مکمل های سودمند برای سیگاریها

از بین بردن اثرات سیگار,مواد غذایی مفید برای ترک سیگار,سم زدایی سیگار از بدن,از بین بردن نیکوتین در خون,افراد سیگاری چه بخورند,پاکسازی ریه از دود سیگار
نیازهای تغذیه ای افراد سیگاری بطور قابل ملاحظه ای با افراد غیرسیگاری متفاوت است و مصرف دسته ای از مولتی ویتامینها بیشتر از اینکه برای آنها سودمند باشد می تواند زیان آور باشد.
افراد سیگاری باید از مصرف مولتی ویتامین های حاوی بتاکاروتن اجتناب کنند .

مولتی ویتامینهای استاندارد حاوی ماده ای به نام بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.
این ماده در افراد غیر سیگاری مزایای بسیاری از جمله بهبود بینایی و تقویت سیستم ایمنی دارد ، اما متأسفانه در افراد سیگاری ریسک سرطان ریه را افزایش می دهد. بنابراین افراد سیگاری باید از مصرف مولتی ویتامینهای حاوی بتاکاروتن اجتناب کنند.

سیگاریها در مقایسه با غیرسیگاریها، به میزان بیشتری از ویتامین C نیاز دارند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان کلیدی در بدن انسان می باشد. رادیکالهای آزاد ناشی از تنباکو ذخایر ویتامین C بدن را تخلیه می کنند.

دوز روزانه توصیه شده ویتامین C برای مردان در سنین 71-19 و بالاتر mg 90 است. برای زنان در همین گروه سنی mg 75 است اما چون سیگاریها در معرض سطح بالاتری از رادیکالهای آزاد ناشی از دود سیگار قرار دارند روزانه 35 میلی گرم بیشتر از این دوز توصیه شده نیاز دارند.

از آنجایی که دود سیگار حاوی هیدروژن سیانید است (یک گاز سمی بیرنگ) موجب افزایش متابولیسم ویتامین B12 در افراد سیگاری می شود و ترشح ویتامین B12 در ادرار این افراد نسبت به افراد عادی بیشتر است.

میزان روزانه توصیه شده برای خانم ها و آقایان در سنین 71-91 و بالاتر 4/2 میکروگرم است در حالیکه افراد سیگاری به مقداری بیش از این میزان طی روز نیاز دارند.
هم چنین سطح آنتی اکسیدانهایی مانند لوتئین و زیگزانتین که اثرات محافظتی بر روی بینائی دارند در سرم افراد سیگاری نسبت به افراد عادی پایینتر است.

غذاهای مناسب برای افراد سیگاری

چای سبز
چای سبز می تواند حفاظت چشمگیری در مقابل نیتروزامینها (عوامل ایجاد کننده سرطان در دود سیگار) ایجاد کند. بخصوص در پیشگیری از سرطانهای دهان، ریه ، معده و مری موثر است.

اسید های چرب ضروری مانند امگا 3
اسیدهای چرب ضروری ، مانند امگا 3 نیز با اثرات ضد التهابی خود به سلامت عروق در افراد سیگاری کمک می کنند و موجب کاهش چربی خون، فشار خون و ریسک حمله قلبی می شوند.
لیکوپن ( عصاره گوجه فرنگی )

عصاره گوجه فرنگی نیز از جمله آنتی اکسیدانهای مهم به خصوص برای پیشگیری از عوارض قلبی و عروقی ناشی از دود سیگار می باشد.

عصاره انگور
انگور ، اثرات آنتی اکسیدانی آن به مراتب از ویتامینهای C,E بیشتر است و ا ثرات رادیکالهای آزاد ناشی از دود سیگار را خنثی می کند.
و در نهایت استیل سیستئین یکی از قویترین آنتی اکسیدانها برای پاکسازی ریه از مواد زیان آور و رادیکالهای آزاد ناشی از دود سیگار می باشد.

داروها و مکملهای ترک سیگار
5HTP در بدن به انتقال دهنده عصبی سروتونین تبدیل می شود که به هورمون شادی معروف است و می تواند در بهبود خلق و خو و الگوی خواب نقش مؤثری داشته باشد و می تواند علائم ناخوشایند قطع مصرف سیگار را از بین ببرد.

وارنیکلین

دارویی است که برای ترک سیگار طراحی شده است و اثرات نیکوتین در بدن را تقلید می کند.بنابراین هم میل به سیگار کشیدن را کاهش می دهد و هم علائم ناخوشایند ترک سیگار را تسکین می دهد.

نیکوتین موجود در سیگار به گیرنده های خاصی در سلولهای مغزی متصل می شود و قسمتی از مغز را تحریک می کند.مکانیسم عمل وارنیکلین بدین صورت است که به این گیرنده های مغز متصل می شود.
همچنین از اتصال مجدد نیکوتین به این گیرنده ها جلوگیری می کند.این بدین معنی است که چنانچه فردی در دوره ترک مجددا سیگار بکشد دیگر احساس رضایت قبلی از سیگار را نخواهد داشت و این شانس ترک را افزایش می دهد.

بر طبق تحقیقات داروی وارنیکلین احتمال موفقیت در ترک سیگار را دو الی سه برابر افزایش می دهد و از سایر داروهای ترک سیگار موثرتر است.این دارو به هیچ عنوان حاوی نیکوتین نیست و مصرف آن باید یک هفته قبل ترک آغاز شود و برای مدت 12-24 هفته ادامه یابد.
دوز مصرف برای سه روز اول نیم میلی گرم در روز است .

4 تا 7 روز بعدی ، نیم میلی گرم ، دو بار در روز مصرف شود .
سپس با دوز 1 میلی گرم ( دو بار در روز )‌برای مدت11 هفته ادامه پیدا کند .
بهتر است بعد از غذا (‌مخصوصا بعد از صبحانه یا عصرانه ) با یک لیوان آب کامل مصرف شود .

منبع:داروکده