کوچکی بیضه (علت،علائم،اندازه نرمال و درمان)

عوارض کوچک شدن بیضه,درمان کوچکي بيضه,تقویت بیضه های کوچک,برای تقویت بیضه ها چکار کنیم,برای بزرگ شدن بیضه چه باید کرد,اندازه نرمال بیضه,درمان کوچکی بیضه چپ,روش بزرگ كردن بيضه ها

بیضه طبیعی
بیضه ها به طور معمول، صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت بوده و در زیر آلت، در داخل کیسه های بیضه قرار گرفته اند. بیضه ها به طور طبیعی قبل از تولد در محل اصلی قرار می گیرند. اولیای نوزادان باید پس از تولد، از طریق پزشک اطفال از وجود بیضه ها در کیسه مطلع گردیده و اطمینان خاطر پیدا کنند. در صورت عدم استقرار بیضه ها در محل طبیعی خود، مشکل قرار گرفتن بیضه ها در محل طبیعی خود به راحتی با عمل جراحی برطرف می شود.

۱۵ سال قبل، سرطان بیضه اغلب کشنده بوده و بسیار سریع به سایر اندام های بدن منتشر می شد، در حالی که امروزه به علت پیشرفت های انجام شده در اکثر مواقع کاملاً قابل درمان است، به خصوص اگر سریعاً تشخیص داده شود.

بیضه غیرطبیعی
از نظر علایم، ابتدا برجستگی سخت، کوچک و بدون درد را می توان روی بیضه لمس نمود. گه گاه اندازه بیضه بزرگتر از معمول احساس می گردد. غالباً لازم است افراد با قوام و اندازه بیضه خود آشنا باشند تا هر نوع تغییری را حس نمایند.

احساس سنگینی و درد مبهم بیضه، کشاله ران و زیر شکم از دیگر علایم بیماری است. این اتفاقات ممکن است همراه با بعضی بیماری های دیگر مثل عفونت بیضه نیز مشاهده گردد. همین جا است که پزشک به شما در تشخیص و درمان کمک خواهد نمود.
برای اندازه گیری بیضه دو راه وجود دارد:

مقایسه بیضه با یک شکل سبیه که اندازه آن از قبل مشخص است
اندازه گیری طول، عرض و عمق بیضه و قرار دادن آن در فرمول زیر:
۴/۳ π × (طول/۲) × (عرض/۲) × (عمق/۲)

اندازه آلت و بیضه از دوران نوزادی تا بزرگسالی

تا دو سالگی:
طول آلت : ۲.۷±۰.۵ cm
قطر بیضه : ۱.۴±۰.۴ cm

دو الی چهار سالگی:
طول آلت: ۳.۳±۰.۴ cm
قطر بیضه: ۱.۲±۰.۴ cm

چهار الی شش سالگی:
طول آلت: ۳.۹±۰.۹ cm
قطربیضه: ۱.۵±۰.۶ cm

شش الی هشت سالگی:
طول آلت: ۴.۲±۰.۸ cm
قطر بیضه: ۱.۸±۰.۳ cm

هشت تا ده سالگی:
طول آلت: ۴.۹±۱.۰ cm
قطر بیضه: ۲.۰±۰.۵ cm

ده تا چهارده سالگی:
طول آلت: ۶.۲±۲.۰ cm
قطر بیضه: ۳.۴±۰.۸ cm

چهارده تا شانزده سالگی:
طول آلت: ۸.۶±۲.۴ cm
قطر بیضه: ۴.۱±۱.۰ cm

شانزده تا هجده سالگی:
طول آلت: ۹.۹±۱.۷ cm
قطر بیضه: ۵.۰±۰.۵ cm

هجده تا بیست سالگی:
طول آلت: ۱۱.۰±۱.۱ cm
قطر بیضه: ۵.۰±۰.۳ cm

بیست تا بیست و پنج سالگی:
طول آلت: ۱۲.۴±۱.۶ cm
قطر بیضه: ۵.۲±۰.۶ cm

روش انجام معاینه بیضه توسط خود فرد
۱- معاینه بیضه به آرامی با قرار دادن انگشت وسط و نشانه در زیر بیضه و انگشت شست در روی بیضه انجام می شود. بیضه ها با آرامش در زیر انگشتان غلطانده می شود تا هر نوع تغییری مشخص گردد.

۲- مجرای منی یا اپیدیدیم به صورت توده نواری شکل به اندازه نخود در پشت یا کنار بیضه قرار دارد که نباید با برجستگی ناشی از سرطان یا توده اشتباه گردد.

۳- به طور مستقیم روبروی آینه بایستید و هر نوع برجستگی غیر معمول را در کیسه بیضه یا کشاله ران مشخص نموده و به پزشک نشان دهید.

در لمس هر نوع برجستگی در بیضه، نباید در مراجعه سریع به جراح کلیه و مجاری ادراری درنگ نمود. اگر عفونت وجود نداشته باشد احتمال سرطان وجود دارد به خاطر داشته باشید که این بیماری بسیار خوب به درمان جواب داده و بیماران می توانند عمر طبیعی داشته باشند. در ضمن وجود فقط یک بیضه سالم برای فعالیت جنسی کافی می باشد.

اگر چه معاینه بیضه توسط شخص مفید است ولی هیچگاه جایگزین معاینه پزشک نمی گردد. از پزشک خود بخواهید تا معاینه بیضه را به شما آموزش دهد. نهایتاً هدف از معاینه، مراجعه سریع شما به پزشک می باشد.

بیمار باید کاملا صفات ثانوبه مردانه داشته باشد. کاهش موی بدن و ژنیکوماستی ممکن است بیانگر حالتهای کمبود آندروژن باشد..محتویات کیسه بیضه باید در وضعیت ایستاده لمس شوند. اندازه و قوام بیضه در معاینه اهمیت دارد. بیضه با اندازه گیری طول و پهنای آن ارزیابی می شود.با ارکیدومتر میتوان حجم بیضه را مشخص نمود.

مقادیر استاندارد اندازه بیضه در مردان طبیعی گزارش شده است.. و طول متوسط بیضه ۴.۶ سانتیمتر( محدوده ۳.۶-۵.۵), عرض متوسط آن ۲.۶ ( محدوده ۲.۱-۳.۲) و حجم متوسط ۱۸.۶( ۴.۶) است. از آنجا که حدود ۹۰% حجم بیضه را سلولهای ژرمینال و توبولهای سمینیفر تشکیل میدهند وجود بیضه های کوچکتر و نرم تر از حد نرمال نشانه های خرابی اسپر ماتوژنز می باشد. بررسی قوام بیضه مشکل تر است. بیضه نرمال سفت بوده و بیضه غیر طبیعی نرم می باشد.

در ۲ % مردان نابارور فقدان مادرزادی دوطرفه واز دیده میشود. معمولا واریکوسل در سمت چپ ایجاد میشود و موجب آتروفی همان بیضه میگردد. اختلاف اندازه بیضه چپ و راست بایستی پزشک را به احتمال وجود واریکوسل مشکوک نماید. هیپوسپادیاس انحنای غیر طبیعی الت و فیموزیس سبب می کردند سمن در طی آمیزش به اندازه کافی به داخل واژن نرسد. بزرگی سمینال وزیکولها نشانه انسداد مجرای انزالی است و ممکن است در معاینه رکتال قابل لمس باشد.

رفع کوچکی بیضه
برای درمان کوچک شدن بیضه به علت بالا قرار گرفتن (اکتوپی بیضه) پس از پایین کشیدن آن به وسیله عمل جراحی، مرتب به حمام گرم بروید و آب جوشانده مخلوط اکلیل کوهی، بابونه شیرازی، تخم کتان و سبوس گندم را در تشت یا لگن بریزید و مدتی در آن بنشینید.

شایع ترین علت
شایع ترین علت آن یک اختلال مادرزادی است که در آن بیضه به خوبی به کیسه بیضه متصل نشده و حول طناب خود می چرخد. آن چیزی که می تواند ما را به تشخیص راهنمایی کند، این است که 65 درصد این بیماران پسران بین 18-12 سال هستند و اکثر مابقی موارد نیز زیر 30 سالگی اتفاق می افتد ولی پیچش بیضه در هر سنی می تواند اتفاق بیفتد.

این بیماری نسبتا شایع است، از هر 160 پسر در سن بلوغ یک نفر مبتلا به پیچش بیضه می شود.یک اصطلاحی بنام پیچش متناوب بیضه وجود دارد که در آن بیضه هر از چند گاهی دچار پیچش شده و خود به خود برطرف می شود.

این گونه بیماران نیز نیاز به عمل جراحی دارند. چون بیضه یک عضو محرم بدن است، گاهی بعضی بیماران به خصوص پسر بچه ها از بیان کردن مشکل خود خجالت می کشند و وقتی از درد به خود می پیچند، در مقابل این پرسش که چه مشکلی دارید، اظهار می کنند که دل درد دارند.

علائم پیچش بیضه
• شایع ترین علامت درد منتشر و ناگهانی در بیضه است که با دست زدن به بیضه زیاد می شود و بیضه به لمس بشدت حساس است.
• چون طناب بیضه می پیچد بیضه بالاتر می رود.
• چون بیضه عصب گیری مشترک با دستگاه گوارش دارد، این بیماران ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوند.
• بسیاری از علایم پیچش بیضه با علایم عفونت حاد بیضه مشترک است ولی در عفونت حاد بیضه، بیمار تب دار بوده و کیسه بیضه معمولا قرمز می شود و در آزمایش ادرار، علایم عفونت ادراری را می توان دید.پیچش بیضه در فصل سرما بیشتر دیده می شود.

تشخیص پیچش بیضه
اگر فرزند شما به ناگهان دچار درد بیضه شود و یا خود شما به ناگهان دچار درد بیضه شوید باید بلافاصله به مرکزی که متخصص مربوطه وجود دارد و متخصص قبول می کند که فرزند شما و یا خود شما را معاینه کند، مراجعه نمایید.
مراجعه به درمانگاه ها و کلینیک های شبانه روزی معمولا وقت تلف کردن است. زمان اهمیت خیلی زیادی دارد، کافی است که شما را از یک درمانگاه به کلینیک یا بیمارستان دیگری ارجاع دهند، شما زمان طلایی را از دست خواهید داد؛ بنابراین شما باید جایی را برای ارجاع انتخاب کنید که احتمال قوی می دهید در آن جا بیماری پیچش بیضه در اسرع وقت تشخیص و درمان خواهد شد.

پزشک معمولا با معاینه می تواند به تشخیص برسد. اگر زمان کافی وجود داشته باشد و در همان مرکز سونوگرافی داپلر وجود داشته باشد و اگر متخصص مربوطه در کلینیک و بیمارستان حاضر باشد و قبول کند که به طور اورژانس از بیمار سونوگرافی بکند، سونوگرافی داپلر می تواند پیچش شریان بیضه و مسدود شدن آن را نشان دهد ولی نباید وقت را تلف کرد و بیمار باید به طور اورژانس تحت عمل جراحی قرار گیرد تا بیضه خود را از دست ندهد.

گاهی بعضی پزشک ها با دست رفع پیچش انجام می دهند ولی این که اینکار چقدر موفقیت آمیز است مشخص نیست. اگر 24 ساعت از پیچش بیضه بگذرد شانس نجات بیضه صفر است.

درمان پیچش بیضه
درمان عبارت از رفع پیچش توسط جراحی است. در حین جراحی اگر بیضه از قبل از بین رفته و سیاه شده باشد، آن را در می آورند. در هر صورت باید حین جراحی بیضه طرف مقابل که سالم است توسط جراحی به پوست کیسه بیضه ثابت شود تا بعدها دچار پیچش نگردد.

به طور خلاصه:
• هر مرد به ویژه در سن نوجوانی اگر مبتلا به درد شدید و ناگهانی بیضه شود، مشکوک به پیچش بیضه است.
• پیچش بیضه از اورژانس های پزشکی است.
• بیمار باید از ابتدا به مرکزی که متخصص و امکانات مربوطه در دسترس هستند منتقل شود.
• مدت زمان طلایی برای درمان 6 ساعت است و پس از آن بیضه آسیب می بیند.
• حین جراحی باید بیضه سالم طرف مقابل به پوست کیسه بیضه ثابت شود.

بزرگتر کردن بیضه ها
اگر بیضه کوچک بوده یا کوچک شده است، برای رشد و بزرگتر شدن آن بابونه یشیرازی، اکلیل کوهی، شنبلیله و مرزنجوش را نرم بسایید، بعد با مقداریانقوزه، روغن زیتون، زهرۀ گاو و عسل مخلوط کنید و هر شب بر بیضه ضمادگذارید. هم‌چنین باید از نوشابه ی کومبوچا و هم این که از داروهای مقویباء استفاده کنید.

کمبود یک بیضه: دستگاه تناسلی مردانه، از آلت و دو بیضه و غدۀ پروستات و دو کیسه ی منی و اعصاب آن تشکیل شده است.
آلت در دستگاه تناسلی مردانه، نسبت به بیضه ها در درجه ی دوم اهمیت قراردارد. زیرا بدون کار کردن بیضه ها، از آلت هیچ کاری ساخته نیست. یعنی بهیک فرد، تنها به سبب داشتن آلت نمی توان نام «مرد» نهاد، چون اگر آن فردبیضه نداشته باشد یا بیضه داشته باشد ولی بیضه هایش کار نکند، اصولاً از هرنوع «عمل جنسی» محروم و ناتوان است و نمی تواند کوچکترین وظیفه ی جنسیمردانه را انجام دهد.

از این رو، بیضه ها در دستگاه تناسلی مردان، بالاترینو اصلی ترین نقش را دارند. کمبود در بیضه ها یا کار نکردن آنها، مرد رادچار «ناتوانی جنسی» می کند و گاه حتی شخص را از «مردی» می اندازد.

بیضه ها با تراوش ها و ترشحات خود که به این تراوش ها «منی» می گویندکیسه های منی را پر می‌کنند و احساسات و شهوت مردانه را برمی‌انگیزند.

اگر آلت مردی را ببرند ولی بیضه‌های او سالم باشد، نه تنها شهوت آن مرداز میان نمی رود بلکه به ذخیره شدن بیش از حد منی در کیسه ها، شهوت آن مردفزونی می یابد.

دربارۀ شیوه ساخته شدن و تشکیل بیضه ها، باید بگویم که بیضه ها در آغازدر دو سوی ستون فقرات (در خلأ میان شکم و ستون فقرات) پدید می آیند و آنگاهرفته رفته از راه دستگاه مثانه پایین می آیند و در کیسه های خود – واقع درزیر آلت جای می گیرند.

بیضه ها در کیسه ها، شروع به تراوش و ترشحاتی میکنند که به آن منی (آب زندگانی) می گویند این منی است که وقتی در کیسه هابه اندازه معین رسید، در مرد ایجاد شهوت و احساسات جنسی پدید می آورد.

پس، کار اصلی بیضه ها تراوش و ساختن منی است. بدون این آب، اصولاً مرد دارای احساسات جنسی و شهوت نمی شود.

در منی مرد مقداری نطفه (اسپرماتوزویید) است که هنگام آمیزش جنسی با زنخود، یکی از آن «نطفه» ها با یکی از «تخمک» های درونی زاهدان زن آمیخته شدهو تشکیل «جنین» (بچه) را می‌دهد.

بدین سان، می بینید که اصولاً بدون بیضه ها و یا بدون کار کردن آنها، به مرد هیچ گونه احساس شوهت دست نخواهد داد ودر نتیجه آلت او بی مصرف خواهد بود و مردی که بیضه (خایه) ندارد یا بیضههایش کار نمی کند، در واقع «مردی» ندارد و نمی تواند با همسرش «آمیزش جنسی»کند و نمی تواند بچه دار شود و در تکثیر و بقای نسل انسان نقشی داشتهباشد.

اکنون که به ارزش و اهمیت بیضه ها پی بردید، برویم بر سر نارسایی‌هایی که می‌تواند‌دربیضه‌ها پدید آید.

همانطور که قبلاً هم ذکر گردید بیضه ها نخست در دو سوی ستون فقرات پدیدمی‌آیند و رفته رفته از راه دستگاه مثانه به کیسه ی زیر آلت فرو رفته میافتند و در آن جای می گیرند. ممکن است شخصی یکی از بیضه هایش پایین بیاید ودر کیسه ی منی بیفتد و شروع به کار ساختن منی کند، ولی بیضه ی دیگرش درخلاء شکم یا در راه دستگاه مثانه گیر کند و در همان جا بماند و رشد نکند.

چنین شخصی دارای کمبود بیضه است یعنی به جای دو بیضه، تنها یک بیضه دارد که می تواند تنها نیمی از منی مورد لزوم را بسازد. روشن است که چنین مردیاحساسات و میل جنسی اش نسبت به مردان سالم، کمتر است و دچار ناتوانی جنسیاست.

به چنین مردانی، برای آنکه بتوانند خود و همسرشان در مجامعت لذت ببرند وخشنود شوند، پیشنهاد می کنم که: اولاً میان هر وعده آمیزش جنسی فاصله چندینروزه بگذارد تا آن تک بیضه خوب کار کند، و از خوراکی های زیر تنها بهوسیله ی مرد حتماً خورده شود (هر هفته دست کم از سه نوع خوراکی های زیرخورده شود):

مخلوط عسل و زنجبیل، زعفران پلو، جگر سیاه با پیازچه، تخم مرغ تازه (زردهآن باید نارنجی باشد)، شلغم پخته شده در شیر، شیر نارگیل، میگو، پاچه یگوسفند، موز، خاویار.