنک کننده و انرژی زاست. برای رفع تقریباً فوری استرس چند قطره از آن را در وان بریزید یا چند قطره را مستقیماً روی بدن بمالید سپس داخل وان بروید. همچنین می توانید برای رفع استرس روغن را در چراغ ریخته و بوی آن را استشمام کنید.

19. مو و پوست
سعی کنید روغن نعناع فلفلی را با روغن ماساژ ، شامپو ، بدن شویه یا لوسیون بدن مخلوط کنید. این ماده خصوصیات ضد عفونی کننده و ضد باکتری دارد که می تواند به خنک کردن پوست و رفع شوره (شپش) از پوست سر کمک کند.

20. آسم
نعناع فلفلی حاوی اسید رزماری ( که در رزماری نیز یافت می شود) است که به کاهش مواد شیمیایی ایجاد کننده التهاب در افراد مبتلا به آسم کمک می کند.

21. درد عضلانی
نعناع فلفلی می تواند به تسکین اسپاسم و درد عضلانی کمک کند. روغن آن را بر روی عضلات دردناک ماساژ دهید یا برای تسکین دردهای عضلانی آن را در وان به آب اضافه کنید.

سم شناسی
این گیاه ممکن است باعث بیماری های کبدی شود در حالی که این گیاه از کبد در مقابل آسیب ایجاد شده به وسیله فلزات سنگین محافظت می کند. علاوه بر این ، به نظر می رسد مسمومیت های این گیاه از نوعی به نوع دیگر متفاوت و وابسته به دوز است. این مسأله احتمالاً از سطح محتوای پولگون ناشی می شود.

با این محدودیت که غلظت پولگون نباید از 1% تجاوز کند ، نتیجه گیری می شود که روغن MenthaPiperita (نعناع فلفلی) ، عصاره MenthaPiperita (نعناع فلفلی)، برگ های MenthaPiperita (نعناع فلفلی)، عرق MenthaPiperita (نعناع فلفلی) برای کاربرد در فرمول های آرایشی ، مورد اطمینان هستند.

هنگامی که محصولات آنتاسید روغن نعناع فلفلی به سرعت حل می شوند ، گاهی اوقات می توانند باعث سوزش معده و تهوع شوند. با توجه به ماده تشکیل دهنده منتول، کاربرد موضعی روغن نعناع فلفلی در نواحی صورت یا سینه نوزادان و اطفال به ویژه اطراف بینی می تواند باعث آپنه ، اسپاسم حنجره و برونش ، فشار تنفسی حاد با سیانوز یا ایست تنفسی شود.

تاریخچه
با توجه به طب سنتی قدیمی ، برگ های نعناع فلفلی در اهرام مصر که به 1000 سال قبل از میلاد باز می گردد یافت شده اند. تحقیقات علمی نوین اکنون تأیید کرده اند که این گیاه فوق العاده بیش از ده ها خصوصیت بهبود دارد.

نعناع فلفلی عضوی از خانواده نعناع عطر داراست که ممکن است تا به حال آن را در کابینت آشپزخانه رها کرده باشید و در حالی که بیشتر افراد از نعناع فلفلی به عنوان عامل طعم دهنده یا شاید به عنوان یک فنجان دمنوش گیاهی استفاده کرده اند ، تعداد کمی از مردم از محدوده وسیع خصوصیات درمانی تأیید شده آن با آزمایش ها آگاهی دارند.

پیشینیان مطمئناً از ارزش دارویی خانواده نعناع آگاه بوده اند و از آن به عنوان داروی گیاهی در مصر باستان ، یونان و رم هزاران سال پیش استفاده کرده اند. برگ های خشک نعناع فلفلی در چند هرم مصر که به 1000 سال قبل از میلاد باز می گردد یافت شده اند.

امروزه ، تحقیقات علمی مدرن مزایای گوناگون بالقوه سلامت را همراه با کاربرد اجزاء مختلف گیاه نعناع فلفلی از جمله کاربردهای عطردرمانی ، موضعی و داخلی نشان داده اند.

بیشتر تحقیقات انسانی در مورد نعناع فلفلی که تا به حال انجام شده اند نشان می دهند که این گیاه از ارزش بالایی در درمان اختلالات گوارشی از جمله موارد زیر برخوردار است :
-سندروم روده تحریک پذیر – از اواخر دهه 90 کشف شد که کپسول های روغن نعناع فلفلی با پوشش روده ای در درمان این اختلال رایج رو به افزایش ، ایمن و موثر هستند.
این تأثیر سودمند برای اطفال هم در نظر گرفته می شود. در یک آزمایش از کودکان ، در 75% کودکان دریافت کننده روغن نعناع فلفلی کاهش شدت درد همراه با IBS در طول 2 هفته مشاهده شد. آزمایش دیگری بر روی بزرگسالان در سال 2005 نتیجه گرفت که ” در نظر گرفتن درمان های دارویی موجود برای روغن نعناع فلفلی IBS1-2 کپسول در طول 24 هفته می تواند داروی انتخابی اول در بیماران IBS با یبوست غیر جدی یا اسهال برای رفع نشانه های عمومی و بهبود کیفیت زندگی باشد.
در آزمایش دیگری در سال 2007 بیماران مصرف کننده روغن نعناع فلفلی کاهش فوق العاده 50 درصدی در “نمره کلی سندروم روده تحریک پذیر ” را مشاهده کردند. اخیراً ، یک بررسی منتشر شده در ژانویه امسال دریافت که روغن نعناع فلفلی درتسکین دل درد در سندروم روده تحریک پذیر همراه با اسهال، موثر است.

نعناع فلفلی در واقع حد واسط بین نعناع آبی (Menthaaquatica) و اسپیرمینت (Menthaspicata) است که طبق تحقیقات ، دومی دارای خصوصیات درمانی فوق العاده ای مثل توانایی اعمال اثرات چشمگیر ضد آندروژنی در سندروم تخمدان پلی کیستیک و تسکین شرایط مربوطه هیرسوتیسم می باشد که مشخصه آن رشد زیاد مو در بانوان است .

همانند همه داروهای گیاهی ، هنگام استفاده از عصاره ها و به ویژه روغن های ضروری باید احتیاط به خرج داد. همچنین به خاطر داشته باشید که همیشه بیشتر ، بهتر نیست.
بررسی اخیر در مورد استفاده از رزماری در بهبود عملکرد ذهنی در افراد مسن دریافت که دوز پایین “در پخت و پز” ( 750 میلی گرم) نه تنها در بهبود ادراک ( همانطور که با سرعت حافظه اندازه گیری شد ) موثرتر از دوز بالاتر نبود بلکه بالاترین دوز (6000 میلی گرم) تأثیر مخرب چشمگیری بر حافظه داشت.
این مسأله به خوبی شرح می دهد که چگونه کمتر می تواند بهتر باشد و چرا نوشیدن یک فنجان چای نعناع فلفلی برخی از شب ها می تواند به عنوان راهکار پیشگیری برتری نسبت به دوز های زیاد یک گیاه دارویی پس از مشکل سلامت جدی محسوب شود.

نظرات بسته شده است.