خواص روغن گل مغربی (روش مصرف و فواید)

ایا روغن گل مغربی چاق کننده است,روغن گل مغربی باریج,فواید مصرف روغن گل مغربی,خرید اینترنتی قرص گل مغربی,نحوه مصرف روغن گل پامچال,خواص روغن گل ستاره ای,روغن گل مغربی و چاقی,خواص درمانی روغن گل پامچال
روغن گل مغربی (گل پامچال) همانند ویتامین C جالب ترین کشف در زمینه طب پیشگیری است. این ماده شامل ترکیب های فنیل آلانین بوده که باعث کاهش درد می شود و به طور فزاینده ای در درمان سردردهای مزمن استفاده می شود.

به تازگی در تمام دنیا مطالعه هایی روی این گیاه انجام گرفته و درباره تاثیر آن در موارد زیر بررسی هایی انجام شده است:

مشکلات ناشی از افزایش سن، الکلیسم، آکنه، بیماری های قلبی، بیش فعالی در کودکان، مولتیپل اسکلروزیس، کنترل وزن، چاقی، سندرم پیش از قاعدگی، اسکیزوفرنیا، پسوریازیس، آلرژی، آسم، آترواسکلروز، تنظیم کلسترول، سردرد مزمن، آسیب عصبی-دیابتی، درماتیت-اگزما، سلامت پروستات، ناتوانی جنسی و نازایی، التهاب،لوپوس، آرتریت روماتوئید، اسکلرودرمی، اختلال های حافظه ناشی از آلزایمر، درد معده، تغذیه پوست و مو.
به دلیل تاثیر فراوان این گیاه در زمینه پیشگیری و درمان، در حال حاضر بخش قابل توجهی از توصیه های گیاه شناسان برای جوان ماندن و پیشگیری از بیماری ها را در بر می گیرد.

خاصیت گل مغربی

خواص روغن گل مغربی مربوط به مقدار زیادی اسید چرب گاما- لینولنیك اسید (GLA) در آن است. در واقع روغن گل مغربی بیشترین مقدار این اسید چرب را داراست و گیاهان دیگر فقط مقدار کمی GLA دارند. به همین دلیل این گیاه به عنوان عامل درمانی مهمی شناخته شده و مطالعه ها برای بررسی آثار آن همچنان ادامه دارد.
به طور طبیعی تعداد فواید این گیاه در حال افزایش است. اسید گاما لینولنیک، اسید لینولئیک و مواد مغذی دیگر در این روغن برای ساختمان سلولی و بهبود حالت کشسانی پوست ضروری است. همچنین این اسیدهای چرب به تنظیم هورمونی بدن کمک می کنند که یکی از نتایج آن سلامت بافت پستان ها است.

به طور خاص روغن گل مغربی در شرایط زیر کمک کننده است. البته توصیه جدی ما مشورت با پزشک معالج قبل از مصرف می باشد.

کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) ، یائسگی ،اندومتریوز و پستان فیبروکیستیک:
با تاثیر بر تولید پروستاگلاندین های التهابی که طی قاعدگی آزاد می شوند، GLA موجود در روغن گل مغربی می تواند سبب کاهش کرامپ های قاعدگی (گرفتگی عضلات) شود.

حساسیت پستان ها را در زمان قبل از قاعدگی کاهش داده وعلائم روده تحریک پذیر را تخفیف می دهد. در تمایل زیاد به مصرف کربوهیدرات ها و التهاب های همراه اندومتریوز نیز کمک کننده است.

در برخی افراد به دلیل پایین بودن سطوح GLA در بدن، سندرم پیش از قاعدگی بروز می کند که با دادن این مکمل می توان علائم را کاهش داد.
در دوران یائسگی (منوپوز) نیز کاهش گر گرفتگی و احساس سلامتی، همزمان با مصرف دارو گزارش شده است.
در زنانی که پستان های فیبروکیستیک دارند هم اسیدهای چرب اختصاصی این روغن می تواند التهاب پستان ها را کاهش داده و جذب ید را افزایش دهد.

شاید مقدار ید در بدن این افراد به شکل غیر طبیعی پایین است. میزان دوز مصرف روغن گل مغربی در این دسته از زنان 3 گرم در روز و در سه نوبت می باشد. البته باید توجه کرد که اگر بعد از 2 تا 3 ماه از مصرف بهبودی در علایم مشاهده نگردید از ادامه مصرف خودداری نمایند.
کاهش درد مفاصل و التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید
بررسی ها نشان می دهد که مصرف مکمل روغن گل مغربی و سایر منابع GLA سبب کاهش درد مفاصل و التهاب در بیماری های مفصلی می شود.

در یک مطالعه شش ماهه کاهش علائم التهاب در آرتریت روماتوئید با دریافت کپسول های حاوی GLA نسبت به گروه پلاسبو، دیده شده است. در مطالعه دیگر تعداد مفاصل حساس و متورم در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش یافته بود.

کاهش آسیب های عصبی ناشی از دیابت
تحقیق ها نشان می دهد که GLA موجود در روغن گل مغربی می تواند باعث پیشگیری و درمان آسیب های عصبی (نوروپاتی) در بیماران دیابتی باشد. در یک مطالعه یک ساله علائمی نظیر بی حسی و گزگز شدن در افرادی که نوروپاتی خفیف دیابتی داشتند، با مصرف روغن گل مغربی نسبت به گروه پلاسبو کاهش یافت.

کاهش علائم اگزما
در بعضی از بیماران زمانی که مشکلات تغذیه ای مربوط به GLA وجود داشته باشد، اگزما دیده می شود. بنابراین دریافت GLA از طریق مصرف روغن گل مغربی می تواند مفید واقع شود. در بعضی مطالعه ها نشان داده شده است که این روغن می تواند التهاب های ناشی از اگزما را در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش داده و علائمی نظیر خارش، ترشح و پوسته پوسته شدن پوست که مربوط به اگزما هستند را بهبود بخشد. در این حالت بیمار نیاز کمتری به استفاده از کرم های استروئید و دارو و در نتیجه عوارض جانبی ناخوشایند آن ها دارد.

درمان کمکی آکنه
اسیدهای چرب ضروری از طریق رقیق کردن چربی (ماده روغنی ضخیمی که در افراد مبتلا به آکنه زیاد ترشح می شود) باعث جلوگیری از بسته شدن منافذ و گسترش ضایعات می شوند. اسیدهای چرب با کاهش التهاب، کنترل مصرف مواد غذایی در سلول ها، تولید پروستاگلاندین ها و در نتیجه انقباض عروق خونی به درمان آکنه کمک می کنند.

مقابله با آسیب های مولتیپل اسکلروزیس
ذخیره زیاد اسیدهای چرب ضروری در روغن گل مغربی با کاهش التهاب ناشی از اختلال های پیش رونده عصبی مفید واقع می شود.

درمان کاهش حافظه ناشی از آلزایمر
روغن گل مغربی با بهبود انتقال ایمپالس های عصبی در درمان اختلال های پیش رونده مغزی مفید است.

پیشگیری از ناتوانی مردان و نازایی زنان
از طریق بهبود جریان خون، GLA موجود در روغن گل مغربی به مواردی از درمان ناتوانی جنسی در مردان که ناشی از اختلال های جریان خون در اعضای تناسلی است، کمک می کند. برای این منظور روغن معمولا با ویتامین C و Ginko Biloba تجویز می شود. به علاوه روغن به مدت طولانی مصرف می شود. GLA از تنگ شدن عروق خونی پیشگیری کرده و سپس از تشکیل پلاک در جدار رگ به دنبال افزایش کلسترول جلوگیری می کند. به علاوه با بهبود عملکرد رحم در زنانی که نازایی دارند، مفید واقع می شود.

جلوگیری از بروز علائم ترک الکل
GLA باعث ترشح نوع خاصی پروستاگلاندین به نام پروستاگلاندین E در مغز می شود که با حمایت غیر مستقیم از کبد و سیستم عصبی از علائم ترک الکل نظیر افسردگی و تشنج پیشگیری می کند.

خواص
ضد چسبندگی پلاکت، ضد پلاک سازی، ضد التهاب، آنتی اکسیدان، آنتی پرولیفراتیو، آنتی ترومبوتیک، وازودیلاتور.
قبل از مصرف دارو در صورت ابتلا به صرع، مصرف آنتی کواگولان، داروهای ضد فشار خون، داروهای کاهنده کلسترول یا مصرف داروهای هورمونی نظیر استروژن باید با پزشک مشورت کرد. زنان باردار یا شیرده نباید این دارو را مصرف کنند.

اثر درمانی «گاما لینولنیک‌اسید» موجود در گل‌مغربی:
در کشورهای مختلف جهان، داروهایی تولید و عرضه می‌شود که با نام (Evening primrose Oil (EPO به‌فروش می‌رسد‌. موارد مصرف این داروها را که به‌شکل کپسول عرضه می‌گردد، جلوگیری از بروز نشانه‌های پیش‌از قاعدگی(‌PMS)، پیشگیری از عوارض ناشی‌از یائسگی و کمک به درمان التهابات پوستی(اگزما، پسوریازیس)، تسکین خارش‌های پوستی و آلرژی و میگرن ذکر کرده‌اند.

دریکی از بروشورهای این دارو، که به‌شکل کپسول نرم ۱۰۰۰ میلی‌گرمی ارائه شده‌است‌، موارد مصرف آن را درمان کمکی در نوروپاتی‌دیابتی‌، آرتریت روماتوئید، بیماری اسکلروز متعدد (MS)، سندرم پیش‌از قاعدگی (PMS)، درد‌پستان پیش‌از قاعدگی و درمان اختلال نعوظ، به‌ویژه ناشی‌از دیابت و اختلالات میکروواسکولار (تخریب رگ‌های بسیار ریز) ناشی‌از بیماری دیابت دانسته‌اند‌.

در آثار فارماکولوژیک دارو نیز اشاره شده است‌: «‌روغن گل‌مغربی (EPO)، که منبع گاما لینولنیک‌اسید (GLA) می‌باشد در مواردی مانند نوروپاتی دیابتی، ازدیاد فشار‌خون‌، دردپستـان،‌ سندرم پیش‌از قاعدگی، اوستئوپروز و زوال‌عقل (Dementia) مفید واقع می‌شود‌.

روغن گل‌مغربی دارای اثرات ضدالتهاب؛ تصحیح کمبود اسید چرب ضروری امگا6؛ بهبود سنتز ایکوزانوئیدهای متسع‌کننده‌ی عروق (Vasodilator)؛ تصحیح جریان‌خون اعصاب و نقایص سرعت هدایت‌عصبی در بیماران دیابتی است».

گل‌مغربی با‌نام علمی Oenothera bienning L. گیاهی است از خانواده‌ی Onagraceae که به انگلیسی ‌Evening primrose نام دارد و در عربی حشیشة‌الحمار و در فارسی علف‌ الاغ نیز نامیده می‌شود. گل‌مغربی گیاهی است دوساله که بلندی آن تا ۱/۵‌متر نیز می‌رسد‌. برگ‌های آن بزرگ، ساده، بدون دمبرگ‌، دندانه‌دار و موج‌داراست. گل‌ها‌ی این گیاه‌ که معمولاً هنگام غروب باز می‌شود، شیپوری شکل و درشت و به رنگ زرد روشن هستند.

در دانه‌های گیاه گل‌مغربی مقداری روغن وجود دارد. این روغن منبع اسیدهای چرب ضروری (Essential FatlyAcids=EFAS) برای بدن می‌باشد‌.

در دانه‌های گیاه‌ ۱۴درصد روغـن ثـــابـت بــــه‌نــام Evening primrose Oil یا EPO وجود دارد‌. در این روغن 50تا70‌درصد لینولئیک‌اسید و حدود ۱۰درصد گامالینولنیک اسید (GLA) موجود است‌. این همان ماده‌ای است که برای تنظیم فعالیت‌های بدن لازم است و در فرآورده‌های دارویی وجود دارد‌. البته در دانه‌های گیاه اندکی از اسیدهای اولئیک، پالمتیک و استئاریک نیز وجود دارد‌. اهمیت اسیدهای چرب ضروری در این است که در ساخت ساختمان یاخته‌های بدن و پیش‌ساخت پروستاگلاندین‌ها‌ که در تنظیم متابولیسم بدن دخالت دارند‌، نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

همان‌طور که اشاره‌شد روغن گل‌مغربی می‌تواند از سندرم پیش‌از قاعدگی جلوگیری‌کند و با تأثیر بر تولید پروستاگلاندین‌های التهابی که طی قاعدگی آزاد می‌شوند، کرامپ های قاعدگی را کاهش می‌‌دهد.

از آن‌جا که در برخی از زنان به‌دلیل پایین‌بودن میزان گامالینولنیک‌اسید، سنـدرم قاعدگی بروز‌می‌کند،مصرف اوینینگ‌پریم‌روز‌اویل نشانه‌های ناراحت‌کننده را کاهش‌می‌دهد.

به‌علاوه در زنانی که پستان‌های ‌فیبروکیستیک دارند، مصرف اسیدهای چرب اختصاصی این روغن می‌تواند از التهاب پستان‌ها بکاهد‌. همچنین نشان داده شده‌است که مصرف GLA در دوران یائسگی،گُر‌گرفتگی را کاهش می‌دهد و به بهبود نشانه‌های شایع دوره‌ی یائسگی کمک می‌کند‌.

به‌طور‌کلی بررسی‌ها حاکی از این است که روغن گل‌مغربی می‌تواند به‌عنوان ضد‌التهاب‌، ضد‌آلرژی، ضدتصلب‌شرائین‌، گشاد‌کننده‌ی رگ‌ها‌، قابض، ملین، کاهش‌‌دهنده‌ی کلسترول و کاهنده‌ی پُرفشاری خون مفید واقع شود‌.

باید به‌این‌نکته توجه داشت که EFAS در بدن ساخته نمی‌شوند و باید با تغذیه‌ی مناسب آن را تأمین کرد‌. با کمبود اسیدهای چرب ضروری در بدن، اختلالاتی ایجاد‌ می‌شود که از جمله‌ی آنها می‌توان به اختلال‌های پوستی‌، کاهش نیروی دستگاه ایمنی‌، آسیب‌های کبدی و گوارشی و عوارض دیگر اشاره‌کرد‌.

با‌مصرف برخی‌از خوراکی‌ها، مقداری از نیاز بدن به اسیدهای چرب ضروری تأمین می‌گردد‌. در دانه‌های گل‌مغربی، مقدار قابل‌توجه‌ای از EFAS وجود دارد که می‌تواند به سلامت‌عمومی بدن کمک‌کند‌. همان‌طور که اشاره‌شد در روغن گل‌مغربی ۱۰ تا ۱۲‌درصد ماده‌ی GLA وجود دارد‌ که با مصرف این ماده‌، بدن آن را به مواد مهمی تبدیل می‌کند که در تنظیم‌کارکرد درست‌ بدن مؤثرند‌.

معمولاً با افزایش سن و یا بدی تغذیه و یا دربیماری دیابت، نیاز بدن به GLA محسوس می‌گردد‌. گل‌مغربی مقدار زیادی EFAS به‌ویژه GLA در خود دارد که می‌تواند مشکلات ناشی‌از کمبود این ماده را کاهش‌دهد.

پژوهش‌های متعدد دانشگاهی در‌باره‌ی آثار درمانی گل‌مغربی انجام‌شده که بسیاری از آنها سودمندی روغن این گیاه را تأیید کرده‌اند‌.

این بررسی‌ها نشان‌می‌دهند که مصرف مکمل روغن گل‌مغربی، التهاب و درد مفصل‌ها را در بیماری‌های التهابی مفصلی کاهش می‌دهد و نیز از آسیب‌های عصبی (نوروپاتی) در بیماران دیابتی پیشگیری می‌کند‌.

این ماده نشانه‌هایی مانند گز‌گز‌شدن و بی‌حسی کسانی‌که نوروپاتی خفیف دیابتی بروز می‌دهند را بهبود می‌بخشد‌‌. بر‌اساس همین بررسی‌ها می‌توان گفت‌که روغن گل‌مغربی می‌تواند ناراحتی و التهاب‌های ناشی‌ از اگزما را نیز کاهش‌داده و حتی بر بهبود آکنه کمک کند و به‌طور‌کلی‌ با حفظ رطوبت پوست، در بهبود التهابات پوستی نیز مؤثر واقع شود‌.

نظرات بسته شده است.