تاثیرات مفید ویتامین D در بهبود بیماری ام اس

شما ممکن است در مورد ویتامین D و ام اس چیزهایی شنیده باشید. شواهد امیدوارکننده ای وجود دارد که این ویتامین می تواند علائم این بیماری را کمتر کند، اما هنوز محققان راه زیادی برای اثبات این موضوع در پیش دارند.

مطالعات کاملی در این زمینه وجود ندارد، اما برخی تحقیقات به این مطلب اشاره دارند که ویتامین D می تواند برای بیماران مبتلا به ام اس مفید باشد. چه شما در حال حاضر مبتلا به این بیماری باشید و یا بخواهید از بروز آن پیشگیری کنید.

افت بدن در مقابل بیماری

محققان علائم افرادی که در مراحل اولیه ام اس بودند را بررسی کرده اند. آن ها متوجه شدند که بعد از 5 سال افرادی که درخونشان مقدار ویتامین D بالا بود، مشکلات کمتری داشتند.

پیشگیری از ام اس

مطالعات نشان می دهد کودکانی که زیاد در معرض نور خورشید بوده اند (که یکی از راه های سنتز ویتامین D در بدن است) احتمالا بعد از مرحله رشد کمتر به ام اس مبتلا می شوند.

بعضی تحقیقات همچنین نشان می دهندکه در افرادی که دورتر از خط استوا زندگی می کنند (مناطقی که کمتر در معرض نور خورشید هستند) میزان ابتلا به بیماری ام اس بیشتر است.

هنوز علت تاثیر ویتامین D مشخص نیست. یک احتمال وجود دارد که این ویتامین برای سیستم ایمنی بدن شما مفید است. سیستم ایمنی در واقع سد دفاعی بدن در مقابل میکروب ها می باشد و زمانی که شما به بیماری ام اس مبتلا می شوید، سیستم ایمنی به درستی عمل نمی کند.

چه مقدار ویتامین D نیاز دارم؟

بحث های زیادی در مورد اینکه شما باید چه مقدار ویتامین D روزانه دریافت کنید، وجود دارد. انجمن ملی ام اس مقدار 200 تا 600 و احد را به شما پیشنهاد می کند.

تست خونی تعیین سطح ویتامین D می تواند در این زمینه به تشخیص کمبود کمک کند.

اکثر مردم مقادیر بسیار کمی ویتامین D دریافت می کنند و این مشکل فقط در مورد مبتلایان به ام اس نیست.

چگونه می توانم سطح ویتامین D خونم را بالا ببرم؟

نور خورشید: سعی کنید روزانه 10 تا 15 دقیقه در معرض نور خورشید باشید، اما بیش از حد این کار را انجام ندهید زیرا دریافت خیلی زیاد نور خورشید می تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

غذا: ماهی های سالمون، خال مخالی، تون و ساردین حاوی مقادیر زیاد ویتامین D هستند. همچنین مقادیری از این ویتامین در کبد گاو، پنیر و زرده تخم مرغ وجود دارد.

گاهی اوقات ویتامین D به مواد غذایی که به طور طبیعی این ویتامین را ندارند، اضافه می شود. بر روی برچسب مواد غذایی عبارت “غنی شده با ویتامین D “را جستجو کنید. شما می توانید آن را بر روی موادی مانند موارد زیر پیدا نمایید:

– حبوبات

– آب پرتغال

– ماست

– شیر

آیا من باید مکمل دریافت کنم؟

کارشناسان نظرات متفاوتی در این مورد دارند. گروهی می گویند شروع کنید و مقادیر قابل قبولی از این ویتامین را دریافت نمایید، تا جایی که به شما آسیب نرساند، اما مقدار آن را کمتر از10000 واحد روزانه نگه دارید. مکمل ها در سطوح خیلی بالا می توانند خطر ساز باشند.

گروه دیگری از کارشناسان اظهار می کنند، تا زمانی که تحقیقات کافی برای اثبات مفید بودن ویتامینD در بهبود علائم ام اس صورت نگرفته این کار ضرورتی ندارد. مهمتر اینکه آن ها می گویند ما نمی دانیم چه مقدار از آن مناسب یا بی خطر است.

بنابراین قبل از مصرف قرص های ویتامینD ، نظر پزشکتان را بپرسید و فراموش نکنید این ویتامین جانشینی برای درمان اصلی شما نیست. شما همچنان به داروهایتان جهت سالم بودن و مقابله با علائم ام اس نیاز دارید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.