آزمایش پاپیلوما ویروس HPV

علائم ویروس پاپیلومای انسانی,درمان ویروس hpv,درمان پاپیلوما,راه های انتقال ویروس hpv,ویروس پاپیلومای انسانی در مردان,انواع ویروس hpv,پاپیلوما چیس,تدرمان پاپیلوما,ویروس پاپیلومای انسانی در مردان,پاپیلوما چیست,درمان ویروس hpv,درمان ویروس اچ پی وی,hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟,hpv در مردان,قیمت واکسن hpv,علائم بیماری hpv در مردان,انتقال زگیل تناسلی از راه دهان,انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون,راه های انتقال ویروس زگیل تناسلی,راه های انتقال زگیل,آزمایش hpv در مردان,آزمایش hpv,هزینه واکسن hpv,راه های انتقال ویروس hpv,انواع ویروس hpv,درمان ویروس پاپیلومای انسانی

پاپیلوما ویروس موجب سرطان دهانه رحم یا سرویکس که دومین سرطان شایع در زنان می باشد که در مراحل اولیه معمولا بدون علائم است و تنها در مراحل پیشرفته همراه با درد می باشد. تقریبا منشاء تمام انواع سرطان های سرویکس، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد که جزء بیماری های مقاربتی محسوب می شود و می تواند موجب تغییر شکل سلول ها و تبدیل آنها به سلول های سرطانی شود. حتی ۲۵ درصد از سرطان های دهان نیز به واسطه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود.

نام اختصاری: HPV PCR  

سایر نام ها:

HPV DNA Detection, High Risk HPV, HPV (Human Papillomavirus) PCR, Human Papillomavirus (HPV) Genotyping.

بخش انجام دهنده: بیولوژی مولکولی (Department of Molecular Biology)

نوع نمونه قابل اندازه گیری:

نمونه تناسلی نظیر نمونه تهیه شده از بخش های خارجی یا داخلی سرویکس، واژن و یا سایر بخش های تناسلی، و نیز سایر نقاط بدن نظیر پوست، گلو و غیره که درگیر عفونت ویروسی شده اند.

حجم نمونه مورد نیاز: نمونه های تناسلی و نمونه های حاصل از زخم، یک سواب.

شرایط نمونه گیری:

 1. نیاز به ناشتایی نمی باشد.
 2. نمونه گیری باید در شرایط استریل انجام شود.

ملاحظات نمونه گیری:

 1. از ظرف های مخصوص و یکبار مصرف برای جمع آوری نمونه استفاده شود.
 2. جهت نگهداری سوابی که حاوی نمونه مورد نظر است، از لوله های استریل حاوی PBS
  (Phosphate buffered saline) استفاده شود.
 3. نمونه گردآوری شده باید بلافاصله در فریزر قرار گیرد و تا انجام مراحل بعدی که مربوط به استخراج DNA و PCR می باشد، در ºC20- نگهداری شود.
 4. در صورت نمونه گیری در خارج از آزمایشگاه، نمونه باید در شرایط خنک و سرد و طی کوتاه ترین زمان ممکن به آزمایشگاه ارسال شود.
 5. سطوح کار باید همواره قبل از شروع و پس از پایان کار، با دستمال آغشته به الکل ۷۰% و یا وایتکس ۱۰% تمیز شود.

موارد عدم پذیرش نمونه:

 1. نمونه گیری نادرست و در شرایط غیر استریل.
 2. قرار دادن نمونه در درجه حرارت بالا و ذوب و فریز مکرر نمونه.
 3. شرایط نگهداری:
 4. نمونه های مورد استفاده باید طی چند ساعت اولیه پس از نمونه گیری در دمای ºC20- قرار داده شده و از ذوب و فریز مکرر آنها تا زمان انجام مراحل بعدی آزمایش خودداری شود.
 5. جهت حمل و نقل نمونه لازم است نمونه در شرایط سرد حمل شود.
 6. در صورت نبود شرایط برای انتقال نمونه در ۲۴ ساعت اولیه، نمونه را در oC 20- فریز نمایید.

کاربردهای بالینی:

ردیابی و تشخیص به موقع آلودگی با ژنوتایپ های پر خطر ویروس پاپیلوم انسانی(HPV) ، که در ایجاد سرطان گردن رحم  دخالت دارند.

اطلاعات تکمیلی:

HPV، ویروسی کوچک، بدون پوشش و دارای DNAی دو رشته ای با ژنومی نزدیک به ۸۰۰۰ نوکلئوتید است. ویروس های پاپیلوما تمایل بسیار زیادی به سلول های پوششی پوست و سلول های مخاطی دارند. اسید نوکلئیک ویروس سلول های پایه ای را آلوده می سازد ولی بیان ژن های رمز کننده پروتئین های کپسید به بالاترین لایه سلول های شاخی پوست محدود می شود. مراحل چرخه تکثیر ویروس، احتمالاً به عوامل اختصاصی مربوط به مراحل مختلف تمایز سلول های اپیتلیال بستگی دارد. لذا این وابستگی شدید تکثیر ویروس به سلول میزبان تمایز یافته، موجب شده که تکثیر ویروس های پاپیلوم در آزمایشگاه با مشکلات زیادی همراه باشد. بیش از ۱۱۸ تیپ مختلف از ویروس HPV شناسایی شده است که به سه گروه ریسک زیاد (پر خطر)، ریسک کم (کم خطر) و ریسک طبقه بندی نشده تقسیم می شوند. مطالعات اپیدمیولوژیک و مولکولی نشان داده اند که درحدود ۴۰ نوع از تیپ های مختلف ویروس HPV قادر به ایجاد عفونت در لایه مخاطی سیستم تناسلی انسان می باشند که از میان تیپ های آلوده کننده، ۱۴ تیپ آن شامل تیپ های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۶ و ۶۸ به عنوان تیپ های پر خطر جهت ایجاد سرطان دهانه رحم شناخته شده اند. به علاوه از میان ژنوتایپ های فوق الذکر، انواع ۱۶ و ۱۸ بیشترین اهمیت را در ایجاد سرطان سرویکس دارند و در این بین، HPV نوع ۱۶ مؤثرتر بوده و تقریبا ۶۰ درصد سرطان های سرویکس به تیپ ۱۶ آلوده اند در حالی که تنها حدود ۱۵ – ۱۰ درصد سرطان های سرویکس به تیپ ۱۸ آلوده اند. انواع کم خطر می توانند سبب ایجاد زگیل در اندام تناسلی و یا اطراف آن در زن و مرد شوند. تیپ های ۶ و۱۱ عامل ایجاد حدود ۹۰ درصد زگیل های تناسلی می باشند. نقش انواع طبقه بندی نشده از لحاظ میزان ارتباط با سرطان دهانه رحم هنوز مشخص نیست اما از لحاظ آماری ریسک آنها حداقل می باشد. لذا تشخیص به موقع تیپ های پر خطر ویروس و انجام اقدامات سریع درمانی می تواند از پیشرفت ضایعات ایجاد شده در جهت سرطانی شدن سلول ها جلوگیری نماید.

روش مرجع: –

روش ارجح: تشخیص ژنوتایپ ویروس با استفاده تکنیک PCR

سایر روشها: روش پاپ اسمیر، روش سیتولوژی غوطه ور در مایع یا (Liquid Based Cytology) LBC و روش های مختلف مبتنی بر PCR نظیر Hybrid Capture II، PCR مبتنی بر توالی های حفظ شده، RFLP، هیبریداسیون معکوس و تعیین توالی مستقیم

مقادیر طبیعی:  DNA ویروس  HPV در نمونه های حاصل از افراد سالم قابل ردیابی نیست.

نکته: تعیین ژنوتایپ ویروس به روش Conventional PCR انجام می شود بنابراین، میزان DNAی ویروس در نمونه مورد آزمایش باید به اندازه ای باشد که پس از تکثیر توسط واکنش PCR به روش کیفی، قابل ردیابی توسط الکتروفورز روی ژل آگارز باشد.

تفسیر:

همچنان که پیشتر ذکر شد، وابستگی شدید تکثیر ویروس پاپیلوما به سلول میزبان تمایز یافته، موجب شده که تکثیر ویروس در آزمایشگاه و تشخیص عفونت از طریق روش های کشت ویروس دشوار باشد. متاسفانه با کمک روش سیتولوژیکی پاپ اسمیر نیز در مراحل اولیه درگیری فرد با ویروس، امکان تشخیص ویروس وجود ندارد. لذا به علت پایین بودن حساسیت آزمایش پاپ اسمیر، تعیین ژنوتایپ آلوده کننده ویروس به وسیله PCR به عنوان ابزاری مناسب برای غربال گری سرطان و یا پیگیری نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر رواج یافته است. بررسی ها نشان داده اند که روش PCR حساس تر از روش سیتولوژی است ولیکن از نظر اختصاصیت پایین تر است. لذا طبق توصیه های انجمن زنان و مامایی و انجمن سرطان زنان آمریکا، آزمایش HPV PCR به همراه آزمایش سیتولوژی سرویکس می تواند به عنوان روش غربالگری به کار رود.

در روش PCR که به صورت کیفی انجام می شود، با استفاده از پرایمر های اختصاصی برای ژنوتایپ های مختلف ویروس پاپیلوما، ابتدا مرحله تکثیر ژنوم ویروس توسط دستگاه ترموسایکلر صورت گرفته و در ادامه محصول PCR به وسیله الکتروفورز روی ژل آگارز و مشاهده قطعه مورد نظر توسط دستگاه Gel Doc قابل ردیابی است.

عوامل مداخله گر:

 • نمونه گیری در شرایط غیر استریل می تواند منجر به ایجاد نتایج مثبت کاذب گردد.
 • فضاهای مربوط به استخراج DNA، آماده سازی مواد مورد نیاز واکنش و فضای افزودن نمونه DNA به لوله PCR، برای جلوگیری از ایجاد نتایج مثبت کاذب باید از هم جدا باشند.

توضیحات:

 • نتیجه «Undetected»  نشان می دهد که DNA ویروس در نمونه یافت نشده است.
 • مشاهده قطعه DNAی مربوط به هر یک از ژنوتایپ های مورد بررسی روی ژل الکتروفورز بیانگر فعالیت ویروس و تکثیر آن در بیمار است.
 • تشخیص عفونت با حضور مقادیر قابل تشخیص و سنجش DNA ویروس در نمونه مورد آزمایش امکان پذیر است.
 • در صورت عدم ردیابی DNA ویروس در نمونه بیمار، احتمال آلودگی به ویروس رد نمی گردد چرا که فاکتورهایی همچون تجزیه اسید نوکلئیک یا تداخل بعضی از مواد با آمپلیفیکاسیون ممکن است وجود داشته ‌باشد.

پاپیلومای انسانیویروس پاپیلومای انسانی، عامل اصلی سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در خانم ها می باشد. این سرطان معمولاً در مراحل اولیه بدون علایم است و تنها در مراحل پیشرفته علایم همراه با درد خود را نشان می دهد و متأسفانه درمان آن در مراحل پیشرفته بسیار سخت خواهد شد. علت سرطان دهانه رحم سال ها ناشناخته بود اما اخیراً ثابت شده است عامل اصلی این سرطان تقریباً در ۹۹٫۷درصد  ویروس پاپیلومای انسانی  است . دکترحسین منصف، متخصص علوم عالی آزمایشگاهی، با توجه به افزایش آمار ابتلا درباره آخرین یافته های پزشکی مربوط به بیماری که اندوخته علمی وی در سمینارهای علمی دنیاست به خوانندگان «زندگی سلام» چنین می گوید: ویروس پاپیلومای انسانی(hpv )یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی محسوب می شود به طوری که تخمین زده شده است از هر ۱۰ خانم، ۸ نفر آنها تا سن ۵۰ سالگی یک بار به این ویروس مبتلا می شوند. طبق تحقیقات انجام شده هیچ سرطان دهانه رحمی بدون آلودگی قبلی با ویروس به وجود نمی آید.در ادامه گفت و گوی زندگی سلام را با ایشان بخوانید.

ویروس های پرخطر وکم خطر کدام است ؟
به طور کلی بیش از صد نوع ویروس پاپیلوما شناسایی شده است که به دوگروه کم خطر وپر خطر تقسیم بندی می شود.
گروه کم خطر که شایع ترین آنها نوع ۶ ، ۱۱ ، ۴۱ و ۴۳ می باشد، باعث بروز زگیل تناسلی می شود و گروه پر خطر که شایع ترین آن ها نوع ۱۶ ، ۱۸، ۳۱ ، ۳۳ می باشد با ایجاد تغییرات سلولی باعث سرطان دهانه رحم می شود. از بین گروه پر خطر نوع ۱۶ و ۱۸ عامل ۷۰درصد  سرطان های دهانه رحم می باشد.
 

کدام عوامل احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را بیشتر می کند؟
نکته قابل توجه این است که احتمال آلودگی به چند نوع ویروس در یک زمان چه در خانم ها و چه در آقایان وجود دارد که در خانم ها آلودگی همزمان با چند نوع ویروس احتمال بروز سرطان رحم را بیشتر می کند. به طور مثال یک خانم می تواند به طور همزمان به سه نوع ویروس ۱۶ و ۱۸ و ۳۱ مبتلا باشد . سرطانی شدن سلول های دهانه رحم به تدریج و معمولاً طی ۱۵-۱۰ سال اتفاق می افتد و این فرصت لازم را به فرد می دهد که با انجام آزمایش های منظم از این نوع سرطان جلوگیری کند.

چه عواملی باعث آلودگی فرد به ویروس HPV می شود؟
عواملی که باعث آلودگی فرد به ویروس HPV می شود شامل:
داشتن بیش از یک شریک جنسی
آلودگی فرد به دیگر بیماری های مقاربتی
ضعف سیستم ایمنی
کشیدن سیگار
عدم رعایت بهداشت شخصی
به طور کلی هر چه تعداد شرکای جنسی یک فرد بیشتر باشد، امکان آلوده شدن فرد به ویروس HPV نیز بیشتر می شود.
علایم سرطان دهانه رحم چیست؟
معمولاً در مراحل اولیه این نوع سرطان بدون علامت  می باشد، اما توصیه می شود در صورتی که خانمی دارای یکی از این علایم است به متخصص زنان مراجعه کند.
–       خونریزی در فاصله بین دو قاعدگی
–       خونریزی بعد از تماس جنسی
–       درد در ناحیه لگن که وابسته به سیکل و عادت ماهیانه نمی باشد
–       درد در هنگام ادرار کردن
 

راه انتقال این ویروس به چه طریقی است؟
شایع ترین راه انتقال این ویروس تماس جنسی با یک فرد آلوده می باشد به طوری که با یک رابطه جنسی با فرد آلوده، شانس ابتلا به این بیماری ۷۰درصد  است .
لزوماً برای ایجاد عفونت نیازی نیست که حتماً تماس جنسی صورت گیرد زیرا این ویروس از طریق تماس پوستی فرد آلوده انتقال می یابد. این ویروس از طریق بغل کردن، غذا، ظروف مشترک و استخر شنا منتقل نمی شود.

آیا برای آلودگی به  HPV درمانی وجود دارد؟
انتخاب نوع درمان زگیل تناسلی به عوامل مختلفی مانند سایز زگیل، تعداد زگیل ها ومحل زگیل بستگی دارد که پزشک متخصص و بیمار تصمیم می گیرد ،اما در بیشتر موارد عفونت ویروس HPV بر اثر مرور زمان به وسیله سیستم ایمنی فرد از بین می رود و به سرطان دهانه رحم تبدیل نمی شود. با انجام منظم تست پاپ اسمیر و HPV می توان تا ۹۹درصد  از بروز این نوع سرطان جلوگیری کرد.

چگونه می توان تشخیص داد یک فرد، آلوده به ویروس HPV می باشد؟
به دلیل این که آلودگی به  ویروس HPV در بسیاری از موارد فاقد علامت است ، بیشتر خانم ها و آقایان بدون این که بدانند به آن آلوده شده اند، آن را به فرد دیگر منتقل می کنند.  این ویروس می تواند ماه ها و گاهی سال ها قبل از این که باعث تغییرات غیر طبیعی شود به صورت پنهان باقی بماند ، بنابراین تعیین زمان دقیق آلودگی فرد به این ویروس امکان پذیر نمی باشد. برای این که بتوان تشخیص داد که آیا یک فرد در حال حاضر به این ویروس دچار می باشد یا خیر، آزمایش های تخصصی مانند آزمایش HPV PCR   وجود دارد که نه تنها ویروس را بلکه نوع آن را هم می تواند مشخص کند.

روش های پیشگیری از سرطان دهانه رحم چیست؟
برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم توصیه می شود خانم ها طبق دستور پزشک معالج خود آزمایش پاپ اسمیر و HPV را انجام بدهند. در آزمایش پاپ اسمیر از سلول های دهانه رحم نمونه ای به منظور بررسی هرگونه تغییر شکلی گرفته می شود و در آزمایش HPV از نمونه تهیه شده
در صورت آلودگی فرد  (به طور اختصاصی نوع ویروس )مشخص می شود و نوع کم خطر و یا پر خطر آن تعیین می شود. به عبارت دیگر آزمایش پاپ اسمیر نشان دهنده تغییرات سلول های دهانه رحم با ویروس HPV می باشد و آزمایش HPV مراحل اولیه عفونت با ویروس HPV را نشان می دهد. از این رو توصیه می شود آزمایش پاپ اسمیر همراه با آزمایش HPV انجام شود که روشی مناسب برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم می باشد. این آزمایش ها را یک فرد  می تواند از پزشک خود درخواست کند.
زمان شروع آزمایش پاپ اسمیر و HPV چه موقعمی باشد؟
توصیه می شود آزمایش پاپ اسمیر و HPV سه سال بعد از شروع مقاربت انجام شود، اما بهترین زمان انجام آن طبق توصیه پزشک معالج می باشد و گاهی اوقات باید زودتر انجام شود.
آیا واکسنی برای HPV وجود دارد؟
بله، در حال حاضر برای محافظت در برابر ویروس HPV دو نوع واکسن وجود دارد: گارداسیل و سرواریکس
واکسن گارداسیل برای خانم ها و آقایان می باشد و واکسن سرواریکس فقط مخصوص خانم ها می باشد. هر دو واکسن بر رویHPV- 16 و ۱۸ که عامل ۷۰درصد  سرطان دهانه رحم می باشد موثر است ، اما واکسن گارداسیل در جلوگیری از ابتلا به HPV – 6 و ۱۱ که عامل زگیل های تناسلی می باشد موثر است.سنی که تزریق واکسن توصیه می شود طبق دستور پزشک می باشد ، چنانچه فرد قبل از شروع فعالیت جنسی و یا مواجهه با HPV واکسن بزند، تاثیر واکسن بیشتر خواهد بود. اگر از قبل به یکی از انواع HPV آلوده شده باشد ، زدن واکسن در برابر آن نوع مصونیتی ایجاد نخواهد کرد اما در برابر انواع دیگر HPV که در واکسن موجوداست، مصونیت به وجود می آید.
چنانچه چند سال از برقراری رابطه جنسی گذشته باشد، باز هم تزریق واکسن توصیه می شود. تاثیر واکسن گارداسیل در پیشگیری از وضعیت پیش سرطانی سرویکس و ایجاد زگیل تناسلی ناشی از ۴ نوع ویروس( ۱۶، ۱۸، ۶ و ۱۱) تقریبا ً ۱۰۰ درصد  است و تاثیر واکسن سرواریکس نیز در جلوگیری از وضعیت پیش سرطانی سرویکس ناشی از دو نوع(۱۶، ۱۸) هم تقریبا  ۱۰۰ درصد  می باشد.
زدن واکسن گارداسیل و یا سرواریکس برای زنان باردار توصیه نمی شود ولی برای زنان شیرده مشکلی ایجاد نمی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.