درمان سردرد خوشه ای (طب سنتی،دارویی و گیاهی)

درمان گیاهی سردرد خوشه ای,درمان قطعی سردرد خوشه ای,درمان سردرد خوشه ای با طب سنتی,سردرد كلاستر,سردرد خوشه ای cluster headache,سردرد خوشه ای و طب سنتی,سردرد تنشی,سردرد ميگرني
سردردهای خوشه ای cluster headaches با الگوی چرخه یی یا خوشه یی بروز می کنند و نام این سر درد از این حالت گرفته شده است . سر درد خوشه یی یکی از دردناک ترین انواع سر درد است.

سر درد خوشه یی بیشتر در نیمه های شب با درد شدید در یک چشم یا اطراف یک چشم و در یک سمت سر، بیمار را از خواب بیدار می کند. دوره های حملات مکرر این سر درد که به دوره های خوشه یی cluster period موسوم است ، ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد و به دنبال آن معمولاً وقتی حمله های سر درد متوقف می شود دوره های بهبود موقت مشاهده می گردد. در طول دوره بهبودی موقت، دیگر چند ماه و گاهی حتی چند سال، سر دردی عارض نمی شود.

خوشبختانه، سر درد خوشه یی نادر است و تهدید کننده هم نمی باشد. با استفاده از درمان دارویی می توان دوره حمله های سر درد خوشه یی را کوتاه کرد و از وخامت آن کاست. افزون بر این می توان با استفاده از دارو از تعداد موارد بروز سر درد خوشه یی کاست.

نشانه های سردرد خوشه ای

شناسه ها و نشانه های مشترک
سر درد خوشه یی به سرعت و به ناگهان و معمولاً بدون اخطار قبلی ظاهر می شود. شناسه ها و نشانه های مشترک عبارتند از :
درد غیر قابل تحملی که معمولاً در یک چشم یا اطراف آن جای دارد ولی ممکن است به سایر نواحی صورت ،
سر، گردن و شانه ها نیز تیر بکشد.
درد یک طرفه
بی قراری
اشک ریزی مفرط
قرمزی چشم در سمت گرفتار
گرفتن بینی یا آبریزش از یک سوراخ بینی در سمت گرفتار صورت
عرق کردن و پریدن رنگ صورت
ورم اطراف چشم در سمت گرفتار صورت
افتادن پلک

درد سردرد خوشه یی غالباً به صورت دردتند، نافذ یا سوزاننده شرح داده می شود . افراد دچار این نوع سر درد می گویند که این درد شبیه درد سیخ داغی است که در چشم فرو کرده باشند یا شبیه آن است که چشم را از درون کاسه اش بیرون می کشند.

افراد دچار سر درد خوشه یی بی قرار به نظر می آیند. این بیماران در زمان حمله ممکن است راه بروند یا بنشینند. به خلاف بیماران میگرنی، افراد دچار سر درد خوشه یی معمولاً در طول حمله از دراز کشیدن پرهیز می کنند زیرا به نظر می رسد در این وضعیت بر شدت درد افزوده می شود.

بعضی نشانه های شبیه میگرن از جمله تهوع ، حساسیت به نور و صدا و اورا، ممکن است در سردرد خوشه یی بروز کند ولی معمولاً یک طرفه است .

ویژگی های دوره خوشه یی
دوره خوشه یی معمولاً 6تا 12 هفته طول می کشد . تاریخ شروع و مدت هر دوره خوشه یی ممکن است در دوره های متفاوت یکسان باشد. به عنوان مثال ، ممکن است دوره های خوشه یی به صورتی فصلی مثلاً هر بهار یا هر پائیز بروز کنند.

بسیاری از بیماران دچار سر درد های خوشه یی رویدادی episodic cluster headachهستند. در این موارد، سر درد خوشه یی ممکن است به مدت یک هفته تا یک سال عارض شود و به دنبال آن دوره بهبودی موقت (رمیسیون remission) بروز نماید که پیش از به وجود آمدن مورد دیگر سردرد خوشه یی تا 12 ماه طول بکشد.

دوره های مزمن خوشه یی ممکن است بیش از یک سال به درازا بکشد یا ممکن است دوره ای بدون درد کمتر از یک ماه به طول انجامد.

در طول دوره خوشه یی
سر دردها معمولاً هر روز و گاهی چند بار در یک روز حادث می شوند.
هر حمله ممکن است از 15 دقیقه تا 3 ساعت طول بکشد.
غالباً حمله ها در هر 24 ساعت شبانه روز، در ساعتی معین بروز می کنند.
اکثریت حمله ها در شب و معمولاً زمانی بروز می کنند که یک یا دو ساعت از رفتن به بستر گذشته است.
درد معمولاً همانطور که ناگهان ایجاد شده، با کاهش سریع شدت، به ناگاه از بین می رود. بعد از حمله ها ، بسیاری از افراد کاملاً بدون درد ولی بسیار خسته و وامانده هستند.

زمان مراجعه به پزشک
در صورتی که سر دردها ی خوشه یی به تازگی شروع شده باشد برای رد سایر نابسامانی ها و یافتن موثرترین راه درمان باید به پزشک مراجعه شود.

درد سر درد، حتی وقتی شدید است، معمولاً نتیجه بیماری زمینه ای نیست ولی گاهی ممکن است سر ددرها نشانه وجود بیماری زمینه ای طبی وخیمی مانند تومور مغز یا پاره شدن رگ ضعیف شده ای ( آنوریسم aneurysm) باشد.

افزون بر این در صورت وجود سابقه سر درد، اگر الگوی سر درد تغییر کرده باشد و یا احساس شود سر درد ها به ناگاه متفاوت شده اند باید به پزشک مراجعه کرد.

در صورت وجود هر یک از شناسه ها و نشانه های زیر باید فوراً به درمانگاه اورژانس رجوع نمود.

سر درد شدید، ناگهانی وغالباً صاعقه آسا
سر درد همراه تب، تهوع یا استفراغ ، سفتی گردن، اغتشاش روانی، تشنج، کرختی، یا دشواری در سخن گفتن که ممکن است نشانه تعدادی از مشکلات باشد از جمله استروک ، مننژیت ، آنسفالیت یا تومور مغز سر درد پس از ضربه به سر ، حتی اگر به علت سقوط جزیی یا برجسته شدن سر باشد و به ویژه اگر شدت آن زیادتر شود.

سر درد شدید ناگهانی که شبیه سایر انواع تجربه شده نباشد.

سر دردی که به تدریج و ظرف چند روز بدتر شده و الگویش تغییر می کند.

علل سردرد خوشه ای

علت صحیح سر دردهای خوشه یی ناشناخته است ولی احتمالاً ناهنجاری های هیپوتالاموس، ممکن است در این زمینه تاثیر داشته باشند. معمولاً در طول 24 ساعت شبانه روز، سر دردها در ساعتی معین و با نظم خاص بروز می کنند و چرخه دوره های خوشه یی غالباً از فصل های سال پیروی می کند.

وجود این الگو ها حاکی از آن است که در این بیماری ساعت زیست شناسیک بدن در گیر است. در انسان، ساعت زیست شناسیک در هیپوتالاموس قرار دارد و این محل در عمق و در مرکز مغز جای گرفته است.

با ناهنجاری های هیپوتالاموس می توان زمان بندی و ماهیت چرخه یی سر درد خوشه یی را توجیه کرد. با بررسی های تصویر سازی ، افزایش فعالیت در هیپوتالاموس در طول دوره سر درد خوشه یی مشاهده شده است.

به خلاف میگرن و سر درد تنشی، معمولاً سر درد خوشه یی دارای عوامل شعله ور کننده مانند غذا، تغییرات هورمونی یا استرس نیست. در بعضی افراد ممکن است شبیه سر دردهای میگرنی ، تجربه اورا یا حالت تهوع موجود باشد.

اما وقتی دوره خوشه یی آغاز شود، ممکن است مصرف الکل به سرعت سبب شعله ور شدن سر دردی بسیار شدید گردد. به این جهت بسیاری از افراد دچار سردرد خوشه یی در مدت دوره خوشه یی از صرف الکل پرهیز می کنند.

از سایر عوامل شعله ور کننده می توان داروها از جمله نیتروگلیسرین را نام برد که در درمان بیماری قلب به کار می رود.

عوامل خطر ساز سر دردهای خوشه یی عبارتند از
جنس: مردان بیشتر به سر دردهای خوشه یی مبتلا می شوند.

سن. بسیاری از افراد دچار سر دردهای خوشه یی، نخستین بار در فاصله سنی 20 تا 50 به این نابسامانی دچار می گردند ولی این بیماری ممکن است در هر سنی به وجود آید.

سیگار. بسیاری از افرادی که دچار حمله های سر درد خوشه یی می شوند سیگاری هستند.

مصرف الکل. مصرف الکل در صورت در معرض خطر بودن سر درد خوشه یی سبب شعله وری حمله می شود.

سابقه خانوادگی. در صورتی که پدر و مادر یا خواهر و برادر دچار سر درد خوشه یی باشند، احتمال بروز این سر درد افزایش می یابد.

آماده شدن برای ملاقات
احتمالاً کار تشخیص و درمان با مراجعه به پزشک خانواده آغاز خواهد شد. اما ممکن است به نورولوژیست ارجاع شوید که دردرمان نابسامانی های مغز و دستگاه عصبی از جمله سر درد آموزش دیده است. از آنجا که ممکن است وقت ملاقات کوتاه باشد و غالباً باید مسایل زیادی مطرح شود، باید برای ملاقات به خوبی آماده بود، در اینجا برای کمک به آماده شدن برای ملاقات و نیز آنچه که باید از پزشک انتظار داشت، اطلاعاتی ذکر شده است.

تهیه یاد داشت سر درد
یکی از سودمند ترین کارهایی که می توان انجام داد، تهیه یادداشت برای سر درد است. هر بار که سر درد ایجاد شد، برای کمک به تشخیص بیماری و به ویژه نوع خاص سر درد و کشف عوامل شعله ور کننده احتمالی سردرد توسط پزشک ، باید جزئیات سر درد به طور مشروح نوشته شود.

تاریخ. مشخص کردن تاریخ و زمان بروز هر سر درد به تشخیص الگوی سر درد کمک می کند.

مدت. مدتی که سردرد طول کشیده باید یاد داشت شود.

شدت. بر اساس مقیاسی از 1 تا 10 باید به سر درد امتیاز داد. باید به سر درد بسیار شدید نمره 10 داد.

عوامل شعله ور کننده. باید عوامل شعله ور کننده سر درد ، مانند بعضی غذاها، صوت، پو، فعالیت جسمی یا خوابیدن زیاد را یادداشت کرد و فهرست برداشت.

نشانه ها .آیا پیش از شروع سر درد ، نشانه ای وجود دارد؟

داروها. چه داروهایی مصرف می شود؟ هر نوع دارویی که مصرف می شود از جمله مقدار خوراک دارو و حتی اگر مصرف دارو به سر درد ارتباطی ندارد باید یادداشت شود.

تسکین. آیا سر درد بدون مصرف دارو تسکین می یابد یا باید برای تسکین آن دارو مصرف نمود .

زمان ملاقات با پزشک محدود است،بنابر این آماده کردن فهرست سوالات به بیمار کمک خواهد کرد مدت بیشتری در کنار پزشک بماند . بعضی سوالات را باید بر حسب اهمیت نوشت . در مورد سر دردهای خوشه یی، بعضی از سوالات اساسی که باید از پزشک پرسیده شوند عبارتند از :

• محتمل ترین علت بروز نشانه ها چیست؟

• آیا علل احتمالی دیگری برای این نشانه ها وجود دارد؟

• انجام چه آزمایش هایی لازم است؟ با انجام این آزمایش ها چه چیزی مشخص می شود؟

• آیا بیماری موجود موقتی است یا مزمن؟

• چه روش های درمانی وجود دارد؟ چه درمانی را توصیه می کنید؟

• به جای این درمان می توان از رویکرد درمانی دیگری استفاده کرد؟

• من به بیماری های دیگری هم مبتلا هستم، چکونه می توان این بیماری ها را با هم تدبیر کرد؟

• آیا باید محدودیت هایی داشته باشم؟

• آیا لازم است به متخصص رجوع کنم؟

• آیا به جای داروی تجویز شده ، ژنریک آنهم وجود دارد؟

•عوارض جانبی داروهای تجویز شده چیست؟.

• آیا بروشور یا اطلاعات چاپی در مورد این بیماری وجود دارد؟ کدام سایت را توصیه می کنید؟

افزون بر سوالاتی که برای پرسیدن از پزشک آماده شده است، هر گاه که سوالی به ذهن خطور کرد، باید از پزشک پرسیده شود.

انتظاراتی که باید از پزشک داشت؟

احتمالاً ، پزشک تعدادی سوال مطرح خواهد کرد. آمادگی برای پاسخ گفتن به این سوالات در زمان صرفه جویی می شود تا بیمار بتواند در مورد نکاتی که مایل است بداند وقت زیادتری داشته باشد. ممکن است، پزشک، سوالات زیر را مطرح نماید:

• نشانه های بیماری از چه زمانی آغاز شد؟

• نشانه ها دائمی بودند یا گاهی بروز می کردند؟

•آیا نشانه ها در ساعت معینی از روز بروز می کردند ؟

• آیا نشانه ها هر سال در فصل مشخصی بروز می نمایند؟

• آیا به نظر می رسد الکل سبب بروز نشانه ها می شود؟

• شدت نشانه ها چقدر است؟

• به نظر می رسد چه چیزی سبب بهبود نشانه ها می شود؟

• به نظر می رسد چه چیزی سبب وخامت نشانه ها می گردد؟

آزمون ها و تشخیص
در سر درد خوشه یی، نوع درد و الگوی حمله ها خاص است . تشخیص این نوع سر درد به شرح حمله ها از جمله درد، محل و وخامت سر درد و نشانه های همراه وابسته است. کثرت و مدت سر درد ها نیز از عوامل مهم به شمار می آید.

در صورتی که سر درد ها مرمن یا راجعه باشند، ممکن است پزشک بکوشد با استفاده از برخی رویکردها نوع و علت سر درد را مشخص نماید.

معاینه پی شناسیک
انجام معاینه پی شناسیک به پزشک کمک می کند شناسه ها ی سر درد خوشه یی را مشخص کند. گاهی ممکن است مردمک چشم کوچک تر به نظر آمده یا حتی بین حمله ها، پلک افتاده باشد.

آزمون های تصویر سازی

در صورتی که سر دردها غیر معمولی یا دارای عارضه باشد و یا معاینه پی شناسیک غیر طبیعی باشد، ممکن است پزشک برای رد سایر علل درد سر مثل تومور یا آنوریسم توصیه به انجام سایر آزمون ها کند. آزمون های تصویر سازی رایج مغز عبارتند از :

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) . در CT اسکن یک دسته اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر مشروح سطح مقطع مغز استفاده می شود.

تصویر سازی تشدید مغناطیسی (MRI) .در MRI از میدان پر قدرت مغناطیسی و امواج رادیوئی برای تولید تصاویر مشروح و عروق خونی استفاده می شود.

روش های درمان و داروها
سر دردهای خوشه یی، علاج قطعی ندارند. هدف از درمان کاهش وخامت درد، کوتاهی دوره سر درد و پیشگیری از حمله است.

از آنجا که درد در سردرد خوشه یی به ناگهان آغاز می شودو ظرف مدت کوتاهی فرو می نشیند، ارزیابی و درمان سر درد خوشه یی دشوار است و به داروهای سریع الاثر نیاز دارد.

بعضی انواع داروها که در مرحله حاد مورد استفاده اند تا حدی با سرعت سبب تسکین درد می شوند. بر اساس نتایج آخرین بررسی ها، روش های درمانی که در زیر آمده اند مؤثرترین داروها برای درمان حاد و پیشگیری سر درد خوشه یی به شمار می آیند.

روش های درمانی حاد.

این روش های درمانی سریع الاثر بوده و توسط پزشک تجویز می شوند و عبارتند از :

اکسیژن . استشمام کوتاه مدت اکسیژن 100 درصد از راه ماسک با سرعت حداقل دست کم 12 لیتر در دقیقه سبب تسکین بسیاری از افرادی می شود که از این روش استفاده می کنند. نتیجه استفاده از این رویه مطمئن و ارزان را می توان ظرف 15 دقیقه حس کرد.

مهم ترین اشکال اکسیژن ، نیاز به حمل سیلندر اکسیژن ورگولاتور همراه آن است که گاهی درمان و دسترسی به آن را مشکل می سازد. در این مورد دستگاه های کوچک و قابل حمل هم وجود دارد ولی باز هم بسیاری از افراد نمی توانند از این وسایل استفاده کنند.

تریپتان ها .شکل تزریقی سوما تریپتان sumatriptan (Imitrex) که به طور معمول در درمان میگرن مورد استفاده است در سر درد حاد خوشه یی هم روش درمان موثری است.

نخستین تزریق باید زیر نظر کادر پزشکی انجام شود. در بعضی بیماران، استفاده از افشانه بینی سوماتریپتان مؤثر است ولی در بسیاری افراد دیگر، این شکل دارو، مؤثر نیست و ممکن است تاثیرش، در مدتی طولانی تر آشکار شود. در صورت وجود فشار خون بالای کنترل نشده و بیماری قلبی ، نباید از سوما تریپتان استفاده کرد.

یک داروی تریپتانی دیگر زولمی تریپتان Zolmitriptan (Zomig) است که برای تسکین سر درد خوشه یی به شکل افشانه بینی یا قرص مورد استفاده است. در صورتی که سایر شکل های سریع الاثر دارو قابل تحمل نباشد می توان از این گزینه استفاده کرد.

اکترئوتاید. اکترئوتاید octreotide(Sandostatin) نوع تغییر یافته و صناعی سوماتوستاتین somatostatin یکی از هورمون های مغز است که درمان مؤثری برای سر درد خوشه یی به شمار می رود.

بی حس کننده های موضعی . اثر کرخت کننده بی حس کننده های موضعی local anesthetic از جمله لیدوکائین lidocaine(Xylocaine) در بعضی افراد وقتی از راه بینی مورد استفاده قرار گیرد برای درد سر درد خوشه یی مؤثر است.

دی هیدروارگوتامین .شکل درون سیاه رگی دی هیدرو ارگوتامین dihydroergotamine (D.H.E.45)در بعضی افراد مبتلا به سر درد خوشه یی مسکن مؤثر درد است. این دارو به شکل استشمامی به نام Migranal موجود است ولی تاثیر این شکل دارو به تائید نرسیده است.

برای آنکه این دارو از راه ورید تجویز شود، لازم است بیمار به بیمارستان یا مطب پزشک مراجعه کند.

روش های درمانی پیشگیری
درمان پیشگیری از ابتدای شروع رویداد خوشه یی با هدف فرو نشاندن حمله ها انجام می شود.

تعیین آنکه کدام دارو مورد استفاده قرار گیرد غالباً به مدت و نظم بروز رویدادها بستگی دارد. با راهنمایی پزشک ، وقتی لازم باشد رویداد خوشه یی پایان گیرد ، می توان دارو را بر حسب مورد کم و زیاد کرد.

بلوکرهای راهگذر کلسیم. غالباً ورا پامیل (verelan,Calan) verapamil که بلوکر راهگذر کلسیم است، نخستین گزینه برای پیشگیری از سر درد خوشه یی به شمار می رود . وراپامیل، غالباً همراه سایر داروها به کار می رود . گاهی برای تدبیر سردرد خوشه یی مزمن، لازم است مدت بیشتری ، این دارو مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض جانبی این دارو شامل است بر یبوست ، تهوع ، خستگی ، ورم قوزک ها و پائین افتادن فشار خون

کورتیکوستروئیدها . داروهای فرو نشاننده التهاب را کورتیکوستروئید corticosteroid می نامند مثل پردنیزون prednisone که از داروهای سریع الاثر پیشگیری است و ممکن است در بسیاری افراد دچار سر درد خوشه یی ، موثر باشد.

در صورتی که بیماری سر درد خوشه یی اخیراً آغاز شده باشد یا در صورتی که الگوی دوره های کوتاه خوشه یی و بهبود موقت طولانی وجود داشته باشد، ممکن است پزشک از کورتیکوستروئید استفاده نماید.

با وجودی که کورتیکوستروئیدها غالباً گزینه کوتاه مدت خوبی به شمار می روند ولی عوارض جانبی جدی مانند دیابت، هیپرتانسیون و کاتاراکت سبب شده است استفاده دراز مدت از این داروها مناسب نباشد.

لیتیم کربنات .کربنات لیتیم lithium carbonate که در درمان نابسامانی دو قطبی bipolar disorder به کار می رود در صورتی که با سایر داروها از بروز سر درد خوشه یی پیشگیری نشده باشد ممکن است لیتیم در پیشگیری از سر درد خوشه یی مزمن مؤثر باشد.

عوارض جانبی این دارو شامل است بر لرزش ، افزایش تشنگی و اسهال . ممکن است پزشک مقدار خوراک این دارو را برای به حداقل رساندن عوارض جانبی بر حسب وضع بیمار تطبیق دهد.

ضمن مصرف این دارو به منظور پیشگیری از عوارض جانبی وخیم تر از جمله صدمه کلیه ، باید به طور منظم مقدار لیتیم خون اندازه گیری شود.

بلوک عصبی . تزریق یک داروی کرختی آور ( بی حس کننده ) و کورتیکوستروئید در ناحیه اطراف عصب پس سری که در پشت سر جای دارد به بهبود سر دردهای خوشه یی مزمن کمک می کند.

بلوک عصب پس سری برای تسکین موقت سودمند است تا تاثیر مصرف داروی پیشگیری دراز مدت آشکار شود.

ارگو(ت). ارگوتامین ergotamineبه صورت قرص زیر زبانی موجود است و پیش از رفتن به بستر برای پیشگری از حمله های شبانه مصرف می شود. استفاده از دی هیدروارگوتامین تزریقی نیز سودمند است. در صورتی که در اوایل حمله های خوشه یی مورد استفاده قرار گیرند ، داروهای حاوی ارگو موثر خواهند بود ولی نمی توان این دارو ها را توام با تریپتان ها مورد استفاده قرار داد و نیز فقط باید در دروه های کوتاه زمانی مورد استفاده قرار گیرند.

ملاتونین . نتایج بررسی ها نشان داده است مصرف 10 میلی گرم ملاتونین melatonin در بعد از ظهر به کاهش کثرت سردرد خوشه یی کمک می کند.

سایر داروها ی پیشگیری کننده از سر درد خوشه یی عبارتند از داروهای ضد تشنج مانند دی والپروئکس divalproex(Depakot)و توپیرامات topiramate(Topamax)

جراحی
در موارد نادر و در افرادی که با استفاده از درمان تهاجمی تسکین نیابند و یا نتوانند داروها یا عوارض جانبی آنها را تحمل کنند، برای درمان سر درد خوشه یی ، عمل جراحی توصیه می شود.

در رویه های جراحی سر درد خوشه یی ، اقدام به آسیب زدن به آن دسته راهگذرهای عصبی می شود که مسوول بروز درد می باشند و بیش از همه عصب سه قلو را قطع می کنند که به عقب و اطراف چشم عصب می دهد. اما در مورد منافع دراز مدت عمل جراحی ، اختلاف نظر وجود دارد. همچنین ، به علت عوارض احتمالی از جمله ضعف عضله آرواره و از بین رفتن حس در بعضی از نواحی صورت و سر، انجام عمل جراحی به ندرت در دستور کار قرار می گیرد.

پژوهش در روش های بالقوه درمان سر درد خوشه یی . همانطور که دانشمندان در مورد علل سر درد خوشه یی ، مطالب بیشتری به دست می آورند، می توانند برای این بیماری روش های درمانی انتخابی تری ایجاد کنند.

پژوهشگران در حال حاضر به یک روش بالقوه درمانی موسوم به تحریک عصب پس سری occipital nerve stimulation دست یافته اند. در این رویه ، جراح در پشت سر الکترودهایی می کارد و آنها را به دستگاه شبیه پیس میکر ( ژنراتور) متصل می کند. الکترودها تکانه هایی ارسال می دارند که ناحیه عصب پس سری را تحریک می کند که عصب را بلوک کرده یا پیام های درد را تسکین می دهد.

نتایج چند بررسی کوچک تحریک عصب پس سری، حاکی از آن است که با استفاده از این رویه در بعضی افراد مبتلا به سر درد مزمن خوشه یی کاهش درد حاصل شده است.

پژوهش های مشابهی با استفاده از تحریک عمقی مغز deep brain stimulalion در جریان است. در این رویه، پزشک، یک الکترود در هیپوتالاموس می کارد. این ناحیه مغز با زمان بندی دوره های خوشه یی ارتباط دارد . جراح الکترود را به یک ژنراتور متصل می سازد که سبب تغییر تکانه های الکتریکی مغز شده و به تسکین درد کمک می نماید. در افراد مبتلا به سر درد شدید مزمن خوشه یی که با درمان های دارویی موفق نبوده اند تحریک عمقی مغز در هیپوتالاموس سبب تسکین می شود.

برای پیشگیری و درمان سر درد های خوشه یی ، پژوهشگران در حال بررسی سایر انواع تحریک مغز و عصب هستند.

سر دردها : درمان به تشخیص و نشانه ها وابسته است.

سر دردهای مزمن روزانه

شیوه زندگی و تدبیر های خانگی

انجام اقدامات زیر به پرهیز از حمله خوشه یی در چرخه خوشه یی کمک می کند:

چسبیدن به برنامه منظم خواب شبانه . وقتی تغییر در برنامه طبیعی خواب به وجود آید، ممکن است دوره های خوشه یی آغاز شوند. در دروه خوشه یی باید از برنامه معمول خواب تبعیت کرد.

پرهیز از الکل. مصرف نوشابه های الکلی از جمله آبجو و شراب ، غالباً با سرعت در دوره ی خوشه یی سر درد را شعله ور می سازد.

طب جانشین
از آنجا که ممکن است سر دردهای خوشه یی بسیار دردناک باشند، ممکن است بیمار اغوا شده و بخواهد برای تسکین درد از روش های درمانی جانشین یا مکمل استفاده نماید.

نتایج سنجش به عمل آمده در افراد مبتلا به سر درد خوشه یی که برای درمان از روش های درمان طب جانشین از جمله طب سوزنی ، طب فشاری acupressure، درمان با لمس therapesustic touch، کایرو پراکتیک و هومیوپاتی استفاده کرده اند حاکی از آن است که کمتر از 10 درصد این افراد فکر می کرده اند این روش های درمانی مؤثر بوده اند.

به هر حال، ممکن است استفاده از بعضی روش های طب طبیعی نیز با ارزش باشد. نتایج یک بررسی حاکی از آن است که استفاده از عصاره کودزو Kudzu، شراب خاصی که در بعضی کشورهای آسیایی وجود دارد سبب تسکین شدت، کثرت و مدت حمله های سر درد خوشه یی می شود. اما استفاده از عصاره کودزو سبب کاهش طول چرخه خوشه یی نمی گردد.

ثابت شده است استفاده از ملاتونین در درمان حمله های شبانه تاثیری متوسط دارد.

مقابله و حمایت
زیستن با سردرد خوشه یی ، ممکن است بسیار دشوار باشد. بروز سر دردها ممکن است برای بیمار ، خانواده و دوستانش هولناک باشد. گاهی ممکن است به نظر آید این حمله ها سبب ناتوانی می شوند.

افزون بر نشانه های جسمی ، درد مزمنی که غالباً با حمله های سردرد خوشه یی همراه است ممکن است سبب اضطراب و افسردگی بیمار شود. در نهایت این درد ممکن است بر تعامل با دوستان و خانواده و قدرت تولید در کار و کیفیت کلی زندگی بیمار تاثیر بگذارد.

گفتگو با مشاور یا درمانگر به بیمار کمک می کند با نتایج سر درد خوشه یی مقابله نماید. همچنین شرکت در گروه حمایتی سردرد ممکن است به تشویق و تفاهم در بیمار بیانجامد . با وجودی که امکان تاسیس گروه های حمایت در هر نقطه و برای هر بیماری وجود ندارد ولی از این گروه ها ، می توان به عنوان منبع اطلاعات استفاده کرد.

ممکن است بیمار متوجه شود استفاده از گروه های حمایت نقطه و محل خوبی برای به شراکت گذاشتن تجارب و شنیدن تجارب اعضای دیگر گروه است. اگر بیمار به این مساله علاقه داشته باشد می تواند با کمک پزشک یک گروه حمایتی تشکیل دهد.

پیشگیری
از آنجا که علت سر درد خوشه یی نا معلوم است، در نخستین بروز نمی توان از آن پیشگیری کرد. اما استفاده از راهکار پیشگیری برای تدبیر سر درد خوشه یی اهمیت حیاتی دارد زیرا فقط تلاش در جهت درمان حمله های حاد با دارو ممکن است به نظر نومید کننده بیاید.

با پیگیری می توان از کثرت و وخامت حمله های خوشه یی و احتمال استفاده بیش از حد از داروهای سردرد کاست استفاده از داروهای پیشگیری کننده سبب افزایش تاثیر داروهای مرحله حاد می شوند.

افزون بر این کاهش احتمال بروز حمله ها در آینده لازم است به پرهیز از مصرف الکل و نیکوتین که غالباً موجب بروز سر درد های خوشه یی می شوند به انجام پیشگیری مبادرت ورزد .