واریس (علت،علائم،راه درمان)

درمان گیاهی واریس,عکس واریس,واریس پا و درمان,درمان خانگی واریس پا,عوارض واریس,علائم واریس پا,برای درمان واریس به چه دکتری مراجعه کنیم,واریس بیضه,
خطرات واریس در بارداری,واریس تناسلی در بارداری,واریس واژن در بارداری,درمان واریس واژن,واریس واژینال,واریس رحم در بارداری,درمان واریس رحم,درمان واریس واژن در بارداری,درمان گیاهی واریس,درمان خانگی واریس,برای درمان واریس به چه دکتری مراجعه کنیم,عکس واریس,درمان واریس پا,درمان واریس با زالو,داروی واریس,درمان خانگی واریس پا

واریس، عبارتی کلی است که به برجسته‌شدن وریدهای سطحی اندام تحتانی اشاره می‌کند. در اندام تحتانی ۲ سیستم برای تخلیه وریدی داریم؛ وریدهای عمقی و سطحی که با وریدهای ارتباطی به هم متصل هستند، خون را به سمت قلب تخلیه می‌کنند. سیستم سطحی خون را از سطح اندام تحتانی جمع‌آوری و به سمت سیستم عمقی هدایت می‌کند تا خون به کمک پمپ عضلانی به سمت قلب برگردد.

در بیماران مبتلا به واریس به‌دلیل نارسایی دریچه‌های موجود در وریدها، این سیستم برعکس می‌شود و خون از سیستم عمقی به سطحی برگشت می‌کند. شایع‌ترین علامت واریس برجسته شدن عروق در قسمت داخلی ساق به رنگ آبی است.

در رگ‌های ریزتر، واریس به شکل نمای تار عنکبوتی اطراف قوزک داخلی یا خارجی بروز می‌کند. به مرور قطر وریدها بیشتر می‌شود و وقتی از ۳ میلی‌متر بیشتر شد واژه واریس برای آن استفاده می‌شود. واریس عوامل مساعدکننده بسیاری دارد؛ از زمینه ژنتیکی گرفته تا شغلی و جنسیتی. خانم‌ها و افرادی که بنا به شغلشان ساعت‌های طولانی سر پا می‌ایستند بیشتر در معرض ابتلا به واریس قرار دارند.

برخی بیماری‌ها نیز روی سیستم وریدی فشار می‌آورند و مانع از تخلیه خون وریدی می‌شوند و زمینه‌ساز واریس هستند.
برای درمان باید به مرحله و علت اصلی واریس توجه کرد. برگشت خون از سیستم عمقی به سطحی به درمان نیاز دارد. اگر وریدها به شکل موضعی به شکل واریس درآمده باشند در مراحل ابتدایی باید از جوراب‌های واریس استفاده کرد. در مراحل پیشرفته‌تر لیزر اسکلروتراپی یا رادیوفرکوئنسی می‌تواند موثر باشد.
پیشگیری از واریس مستلزم پرهیز از عواملی است که تخلیه سیستم وریدی را مختل می‌کند مانند ایستادن‌های طولانی‌مدت. از علائم هشدار آن می‌توان به احساس سنگینی در پاها و نمایان شدن شبکه تار عنکبوتی در ناحیه ساق اشاره کرد.

مهمانداران هواپیما و مشاغلی که در آن فرد باید طولانی‌مدت در وضعیت ایستاده قرار بگیرد، بهتر است هر ۳-۲ ساعت یکبار حداقل به مدت ۱۰ دقیقه استراحت کنند، دراز بکشند و پاهایشان را روی ۲ بالش بالاتر از سطح زمین قرار دهند تا به تخلیه خون از سیاهرگ‌ها کمک کند. حرکت خلف ساق پا و راه رفتن نیز به تخلیه خون کمک می‌کند.

 

واریس‌ها به ۲ نوع سطحی و عمقی تقسیم می‌شوند. واریس‌های عمقی درمانی جز پوشیدن جوراب ندارند اما واریس‌های سطحی با توجه به نوعی که در آن قرار می‌گیرند درمان‌های مختلفی دارند.
در صورتی که واریس خیلی سطحی و شبیه شبکه تار عنکبوت باشد، می‌توان با تابش مستقیم لیزر روی پوست آن را درمان کرد.
میکرواسکلروتراپی نیز روش دیگری است که در آن با تزریق برخی داروها رگ را می‌سوزانند. در صورتی که واریس عمقی و رگ‌ها درشت‌تر باشند از روش درمان فوم‌اسکلروتراپی استفاده می‌شود. در این روش دارویی فومی‌شکل وارد رگ می‌شود و تا زمانی که پایدار است رگ واریسی را از بین می‌برد.
در صورتی که رگ درشت باشد و دریچه‌ها دچار نارسایی شوند و خون را پس بزنند درمان‌های داخل رگی یا اندوواسکولار تجویز می‌شود که در آن سیمی وارد رگ می‌کنند تا با تاباندن نور لیزر یا امواج رادیوفرکوئنسی سبب گرم شدن و بسته و جمع شدن رگ شود.
روش‌های جایگزین جراحی در حال حاضر به قدری در دنیا و کشور ما پیشرفته شده که دیگر برای کمتر از ۱۰ درصد واریس‌ها جراحی پیشنهاد می‌شود. تنها افرادی که رگ‌های بزرگ یا بسیار پیچیده واریسی دارند، داوطلب مناسبی برای جراحی هستند.

 

واریس و بارداری

اضافه وزن، بارداری در سنین بالا و بارداری چندقلویی می‌توانند از جمله عوامل زمینه‌ساز بروز واریس یا تشدید آن در دوران بارداری باشند. واریس سطحی در بارداری نسبتا شایع است ولی واریس‌های عمقی به ندرت دیده می‌شوند. البته گاهی بارداری و تغییرات هورمونی ناشی از آن باعث بروز شبکه‌ای مویرگی زیر پوست می‌شود که با واریس متفاوت است و عوارض واریس را ندارد و بعد از زایمان رفع می‌شود.
مهم‌ترین عامل برای پیشگیری یا کنترل واریس در دوران بارداری، کنترل اضافه وزن است. وزن یک خانم باردار در طول بارداری، نباید بیش از ۷ تا ۱۰ کیلوگرم افزایش یابد. ورزش و پیاده‌روی منظم و عدم ایستادن‌های طولانی‌مدت روی پا و استفاده از بالش‌هایی که زیر پا قرار می‌گیرد و آن را بالاتر از سطح زمین قرار می‌دهد نیز می‌تواند کنترل‌کننده واریس در بارداری باشد.

توصیه می‌شود افرادی که زیاد می‌ایستند، برای کنترل علائم واریس و کاهش خطر لخته‌شدن خون در پا توصیه بر از جوراب‌های واریس استفاده کنند.

اگر واریس در دوران بارداری با علائم حاد همراه باشد باید در دوران بارداری درمان‌های نگهدارنده را اجرا کرد ولی اگر فرد دچار ترومبوز عروق واریسی در اندام تحتانی یا اطراف مقعد شود به‌دلیل درد شدید به درمان جراحی نیاز دارد. البته تا جای ممکن سعی می‌شود با مراقبت عمل جراحی را به تعویق انداخت. بسیاری از واریس‌ها بعد از زایمان برطرف می‌شوند و به درمان نیازی ندارد.

 

درمان واریس

افراد مبتلا به واریس، به‌ویژه واریس‌های پیشرفته، باید مورد معاینه قرار بگیرند و از نظر توده‌های شکمی بررسی شوند. سونوگرافی داپلر برای مشاهده سطح درگیری در عروق ضروری است.
در صورتی که واریس شما بزرگ و مشهود باشد، جراحی لازم است اما در زمانی که واریس قطر کمتری داشته باشد و سطحی باشد، می‌توان از لیزر داخل عروقی یا دایود استفاده کرد. در این روش، رادیولوژیست یا جراح عروق متبحر از طریق رگ، فیبر لیزر را وارد و با تابش، لیزر واریس را درمان می‌کند و سبب انسداد رگ می‌شود.
با توجه به شدت و وسعت واریس، متخصص پوست هم می‌تواند مشکل را درمان کند.

گاهی خانم‌ها با واریسی به رنگ قرمز روشن به متخصص مراجعه می‌کنند که به شکل تار عنکبوتی و شعاعی از رگ مرکزی منشعب شده و نمای خاص واریس که شامل رگ‌های واریسی خیلی کوچک است را می‌سازد.

برای درمان واریس سطحی، متخصص پوست از لیزر‌های عروقی مثل PDL استفاده می‌کند. گاهی واریس همان‌طور که مهمان میزگرد این هفته هم به آن اشاره کرده‌اند، عمقی‌تر است و به صورت شبکه وریدی به رنگ آبی تا سبز زیر پوست مشاهده می‌شود که برای درمان باید از لیزر با عمق نفوذ بیشتر استفاده کرد.
برای این نوع درمان، متخصص پوست باید تجربه کافی داشته باشد زیرا شدت بالای لیزر می‌تواند با جوشگاه و سوختگی پوست همراه شود.

در صورتی که وسعت رگ زیاد و پیچ و خم بیش از حد باشد و نتوان واریس را از رو درمان کرد، باید از لیزر داخل عروقی استفاده کرد و در موارد شدیدتر وارد فاز جراحی شد که کار جراحان عروق است.

 

پیشگیری و درمان واریس

وقتی می‌نشینید، پاهایتان را روی هم نیندازید

روی صندلی، صاف و راست بنشینید و پاهایتان را روی هم نیندازید. همان قدر که نشستن درست و مناسب، گردش خون را در پاها بهبود می‌بخشد، انداختن پاها روی هم، جریان خون را در پاها مختل می‌کند.

شلوار و دامن تنگ نپوشید
۱۰ فرمان واریسبرای بهبود جریان خون به قسمت‌های پایینی بدن، از پوشیدن لباس تنگ در قسمت پاها و کمر خودداری کنید. لباس‌های کمی گشاد و راحت بپوشید.

کفش راحت با پاشنه متوسط به پا کنید
کفش راحت، با پاشنه متوسط و اندازه پای خود بپوشید و از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، تنگ و نامناسب خودداری کنید.

هنگام استراحت پاهایتان را بالا ببرید
اگر مدت طولانی‌ای ایستاده‌اید، طی روز یا بعد از اتمام کار خود، پاهایتان را بالا نگه دارید تا گردش خون در پاها بهبود پیدا کند و پاها استراحت کنند. حتی زمان خواب می‌توانید کمی پاهایتان را بالاتر بگذارید. برداشتن فشار از روی پاها، از تجمع خون در سیاهرگ‌ها جلوگیری می‌کند.

گاهی به واریس خود نگاه کنید!
اگرچه سیاهرگ‌های واریسی به طور کلی مشکل خطرناکی نیستند، ولی می‌توانند نشان‌دهنده یک بیماری جدی و خطرناک باشند، بنابراین اگر می‌بینید وضعیت سیاهرگ‌های واریسی در شما روز به روز بدتر می‌شود، حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامت شما را بررسی کند.

ماساژدرمانی و خوددرمانی نکنید
نباید برای از بین بردن رگ‌های واریسی از توصیه‌های غیرعلمی مانند درمان با دست، مثل ماساژ پا استفاده کرد. ماساژ یا لرزاندن پا خطرناک است و باعث ایجاد آمبولی (لخته خون متحرک) در رگ‌ها می‌شود که می‌تواند حرکت کند و با قرارگرفتن در رگ‌های قلب باعث انسداد آن و سکته قلبی یا در رگ‌های مغز باعث سکته مغزی یا در رگ‌های ریه، باعث انفارکتوس ریوی شود که همه آنها کشنده هستند.

ورزش کنید
پیاده‌روی و دویدن آرام، جریان خون را در پاها بهبود می‌دهد و جریان خون مناسب، از پیشرفت و بدتر شدن سیاهرگ‌های واریسی جلوگیری می‌کند. همچنین ورزش منظم، فشارخون بالا را کاهش می‌دهد و سیستم گردش خون کل بدن را تقویت می‌کند.

وزنتان را کنترل کنید
وقتی دچار اضافه وزن می‌شویم، فشار زیادی به پاها و سیستم گردش خون بدنمان وارد می‌شود، بنابراین رسیدن به وزن مناسب، خطر ابتلا به سیاهرگ‌های واریسی را در خیلی موارد کاهش می‌دهد. یک برنامه غذایی سالم و مناسب داشته باشید و از مصرف غذاهای پرکالری و با ارزش غذایی کم خودداری کنید.

سیگار نکشید
گذشته از اینکه کشیدن سیگار خطرات زیادی برای سلامت دارد چون بالارفتن فشارخون در اثر مصرف سیگار، امری ثابت شده است. مصرف سیگار در ایجاد سیاهرگ‌های واریسی موثر است.

در انتخاب روش پیشگیری از بارداری دقت کنید
هرچند این موضوع کاملا ثابت نشده اما مصرف طولانی‌مدت قرص‌های ضدبارداری با استروژن بالا، خطر ابتلا به واریس پا را به دلیل تغییر در عملکرد دریچه‌های مختلف و سیستم گردش خون می‌افزاید، بنابراین اگر واریس در خانواده شما موروثی است و می‌خواهید برای مدت طولانی از قرص‌های ضدبارداری استفاده کنید با پزشک متخصص مشورت کنید تا داروی دیگری برای شما بنویسد یا سایر روش‌های جلوگیری از بارداری را برای شما بیان کند تا از آنها استفاده کنید.

 

هفته نامه سلامت

نظرات بسته شده است.