علائم و درمان کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D (علائم و نشانه ها،خطرات برای سلامتی)

اگر از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب دوری میکنیدو یا از حساسیت به شیر رنج می برید یا به یک رژیم غذایی خوبی ندارید، ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار بگیرید. ویتامین D که به عنوان ویتامین آفتاب شناخته شده است ، در پاسخ به اینکه پوست در معرض نور خورشید قرار دارد توسط بدن تولید می شود. همچنین به طور طبیعی در برخی غذاها – از جمله برخی از ماهی ها ، روغن های کبد ماهی و زرده تخم مرغ – و در محصولات لبنی و غلات غنی شده مشاهده می شود.

ویتامین D برای استخوان های قوی داشتن ضروری است ، زیرا به بدن کمک می کند که کلسیم را از رژیم غذایی جذب کند. به طور سنتی ، کمبود ویتامین D با راشیتیسم همراه است ، بیماری ای که در آن بافت استخوان به درستی کانی نمی شود و منجر به وجود آمدن استخوان های نرم و ناهنجاری های اسکلتی می شود. اما به طور فزاینده ، تحقیقات حاکی از اهمیت ویتامین D در محافظت در برابر بسیاری از مشکلات بهداشتی دارد.

علائم و خطرات سلامتی کمبود ویتامین D

علائم درد استخوان و ضعف عضلات می تواند به معنای کمبود ویتامین D باشد. با این حال ، برای بسیاری از افراد علائم خفیفی را دارند و حتی بدون علائم.
ویتامین D بسیار کم می تواند خطرات سلامتی را به همراه داشته باشد. سطح ویتامین D پائین خون با موارد زیر همراه است:

افزایش خطر مرگ در اثر بیماری های قلبی عروقی
نقص شناختی در افراد مسن
آسم شدید در کودکان
سرطان

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D می تواند در پیشگیری و درمان تعدادی از بیماریهای مختلف از جمله دیابت نوع 1 و نوع 2 ، فشار خون بالا ، عدم تحمل گلوکز و اسکلروز نقش مفیدی داشته باشد.

علل کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد:
مقادیر توصیه شده ویتامین را به مرور زمان مصرف نمی کنید. این احتمال وجود دارد که گیاه خوار باشید و یا غذاهای حیوانی را مصرف نکنید،زیرا بیشتر منابع طبیعی دارای ویتامین D حیوانی هستند،از جمله ماهی و روغن ماهی ، زرده تخم مرغ ، شیر غنی شده و کبد و گوشت گاو.

قرار گرفتن خیلی کم در معرض نور خورشید

از آنجا که بدن وقتی پوست شما در معرض نور آفتاب قرار می گیرد ویتامین D ایجاد می کند ، ممکن است زیاد در خانه بمانید و کمتر نور خورشید را دریافت کنید و این به نوبه خود باعث کمبود ویتامین D خواهد شد.

شما پوستی تیره دارید

ملانین رنگدانه در پاسخ به نور خورشید توانایی پوست در ساخت ویتامین D را کاهش می دهد. برخی از مطالعات نشان می دهد بزرگسالان مسن با پوست تیره در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند.

کلیه های شما نمی توانند ویتامین D را به شکل فعال خود تبدیل کنند

با افزایش سن ، کلیه ها قادر به تبدیل ویتامین D به شکل فعال آن نیستند ، بنابراین خطر کمبود ویتامین D را افزایش می دهد.

دستگاه گوارش شما نمی تواند به اندازه کافی ویتامین D را جذب کند

برخی از مشکلات پزشکی از جمله بیماری کرون ، فیبروز کیستیک و بیماری سلیاک می توانند بر توانایی روده شما در جذب ویتامین D از غذایی که می خورید تأثیر بگذارد.

شما چاق هستید

ویتامین D توسط سلولهای چربی از خون خارج می شود و باعث آزاد شدن آن در گردش می شود. افرادی که دارای شاخص توده بدنی 30 یا بیشتر هستند ، اغلب ویتامین D خون کم دارند.

آزمایش کمبود ویتامین D

دقیق ترین روش برای اندازه گیری میزان ویتامین D در بدن شما ، آزمایش خون 25 ویتامین D است. سطح 30 نانوگرم / میلی لیتر تا 100 نانوگرم در میلی لیتر برای افراد سالم در نظر گرفته شده است. سطحی کمتر از 10 نانوگرم در میلی لیتر نشان دهنده کمبود ویتامین D است.

درمان کمبود ویتامین D

شامل دریافت ویتامین D بیشتر از طریق رژیم و مکمل ها است. اگرچه در مورد ویتامین D مورد نیاز برای سلامتی مطلوب اتفاق نظر وجود ندارد و احتمالاً بسته به سن و شرایط سلامتی آن متفاوت است.

غلظت کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر عموماً ناکافی است و نیاز به درمان دارد.

رهنمودهای مؤسسه پزشکی ، میزان توصیه شده رژیم غذایی (RDA) ویتامین D را به 600 واحد بین المللی (IU) برای همه افراد بین 1 تا 70 سال افزایش داده و آن را برای بزرگسالان بزرگتر از 70 سال به 800 IU افزایش داده است تا سلامت استخوان ها را بهینه کند.حد بالایی ایمن نیز به 4000 IU افزایش یافته است. پزشکان ممکن است بیش از 4000 IU برای رفع کمبود ویتامین D تجویز کنند.

اگر زمان زیادی را در آفتاب نمی گذرانید یا همیشه مراقب پوست خود هستید (ضد آفتاب مانع از تولید ویتامین D می شود) ، باید در مورد مصرف مکمل ویتامین D با پزشک خود صحبت کنید ، به خصوص اگر شما عوامل خطر کمبود ویتامین D را دارید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.