ویگاباترین یا سابریل (روش مصرف دارو،فواید و عوارض)

سابریل 500,عوارض ویگاباترین,جایگزین قرص سابریل,قیمت قرص سابریل,عوارض سابریل 500,خرید قرص سابریل,سابریل چیست,قیمت سابریل
نام علمی دارو (ژنریک): Vigabatrin
گروه دارویی: Antiepileptics
داروهای ضد صرع

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور
SANOFI AVENTIS

موارد مصرف
ضد صرع.

مکانیسم اثر
فارماکوکينتيک
این دارو به دنبال مصرف خوراکی (به شکل راسمات) به خوبی جذب می شود، 80-60% دوز خوراکی از طریق ادرار به صورت تغییر نیافته، دفع می شود. نیمه عمر حذفی آن 8-5 ساعت است و باند پلاسمائی پروتئینی چندانی ندارد. هیچ گونه ارتباطی بین سطح پلاسمائی دارو و اثرات بالینی آن وجود ندارد. این دارو وارد شیر مادر می شود.

موارد منع مصرف
1- در بیماران دریافت کننده این دارو، ارزیابی عملکرد میدان بینائی در شروع درمان وسپس هر 6 ماه یکبار لازم است.
2- این دارو دربیماران با سابقه وجود نقائص میدان بینائی از قبل موجود نبایستی استفاده گردد.
3- مصرف این دارو در بیماران با سابقه سایکوز، افسردگی و مشکلات رفتاری بایستی با احتیاط باشد.
4- در بیماران مسن و دارای اختلال عملکرد کلیوی بایستی دوز آن را کاهش

عوارض جانبي ویگاباترین

شایعترین آنها خواب آلودگی و خستگی و در کودکان تهییج و آژیتاسیون است. سایر عوارض شامل گیجی، عصبی بودن، تحریک پذیری، سردرد، نیستاگموس، آتاکسی، پارستزی، لرزش و اختلال تمرکز، کونفوزیون و اختلال حافظه، افزایش وزن، اختلالات گوارشی، ادم، آلوپسی، آنژیوادم، کهیر و راشهای پوستی، نقائص میدان بینایی برگشت ناپذیر در یک سوم موارد، دید مبهم دوبینی و نیستاگموس، اختلالات شبکیه و نوریت اپتیک.
اختلالات روانی مثل آشفتگی، تهاجم، افسردگی و واکنشهای پارانوئیدی، سایکوز،مانیا، احتمال تشدید صرع میوکلونیک یا ابسنس.

تداخل دارویی
تداخلات پیچیده ای بین این دارو و سایر داروهای ضد صرع وجود دارد که بسیار متنوع و غیر قابل پیش بینی است و لذا در درمان ترکیبی این دارو با سایر داروهای ضد صرع مونتیورینگ سطح پلاسمائی توصیه می شود.

مقدار مصرف
دوز شروع این دارو بعنوان درمان کمکی (Adjunetive Therapy) در بالغین، 1 گرم در روز از طریق خوراکی است که در صورت نیاز هفته ای 500 میلی گرم افزایش می یابد تا حداکثر به 3 گرم در روز برسد.
دوز اولیه شروع در کودکانmg/kg 40 است. جهت درمان اسپاسم کودکان (Infantile Spasm) دوز شروع mg/kg50 که بر اساس پاسخ بالینی در طی یک هفته تنظیم می شود.
دوزها بایستی منقسم و بصورت دو بار در روز و یا بصورت تک دوز روزانه تجویز شود.همانند سایر ضد صرعها، قطع دارو و یا تغییر آن به داروی ضد صرع دیگر بایستی بتدریج و به آهستگی صورت گیرد. این کاهش دوز بایستی در عرض 4-2 هفته صورت گیرد.