عفونت چرکی و زرد در زنان (دلیل و درمان)

درمان گیاهی عفونت ادراری,نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری,نام قرص عفونت ادراری,علائم عفونت واژن,عفونت ادراری در بارداری,ترشحات زرد رنگ واژن,ترشحات سبز رنگ واژن,ترشحات سفید رنگ پنیری واژن,ترشحات سفید رنگ واژن نشانه چیست,درمان ترشحات واژن,ترشحات واژن هنگام رابطه,ترشحات آبکی واژن نشانه چیست,ترشحات خلط مانند از واژن,درمان خانگی عفونت ادراری
عفونت های دستگاه ادراری از مسایل جدی هستند که سلامت فرد را به خطر می اندازند. عفونت های دستگاه ادراری دومین نوع معمول عفونت در بدن و علت حدود 3/8 میلیون ویزیت پزشکی در سال هستند. زنان به خصوص در ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری مستعدترند. یک زن از هر پنج زن طی عمرش یک بار به عفونت ادراری مبتلا می شود. از جمله شایعترین بیماری های عفونت دستگاه ادراری در نزد خانمها، بیماری های عفونی دستگاه تناسلی است.

واژینوز باکتریال
عامل بیماری:گاردنلاواژینالیس(قلیایی شدن مکرر واژن که در اثر نزدیکی های مکرر جنسی یا استفاده از دوش واژینال رخ می دهد منجر به این بیماری می شود.) این باکتری به طور طبیعی در محیط دستگاه تناسلی موجود است ولی در شرایط خاص ممکن است رشد کرده و باعث بروز بیماری شود.

علایم بیماری واژینوز باکتریال

ترشحات سفید مایل به خاکستری رنگ و یا زرد رنگ از واژن به همراه بوی بد ماهی از واژن
ترشحات کم و بدبو،رقیق و یکنواخت
ترشحات حالت آبکی دارد.
فقدان التهاب و قرمزی و خارش
وجود درد در هنگام ادرار کردن(دیزوری)از مشخصات واژینوز باکتریال است.
در موارد تروما با جسم خارجی،در زنان یائسه و در دختران قبل از منارک دیده می شود.
PHترشحات واژن بیشتر از ۵/۴است.(7/4-7/5)

تشخیص این بیماری ممکن است با توجه به علایم حاصل از آن و یا انجام نمونه برداری از ترشحات اندام تناسلی توسط پزشک و انجام آزمایش روی نمونه به دست آمده صورت گیرد.مانند اندازه گیری PH ترشحات واژن

درمان
1-Tab Meronidazole 250 mg
دوبار در روز به مدت یک هفته به همراه غذا
Vaginal gel Metronidazole ٪./75
یک اپلیکاتور به صورت داخل واژنی 1-2 بار در روز به مدت 5 روز

2- Vaginal cream Clinamycin ٪ ۲
یک اپلیکاتور پر به صورت داخل واژنی در هنگام خواب به مدت 7 روز یا Cap Clinamycin150 mg کپسول 300 میلی گرم ر روز به مدت یک هفته (همراه یک لیوان آب میل شود)

توجه:طی درمان شیر دهی قطع شود.
درمان شریک جنسی بیمار توصیه نمی شود.

واژینوز باکتریال در بارداری

درمان در حاملگی فقط در زنان علامت داری انجام می شود که از ترشح بد بو با بوی ماهی گندیده شاکی هستند.

واژینیت تریکومونایی
این بیماری از طریق تماس جنسی و یا برخی لوازم و محیط های آلوده وارد مجرای تناسلی شده و ایجاد عفونت می کند. در بسیاری از موارد ممکن است این عفونت فاقد علایم و یا توأم با علایم خفیفی باشد .

عامل بیماری:تریکومونا واژینالیس(واژینیت تریکونایی اغلب همراه با وازینیت باکتریال است)

علایم بیماری
ترشحات واژینال حجیم(زیاد)زرد رنگ،چرکی و بدبو و کف آلود که ممکن است با خارش ولو همراه باشد.این ترشح دارای رنگ خاکستری یا سبز رنگ است.

تندرنس و ادم و قرمزی لبیا مینور
سوزش ادرار-تکرر ادرار
درد در قسمت تحتانی شکم
قرمزی تکه ای واژن-سرویکس توت فرنگی

درمان
1-Tab Meronidazole 250 mg
500 میلی گرم خوراکی دو بار در روز به مدت یک هفته یا 250 میلی گرم 3بار در روز به مدت 1هفته بیمار به همراه همسرش درمان شود.

Vaginal Cream Triple Sulfa
یک اپلیکاتور پر دو بار در روز(یک بار قبل از خواب و یک بار بعد از بیدار شدن)به مدت 4-6 روز سپس یک بار هرشب قبل از خواب در صورت عدم درمان با رژیم فوق:
2- Tab Meronidazole 2 g
یک بار در روز به مدت 5 روز

3-Tab Tinidazole2g
یک بار در روز به مدت یک هفته

توجه:به علت ماهیت آمیزشی واژینیت تریکونایی زنان مبتلا به این عفونت باید از نظر نایسریا گنوره (عامل بیماری سوزاک)،سفلیس و ایدز بررسی شوند. درمان شریک جنسی توصیه می شود.

تریکومونا در بارداری
عفونت تریکومونازیس در بارداری،با زایمان زود رس ارتباط دارد،اما درمان آن باعث کاهش این خطر نمی شود.

کاندیاز ولوواژینال
منشأ عفونتهای قارچی اندام تناسلی عمدتا نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکانس است. این قارچ معمولا به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و تنها زمانی که بیش از حد معمول گسترش و رشد کند می تواند بیماری زا شود.

البته به روشنی نمی توان علت عفونت قارچی را توضیح داد اما آنچه مسلم است مخمرها و قارچ ها در بدن ما حیات داشته و با ما همزیست اند. مخمرها در محل زیست ما، در غذاها و خوراکیها وجود دارند و به نوعی می توان گفت ما را احاطه کرده اند ولی اکثر ما گرفتار عفونت ناشی از قارچها نمی شویم.

عامل:بیماری:کاندیدا

علایم
ترشح واژینال ممکن است از حالت آبکی تا غلیظ هموژن متغیر باشد که عین حال دارای چسبندگی کمی بوده و سست می باشد.
درد سوزشی واژن
دیس پارونی(درد هنگام نزدیکی)
سوزش ولو
حالت تحریک ولو
ولو ترک خورده
خارش ولو: معمولا شدید است و باعث التهاب ولو می شود.
دیزوری خارجی(سوزش ادرار)
قرمزی و ادم لبها و پوست ولو
وجود ضایعات محیطی پاستولو پاپولر
واژن قرمز و دارای ترشحی سفید رنگ،غلیظ و چسبنده و سست و دلمه ای شبیه پنیر و معمولا فاقد بو و یا دارای بوی کپک(ولی به هیچ وجه متعفن نیست؛مگر اینکه سایر عوامل عفونت زا نیز همراه با عفونت کاندیدیایی وجود داشته باشد)
سرویکس طبیعی است.

عوامل مستعد کننده
گلوگوزوری(دفع گلوکز در ادرار)
مصرف زیاد شکر و میوه
مصرف کورتون(مثل دگزامتازون)
مصرف قرص جلوگیری از بارداری
مصرف آنتی بیوتیک مثل تتراسایکلین
مریض ناتوان و در بستر خوابیده
مقاربت واژینال مکرر
حاملگی
ضعف سیستم ایمنی
سایش و خراشیدگی و التهاب سطح اندام تناسلی
اختلال عملکرد دوره های ماهانه

درمان
Vaginal cream Clotimazole1

یک اپلیکاتور پر هنگام خواب به مدت 1-2هفته در صورت عدم بهبودی تا دو هفته در درمان تجدید نظر شود. یا Vaginal cream Triple Sulfa یک اپلیکاتور پر دو بار در روز (قبل از خواب و بعد از بیداری)به مدت 4-6روز ،سپس شبی یک بار یا Vaginal cream Miconazole 2 یک اپلیکاتور پر به مدت یک هفته یا Vaginal Tab nystatin 100000iu یک قرص به صورت داخل واژن به مدت دو هفته یا Cap Boric Acid از راه واژن یا Tab Fluconazole 150mg تک دوز

توجه:علایم بیماری ظرف 2-3روز برطرف می شوند.

درمان کاندیاز ولوواژینال در دوران بارداری
کلونیزاسیون بدون علامت کاندیا در دوران بارداری نیازی به درمان ندارد.
داروهای زول از راه واژن جذب نمی شوند.بنابراین رژیم های دارویی موضعی زیر را می توان با اطمینان در بارداری به کار برد.
1-Vaginal cream Clotimazole1٪
هر شب یک اپلیکاتور قبل از خواب به مدت 7-14روز به همره همسرش

2- Tb Flucoazole150mg تک دوز کاندیاز ولو واژینال راجعه

به 4 بار یا بیشتر ابتلا به بیماری در سال کاندیاز ولوواژینال راجعه می گویند.

در این بیماری
علایم تحریکی پابرجای وستیبول و ولو تبدیل خارش به سوزش وجود دارد.

درمان:
1- Vaginal cream Clotrimazole ٪2

یک اپلیکاتور پر یک بار در روز به مدت یک هفته در صورت عود بیماری

Vaginal cream Clotrimazole ٪2
یک اپلیکاتور پر هر شب قبل از خواب به مدت دو هفته

درمان خارش ناحیه تناسلی

شرایط خاص ناحیه تناسلی در زنان ، این ناحیه را مستعد ابتلا به خارش می کند. محیط مرطوب و بسته در محل تلاقی سه دستگاه تناسلی، ادراری و گوارشی، از یک طرف و گیرنده های فراوان حسی عصبی از طرف دیگر این ناحیه را مستعد خارش و سوزش می کند.

خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی معمولا در اثر چندین عامل بوجود می آید. منظور این است که همزمان چند بیماری مختلف عامل خارش در یک فرد می باشند.
بنابر این در درمان خارش ناحیه تناسلی چند عامل بودن علت خارش هرگز نباید فراموش شود.

عوامل تشدید کننده خارش در ناحیه تناسلی
شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون
پوشیدن لباس تنگ
خشک کردن با سشوار
استفاده ازکرمهای مختلف
نوار بهداشتی
استفاده از کاندوم و ژلهای روان کننده

1-شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون : برخی از بیماران بوجود آمدن خارش و یا سوزش و یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به عدم رعایت بهداشت ربط داده و با شستشوی زیاد با صابون و لیف سعی در بر طرف کردن آن می کنند. این کار کاملا اشتباه بوده و منجر به تشدید خارش می شود.

شستشو بعد از هر بار ادرار و مدفوع با آب خالی و سپس خشک کردن به آرامی با دستمال کاغذی برای بهداشت ناحیه تناسلی کافیست.

2-پوشیدن لباس تنگ: پوشیدن لباسهای تنگ، چسبناک بویژه از جنس پلاستیک منجر به تشدید رطوبت شده و ناحیه را برای رشد قارچ مستعد می کند بنابراین توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز شود.

3-خشک کردن با سشوار:برخی از بیماران با تصور اینکه رطوبت منجر به رشد قارچ در ناحیه تناسلی می شود، با سشوار اقدام به خشک کردن ناحیه تناسلی می کنند. این کار نیز غلط است. خشک کردن با دستمال کاغذی نرم و به آرامی کفایت میکند.

4-استفاده از کرم های مختلف: استفاده از کرمهای ضد خارش و ضد قارچ که معمولا بیماران بدون نسخه از داروخانه تهیه می کنند، خود یکی از عوامل اصلی خارش هستند.
توصیه می شود حتما برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک متخصص مراجعه و تمام کرمهای موضعی را که خود از قبل استفاده می کنید قطع کنید. حداکثر می توان از وازلین خالص( بدون عطر و مواد نگهدارنده )برای تسکین خارش در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

5-اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی می باشید(دزنان) استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی ارجح است. البته این کار حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد،مانند سندرم شوک توکسیک.

6-استفاده از کاندوم و ژلهای روان کننده یا لوبریکانت(درزنان): اگر دچار خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی هستید بهتر است از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ژلهایی که به عنوان ژلهای روان کننده به فروش می رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژلها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند توصیه نمی شوند.

چند نکته مهم دیگر در مورد خارش ناحیه تناسلی وجود دارد:
1-توجه داشته باشید هرگونه خارش یا سوزش یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی نشانه بیماری منتقل از راه تماس جنسی نیست. و بیخود فکر خود را مشغول این موضوع نکنید. استرس ابتلا به یک بیماری آمیزشی خود منجر به تشدید خارش در ناحیه تناسلی می شود.

2-مسائل روحی در خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی نقش مهمی دارند. اگر مبتلا به افسردگی هستید بدانید بدون درمان افسردگی خارش ناحیه تناسلی شما بهبود نخواهد یافت.

3-در درمان خارش و سوزش ناحیه تناسلی به طور کلی داروهای خوراکی ارجحند. از پزشک خود بخواهید تا آنجا که ممکن است داروی خوراکی برای شما تجویز کند. در صورت نیاز به داروی مالیدنی پایه پماد نسبت به پایه کرم ارجح است.

4-به دنبال برخی درمان های خارش ناحیه تناسلی امکان اضافه شدن مشکلات جدید مثلا اضافه شدن عفونت قارچی یا حساسیت به داروهای تجویزی وجود دارد. معمولا پزشکان برای پیشگیری از عفونت قارچی ثانویه پیشاپیش درمان پیشگیرانه تجویز می کنند.

راه حل فوری برای تسکین خارش و سوزش حاد

کمپرس آب سرد
استفاده از وازلین
استفاده از پماد لیدو کائین

1- کمپرس آب سرد شده در یخچال(آب شیر را دریخچال سرد کنید و نه در فریزر)

2- 10 تا 15 دقیقه کمپرس آب سرد حداکثر 2 بار در روز

3- سپس ناحیه را به آرامی خشک کرده و از وازلین خالص استفاده کنید (بدون عطر و مواد نگهدارنده)

4- اگر خارش و سوزش به قدری شدید است که مانع ادرار کردن و یا مقاربت می گردد می توانید به طور موقت از پماد لیدو کائین استفاده کنید( نه ژل لیدوکائین و نه کرم لیدو کائین )

واژینیت آتروفیک
عامل بیماری:یائسگی (چه به صورت طبیعی و چه در اثر برداشتن تخمدان)

کدام گیاهان برای درمان عفونت های ادراری مفید هستند؟
می‌توانید برای شروع از کران بری و اکیناسه استفاده کنید، البته گیاهان دیگری هم برای مقابله با عفونت های ادراری وجود دارند..

کران بری
این میوۀ قرمز رنگ خاصیت اسیدی کردن ادرار را دارد، این خاصیت به هیچ وجه برای رشد باکتری هایی که عامل بروز عفونت ادراری می‌شوند، مناسب نیست. علاوه بر این کران بری مانع از چسبندگی باکتری ها روی دیوارۀ مجاری ادرای و مثانه می‌شود.

می‌توانید کران بری را به شکل آبمیوه در سوپر مارکت ها بیابید. از مصرف نوشیدنی الکلی کران بری خودداری کنید، غالباً به این نوشیدنی شکر اضافه می‌شود، مسلماً آب کران بری خالص در الویت قرار دارد. مقدار مصرف این نوشیدنی در روز برای مقابله با عفونت های ادراری باید بین 250 تا 500 میلی لیتر در روز باشد. در غیر این صورت، می‌توانید از کران بری به شکل مکمل غذایی (به طور خاص کپسول) استفاده کنید.

اکیناسه
این گیاه که اصالتش به امریکای شمالی برمی‌گردد خاصیت تحریک سیستم های ایمنی بدن را دارد که می‌تواند به مبارزه با عفونت های ادراری کمک کند. با این خاصیت، اکیناسه برای مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا نیز مفید است.

این گیاه به شکل مکمل غذایی (کپسول) موجود است، اما می‌توان به شکل دم کرده هم از آن استفاده کرد: 1 گرم ریشه یا برگ خشک این گیاه را در یک فنجان آب جوش قرار دهید. بگذارید به مدت 10 دقیقه دم بکشید. نوشیدن یک تا شش فنجان از این دم کرده در روز توصیه می‌شود.

اسانس آویشن
اسانس آویش دارای قدرت آنتی باکتریال است که می‌تواند به پیشگیری از عود عفونت ادراری کمک کند. 2 قطره اسانس آویشن را روی یک حبه قند یا یک قاشق عسل بچکانید، دو بار در روز می‌توانید این مقدار مصرف کنید، ولی بدون نظر پزشک تان از این مقدار فراتر نروید.
به عنوان مکمل، می‌توانید از اسانس چوب گل رز و ملالوکا برای ماساژ زیر شکم استفاده کنید.

گیاهان دم کردنی
برای پیشگیری از عفونت های ادراری، می‌توانید از دم کردنی ها هم کمک بگیرید. این ترکیب را تهیه کنید: بذر چمن، بوسرُل (نوعی درخت که در آلپ می‌روید)، علف جارو و برگ های مورد را مخلوط کرده و بجوشانید (حدود 15 گرم از این گیاهان در یک لیتر آب). هر روز هر مقدار که تمایل دارید بنوشید.

در هر صورت، اگر زیاد دچار عفونت های ادراری می‌شوید، به مقدار زیاد و به طور مرتب مایعات بنوشید. با این کار، هم ادرارتان رقیق تر و هم خروجش سریع تر خواهد شد، به این ترتیب احتمال بروز عفونت های باکتریایی کمتر می‌شود.

علایم
ترشح چرکی از واژن
آتروفی دستگاه تناسلی خارجی و از بین رفتن چین های واژن(رو گا)
دیس پارونی
خونریزی بعد از نزدیکی

درمان
Vaginal Gel Estradiol