تصویر برداری اولترا سوند

اولتراسوند pdf,عوارض اولتراسوند,اولتراسوند در صنایع غذایی,اولتراسوند لاغری,انواع پروب سونوگرافی,دستگاه اولتراسوند فیزیوتراپی,اولتراسوند چیست,سونوگرافی از رحم
تصویربرداری اولتراساوند چیست؟
به عنوان بخشی از معاینههای بارداری، برای بررسی رشد و نمو جنین در رحم، سونوگرافی در زمان های خاصی از بارداری اجرا میشود. این تصویربرداری برای فرزندتان خطری ندارد، زیرا برای تصویر برداری از پرتو ایکس استفاده نمی شود. به این معنا که هنگام تصویربرداری، شما و فرزندتان در معرض پرتوهای بالقوه مضر قرار نخواهید گرفت. این کار بدون درد و ایمن است و میتواند تجربهای احساسی باشد. به احتمال بسیار زیاد، هنگام تصویربرداری هفتهی بیستم بارداری، چهرهی فرزندتان را برای اولین بار خواهید دید.

چه مواردی بررسی می شود؟
مشاور زنان و زایمان، دکتر سارا جکسون، برای کمک به بانوان باردار فهرستی را ارائه داده است تا بدانید که هنگام تصویربرداری هفته ی بیستم بارداری چه مواردی بررسی میشوند:

رشد جسمی
به گفته ی دکتر جکسون، بررسی رشد جسمی جنین برای اطمینان یافتن از رشد طبیعی او ضروری است. در این تصویر برداری تمام ناهنجاری های احتمالی مورد بررسی قرار می گیرد که عبارتند از بررسی مغز، صورت و کام دهان، سینه، شش و قلب، اعضای شکمی مثل حفره ی شکم، کلیه، روده، دیواره ی داخلی شکم و اختلال بند ناف، جنسیت، ستون فقرات، دست و پا و انگشت ها.

مایع آمنیوتیک
سونوگرافی میزان مایع آمنیوتیک و وضعیت جفت را بررسی میکند.

جریان خون
به گفته ی دکتر جکسون، جریان خون در میان شریان بند ناف و نیز شریان رحم به دقت بررسی میشود. جریان خون در شریان بند ناف اهمیت بسیاری دارد، زیرا به وسیله این شریان خون و مواد مغذی به جنین میرسد. جریان خون در میان شریان رحم باید خوب باشد، در غیر این صورت، این موضوع میتواند نشانه ای از ابتلا به پره اکلامپسی باشد که در این عارضه، فشار خون افزایش می یابد و برای شما و فرزندتان بسیار خطرناک است.

طول دهانه ی رحم
طول دهانه ی رحم نیز بررسی میشود، زیرا اندازه ی آن خطر برای زایمان زودرس را نشان میدهد. اگر دهانه ی رحم کوتاهتر از آن است که باید باشد، خطر زایمان زودهنگام افزایش می یابد.