علائم پسوریازیس

آشنایی با انواع پسوریازیس و علائم آن

پسوریازیس بیماری است که در آن سلول های جدید در بالای لایۀ پوستی شما قرار می گیرند و زودتر از زمانی که بدن پوست های قدیمی را حذف می کند یا پوسته ریزی اتفاق می افتد، رشد می کنند. در این بیماری رگ های خونی زیر این ناحیه ملتهب می شوند که این حالت باعث ضخیم شدن، قرمزی یا ایجاد پلاک های پوستی می شود.

ظاهر و علائم این بیماری بستگی به این دارد که به چه نوع پسوریازیسی مبتلا شده باشید. پزشکان مطمئن نیستند که علت این بیماری چیست؛ آنها فکر می کنند که مشکل در ژن ها و سیستم ایمنی، نقش مهمی در ایجاد این بیماری بازی می کند.

پسوریازیس پلاکی

این نوع پسوریازیس شایع ترین نوع آن است. تکه هایی از پوست، قرمز، پوسته پوسته و دارای تکه های سفید نقره ای است که به آن فلسی شدن گفته می شود. آنها معمولاً در جمجمه، آرنج، زانو و قسمت پایینی پشت دیده می شوند.این تکه ها ممکن است ترک بخورند و دچار خونریزی شوند و احساس سوزش و خارش داشته باشند.

هر چه این نواحی را بیشتر بخارانید، این نواحی ضخیم تر می شوند. نواحی درگیر می تواند 10 سانتی متر و بیشتر باشد. در هر سنی ممکن است به این مشکل مبتلا شوید، اما در بزرگسالان شایع تر است.

پسوریازیس پوست سر

حدود نیمی از افرادی که مبتلا به پسوریازیس هستند، این نوع علائم را از خود نشان می دهند. این نوع پسوریازیس به صورت شوره به نظر می رسد، اما با آن یکی نیست. دانه های شوره به صورت زرد و چرب هستند، در حالی که پسوریازیس پوست سر، به صورت پودری و به رنگ نقره ای و سفید دیده می شود. این نوع از پسوریازیس ممکن است کل سر را درگیر کند. همچنین ممکن است پیشانی، پشت گردن و دور گوش تان را نیز درگیر کند.

پسوریازیس خال دار

کودکان و نوجوانان بیشتر احتمال دارد که به این نوع پسوریازیس مبتلا شوند. دانه های کوچک با لبه های پوسته شده که به طور ناگهانی در قسمت های میانی بدن ظاهر می شوند. دیگر نواحی شایع شامل، بازوها، پاها، گوش و صورت است. چیزهایی که می تواند تحریک کننده این نوع پسوریازیس باشد، گلودرد استرپتوکوکی، آنفلوآنزا، سرماخوردگی و دیگر بیماری های عفونی قسمت فوقانی دستگاه تنفسی است.

پسوریازیس معکوس

در پسوریازیس معکوس قسمت های درگیر، براق و به رنگ قرمز روشن بوده و درد زیاری دارند. نواحی اطراف آن نیز معمولاً صاف و بدون پوسته ریزی است. این نوع از پسوریازیس، در نواحی از بدن مانند چین ها که با هم تماس دارند، ایجاد می شود. م

ناطق شایع شامل زیر بغل، کشالۀ ران، اندام تناسلی، باسن، زیر سینه و پشت زانو است. مالش و عرق کردن می تواند وضعیت را بدتر کند. بسیاری از افرادی که به این نوع مبتلا هستند، ممکن است به انواع دیگر پسوریازیس نیز مبتلا باشند.

پسوریازیس چرک دار یا پوسچرلر

این نوع نادر پسوریازیس ممکن است در واکنش به عفونت، استرس، داروها یا تماس با مواد شیمیایی خاص ایجاد شود. در این نوع تکه های قرمز، ملتهب با بخش هایی پر از چرک دیده می شود. هنگامی که این قسمت ها خشک می شوند به رنگ زرد قهوه ای شده و حالت پوسته پوسته به خود می گیرند. این حالت معمولاً روی کف دست یا کف پا ایجاد می شود. تاول ها ممکن است شکسته شده و پوست ترک خورده و دردناک شود.

پسوریازیس چرک دار با علائم اضطراری

این نوع پسوریازیس گاهی اوقات می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر برجستگی های ناشی از این بیماری در بدن شما در حال گسترش است، سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید. دیگر علائم اورژانسی شامل، خارش شدید، نبض سریع، تب، ضعف عضلانی و لرز است.

پسوریازیس اریترودرمیک

این نوع نادر پسوریازیس باعث ایجاد نواحی قرمز روشن بزرگی در پوست می شود که شبیه آفتاب سوختگی است. در این نوع پوست به شدت خارش دار و دردناک می شود، ضربان قلب سریع شده و فرد احساس گرما یا سرمای شدید خواهد کرد. این علائم تهدید کننده زندگی بوده و در صورت بروز باید به بیمارستان مراجعه شود. علل ایجاد این نوع پسوریازیس می تواند، داروها مانند کورتیکواستروئیدها یا پسوریازیس پلاکی درمان نشده باشد.

بیماری ناخن پسوریازیس

حدود نیمی از افراد مبتلا به پسوریازیس، دچار رشد بیش از حد سلول های پوستی زیر ناخن هستند که سبب ضخیم شدن آنها می شود. ناخن ها اغلب شکاف برداشته و ترک می خورند. در موارد شدید حتی ممکن است باعث افتادن ناخن ها شود.

در این حالت رنگ ناخن ممکن است قرمز مایل به قهوه ای یا با دانه های زرد در زیر بستر خود باشد. گاهی سطح ناخن دچار فرورفتگی می شود. هنگامی که این بیماری سبب بلند شدن بستر ناخن شود به آن اونیکولوزیس گفته می شود.

آرتریت پسوریاتیک

حدود یک سوم افراد مبتلا به پسوریازیس، به آرتریت پسوریاتیک مبتلا هستند که با درد، سفتی و تورم مفاصل همراه است. هنگامی که هر دو این مشکلات ایجاد می شوند، به آن آرتریت پسوریاتیک گفته می شود. علائم در یک زمان اتفاق نمی افتد، به این معنی که ابتدا تکه هایی از پوست، قرمز و خشک شده و پوسته های نقره ای ایجاد می شود اما این علائم همیشه وجود ندارند. افتادن و تغییر رنگ ناخن در افراد مبتلا به این بیماری شایع است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.