درمان پوکی استخوان با روش گیاهی و طبیعی

درمان پوكي استخوان شديد,درمان پوکی استخوان با تغذیه,آمپول پوکی استخوان,سنجد و پوکی استخوان,قرص برای پوکی استخوان,آیا پوکی استخوان درمان دارد,درمان پوکی استخوان با ورزش,قرص استخوان ساز
استئوپوروز osteoporosis یا پوکی استخوان را بیشتر به عنوان نرمی استخوان ها ی شکننده می شناسند که اشاره به افزایش تخلخل استخوان ها دارد. معنای شفاهی این کلمه به معنای استخوان های متخلخل یا لانه زنبوری است.
در این نابسامانی ، استخوان های استخوان بندی به علت از دست رفتن بیش از حد بافت استخوان، شکننده می شوند. این حالت ممکن است سبب شود استخوان ها آسان تر بشکنند. اگر این بیماری، ستون مهره ها را گرفتار کند، ممکن است به روی هم خوابیدن جسم مهره ها و دفورمیته deformity ناشی از آن منتهی شود.

استخوان طبیعی از چند دسته صفحات نازک و در هم رفته موسوم به ترابکولا trabecula تشکیل شده است. یک غلاف متراکم این صفحات را در بر می گیرد. این صفحات آن چیزی را تشکیل می دهند که توده استخوان نامیده می شود.
با از دست رفتن توده استخوان ، غلاف آن نیز نازک می شود. تمامی این تغییرات سبب می شوند استخوان ها بیش از حد شکننده شوند و با کمترین صدمه بشکنند.

پوکی استخوان غالباً در سالمندان دیده می شود، ولی ممکن است در هر سنی هم بروز نماید. تا سن نوجوانی توده استخوان به سرعت افزایش می یابد و این افزایش با سرعتی کمتر تا اوایل دوران 30 سالگی ادامه پیدا می کند.

در دوران یائسگی در خانم ها به صورتی خاص و به مدت چند سال از دست رفتن سریع استخوان وجود دارد و به دنبال آن در طول باقی عمر کاهش کندتر وجود خواهد داشت.

در مردان ، از سن 45 به بعد از دست رفتن استخوان به صورتی ثابت ادامه خواهد یافت. البته در این موارد تغییرات فردی هم دیده می شود. استخوان هایی که بیشتر گرفتار می شوند عبارتند از استخوان های مچ ،ستون فقرات و استخوان های تهیگاه

نشانه های پوکی استخوان

استئوپوروز معمولاً در بیماران سالمند با درد شدید همراه است و بیماری با از دست رفتن بلندی قامت و خم شدن و در نتیجه ایجاد گوژدر پشت دیده می شود و به این جهت ریه ها و اندام های گوارش روی هم جمع می شوند. سایر نشانه های پوکی استخوان عبارتند از درد پشت و اسپاسم عضلات پشت، درد در استخوان های دراز و بروز شکستگی ها ی مکرر خود به خود.

علل پوکی استخوان

تخلخل غیر طبیعی استخوان ها در افراد سالمند معمولاً حاصل کمبودهای تغذیه ای و ناتوانی بدن در جذب و مصرف مواد مغذی است. کمبود طولانی کلسیم وویتامین D به خصوص سبب می شود استخوان بندی، مواد معدنی خود را از دست داده و به اصطلاح چروک بر دارد.این بیماری در خانم ها بسیار بیشتر از آقایان دیده می شود زیرا از دست دادن کلسیم در دوران بارداری و قاعدگی به وقوع می پیوندد. معمولاً شکستن استخوان تهیگاه را نتیجه سقوط می دانند ولی در واقع، روی هم افتادن استخوان، علت افتادن به شمار می آید که برای نخستین بار توجه را به سمت پوکی استخوان جلب می کند.

سایر علل بیماری عبارتست از مصرف بیش از حد گوشت ، استعمال شدید دخانیات و الکلیسم مزمن، عدم تعادل هورمونی بعد از یائسگی ، و کاهش فعالیت جسمی با افزایش سن. درمان طولانی با کورتیزون از طریق سد کردن فعالیت استخوان سازی و کاهش جذب کلسیم از روده نیز سبب بروز پوکی استخوان می شود.

درمان پوکی استخوان
جیره غذایی در درمان پوکی استخوان نقش مهمی دارد. در شروع درمان، بیمار باید به مدت 5 روز ، بپذیرد از یک رژیم آب میوه استفاده نماید. در این رژیم، روزانه هر دو ساعت یک بار از آب میوه ها و سبزی های تازه استفاده نماید که به نسبت نصف به نصف با آب رقیق شده است . در این رژیم می توان از آب پرتقال، لیمو، آناناس، پاپایا ، سبزی هایی که برگ سبز بزرگ دارند، لبو و هویج استفاده کرد. درطول این دوره ، برای پاکسازی روده ها باید از تنقیه آب گرم استفاده نمود.

بعد از تمام شدن دوره جیره آب میوه خام، بیمار می تواند به تدریج از دانه ها، مغزها، غلات، سبزی و میوه استفاده نماید. باید بر مصرف غذاهای سر شار از مواد معدنی مانند غلات سبوس دار، دانه ها،مغزها، سبزی های پخته و خام و میوه، شیر و فرآورده های شیر مانند پنیر کاتیج خانگی تاکید شود.

در درمان بیماری پوکی استخوان به ویژه غذاهای سر شار از کلسیم ،منیزیم ، پتاسیم و سیلیس سودمند است. این چهار عنصر در سبزی های سبز ، صیفی ، هویج، میوه ها و میوه های سته از هر نوع وجود دارند. توت فرنگی ، تمشک پرورشی (گیهه)، سیاه گیله، دانه کنجد و تخم آفتابگردان از عالی ترین غذاهای مورد استفاده در این بیماری به شمار می روند.

بیمار باید مقدار کافی غذاهای سر شار از اسید لاکتیک ، فرآورده های لبنی ترش، جو دو سر، جو و ارزن استفاده کند.

جیره غذایی بیمار باید با مصرف مکمل هایی تکمیل شود که حاوی تمام انواع مکمل های معدنی و عناصر معدنی کمیاب باشد و برای کمک به هضم مناسب غذا در هر وعده از قرص های بتائین هیدرو کلراید Betaine Hydrochloride استفاده شود.

بیمار باید از پرخوری و صرف به مقدار زیاد در یک وعده پرهیز نماید. بیمار باید به آهستگی غذا بخورد و غذایش را خوب بجود. بیمار باید از مصرف چای، قهوه، غذای گوشتی، قند سفید و فرآورد ه های آرد سفید، غذاهای پردازش شده ، تصفیه شده و تقلیبی پرهیز کند، ضمن آنکه استفاده از سیگار و الکل به کلی قدغن است.

نتایج آخرین بررسی ها حاکی از آن است که عنصر معدنی کمیاب بور Boron تاثیر فراوانی بر درمان استئوپوروز دارد. این عنصر معدنی در میوه ها و مغز ها یافت می شود. کمبود بور بر سوخت و ساز کلسیم تاثیر می گذارد و از ینرو سبب شکننده شدن استخوان ها می شود.

نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که بور به شدت سبب تقویت هورمون استروژن و سایر ترکیبات در خون می شودو از کاهش کلسیم و از بین رفتن مواد معدنی آن جلوگیری می کند . به این ترتیب میتوان از بور به عنوان درمان خفیف جانشینی استروژن استفاده کرد.

مصرف آزادانه آناناس در پیشگیری و درمان پوکی استخوان و شکستن استخوان ها سودمند است. علت این امر را به محتوای بالای منگنز در این میوه نسبت می دهند .
طی یک بررسی دکتر فریلند- گریوز Freeland – Grave استاد تغذیه ی دانشگاه تگزاس در اوستین کشف کرده است میزان منگنز در خون خانم های دچار پوکی استخوان ثلث افراد سالم است. افزون بر این، وقتی به این خانم ها منگنز تجویز می شود، میزان جذب شان دو برابر افراد سالم است.

بیمار مبتلا باید به صورت منظم برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان نرمش کند. این نرمش ها باید از نوعی باشند که بر استخوان های دراز فشار می آورند مانند پیاده روی، تند راه رفتن و دوچرخه سواری که بسیار سودمندند.

روش های درمان جانشین برای پوکی استخوان بیشتر بر تجویز مکمل از منابع کلسیم و هورمون، متعادل ساختن تولید هورمون در بدن و نیز ورزش و تنظیم جیره غذایی استوار است. این رویکردها بدون آنکه عارضه جانبی داشته باشند بسیار موثرند.

جیره غذایی و مکمل های تغذیه ای
طبق نظر متخصصان تغذیه، جیره غذایی استاندارد آمریکایی که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران نیز مورد استفاده است، سبب بروز عدم تعادل سوخت و ساز شده و از جذب و حبس املاح معدنی و از جمله کلسیم می کاهد . استفاده از جیره غذایی حاوی پروتئین زیاد، فرآورده های شیر، قند، نوشابه های الکلی، الکل، کافئین (چای و قهوه) و اغذیه سرخ شده سبب اسیدی شدن محیط بدن شده و برای رفع این حالت ، کلسیم از استخوان بیرون کشیده می شود.

در طب مکمل، جیره غذایی توصیه شده برای درمان پوکی استخوان ، جیره غذایی گیاهی شامل غلات دارای سبوس، صیفی، میوه، سبزی، مغزها ی آجیل و دانه ها است و در مواردی نیز می توان از مقدار اندکی گوشت حیوانات و لبنیات استفاده کرد.
به عنوان منبع اولیه کلسیم می توان از سبزی هایی که برگ سبز بزرگ دارند، حبوبات و ماهی نیز استفاده کرد. اگر از فرآورده های شیر برای کمبود کلسیم استفاده می شود، در بسیاری از افراد سالمندی که نسبت به لاکتوز عدم تحمل دارند ، مصرف ماست بهتر است و در حال حاضر استفاده از ماست های پروبیوتیک بهترین گزینه است. در ماست و سایر فرآورده های تخمیر شده شیر، به علت تخمیر،لاکتوز به اسید لاکتیک تبدیل می شود.

همچنین بعضی کاروان طب مکمل، استفاده از مکمل های کلسیم از نوع محلول تر آن یعنی سیترات کلسیم، لاکتات کلسیم و آسپارتات کلسیم را توصیه کرده اند همچنین گاهی ترکیبی از کلسیم و سایر املاح معدنی نیز تجویز می شود. اما مقدار توصیه شده کلسیم از حدود 800تا 1500میلی گرم در روز متغیر است و این گستره وسیع تجویز، مورد قبول همگان نیست.

اما باید گفت که مصرف کلسیم به صورت مکمل،ممکن است سبب بروز عوارض جانبی شود. زیادی کلسیم موجود در بدن دوباره در بدن توزیع شده و غالباً در بافت های نرم رسوب کرده و احتمالاً سبب بروز آرتریت (التهاب مفاصل)، تصلب شرائین، گلوکوم، سنگ کلیه و سایر مشکلات می شود. زیاد بودن کلسیم ممکن است سبب بروز عدم تعادل ذخایر سایر املاح معدنی در بدن شود (16). در صورتی که مصرف منیزیم کافی باشد، مقدار نیاز به کلسیم کمتر است. به هر حال برای تعیین مقدار مصرف مناسب کلسیم، باید پزشک نظر دهد.

در طب مکمل بر سایر املاح معدنی نیز تاکید شده است از جمله عنصر بور boron که کمتر شناخته شده است ولی سبب تشدید اثر استروژن در ساخته شدن استخوان ها شده و نیز به تبدیل ویتامین به شکل فعال این ویتامین کمک می کند. این شکل فعال ویتامین برای جذب کلسیم ضروری است. با وجودی که مقدار مصرف مناسب بور، روزی 5 میلی گرم است ولی به طور متوسط با جیره غذایی موجود روزانه بیش از 1تا 3 میلی گرم از این عنصر مصرف نمی شود. جیره غذایی گیاهی کامل (غلات سبوس دار، مغز آجیل، دانه ها، میوه و سبزی ) از جمله منابع خوب بور به شمار می روند.

یکی از خبرگان طب مکمل ، استفاده از مکمل های میکرو کریستالین طبیعی هیدروکسی آپاتیت hydroxyapatite (با کوته نوشت MACHC) را توصیه کرده است که ترکیبی از کلسیم، فسفر، منیزیم و فلوراید بوده و با نسبت های طبیعی فیزیولوژیکی در استخوان یافت می شود. مشخص است که مصرف MCHC نه تنها سبب متوقف شدن از دست رفتن استخوان می شود بلکه در موارد پوکی استخوان سبب اعاده توده استخوانی می گردد (17)این ماده را می توان به عنوان درمان و نیز پیشگیری مورد استفاده قرار داد زیرا دارای عوارض جانبی نیسست

درمان هورمونی طبیعی
پروژسترون طبیعی ، که از استرول ها (یک گروه از مواد مرتبط با چربی ها) ساخته می شود در سیب زمینی شیرین (یام وحشی wild yam) یافت می گردد و در حال حاضر به عنوان جانشین احتمالی پروژسترون صناعی (پروژستین) توجه محافل علمی را به خود جلب کرده است.

از پروژستین در حال حاضر به عنوان یکی از داروهای درمان پوکی استخوان استفاده می شود. این ملکول شبیه ملکول پروژسترون است که در بدن تولید می شود.

به عکس، پروژستین صناعی دارای گروه های شیمیایی اضافی است که سبب تغییر شکل آن می گردند. در این حالت خطری که وجود دارد آن است که ممکن است یاخته هایی که با پروژسترون پیوند می شوند، این عوامل مالکولی را دریافت کنند، اما وقتی این عوامل به گیرنده های سلول پیوند شدند، این پروژسترون دروغین دیگر به صورت مناسب و درست انجام وظیفه نمی کند. به عنوان مثال ضمن مصرف پروژسترون طبیعی، سدیم در خارج یاخته ، یعنی محل طبیعی خود باقی می ماند .

اما با مصرف پروژستین ، سدیم به درون یاخته رفته و همراه خود آب ، به درون یاخته می برد. نتیجه آنکه ، حالت احتباس آب و هیپرتانسیون به وجود می آید . در این زمینه،؛ مثال های بسیاری از سوء کارهای مشابه وجود دارد.

با آزمایش های گسترده در دانشگاه واندربیلت Vanderbilt مساله ایمنی پروژسترون طبیعی به اثبات رسیده است. در بخش زنان و زایمان این داشنگاه از پروژسترون طبیعی در درمان سندرم پیش از عادت ماهانه و درمان جانشینی با هورمون در دوران یائسگی استفاده می شود.

نتایج یک کار آزمایی بالینی شامل 100 بیمار که از برنامه درمان با جیره غذایی،مکمل های تغذیه ای و پروژسترون طبیعی به صورت چسب (ترانسدرمال transdermal) استفاده کرده اند گزارش شده است.

نتایج این کار آزمایی در ساخت توده استخوان 100درصد موفقیت آمیز بوده است. متوسط افزایش توده استخوان برابر 15درصد بوده است. وضعیت استخوان خانم هایی که در آغاز دارای تراکم توده استخوانی نسبتاً خوبی بوده اند ثابت باقی ماند حال آنکه تراکم توده استخوانی در خانم هایی که دارای امتیاز کمتر بودند 40درصد افزایش یافت.

بنا به گزارش موجود در خانم هایی که دچار پوکی استخوان بعد از یائسگی بودند، به طور کلی از بین رفتن بیماری دیده شد و بهبود چشمگیر توده استخوان و حذف ظاهری شکستگی های ناشی از پوکی استخوان مشاهده می شد.

ورزش
نرمش و ورزش منظم که سبب نیرومندی بدن شود( مثل رقص و شنا ) ، همچون نرمش های تحمل وزن سبب ساخته شدن استخوان ها می شود. (29). آنهایی که پیاده روی می کنند، می توانند برای افزودن میزان فعالیت خود ضمن نرمش تحمل وزن در فعالیت های هوازی از آویزان کردن میله های مخصوص به پاها استفاده نمایند.

ضمن یک سال با 50 دقیقه راه رفتن شدید و به مقدار چهار بار در هفته، توده استخوانی مهره ها به میزان 5درصد افزایش یافت که ارتباطی با مصرف کلسیم نداشت، در حالی که خانم هایی که ورزش نمی کردند، توده استخوانی مهره ها به میزان 7درصد کاهش یافت.

طب گیاهی
طبق نظر خبرگان طب گیاهی، درمان با استئوپوروز با گیاه موثر است. در طب سنتی بعضی کشورها از گیاهانی مانند دم اسب، کاه جو دو سر و آلفا لفا در درمان دراز مدت پوکی استخوان استفاده می شود.

بعضی گیاهان را به علت محتوای کلسیم آنها مورد استفاده قرار می دهند، حال آنکه از گیاهان دیگر به علت قدرت طبیعی کردن هورمون ها در بدن استفاده می شود. در صورتی که از این گیاهان زودتر استفاده شود، سودمند خواهند بود. از گیاهان ضد روماتیسم می توان برای درد مفاصل و عضلات استفاده نمود و مصرف گیاهان ضد التهاب نیز سبب کاهش ناراحتی ناشی از این بیماری خواهد شد.

در درمان زودرس پوکی استخوان می توان از تنتوری شامل دو بخش فلفل کوهی ( پنج انگشت)، یک بخش دم اسب ، یک بخش کوهوش سیاه، یک بخش جو دو سر و یک بخش آلفا لفا استفاده کرد. روزی یک قاشق چای خوری (پنج میلی لیتر) از این آمیزه را سه بار در روز باید مصرف نمود. در صورتی که از گیاهان خشک استفاده شود، باید دو قاشق چای خوری از مخلوط را در یک فنجان آب دم کرده و این مخلوط را سه بار در روز مصرف نمود.

هومیوپاتی
در درمان استئوپوروز با هومیوپاتی ،بسیاری از منابع موثق با این نظر موافقند که در دوره درمان باید خود بیمار را درمان کرد و این کار را با درمان سرشتی هومیو پاتی انجام داد. در این روش درمان ، همه نشانه های عدم تعادلی در نظر گرفته می شود که همراه پوکی استخوان وجود دارند . در این زمینه ، هر نوع نشانه باقیمانده یائسگی نیز در نظر گرفته می شود.

طبق این نظر، داروهای (رمدی remedy) اساسی سرشتی در هومیو پاتی احتمالاً به قرار زیر خواهد بود:
• کالکارآ کاربونیکا calcarea carbonica
• کالکارآ فسفوریکا Calcarea phosphorica
و همچنین
• کالکارآ فلوئوریکا Calcarea fluorica
• کارسینوزین carcinosin
• بوفا Bufa
• سیلیسه Silicea
و نیز از یک مخلوط مرکب موسوم به ور میکولیت vermiculate استفاده می شود.

طب سنتی چین
در طب سنتی چین ، سلامت استخوان ها، رابطه مستقیم با سلامت استخوان ها دارد. بنابر این درمان استئوپوروز بر افزایش انرژی کلیه متمرکز است. در چین، رسم بر آن است که به محض رسیدن به پنجاه سالگی، مردم از ترکیبات گیاهی خاصی با مقدار خوراک کم برای تقویت انرژی کلیه استفاده می کنند و این کار را سالها ادامه می دهند.

در طب سنتی چین، نگاه به پیری کلیه ها شبیه به مساله پیری بدن است و درمان با گیاهان سبب کندن این جریان می شود. در طب سنتی چین از دو داروی ترکیبی استفاده می شود که در اصطلاح به آنها “جوشانده های نامیرائی ” er xian tang و رهمانیای هشت طعم Eight Flavor Rehmannia یا shai di huang گفته می شود که موثرند. اما توصیه شده است که لازم است این داروها توسط افراد خبره تجویز شود.

روشهای مراقبت از خود
از روشهای درمانی زیر می توان با راهنمایی افراد خبره در منزل استفاده کرد:
• استفاده از روزه
• رفلکسولوژی
• درمان با آب میوه به یکی از صورت های زیر:

افشره سبزی ها
افشره لبو، هویج و کرفس
افشره لیمو، پاپایا و آناناس

مراقبت های حرفه ای
از روشهای درمانی زیر می توان با استفاده از نظر خبرگان استفاده کرد:
• طب سوزنی
• درمان با شلات
• کایروپراکتیک
• درمان با میدان مغناطیسی
• استئوپاتی

طب آیورودا . یکی از ترکیبات سنتی آیورودا که در دردمان استئوپوروز به کار گرفته می شود شامل است بر یک بخش دانه کنجد ( اگر سیاه باشد بهتر است) نیم بخش شاتاواری shatavari ( گیاه اصلی جوان ساز در طب آیورودا) و نیم بخش زنجبیل.
این مخلوط رابرای آنکه خوش طعم شود با قند خام مخلوط می کنند و روزانه یک اونس مصرف می نمایند.

آمله amla نیز یکی از گیاهان مورد استفاده در آیورودا است که در درمان استئوپوروز به کار می رود.
طب محیطی. تماس بیش از حد با سرب ممکن است به پیدایش تراز منفی کلسیم منتهی شود و کادمیم نیز سبب کاهش محتوای مواد معدنی استخوان شده و به ایجاد پوکی استخوان کمک می کند.

در درمان پوکی استخوان کدام داروها بیشتر مورد استفاده است؟
بیس فسفونیت ها رایج ترین داروهایی به شمار می روند که در درمان پوکی استخوان تجویز می شوند. این داروها عبارتند از:

– آلندرونیت (Fosamax)

– ریزدرونیت (Atelvia،Actonel)

– ایباندرونیت (Boniva)

– اسید زولدرونیک (Zometa،Reclast)

هورمون هایی مانند استروژن و بعضی داروهای شبه هورمونی برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان مورد تائید قرار گرفته اند مانند رالوکسیفن (Evista) و در درمان پوکی استخوان نیز موثر می باشند. اما تعداد کمتری از خانم ها اکنون از درمان جانشینی استروژن استفاده می کنند زیرا استفاده از این روش درمان سبب افزایش احتمال حمله های قلبی و بعضی انواع سرطان می شود.

بیس فسفونیت ها چگونه تاثیر می کنند.؟
مصرف بیس فسفونیت ها سبب آهسته شدن جریان شکسته شدن استخوان می شود. استخوان سالم درحالت تجزیه و ساخت مجدد دائمی است. با افزایش سن، و به ویژه پس از یائسگی، یعنی وقتی که میزان استروژن کاهش می یابد ، سرعت جریان تجزیه استخوان شتاب می گیرد. وقتی بازسازی استخوان قادر به پر کردن فاصله تجزیه نباشد، استخوان ها از بین رفته و ضعیف تر می شوند. اساساً بیس فسفونیت ها را باید با یک فاصله مصرف کرد. مصرف این داروها به طور مؤثر سبب حفظ یا نگاهداری تراکم استخوان ضمن یائسگی شده و از احتمال شکستن استخوان در نتیجه استئوپوروز می کاهد.

چگونه می توان دریافت ، دارویی که مصرف می شود مناسب است؟
داروهای دسته بیس فسفونیت با آنکه بسیارند ولی شبیه یکدیگر هستند. نتایج بررسی ها حاکی از اختلاف در قدرت یا تاثیر در حفظ تراکم استخوان است ولی به هر حال، این داروها موثرند. نشان داده شده است که تمامی بیس فسفونیت ها از احتمال شکستگی می کاهند. تصمیم به انتخاب یکی از این داروها بر پایه سه مورد زیر استوار است:

ترجیح بیمار
راحتی استفاده
تبعیت از طرح مصرف

ممکن است پزشک بر اساس تحمل بهتر یا پذیرش بهتر، دارویی با مصرف یک بار در ماه را تجویز کند. ولی اگر بیمار از آن دسته افرادی باشد که مصرف یک بار در ماه دارو را فراموش می کند، ممکن است بهتر باشد از نوع داروی یک بار در هفته استفاده نماید.

عوارض جانبی رایج قرص های بیس فسفوناتی کدام است؟
عوارض جانبی قرص های بیس فسفوناتی عبارتند از :
ناراحتی معده
سوزش سر دل

برای تسکین عوارض جانبی بالقوه، باید این داروها را با معده خالی و یک لیوان بزرگ آب مصرف کرد. پس از خوردن قرص نباید به مدت 30 تا 60 دقیقه دراز کشید یا خم شد تا از بازگشت دارو به مری جلوگیری شود. اکثریت خانم هایی که از این دستور تبعیت می کنند دچار این عوارض جانبی نمی شوند. اما امکان دارد عده ای از افرادی که از این دارو به درستی استفاده کرده اند باز هم دچار ناراحتی معده یا سوزش سر دل شوند.

آیا بیس فسفونیت های تزریقی نسبت به داروهای خوراکی روزانه یا ماهانه ارجحیت دارند؟

اکثر قرص های بیس فسفونیت در معده به خوبی جذب نمی شوند و به همین علت با معده خالی مصرف شوند و حداقل 30 دقیقه غذا خورده نشود. اما مصرف بیس فسفونیت ها سبب آشفتگی معده هم می شود. برای پرهیز از این عارضه جانبی بعضی خانم ها می توانند کارهای زیر را انجام دهند:

∙ بعد از خوردن قرص، غذا را زود بخورند

∙ مقدار کمتری از داروی تجویز شده را مصرف کنند

∙ مصرف دارو را به طور کامل قطع کنند.

برای درمان استئوپوروز ، دو داروی تزریق وریدی مورد تائید قرار گرفته است:

∙ایباندرونیت (Boniva) که هر سه ماه یک بار داخل ورید تزریق می شود.

∙ اسید زولدرونیک (Reclast،Zometa) که سالی یک بار تزریق می شود.

انواع تزریقی بیس فسفونیت سبب ناراحتی معده نمی شوند و برای بعضی خانم ها آسان تر است هر سه ماه یک بار یا سالی یک بار به جای قرص های هفتگی یا ماهانه، از این داروها استفاده نمایند.

آیا مصرف بیس فسفونیت ها به استخوان صدمه می زند؟
درمان دراز مدت با بیس فسفونیت با بروز مشکل نادری پیوند دارد که طی آن بخش فوقانی استخوان می شکند ولی معمولاً این شکستگی کامل نیست . این صدمه که شکستگی آتیپیک استخوان ران atypical femoral fracture نامیده می شود ممکن است سبب درد در ران یا کشاله ران شود که به صورتی فریبنده آغاز می شود و به تدریج وخیم تر می شود . گاهی این شکستگی در هر دو پا در یک زمان دیده می شود.

بیس فسفونیت ها از قدرت بالقوه تاثیر بر استخوان آرواره برخوردارند. استئونکروز osteonecrosis آرواره، بیماری نادری است که طی آن بخشی از استخوان آرواره می میرد و اختلال می پذیرد. این حالت اصولاً در افرادی دیده می شود که از مقدار خوراک زیاد داروهای تزریقی، بیش از مقداری که به طور معمول در استئوپوروز به کار می رود، استفاده می کنند زیرا به سرطان استخوان دچارند. در تعداد اندکی از این افراد ، پس از کشیدن دندان یا وارد شدن ضربه های دیگر به آرواره ، به علت ضعف قدرت ترمیم ، آرواره می شکند.

برای درمان استئوپوروز،چه مدت باید بیس فسفونیت را مصرف کرد؟
درمان با بیس فسفونیت تا مدت 5 سال مطمئن و مؤثر است. در مقالات علمی ، بررسی های خوبی در مورد بیس فسفونیت ها وجود دارد که ایمنی و تاثیر بخشی این داروها را در پیشگیری از شکستگی های استخوان تهیگاه و ستون فقرات به مدت 3 تا 5 سال ثابت کرده است.

بعد از 5 سال درمان، دیگر یقین به تاثیر این داروها کمتر می شود. تعداد بررسی های دراز مدت انجام شده در این مورد زیاد نیست . نکته ای که مشخص است آنکه حتی اگر مصرف این داروها قطع شود ، آثار مثبت آنها ادامه می یابد . به این جهت بعد از مصرف بیس فسفونیت به این مدت ، مقدار این دارو در استخوان ها برای ساخته شدن استخوان به حد کافی است.

به علت این تاثیر سازنده ، بعضی خبرگان معتقدند که بهتر است خانم هایی که ضمن درمان وضع خوبی دارند و دچار شکستگی استخوان نشده اند و تراکم استخوان خود را حفظ کرده اند و پس از آنکه 5 سال از مصرف بیس فسفونیت گذشت دارو را قطع کنند و به خود تعطیلی بدهند. اما اگر بیمار از نظر شکستگی پر خطر باشد یا تراکم استخوان کم باشد ، استفاده از این تعطیلی جایز نیست.

چه اتفاقی می افتد اگر ضمن استفاده از داروی استئوپوروز ، استخوان بشکند؟
داروهای استئوپروز از احتمال شکستگی می کاهند ولی سبب حذف احتمال شکستن استخوان نمی شوند. اگر ضمن درمان، شکستگی پیش آید، پزشک از نظر وجود مسایل دیگری که در شکسته شدن دخالت دارد دوباره این حالت را بررسی می کند.
بر اساس پیامد این سنجش ، ممکن است بیمار تحت درمان تهاجمی ساخت استخوان مانند هورمون پاراتیروئید (Forteo) قرار گیرد.
این درمان به طور مشخص در خانم هایی به کار گرفته می شود که بسیار پر خطر هستند یعنی افرادی که تراکم استخوانی پائین دارند یا دچار شکستگی بوده اند . هورمون پاراتیروئید بالقوه سبب بازسازی استخوان و تا حدی سبب از بین رفتن استئوپوروز می گردد.

آیا فقط با دارو می توان با موفقیت استئوپوروز را درمان کرد؟
نباید به طور کامل در درمان استئوپوروز فقط به دارو تکیه کرد. انجام اعمال زیر نیز مهم است.:

ورزش: فعالیت جسمی تحمل وزن سبب تقویت استخوان ها و بهبود تعادل می شود. با افزایش سن هر چه بیمار فعال تر و متناسب تر باشد، احتمال افتادن و شکستن استخوان کمتر است.

تغذیه خوب. از جیره غذایی سالم استفاده کنید و مطمئن باشید که مقدار مصرف کلسیم و ویتامین D کافی است. وزن کم داشتن یا از دست دادن مقدار زیادی وزن به صورت غیر ارادی با ضعف سلامت استخوان و بالاتر بودن خطر شکستگی همراه است، حتی اگر بیس فسفونیت استفاده شود.

ترک سیگار. سیگار کشیدن سبب تسریع از بین رفتن استخوان میشود.

مصرف الکل. اگر الکل می نوشید، مصرف آن را قطع کنید.