شلغم و خواص فوق العاده (روش مصرف،فواید و اثرات)

خواص شلغم و عسل,خواص شلغم برای پوست,آب شلغم ترکیه,عوارض شلغم,مضرات شلغم,آب شلغم و هویج,تاثیر شلغم در زیبایی جنین,شلغم و کم کاری تیروئید,لبو در بارداری,طرز پخت شلغم,مضرات شلغم,خواص شلغم و عسل,چغندر در بارداری,عوارض شلغم,طرز پخت شلغم,شلغم خام یا پخته,طرز تهیه شلغم برای سرماخوردگی,شلغم و بارداری,خواص آب شلغم,عکس شلغم و عسل,شربت شلغم در بارداری,طرز تهیه شربت شلغم,مدت زمان پخت شلغم,انواع شلغم

در کتب طب سنتی با نام “شلجم” که معرب “شلغم” است نامبرده شده، به عربی “سلجم” و “لفت” گفته می شود. به فرانسوی Navet و انواع علوفه ای آن را Raves و Rabioules گویند و به انگلیسی غده آن را Turnip و برگهای سبز آن Turnip green نامیده می شود.

گیاهی است از خانواده Cruciferae جنس Brassica و دارای ارقام مختلفی است.ارقام با ریشه مدور و شلغمی شکل و ارقام با ریشه دراز و سرانجام ارقام علوفه ای.

نام علمی Brassica napus. L می باشد. برخی از گیاه شناسان شلغم را به نام علمی Brasssica rapa(L.)Metz و نوعی از آن به نام Chou navet یا کلم سوئدی (Rutabagas) را Brassica napus یا B.napo brassica نامگذاری کرده اند و اصولاً در نامگذاری جنسBrassica اتفاق نظر بین تمام گیاه شناسان وجود ندارد.

مشخصات
شلغم گیاهی است دو ساله با برگهای ناصاف پوشیده از تک و توک کرک پراکنده یا بدون کرک، یا بریدگی های زیاد به رنگ سبز و سفید. ریشه آن متورم و به دو شکل گرد وپهن و یا دراز به رنگ سفید با لکه های بنفش و یاکاملاً سفید است.
میوه آن غلافی باریک دراز که در آن چنددانه سیاه قرار دارد.

کاشت ،داشت،برداشت
تکثیر شلغم از طریق کاشت تخم آن صورت می گیرد. واریته های زودرس در ایران از اوایل بهار تا اواسط بهار کاشته می شوند و پس از 40تا50 رزو قبل از این که گرمای شدید تابستان برسد برداشت می شود، زیرا شلغم در هوای گرم خوب رشد نمی کند و بر عکس در هوای سرد خوب رشد می کند و ارقام دیررس در اواخر تابستان کاشته می شود که برداشت ریشه در پاییز صورت می گیرد و معمولاًپس از دو ماه ریشه آن آماده برداشت خواهد بود.

خواص و کاربرد شلغم

در غده شلغم پخته در هر یک صد گرم 188 میلی گرم پتاسیم و 22 میلی گرم ویتامین C و مقادیری از انواع ویتامین B وجود دارد و برگهای سبز شلغم نیز از نظر ویتامین A و ویتامین C و کلسیم قابل توجه می باشد و در رژیم غذایی لازم برای بیماری هایی که ناشی از کمبود مواد فوق هستند می تواند نقش مؤثری داشته باشد.

شلغم از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم و تر است. شیره غده آن در رفع سرفه های مزمن و نزله های برونشیتی نافع است و غده ریشه آن که پخته و خورده شود نیز سرفه را تسکین می دهد و سینه را نرم می نماید مقوی دید چشم و اشتها آور و مهیج باه و زیاد کننده ترشح اسپرم و مدر است سنگ مثانه را خورد و دفع می نماید.

برگهای تازه و پخته آن بیشتر مدر است ولی نفاخ می باشد، به همین دلیل برای استفاده از خواص آن برگ تازه پخته شلغم را با فلفل و زیره و شیرینی ها باید خورد که ضمن بهره گیری از خواص آن، از نفخ آن احتراز شود و هضم آن نیز تسریع و تسهیل گردد.

اگر ریشک های باریک غده شلغم را خشک کرده و ساییده و با عسل بخورند برای طحال و سختی ترشح ادرار نافع است. ضماد پخته آن و همچنین مالیدن و ریختن آب دم کرده غده و ریشه و برگ و دانه آن روی عضو برای رفع شقاق پوست که از سرما ایجاد شده باشد و برای خارش مفید است.

ترشی غده آن که با سرکه درست شده باشد لذیذ و مقوی احشای داخل شکم و اشتها آور و بی نفخ است خصوصاً اگر با خردل مخلوط و خورده شود و اگر آن را در لای خمیر گذارده و بپزند و بخورند محرک و مقوی باه است. اگر روزانه50 تا 100 گرم آب شلغم خام خورده شود در کاهش قند خون مؤثر است.

تخم شلغم نیز گرم و تر است واز غده آن برای تقویت باه بیشتر استفاده می شود، خصوصاً اگر کمی سرخ شود، اشتها آور است ولی برای اشخاص گرم مزاج ایجاد نفخ و گاز میکند وممکن است موجب سردرد شود که در این صورت گرم مزاج ها باید با سکنجبین و ترشی ها بخورند.
مقدار خوراک از تخم شنبلیله تا 7 گرم است. روغن تخم شلغم ضد نفخ است و بادها راتحلیل می برد.

فواید خوردن شلغم در بارداری
گیاه شلغم دارای فواید بسیاری بوده و در همه سنین، برای سلامتی انسان مفید می باشد. مصرف اين گياه در دوران بارداری زنان هم خواص درمانی خاصی را به خود فرد و جنین داخل رحم او ارائه می دهد که نباید نادیده گرفته شود. مهم ترين مزاياي مصرف شلغم توسط مادران باردار عبارتند از:
1. خوردن شلغم در بارداری با سرطان مبارزه میکند :

نتايج مطالعات اخير دانشمندان ثابت كرده است كه مصرف انواع کلم ها و شلغم توانایی خاصی به بدن انسان برای مبارزه با بیماری سرطان می دهد، زيرا اين گياهان دارای ترکیب سولفورافان می باشند. البته، به عنوان يك خانم جوان فراموش نكنيد که سبزیجات دیگري هم مانند گل کلم و کلم برگ حاوی این ترکیب بوده و طعم تلخي هم به این نوع سبزیجات می دهد. اما، همين ترکیبات موجود در شلغم و انواع کلم ها توانایی خاصی برای مبارزه با سرطان در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم اين افراد ارائه مي دهد.

2. حفظ سلامتي ریه ها با خوردن شلغم در بارداری:
خوردن شلغم برای سلامت ریه هاي انسان، به ويژه زنان باردار بسیار مفید است. در واقع، شلغم حاوی ویتامین C زیادی می باشد که به حفظ سلامت ریه هاي زنان باردار کمک زيادي کرده و در درمان مشکلات موجود در بدن اين افراد مفید خواهد بود. در نهايت، يادتان باشد كه مصرف شلغم براي همه مادران باردار، به ویژه مادران باردار سیگاری که به طور منظم از این محصول دخانیاتی استفاده می کنند، لازم و ضروری است.

3. دفع سموم بدن مادر با خوردن منظم شلغم در بارداری:
اگر شما فردی هستید که از اجابت مزاج نامنظم در دوران بارداري خود رنج می برید، بدانید که با قرار دادن گیاه شلغم در رژیم غذایی بارداری روزانه خود مي توانيد به هضم راحت غذا کمک کرده و سلامت بدنتان را تضمین می کنید. فیبر موجود در این گیاه سبب کاهش مشکل یبوست در بدن شما مي شود.

4. افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن با خوردن شلغم در بارداری:
اگر شما مادر باردار می خواهید كه مقاومت بدن خود را افزایش داده و در برابر بیماری ها مختلف به راحتی مقاومت کنید، خوردن شلغم را فراموش نکنید. در واقع، همه زنان باردار که می خواهند سیستم ایمنی قوی-تری داشته باشند، باید گیاه شلغم را در دوران بارداری خود به میزان زیادي مصرف کنند، زیرا خوردن شلغم باعث ارتقا سیستم ایمنی بدن اين مادران شده و توانایی آن ها را برای مبارزه با انواع عفونت ها افزایش خواهد داد.

فواید دیگر خوردن شلغم در بارداری
• خوردن شلغم در بارداری به رفع مشکلات استخوان ها و مفاصل در بدن زنان کمک زیادی می کند.
• خوردن شلغم وضعیت قلبی عروقی مادران باردار را بهبود می بخشد.
• اگر فردی به طور منظم شلغم را در دوران بارداري خود مصرف کند، شانس مبتلا شدن به پوکی استخوان را در بدن خود کاهش مي دهد.
• خوردن شلغم باعث کاهش شانس ابتلا به بیماری آرتریت روماتوئید در دوران بارداري زنان می شود.
• علاوه بر اين موارد، مواد مغذی موجود در گیاه شلغم به تولید بافت همبند در داخل بدن انسان، به ويژه زنان باردار کمک زیادی مي كند.
• برخی محققان معتقد هستند كه مصرف منظم شلغم احتمال بروز زوال شناختی را در انسان، به ويژه مادران باردار و جنين داخل رحم اين افراد کاهش می دهد.
• به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه یادتان باشد كه مصرف منظم گیاه شلغم باعث بهبود رشد موهاي زنان باردار و فرزند داخل رحم اين افراد شده و قدرت بینایی را هم در بدن آن ها افزایش می دهد. همچنين، مصرف منظم گیاه شلغم برای درمان بیماری های پوستی و کبدی زنان باردار نیز بسیار مفید است.
• مصرف منظم گیاه شلغم به حفظ عملکرد مناسب سیستم عصبی انسان، به ويژه مادران باردار و فرزند داخل رحم آن ها نیز کمک زیادی می کند.
• شلغم گیاهی است که در حفظ سطح فشار خون انسان، به ويژه مادران باردار بسیار مفید می باشد.
• همچنين، مصرف منظم گیاه شلغم به حفظ تعادل مایعات بدن زنان باردار نیز کمک فراوانی می کند.
• ریشه این محصول دارای کالری کمی است. بنابراین، اگر شما هم قصد دارید تا وزن خود را در طي دوران بارداري کاهش دهید، حتما گیاه شلغم را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
ارزش غذایی گیاه شلغم در دوران بارداري:

شلغم، گیاهی است که بسیار مغذی بوده و مصرف آن براي سلامتي مادر باردار و جنين داخل رحم او مفيد مي باشد. برخی از مواد مغذی موجود در شلغم عبارتند از:
• ویتامین A، C، E، K
• فولات
• مس
• فیبر
• پروتئين
• ریبوفلاوین
• پیریدوکسین
• نیاسین
• پتاسیم
• فسفر
• سدیم
• روی
• منگنز
• منیزیم
• اهن
• کلسیم
• امگا 3 و چربی
• اسید پانتوتنیک
پس، به عنوان یک زن حامله برای برطرف نمودن نیازهای بدن خود و فرزند داخل رحمتان سعی کنید گیاه شلغم را كه غنی از ویتامین ها و انواع مواد مغذی است، همیشه در برنامه غذایی روزانه خود داشته باشید.

نظرات بسته شده است.