والاسیکلوویر (نحوه مصرف،خطرات و عوارض)

قیمت والاسیکلوویر,قیمت قرص والاسیکلوویر,قیمت قرص ویرابکس,والاسیکلوویر در بارداری,ویرابکس 500,ویرابکس+قیمت,قیمت قرص ویرابکس 1000,قرص
virabex
والاسیکلوویر یک داروی ضدویروس است.والاسیکلوویر سرعت رشد و انتشار ویروس هرپس در بدن را کاهش می دهدوالاسیکلوویر درمان برای هرپس نیست اما شدت علائم عفونت را کاهش می دهد. والاسیکلوویر در درمان عفونت ویروس هرپس در بزرگسالان و کودکان استفاده می شود.
بیماری ناشی از ویروس هرپس شامل تب خال تناسلی ، زخم های سرد ، زونا، آبله مرغان می باشد.والاسیکلوویر در درمان زخم های سرد در کودکان بالای 12 سال و آبله مرغان در کودکان بالای 2 سال استفاده می شود.

مکانیسم اثر
والاسیکلوویر توسط تیمیدین کیناز ویروسی فسفوریله شده به آسیکلوویر تری فسفات (متابولیت فعال)تبدیل می شود.آسیکلوویر تری فسفات با مهار رقابتی DNA پلیمراز ویروسی و دخالت و خاتمه دادن رشد زنجیره DNA باعث مهار رونویسی DNA ویروس هرپس می شود.
فارماکودینامیک
والاسیکلوویر یک داروی ضدویروس است.

فارماکوکینتیک
والاسیکلوویر پس از مصرف خوراکی بسرعت از دستگاه گوارش جذب شده وتقریبا بطور کامل توسط عبور اول روده ای و متابولیسم کبدی به آسیکلوویر و ال-والین تبدیل می شود.اتصال به پروتئینهای پلاسما 13.5 تا 17.9% می باشد.46 و 47% والاسیکلوویر مصرف شده به ترتیب ازراه ادرار و مدفوع دفع می شود.میانگین نیمه عمر حذفی پلاسما آسیکلوویر 2.5 تا 3.3 ساعت می باشد.

هشدارها
1-در بیماران دارای ایدز پیشرفته و پیوند مغز استخوان آلوژنیک و پیوند کلیه مصرف کننده والاسیکلوویر با دوز 8 گرم در روز در مواردی سندروم اورمیک همولیتیک و پورپورا ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک که در مواردی کشنده می باشد ممکن است رخ دهد ، در صوررت بروز، درمان با والاسیکلوویر باید فورا قطع گردد.
2-در موارد زیر به دلیل احتمال بروز نارسایی کلیه حاد والاسیکلوویر با احتیاط فراوان مصرف شود:سالمندان ( با یا بدون کاهش عملکرد کلیه ،بیماری کلیوی، مصرف کنندهداروهای نفروتوکسیک ، بیماران بدون هیدراسیون مناسب.

نکات قابل توصیه
1-شروع درمان با مشاهده اولین نشانه های زخم سرد شامل سوزن سوزن شدن ، خارش، سوزش صورت پذیرد.
2-والاسیکلوویر درمان برای تب خال تناسلی نمی باشد.
3-با مشاهده علائم هرپس زوستر هرچه سریعتر درمان با والاسیکلوویر آغاز گردد.
4-با مشاهده علائم آبله مرغان هرچه سریعتر درمان با والاسیکلوویر آغاز گردد.
5-درصورت مشاهده هر علامت یا شیوع تبخال تناسلی ، از تماس با شریک جنسی خود بپرهیزید.در صورت تماس از کاندوم جنس لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید.

مقدار مصرف والاسیکلوویر

برای تبخال تناسلی(هرپس سیمپلکس لابیالیس): بزرگسالان:2 g خوراکی هر 12 ساعت (روزانه 4g) .
کودکان: 12 سال و بالاتر: 2 g خوراکی هر 12 ساعت (روزانه 4g) .

دارو های مشابه
آسیکلویر(آسیکلوویر) , والگانسیکلویر(والگانسیکلوویر)

موارد مصرف دارو
هرپس سیمپلکس , هرپس زوستر , پیشگیری از سیتومگالوویروس , واریسللا زوستر
موارد منع مصرف دارو
ازدیادحساسیت به دارو و ترکیبات آن

عوارض جانبی دارو
خیز صورت , افزایش فشارخون , افزایش تعداد ضربان قلب , واکنش های آنافیلاکتیک , پایین آمدن آستانه تحریک , عدم هماهنگی عضلات , کوما , سردرگمی , توهم , اسهال , التهاب کبد , نارسایی کلیوی , اختلال دید